Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Modem a router - porównanie urządzeń

 2022-10-25 

Wprawdzie oba urządzenia służą do odbioru internetu w domu, jednak modem a router różnią się od siebie diametralnie. Przede wszystkim każde z nich spełnia inną funkcję w budowaniu sieci domowej. Przeczytaj, do czego służą te urządzenia i czym się różnią.

Co to jest modem?


Nazwa ,,modem’’ pochodzi od połączenia dwóch słów: modulator-demodulator. Co dokładnie odzwierciedla jego działania. Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest modulacja sygnału przychodzącego z zewnątrz - od dostawcy - na informację cyfrową, którą następnie demoduluje, czyli odkodowuje, tak by urządzenie końcowe było w stanie je odebrać.


Zatem dzięki modemowi możemy korzystać z internetu. Urządzenie może być w formie klasycznej, wyposażonej w kilka portów Ethernet, do którym za pomocą kabla połączymy nasze sprzęty, lub w postaci małego pendriva, który działa po włożeniu go do wejścia USB w laptopie. Modemem jest również karta sieciowa Wi-Fi w naszym komputerze.

Routery w naszej ofercie:

Co to jest router?


Router to urządzenie, które łączy się z modemem i rozdziela bezprzewodowo sygnał na wszystkie sprzęty, które są w jego zasięgu. Routery mogą być analogowe, jak i zupełnie bezprzewodowe. Router umożliwia stworzenie sieci lokalnej, w której obrębie sprzęty mogą się komunikować ze sobą oraz niezależnie korzystać z internetu.

Modem a router - różnice


Oba urządzenia różnią się wyglądem. Router ma wbudowane anteny zewnętrzne lub wewnętrzne, za pomocą których przekazują sygnał, natomiast modem to mały przedmiot, który może odbierać sygnał analogowo bądź bezprzewodowo. 


Tak naprawdę modem stwarza możliwość korzystania z internetu. Odpowiednio przekształca sygnał od dostawcy, tak by nasze urządzenie mogło go odebrać. Router zaś dzieli ten sygnał pomiędzy komputery, drukarki, telewizory lub telefony i przyznaje im odrębne adresy IP. W ten sposób tworzy lokalną sieć. Warto wiedzieć, że na zewnątrz sieci wszystkie połączone urządzenia są widoczne pod jednym wspólnym adresem IP.


Inną zasadniczą różnicą jest to, że modem zazwyczaj łączy się tylko z jednym urządzeniem, może to być połączenie analogowe lub Wi-Fi, natomiast z routera korzysta jednocześnie kilka z nich.


W przypadku routera ważne jest również miejsce, gdzie go postawimy. Ponieważ każda przeszkoda na drodze sygnału do urządzenia końcowego go osłabia, router powinien być umieszczony mniej więcej w centralnym miejscu domu lub mieszkania, na półce lub szafce na wysokości około 150 cm od podłogi. Klasyczny modem łączy się z komputerem za pomocą kabla, stąd musimy kupić przewód odpowiedniej długości. Jeśli zaś chodzi o modem internetowy, nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ jest mniej więcej wielkości pendrive'a i działa po włożeniu do gniazda USB w naszym laptopie.

Modem a router - co kupić?


Wszystko zależy gdzie i jak będziemy korzystać z internetu. Kiedy mamy w domu zainstalowany internet stacjonarny, dostawca musi udostępnić nam modem. Jednak pozwala on na podłączenie tylko jednego urządzenia. W sytuacji, kiedy zależy nam na utworzeniu sieci lokalnej, w której będą działać komputer, drukarka, telewizor czy telefon, warto kupić router. Natomiast, gdy często podróżujemy, dobrym rozwiązaniem będzie modem internetowy. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i zmieści się w każdej kieszeni.


Obecnie często dostawcy internetu oferują rozwiązania hybrydowe, czyli połączenie modemu z routerem. To wygodne, ponieważ nie musimy dokupować dodatkowych sprzętów, ogranicza to również ilość kabli w domu. Niemniej jednak warto wiedzieć, czym różni się modem a router, szczególnie jeśli zamierzamy dokupić modem bezprzewodowy.


Jeśli zastawiamy się nad różnicami modemu a routera, pamiętajmy, że to router umożliwia połączenie z kilkoma urządzeniami jednocześnie. Jeśli zaś szukamy rozwiązania uniwersalnego i mobilnego, modem będzie dla nas jak najbardziej odpowiedni. Dzięki niemu zabierzemy internet wszędzie tam, gdzie potrzebujemy. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756