Poradniki Eksperta

Ranking kart graficznych 2024 [TOP10]


2024-04-18


Karta graficzna pełni jedną z najistotniejszych ról zarówno w świecie gammingu, jak i dla osób zajmujących się zaawansowaną obróbką grafiki czy filmów. Najlepsza karta graficzna pozwoli Ci cieszyć się obrazem w 4K, a także zapewni maksymalną możliwą płynność. Odpowiada za generowanie obrazu, co często idzie w parze z bardzo wysoką jakością. Ranking kart graficznych przygotowaliśmy z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, znajdziesz w nim tylko najlepsze modele.

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

24 GB pamięci RAM

PCI Express 4.0 x 16

Aktywne chłodzenie

Karta ma spore rozmiary

Ranking kart graficznych zaczynamy od modelu, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, a już zapewnił sobie miejsce w czołówce najwydajniejszych rozwiązań.

MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Slim 24GB zwraca uwagę przede wszystkim ilością wbudowanej pamięci RAM. 24 GB typu GDDR6X przekłada się na ogromną moc obliczeniową, co z kolei gwarantuje niezwykle wysoką rozdzielczość aż do 7680 x 4320 px. Jest więc idealna do grania w najnowsze wersje, nawet najbardziej wymagających gier i do zaawansowanych zastosowań graficznych.

Ten model kontynuuje rozbudowywanie możliwości technologii Ray Tracingu, poprawiając szczegóły graficzne do poziomu wcześniej niespotykanego. Karta graficzna MSI GeForce jest kompatybilna ze slotem PCI Express 4.0 x 16, a także oferuje szynę danych 384 bit.

Kartę graficzną MSI GeForce RTX 4090 wspiera innowacyjna technologia chłodzenia MSI TORX FAN 5.0 z trzema wentylatorami, która zapewnia optymalną temperaturę nawet podczas intensywnego użytkowania. Jednocześnie pozwala karcie na naprawdę ciszą pracę.

Maksymalna rozdzielczość 7 680 x 4 320 pikseli

Pamięć GDDR 6X

Ray Tracing

Karta wymaga dobrania odpowiednich podzespołów

Ranking kart graficznych w dużej mierze skupia się na oferowanej przez sprzęt rozdzielczości, co przekłada się na wysoką jakość obrazu. ZOTAC GeForce RTX 4080 świetnie realizuje to zadanie. Obraz na ekranie wygląda niezwykle ostro i nie spotkasz się z żadnymi zakłóceniami.

W karcie graficznej od Zotac zastosowana została technologia NVIDIA DLSS 3. Opierając się o sztuczną inteligencję, tworzy ona kolejne klatki z jeszcze większą częstotliwością, a ponadto wpływa na ostrość i wyrazistość obrazu. Technologia Ray Tracing gwarantuje z kolei idealne odwzorowanie światła i szczegółów, to właśnie dzięki niej obraz w grze jest tak realistyczny.

Karta oferuje 16 GB pamięci RAM i jest kompatybilna ze slotem PCI Express 4.0 x 16 i 256-bitową szyną danych. Jeżeli sesje gamingowe to dla Ciebie codzienność, karta graficzna Zotac GeForce RTX 4080 AMP Extreme Airo będzie doskonałym wyborem. Karta obsługuje standardy DirectX 12 Ultimate oraz Open GL 4.6.

Direct X 12 Ultimate

3 wentylatory chłodzące

OpenGL 4.6

Karta oferuje tylko jeden port HMDI

PALIT GeForce RTX 4080 JetStream 16GB DLSS 3 podobnie jak inne wydajne karty graficzne wyposażona została w technologię DLSS 3. Możesz zatem liczyć na niezwykłą płynność obrazu i doskonałe odwzorowanie światła, czyli Ray Tracing, co zapewnia wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Architektura NVIDIA Ada Lovelace sprawia, że wszystkie wirtualne światy zyskają na realizmie, a ich szczegółowość pozwoli Ci zauważyć najmniejsze detale.

16 GB pamięci RAM, to dodatkowo duże możliwości obliczeniowe, które pozwalają na uruchomienie większości gier AAA na najwyższych możliwych ustawieniach graficznych. Szybki transfer danych to z kolei zasługa kompatybilności ze slotem PCI Express 4.0 x 16 i 256-bitowej szyny danych. Możesz podłączyć tę kartę graficzną do monitora za pomocą złącza HDMI lub Display Port.

