Poradniki Eksperta

Jak wymienić kartę graficzną w komputerze?


Wymiana karty graficznej może wiązać się z różnymi potrzebami. Jako gracz, grafik lub montażysta filmów, możesz potrzebować większej wydajności podzespołów. Możliwe jest także uszkodzenie elementu i instalacja nowego. Jak wymienić kartę graficzną w komputerze i na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu podzespołu? Wyjaśniamy w poniższym poradniku!


Jak wymienić kartę graficzną w komputerze


Wymiana karty graficznej w komputerze – powody


Powodów wymiany karty graficznej może być wiele. Podstawowym i popularnym jest chęć zwiększenia możliwości sprzętu komputerowego. Układ graficzny jest bardzo istotnym elementem urządzenia, który decyduje o jego wydajności. Zbyt słaba karta graficzna nie będzie w stanie obsłużyć specjalistycznych programów oraz umożliwić rozgrywki w najnowsze tytuły AAA. Obecnie produkowane gry stawiają coraz większe wymagania wobec sprzętu. Co prawda idzie za tym jakość, realizm i frajda z rozrywki, ale wymaga to od użytkownika inwestowania w sprzęt komputerowy. Wiąże się to z pewnymi wydatkami, ale czego nie robi się dla dobrej zabawy? Może też dojść do sytuacji, w której karta graficzna odmówi posłuszeństwa. Każdy sprzęt elektroniczny ma prawo ulec awarii po kilku latach. Może to być skutek przegrzania, do którego może dojść, kiedy zestaw chłodzenia nie jest odpowiednio wydajny lub doszło do zatkania wentylatora kurzem. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, warto co jakiś czas sprawdzać temperaturę podzespołów oraz czyścić środek komputera za pośrednictwem sprężonego powietrza.Jak wymienić kartę graficzną? Podstawowe informacje przed zakupem


Zanim zamówisz kartę graficzną, musisz wiedzieć jaki model możesz zainstalować. Każda płyta główna posiada swoje ograniczenia konstrukcyjne i jeśli Twój komputer ma już kilka lat, tym bardziej powinieneś zwrócić uwagę na parametry układu graficznego, który możesz zainstalować w swoim urządzeniu. Sprawdź, jaką płytę główną posiadasz i zajrzyj do jej specyfikacji. Jeśli nie masz już do niej dokumentów, niezbędne dane znajdziesz bez problemu w sieci. Zweryfikuj także moc posiadanego zasilacza, który odpowiada za dostarczanie energii elektrycznej do komputera. Podzespół wybrany? W takim razie możesz rozpocząć proces, jakim jest wymiana karty graficznej w komputerze


Jak wymienić kartę graficzną w komputerze?


Zacznij od usunięcia sterowników dotychczasowego układu. Możesz to zrobić za pośrednictwem narzędzia systemowego „Dodaj lub usuń programy”. Postaw komputer na dużym stole lub blacie, aby zapewnić sobie komfortowe warunki. Oczywiście musi być on odłączony od gniazdka sieci elektrycznej. Ściągnij ubrania, które mogą się elektryzować. Warto, abyś wyposażył się także w ściereczki antystatyczne, które pozwalają pozbyć się ładunków energetycznych z dłoni. Podczas operacji możesz jeszcze dotykać metalowych przedmiotów, które pozwalają pozbyć się ładunku prądu. Połóż komputer na boku i rozpocznij demontaż osłony obudowy. W tym celu potrzebny będzie najprawdopodobniej nieduży śrubokręt krzyżakowy.


Po demontażu osłony, uzyskasz dostęp do wszystkich podzespołów. Zlokalizuj kartę graficzną i odłącz ją. W tym celu musisz odkręcić ją oraz wypiąć wszystkie przewody. Następnie będziesz mógł wypiąć kartę. Zrób to delikatnie, ale zdecydowanym ruchem. W zwolnionym slocie PCI Express, zamontuj nową kartę graficzną. Potrzebne będzie przykręcenie jej lub zamknięcie zatrzasków montażowych. Pozostanie teraz zamontować osłonę obudowy. Zanim to zrobisz, możesz przy okazji oczyścić pozostałe podzespoły. Użyj w tym celu sprężonego powietrza w sprayu. Wydmuchaj nagromadzony kurz i usuń go z obudowy. Możesz także położyć nową pastę termoprzewodzącą na poszczególnych elementach komputera. Jej regularne uzupełnianie przedłuża żywotność podzespołów. Wiesz już, jak wymienić kartę graficzną w komputerze. Teraz możesz przejść od zakupów.Wymiana karty graficznej w komputerze – gdzie szukać dobrych podzespołów?


Dowiedziałeś się już jak wymienić kartę graficzną w komputerze, więc teraz przyszedł czas na zakup odpowiedniego podzespołu. Możesz go kupić w Media Expert, korzystając z pomocy naszych doradców. Zdajemy sobie sprawę, że wybór właściwej karty graficznej nie jest łatwy, dlatego polecamy kontakt z naszymi specjalistami. Możesz także odwiedzić jeden z kilkuset sklepów stacjonarnych naszej sieci, aby skorzystać z pomocy na miejscu. W naszej ofercie znajduje się kilkaset kart graficznych o różnej specyfikacji technicznej. Są to modele gamingowe oraz dedykowane użytkowi domowemu. Z pozostałych poradników dostępnych na naszej stronie, dowiesz się jak wybrać kartę graficzną i na co zwrócić uwagę przy zakupie.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert