Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż baterii kuchennej - jak go wykonać?

 2023-08-31 

Spośród baterii zlewozmywakowych na uwagę zasługują te montowane do ściany oraz stojące, przy czym tych drugich jest zdecydowanie więcej, a to m.in. z uwagi na większą różnorodność tych modeli oraz zastosowane w nich nowinki techniczne, i ze względu na łatwość montażu tego typu baterii. Wiele z nich można zainstalować samodzielnie, jednak do niektórych warto wezwać fachowca, jeśli sami nie czujemy się na siłach, by sprostać zadaniu. I właśnie montaż baterii kuchennej, w zależności od jej typu, będzie w tym materiale najważniejszy.

Najpierw ścienne

Liczba mnoga w tytule jest w pełni uzasadniona, gdyż mamy do czynienia z dwoma jej typami. Montaż baterii kuchennej ściennej w zasadzie najlepiej jest powierzyć hydraulikowi. Po pierwsze, dlatego, że jeżeli chcemy w ogóle mieć taką w naszym nowym domu, to jej rozmieszczenie specjaliści od tego typu urządzeń radzą zaplanować jeszcze na etapie budowy domu. Podobnie zresztą, gdy musimy wymienić takie urządzenie na nowe, gdy np. wprowadzamy się do starej kamienicy, bo przed laty baterie ścienne były bardzo popularne i to nie tylko kuchenne, ale też łazienkowe. Wszystko zależy od tego, czy zamierzamy mieć baterię natynkową czy podtynkową, gdyż bateria ścienna może być mocowana na dwa sposoby. Pierwszy jest dosyć prosty i w zasadzie wystarczy do niego dobra instrukcja, to tzw. sposób natynkowy. Bateria ścienna podtynkowa ma zdecydowanie większe wymagania, bo cały jej mechanizm schowany jest w ścianie, a widać tylko wylewkę oraz pokrętła. Gdy zatem zamierzamy tylko wymienić baterię na nową, to na pewno nie zrobimy tego z modelem podtynkowym. W tym przypadku potrzebny jest do tego remont.

Baterie kuchenne w naszej ofercie:

Bateria TEKA ARK 938
519 00
Cena z kodem
589,99 złCena przed kodem
498,00 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 Fashion Biały
539 00
Cena z kodem
649,99 złCena przed kodem
539,00 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 Czarny
584 10
Cena z kodem
699,00 złCena przed kodem
557,38 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 TG Carbon
629 00
Cena z kodem
729,00 złCena przed kodem
579,00 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 TG Onyx
629 00
Cena z kodem
699,00 złCena przed kodem
564,91 złNajniższa cena

Teraz baterie stojące

W tej grupie znajdują się modele mieszakowe, podokienne, ale też termostatyczne czy choćby bezdotykowe albo te z określonym czasem wypływu wody. Mogą one być ruchome, czyli obracać się od 90 do 360 stopni i tak jest w większości tego typu baterii, ale też bywają stałe. Ich wylewki też bywają zróżnicowane. A zatem są zwykłe, czasem z obracaną tylko końcówką, ale również tzw. wyciągane, które nawiązują do kranów łazienkowych z rączką prysznicową. Zależnie zatem od typu wylewki, należy je odpowiednio zamocować. W tym przypadku, gdy mowa o bateriach stojących, montaż baterii kuchennej jest zdecydowanie łatwiejszy.

Zanim zamontujemy

Ta informacja dotyczy w zasadzie wszystkich baterii kuchennych (a nawet łazienkowych). Warto wziąć ją pod uwagę, nim przystąpimy do pracy:

  • trzeba zakręcić dopływ wody, zarówno ciepłej, jak też zimniej;
  • przekonajmy się, czy mamy wszystkie elementy (zgodnie z dołączonym rysunkiem) niezbędne do zamocowania baterii, w tym celu dobrze jest wyjąć je z pudełka;
  • należy sprawdzić dokładnie (stojąc naprzeciwko otworu, w którym ma być założona bateria), gdzie jest wyjście gorącej, a gdzie zimnej wody; gorącej powinno znajdować się po lewej, a zimnej po prawej stronie, na wszelki wypadek można sobie to zaznaczyć np. za pomocą flamastra;
  • warto sprawdzić, czy instalacja wodociągowa ma założony filtr siatkowy, zabezpieczający głowicę baterii przed przedostaniem się ewentualnych zanieczyszczeń (np. piasku czy osadu wapiennego);
  • dobrze jest przekonać się czy otwór w zlewozmywaku lub blacie kuchennym ma odpowiednią dla danej baterii, średnicę;
  • dopiero teraz można przystąpić do montażu baterii stojącej.