NVIDIA Ada Lovelace

Podświetlenie RGB

Rdzenie Tensor

Karta nie może być łączona z innymi kartami w jednym urządzeniu

Kolejne miejsce prezentowane przez ranking kart graficznych zajmuje ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti 12GB. W tym modelu zastosowano wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Dzięki architekturze Ada Lovelace połączonej ze sztuczną inteligencją, osiągnięto niezwykłą wydajność graficzną. Zastosowana technologia Ray Tracingu wprowadzająca zupełnie nowe walory dla oświetlenia w grze, co sprawia, że to dobra karta graficzna. Wszystko to było możliwe dzięki technologii DSLL3, która opiera się na niezwykle wydajnych rdzeniach Tensor czwartej generacji.

Unikalna technologia NVIDIA Reflex zapewnia najniższe opóźnienia i najlepszą responsywność, dzięki którym zyskasz przewagę nad przeciwnikami. Zestaw technik redukcji i pomiaru opóźnień systemowych w grach turniejowych sprawia, że będziesz w stanie szybciej namierzyć cel, zareagować i zwiększyć precyzję celowania.

Możesz zatem liczyć na zwiększoną wydajność, jakość, a także odpowiednią liczbę klatek w niemal każdej grze komputerowej. 12 GB pamięci RAM typu GDDR6X, to dodatkowa gwarancja wysokiej mocy obliczeniowej karty, co przekłada się na jej wydajność. W rankingu kart graficznych ten model zdecydowanie się wyróżnia!

NVIDIA Reflex

Wsparcie AI

16 - pinowe złącze zasilania

Karta bez podświetlenia RGB

Najlepsza karta graficzna powinna gwarantować nie tylko wysoką jakość grafiki w grach na PC, ale przede wszystkim szybki transfer danych. Dlatego nasz ranking kart graficznych musiał uwzględnić ten model.

INNO3D GeForce RTX 4070 X3 OC 12GB DLSS 3 jest kompatybilna ze slotem PCI Express 4.0 x16 i 192-bitową szyną danych. Podczas grania możesz zapomnieć o jakichkolwiek opóźnieniach w przesyłaniu obrazu. Problem lagów po prostu znika! Dodatkowo zapobiega temu NVIDIA Reflex, czyli funkcja analizująca przesyłanie danych i eliminująca jakiekolwiek spadki wydajności w tej kwestii. 12 GB pamięci RAM typu GDDR 6X, zapewnia z kolei moc obliczeniową na poziomie wystarczającym do obsługi zdecydowanej większości operacji, w tym także korzystania z programów do tworzenia i obróbki grafiki.

Wsparcie sztucznej inteligencji przekłada się na możliwość wykorzystania technologii DLSS 3 oraz Ray Tracingu, głównie w grach na PC.

Oprócz niego w obudowie karty umieszczono trzy gniazda Display Port 1.4a, które można podłączyć do dodatkowych monitorów. Ważnym elementem tej karty graficznej jest też 16-pinowe złącze zasilania.

Rdzenie wspierające Ray Tracing

Wysoka przepustowość

Obsługa 8K

Karta kompatybilna z nowszymi płytami głównymi

PNY GeForce RTX 3080 XLR8 Gaming Revel Epic-X RGB LHR 10GB sprawia, że nasz ranking kart graficznych zyskuje kolejny świetny model. Wysoka wydajność to absolutna podstawa w kartach, co potwierdza prezentowany sprzęt.

Oferuje niezwykle szybką transmisję danych, dzięki 320-bitowej szynie. Połączenie z procesorami strumieniowymi Ampere, przekłada się na niemal dwukrotne przyśpieszenie możliwości przesyłania danych. Efektem tego, jest możliwość obsługi obrazu w jakości do 8K oraz doskonałe odwzorowanie światła pod postacią technologii Ray Tracingu. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania rdzeni Tensor, które wspierają również pracę technologii DLSS 3.

Dobra karta graficzna tego typu zapewnia również wysoką moc obliczeniową, czyli w tym przypadku aż 10 GB pamięci RAM. Posiada ona również złącza HDMI oraz DisplayPort.

Karta dedykowana procesorom ADM Ryzen

AMD FidelityFX Super Resolution

Jakość gwarantująca 4K

Karta wymaga mocnego zasilacza

Wysoka jakość grafiki w grach to element, na którym szczególnie skupia się nasz ranking kart graficznych. XFX Radeon RX 6800 Core Speedster SWFT319 16GB oferuje rozdzielczość dochodzącą do 4K, co jest możliwe, dzięki niezwykle wydajnym procesorom AMD RDNA 2.

