Poradniki Eksperta

Ranking baterii kuchennych [TOP10]

 2023-08-10 

Nie ma zlewozmywaka bez baterii, ta para jest nierozerwalna. I nie wystarczy, że bateria dostarcza wodę ciepłą i zimną, ona potrafi znacznie więcej. Nadal składa się z wylewki, korpusu oraz głowicy, tyle tylko, że te elementy inaczej wyglądają i wykonane są z innych materiałów. Warto zatem spojrzeć na ranking baterii kuchennych, żeby się o tym przekonać. Nowoczesne baterie kuchenne potrafią się obracać, nawet o 360 st., a ich wylewki są zwykle takie, jak i korpusy, w tych samych kolorach. Poza tym mogą być wyciągane, więc opłuczą dokładnie nawet głęboki i szeroki zlewozmywak. Głowice, jakże ważna część każdego rodzaju baterii, są obecnie ceramiczne. Istotną częścią składową baterii jest również element tłumiący, który umieszczany jest w głowicy, podobnie też jak i regulacja strumienia wody.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rodzaje i typy baterii kuchennych

W tym przypadku mamy baterie jednodźwigniowe i dwudźwigniowe. Pierwsze z nich są zwykle jednootworowe stojące. Mają one zamontowaną dźwignię, którą się przekręca chcąc puścić wodę o określonej temperaturze. Drugi rodzaj to baterie dwudźwigniowe, zazwyczaj można do nich podłączyć filtr do wody, a wtedy jedną, dłuższą dźwignią uruchamiamy wodę niefiltrowaną, zaś krótszą – wodę przechodzącą przez filtr. W grupie baterii dwudźwigniowych są też baterie ścienne z dwoma pokrętłami – jedno do ciepłej, drugie do zimnej wody, jak i modele stojące z dwoma pokrętłami do ciepłej oraz zimnej wody. Jeśli chodzi o typy baterii, możemy wymienić kilka rozwiązań:

  • baterie jednootworowe – takich jest większość obecnie, bez względu na to z czego są wykonane, nawet baterie retro potrafią być jednootworowe i na korpusie mieć dwa pokrętła;
  • baterie dwuotworowe – dotyczy to głównie baterii mocowanych do ściany, umieszczonych nad zlewozmywakiem;
  • baterie mieszakowe – funkcja związana przede wszystkim z bateriami jednootworowymi stojącymi, dzięki swojej konstrukcji pozwalają na szybkie oraz łatwe uruchomienie wody oraz regulację strumienia i temperatury;
  • baterie podokienne – te baterie można opuszczać w głąb nawet kłaść na blacie, by otworzyć okno;
  • baterie stojące – baterie te stawia się tak na zlewie (jeśli ma specjalny otwór), jak też na blacie kuchennym, tuż przy zlewozmywaku, a baterię i źródło wody łączy się zazwyczaj za pomocą specjalnych wężyków;
  • baterie ścienne – bywają dwuotworowe, montuje się je w ścianie i podłącza bezpośrednio do instalacji z ciepłą i zimną wodą. Ważne jest, aby woda była doprowadzona dokładnie do miejsca montażu baterii, a końcówki rur były rozmieszczone precyzyjnie tak, aby możliwe było przyłączenie baterii. Oczywiście tego typu prace trzeba wykonać przed wykończeniem ścian;
  • podtynkowe – montowane są w ścianie, a jeśli mocowane są współcześnie, to mogą być nawet jednootworowe.

Wylewki

Warto zwrócić na nieuwagę kupując baterię, nie można ich też pominąć robiąc ranking baterii kuchennych. Wylewka jest bowiem ważnym elementem korpusu baterii, zwykle mają kształty liter „U” oraz „S”. W niektórych modelach wylewkę można wyciągać. Dobrze jest też zwrócić uwagę na jej rodzaj. Jest to bardzo ważne, jeśli decydujesz się na duży zlewozmywak. Zastosowanie znajduje zasada: im wyższa wylewka, tym wygodniejsza. Dostatecznie wysoko umieszczona pozwala na wstawienie do zlewu wysokich naczyń. Jednak należy zaznaczyć, że strumień wody wypływający ze zbyt wysoko zamontowanej baterii będzie się rozchlapywał.


Największe zastosowanie ma całkowicie wyciągana wylewka. Ten rodzaj baterii jest połączony z korpusem za pomocą elastycznego węża, który zwykle ma długość 150 cm, natomiast pod zlewozmywakiem umiejscowiony jest specjalny obciążnik, który ułatwia ponowne chowanie węża. Dobrze wiedzieć, że nowoczesne baterie mają dwa rodzaje strumieni (klasyczny i tzw. deszczowy). Pozwalają one na wygodne płukanie oraz mycie warzyw i owoców, a także napełnianie wodą dużych naczyń.


Ponadto baterie z wyciąganą i chowaną wylewką doskonale sprawdzają się w zlewozmywakach podokiennych, gdyż pozwalają otwierać okno, a także korzystać z wody poza zlewozmywakiem. Te przypominające odwróconą literę „U” określa się mianem elastycznych, a zakończone one są ruchomym elementem sprężynowym. To właśnie dzięki niemu można wyjmować i przemieszczać „kran” w zależności od potrzeb.

Korpusy baterii

Ich wysokość podawana w milimetrach może być różna i wynosić od 99 nawet do 599 mm. Są być m.in. wykonywane z różnych materiałów. Dla przykładu korpusy bywają więc: ceramiczne, granitowe, silikonowe, zrobione ze stali nierdzewnej, także ze stali szlachetnej, z granitu+, mosiężne, metalowe, pokryte kolorowym lakierem, chromowane czy zrobione z mieszanki silikonu i granitu. A korpus i wylewka tworzą całość.

Perlatory w bateriach kuchennych

W pewnych modelach zwane nazywają je także aeratorami, Służą one napowietrzaniu wody, a także ograniczają osadzanie się osadu wapiennego (tzw. kamień). Nakręcając na wylewkę perlator i napowietrzając wodę także oszczędzamy jej zużycie. Jest to wprawdzie detal wylewki, ale pozwalający na zużycie wody nawet o 15 proc. mniej, a w modelach specjalnie zaprojektowanych jest to nawet 60 proc. oszczędności. Reagują również na zbyt twardą lub zanieczyszczoną wodę, ograniczając jej strumień.

Ranking baterii kuchennych - inne udogodnienia

Robiąc ranking baterii kuchennych zwracamy też uwagę na inne zastosowania urządzeń związanych z bateriami kuchennymi. Takim jest np., podświetlanie i coraz więcej baterii ma tę funkcję. Z jednej strony pokazuje, że wypływająca woda jest odpowiednio ciepła, z drugiej pozwala nie włączać światła, co ważne, gdy kuchnia otwarta jest na pokój, w którym akurat ktoś ogląda telewizję. Podświetlanie jest także elementem designerskim.

Bateria nie musi być identyczna, czyli taka jak zlew, może z nim nawet kontrastować – np. biała bateria i czarny zlewozmywak. Jednak wiadomo, że większość z Was będzie chciała dobrać ją do urządzenia – chyba, że od razu kupicie gotowy komplet. Jedno jest pewne: jeśli chodzi o styl, nie będzie z tym kłopotu, gdyż baterie retro nadal są w sprzedaży. Każdy inny model można dobrać do nowoczesnego wystroju kuchni lub aneksu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756