Oba urządzenia różnią się wyglądem. Router ma wbudowane anteny zewnętrzne lub wewnętrzne, za pomocą których przekazują sygnał, natomiast modem to mały przedmiot, który może odbierać sygnał analogowo bądź bezprzewodowo.
Tak naprawdę modem stwarza możliwość korzystania z internetu. Odpowiednio przekształca sygnał od dostawcy, tak by nasze urządzenie mogło go odebrać. Router zaś dzieli ten sygnał pomiędzy komputery, drukarki, telewizory lub telefony i przyznaje im odrębne adresy IP. W ten sposób tworzy lokalną sieć. Warto wiedzieć, że na zewnątrz sieci wszystkie połączone urządzenia są widoczne pod jednym wspólnym adresem IP.
Inną zasadniczą różnicą jest to, że modem zazwyczaj łączy się tylko z jednym urządzeniem, może to być połączenie analogowe lub Wi-Fi, natomiast z routera korzysta jednocześnie kilka z nich.
W przypadku routera ważne jest również miejsce, gdzie go postawimy. Ponieważ każda przeszkoda na drodze sygnału do urządzenia końcowego go osłabia, router powinien być umieszczony mniej więcej w centralnym miejscu domu lub mieszkania, na półce lub szafce na wysokości około 150 cm od podłogi. Klasyczny modem łączy się z komputerem za pomocą kabla, stąd musimy kupić przewód odpowiedniej długości. Jeśli zaś chodzi o modem internetowy, nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ jest mniej więcej wielkości pendrive'a i działa po włożeniu do gniazda USB w naszym laptopie.