16 GB pamięci RAM zapewnia wsparcie dla operacji obliczeniowych nawet przy wybraniu najwyższych ustawień graficznych w grach. 256-bitowa szyna danych zapewnia szybką komunikację pomiędzy kartą, a PC. Pozwala to na zastosowanie AMD FidelityFX Super Resolution, czyli technologii zwiększającej liczbę klatek na sekundę w grze. Wykorzystuje ona technologię FSR na poziomie sterownika, zapewniając korzyści wynikające z podwyższonej wydajności w tysiącach gier.

XFX Radeon RX 6800 Core Speedster SWFT319 jest kartą, która pozwala podnieść jakość grafiki, dzięki technologii DirectX Raytracing. Ta technologia umożliwia karcie symulację promieni światła w sposób jeszcze bardziej zbliżony do rzeczywistości niż dotychczas. Nowatorskie rozwiązania w jednostkach obliczeniowych AMD RDNA 2 pozwoliły zaimplementować unikalną technologię, znaną jako Ray Accelerator. Te wyspecjalizowane elementy sprzętowe zapewniają znaczący wzrost wydajności podczas stosowania technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym.

Ten model najlepiej działa w połączeniu z procesorem AMD w PC, co sprawia, że tego typu karty graficzne ranking wydajności wygrywają bez problemu. Możesz rozwinąć możliwości swojego procesora graficznego za pomocą aplikacji AMD Software: Adrenalin Edition. Zawiera sterowniki, dzięki którym zapewni Ci możliwie najlepsze wrażenia w ulubionych grach.

Karta uruchomi większość gier AAA

Dedykowane oprogramowanie

Niewielkie rozmiary

Brak pamięci wbudowanej

Jaka karta graficzna jest najlepsza, jeśli szukasz wydajnego modelu, który jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele miejsca w obudowie PC? ASUS GeForce RTX 4060 Ti OC Dual 8GB DLSS 3 pod tym względem może wygrać ranking kart graficznych, ponieważ oferuje zupełnie nowatorskie podejście do kwestii aktywnego chłodzenia.

Niewielkie wymiary - zaledwie 22,7 cm długości i zajmując 2,5 gniazda, nie mają wpływu na imponującą moc tej karty. Model został wyposażony w dwa wentylatory, co oczywiście przekłada się na mniejszy rozmiar urządzenia, ale jednocześnie nie zmniejsza wydajności tego układu. Wszystko za sprawą wentylatorów Axial-Tech, korzystających z podwójnych kulkowych łożysk, co znacznie zwiększa ich efektywność.

Układy graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 40 napędzane są architekturą NVIDIA Ada Lovelace, która zapewnia ultraefektywność. Dzięki niej wirtualne światy nabierają jeszcze większego realizmu, a detale stają się jeszcze bardziej wyraźne. Wykorzystując rewolucyjną technologię DLSS 3, karty te potrafią zwiększyć wydajność gier nawet czterokrotnie!

Architektura Ada pozwala karcie graficznej wyzwolić całą potęgę Ray Tracingu, który zwiększa realizm gry poprzez symulację zachowania światła w rzeczywistości.

8 GB pamięci RAM typu GDDR 6, w zupełności wystarczy dla zapewniania odpowiedniej mocy obliczeniowej podczas gamingu i pracy. W rankingu kart graficznych nie mogło zabraknąć tego modelu!

Obsługa do 4 monitorów jednocześnie

Technologia Zero Frozr

16 GB pamięci RAM

Karta pasuje wyłącznie do PC z dużą obudową

Sztuczna inteligencja jest wszechobecna również w podzespołach komputerowych, zwiększając ich wydajność. Dlatego ranking kart graficznych zawiera model MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus 2X Black OC 16GB DLSS 3, który w pełni korzysta z AI.

Połączenie mocy układów GeForce RTX z serii 40 z rdzeniami RT trzeciej generacji sprawia, że wirtualny świat jest realistyczny jak nigdy dotąd.

Zaprojektowany z myślą o zapewnieniu imponującej wydajności i wysokiej jakości obrazu, enkoder NVIDIA (NVENC) oferuje zaawansowane funkcje przesyłania strumieniowego, które umożliwiają prezentację najlepszych momentów w najdrobniejszych szczegółach. Funkcje te obejmują wirtualne tło, redukcję szumów i wiele innych.

NVIDIA DLSS 3 to rewolucyjna technika, którą oparto ją na rdzeniach Tensor czwartej generacji i akceleratorze przepływu optycznego. Poprzez generowanie większej liczby klatek wysokiej jakości za pomocą SI, poprawia wydajność układów i poprawia płynność gry.