Baterie sztorcowe i ich montaż

Montaż baterii zlewozmywakowej stojącej jest stosunkowo prosty. Tych baterii jest zdecydowanie najwięcej, a umieszcza się je na brzegu zlewozmywaka lub na blacie kuchennym, zazwyczaj tuż za zlewem. Wiele modeli zlewozmywaków ma już wycięty otwór, w niektórych trzeba go wyciąć, a miejsce, gdzie to najlepiej zrobić, bywa zaznaczone. Jeśli zaś chodzi o blat, to otwór na baterię trzeba wyciąć samodzielnie w odpowiednim miejscu. Instalację wodną wystarczy teraz doprowadzić w pobliże tego miejsca. Baterię i źródło wody łączy się zazwyczaj za pomocą specjalnych wężyków (o różnych długościach, najpopularniejsze mają 20, 30 cm i średnicę wielkości 1/2 czy 3/8 cala). Wspomniane wężyki, jak i nakrętki oraz uszczelki niezbędne do instalacji baterii są zwykle sprzedawane w komplecie z nią.

Zwróćmy uwagę na wylewkę

Jeśli chcemy mieć baterię, którą opłuczemy cały zlewozmywak, to montaż baterii kuchennej z wyciąganą wylewką będzie nieco bardziej skomplikowany, gdyż trzeba pomyśleć jak wyciągnąć, a następnie schować wąż wylewki. Taka wylewka jest bowiem połączona z baterią za pomocą elastycznego węża o długości od 100 do 150 cm. Na drugim końcu węża umieszcza się niewielki obciążnik, dzięki któremu można łatwo wsunąć wąż z powrotem do baterii i schować pod zlewozmywakiem. W większości kranów z wyciąganą wylewką na rączce baterii zainstalowany jest tzw. przełącznik, który umożliwia regulację strumienia wody. W zależności od potrzeb, użytkownik może przestawić zatem strumień wody ze zwykłego na prysznicowy. W związku z tym większość producentów zaleca, by montaż takiej baterii powierzyć specjaliście.

Baterie wyspecjalizowane

Mowa o wyciąganych, w kształcie odwróconej litery „U” tzw. sprężynowych, bezdotykowych czy też termostatycznych, które uważa się za najbardziej oszczędne. Te ostatnie wyposażone są w specjalną blokadę, która uniemożliwia wypływ zbyt ciepłej lub zimnej wody, a optymalną temperaturę ustawia się na termostacie kontrolującym stopień nagrzania wody. Baterie tego typu mają dwa oddzielne pokrętła, z których jedno służy do regulacji strumienia wody, a drugie temperatury. Założenie zwłaszcza takich baterii trzeba zlecić hydraulikowi i to takiemu, który się na tym zna.

Warto wiedzieć przed montażem baterii kuchennej

Do każdego typu baterii dołączona jest przez producenta instrukcja jej montażu. Jednak, to wcale nie znaczy, że musimy zamontować ją samodzielnie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto wczytać się w warunki gwarancji oraz poradzić się specjalisty. Często bywa tak, że wadliwe samodzielne założenie baterii, a co gorsza jej uszkodzenie przez wadliwy montaż, niweluje wszystko, co zawarte jest w gwarancji, czyli za naprawę musimy zapłacić.

Baterie kuchenne w naszej ofercie:

Bateria TEKA ARK 938
519 00
Cena z kodem
589,99 złCena przed kodem
498,00 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 Fashion Biały
539 00
Cena z kodem
649,99 złCena przed kodem
539,00 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 Czarny
584 10
Cena z kodem
699,00 złCena przed kodem
557,38 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 TG Carbon
629 00
Cena z kodem
729,00 złCena przed kodem
579,00 złNajniższa cena
Bateria TEKA ARK 938 TG Onyx
629 00
Cena z kodem
699,00 złCena przed kodem
564,91 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756