Możliwości AI wspiera 16 GB pamięci RAM, zapewniając odpowiednią moc obliczeniową. 128-bitowa szyna danych przekłada się natomiast na szybkie strumieniowanie danych pomiędzy kartą, a PC.

10

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

AMD Radiance Display Engine

Układ graficzny RDNA 3

PCI Express 4.0 x 8

Do karty nie podłączysz starszych monitorów

ASUS Radeon RX 7600 V2 OC Edition 8 GB uzupełnia nasz ranking kart graficznych, dzięki potężnemu wsparciu dla programów graficznych. W tym modelu zastosowano technologię AMD Radiance Display Engine obsługującą 12-bitowe HDR, co przekłada się na doskonałe odwzorowanie kolorów.

Dodatkowo proces ten wspiera pokrycie przestrzeni kolorów REC2020. W praktyce oznacza to, że możesz dostrzec nawet najmniejsze szczegóły w jakości 8K.

Model ten doskonale współpracuje z większością programów graficznych, oferując 8 GB pamięć RAM dla wszystkich niezbędnych procesów obliczeniowych, co oznacza, że to najlepsza karta graficzna do tego celu.

W gamingu możesz natomiast liczyć na niezwykłą jakość grafiki, dzięki układowi RDNA 3 umożliwiającemu uruchomienie gier w rozdzielczości do 4K, z wykorzystaniem technologii Ray Tracingu.

Karta wyposażona w dwa wentylatory Axial-tech, które zapewniają przepływ powietrza o wysokim ciśnieniu. Dzięki temu utrzymuje optymalne temperatury nawet podczas intensywnego obciążenia, a technologia 0 dB. automatycznie wyłącza wentylatory w sytuacjach, gdy temperatura spadnie poniżej 55°C. Pozwala to cieszyć się cichą pracą podczas zadań o niższym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową.

Jak karta graficzna jest najlepsza?

To zależy od Twoich upodobań i potrzeb. Jeśli głównie grasz w proste tytuły sieciowe na monitorze Full HD, rozważ przystępną cenowo kartę graficzną do komputera, taką jak AMD Radeon RX 550 lub Nvidia GeForce GT 1030. Dla nowszych programów i gier, zwłaszcza w wyższych rozdzielczościach, takich jak QHD czy 4K, lepszym wyborem będzie karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT lub Nvidia GeForce RTX 3060, oraz ich najaktualniejsze modele.

Dla jeszcze większych rozdzielczości, jak 8K, zalecamy układy RTX 3090 oraz RX 6900 XT, które oferują najwyższą wydajność na rynku.

Co istotne, na rynku dominują dwie marki zajmujące się produkcją chipsetów - AMD oraz NVIDIA Dobierając odpowiedni model karty graficznej, warto zwrócić uwagę na stosowane przez nich oznaczenia:

Karty graficzne AMD:

Radeon - karty przeznaczone do podstawowego użytku,

Radeon RX - modele kart skierowanych do graczy.

Karty graficzne NVIDIA:

GeForce lub GeForce GT - modele podstawowe,

GeForce GTX oraz GeForce RTX - karty graficzne do gier,

TITAN RTX - seria przeznaczona dla profesjonalistów, która parametrami znacznie przewyższa pozostałe modele

Jaka karta graficzna do gier?

Obecnie najwyższą wydajność oferuje seria mobilnych kart graficznych RTX 3000, które składają się z modeli RTX 3060, 3070 i 3080. W zależności od konkretnego laptopa dostępne są różne warianty tych kart, które różnią się przede wszystkim poborem energii. Modele o większym zużyciu energii zapewniają największą wydajność w grach.

Najnowszym standardem w tych kartach jest pamięć graficzna GDDR6, szczególnie polecana dla graczy korzystających z monitorów o rozdzielczości 4K.

Oczywiście, oprócz tych podstawowych czynników, równie istotna jest właściwa komunikacja pomiędzy nimi. Zapewnia to część nazywana szynami danych, która opisuje właściwości kart graficznych i podaje informacje o maksymalnej szybkości transmisji danych, jaką są w stanie zrealizować dane szyny (często nazywane są one magistralami pamięci). Parametr ten jest wyrażany w bitach. Nasz ranking kart graficznych prezentuje najlepsze modele dostępne na rynku. Porównaj parametry i zdecyduj, jaka karta graficzna najlepiej spełni Twoje oczekiwania!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756