Poradniki Eksperta

Router WiFi 6 – ranking [TOP10] 

 2023-10-27 

Dostęp do Internetu, jest obecnie niezbędny w pracy i podczas nauki. Możliwość przeglądania treści na stronach WWW stała się na tyle komfortowa, że wiele osób traktuje to, jak codzienną czynność. Ranking najszybszych urządzeń tego typu powoli zaczyna być zdominowany przez modele oferujące nie tylko szybką transmisję danych, ale także liczne funkcje dodatkowe. Wspomagają one korzystanie z Internetu, zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i pozwalają na wybranie praktycznie dowolnej konfiguracji urządzenia. Które modele najlepiej sprawdzą się w takich zadaniach? W naszym rankingu routerów znajdziesz najlepsze modele.

10.0  / 10
279,99 zł
10.0  / 10
289,00 zł
10.0  / 10
249,99 zł
9.5  / 10
459,99 zł
9.5  / 10
379,99 zł
9.0  / 10
199,99 zł
9.0  / 10
449,00 zł
8.5  / 10
999,99 zł
8.5  / 10
1349,99 zł
8.5  / 10
1829,99 zł

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Transmisja danych 2976 Mb na s

Częstotliwość 2,4 i 5 GHz

WiFi Mesh

Brak wejścia na kartę SIM

Korzystanie z routerów bezprzewodowych wiąże się z potrzebą wyboru urządzenia, które gwarantuje najlepszy transfer, tak jak robi to TP-Link Archer AX53. Router oferuje pracę w technologii DualBand, co oznacza, że możesz skorzystać z częstotliwości 2,4 lub 5 GHz. Maksymalny transfer danych możliwy do osiągnięcia w tym modelu wynosi 2976 Mb na s. Odpowiednia siła sygnału to zasługa aż czterech anten, co pozwala na cieszenie się dobrą jakością połączenia w każdym miejscu domu lub mieszkania. Urządzenie można skonfigurować z poziomu urządzeń zewnętrznych, w tym także smartfonu. Model ten został wyposażony w 4 porty LAN, a także jeden port WAN. Router można używać do skonfigurowania sieci Mesh.

2

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Złącza RJ-45 dla WAN i LAN oraz USB 2.0

Dwurdzeniowy procesor

4 zewnętrzne anteny

Nie jest mobilny

Jak zapewnić sobie najlepszą jakość połączenia z Internetem, jeśli wybierzesz router WiFi 6? Ranking najbardziej wszechstronnych urządzeń warto tutaj uzupełnić o model ASUS RT_AX1800U. Doskonały poziom sygnału i brak strat danych, to zasług technologii DualBand, ale także dwurdzeniowego procesor. W porównaniu z poprzednią wersją łączności WiFi, w tym przypadku możesz liczyć nawet na 1,5 razy wyższą szybkość, która sięga 1800 Mb na s. Doskonałą siłę sygnału i zasięg gwarantuje zestaw czterech zewnętrznych anten. Router jest w pełni bezprzewodowy, ale oferuje 4 porty LAN i jeden WAN. Technologia Target Wake Time umożliwia natomiast ograniczenie zużycia energii, dzięki zaplanowanemu wysyłaniu pakietów danych do urządzeń, z których nie korzystasz w danej chwili.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Kontrola rodzicielska

Obsługa WPS

Waga 499 g

Brak możliwości konfiguracji poprzez Asystenta Głosowego

Masz w domu wiele urządzeń wymagających dostępu do Internetu i nie wiesz, który wybrać router WiFi 6? Ranking najlepszych modeli przystosowanych do obsługi małej, średniej, ale i dużej sieci domowej może wygrać TP-Link Archer AX1800. Urządzenie działa w technologii DualBand, co znacznie zwiększa możliwości osiągnięcia siłą sygnału nawet najbardziej oddalanych pomieszczeń w domu. Technologia OFDMA pozwala natomiast na utrzymanie płynnego i stabilnego połączenia z wieloma urządzeniami zewnętrznymi, jak komputery czy smartfony. Airtime Fairness z kolei optymalizuje transfer danych z każdym z tych urządzeń. Dużym atutem, jest tutaj kontrola rodzicielska, którą możesz skonfigurować w ustawieniach routera.

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Czterordzeniowy procesor

Router xDSL

DualBand

Jedno złącze WAN

Czasami zdarza się tak, że jeden router może nie być wystarczający do pokrycia sygnałem całego mieszkania. Wówczas dobrym rozwiązaniem, jest wybór urządzenia z siecią Mesh WiFi 6. Ranking takich urządzeń uzupełniamy zatem o ASUS TUF AX 3000 V2. Model ten może działać jako samodzielny router bezprzewodowy, ale doskonale sprawdzi się również jako bridge lub repeater. Sieć Mesh może wówczas zostać zaprojektowana z łatwością, ustawiając router w wybranym miejscu dom. Silny sygnał o mocy 2,4 lub 5 GHz, pokryje swoim zasięgiem wybrany przez Ciebie teren, a w nawiązaniu silnego i stabilnego połączenia pomoże zestaw czterech zewnętrznych anten. Urządzenie może być używane także w trybie przewodowym, dzięki złączom LAN i WAN. Szybkość działania to również zasługa czterordzeniowego procesora, a także 512 MB wbudowanej pamięci RAM.

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Blokowanie złośliwych stron

256 MB pamięci RAM

Firewall

Brak portu USB

Bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu to bardzo ważny aspekt, o który powinien dbać nie tylko użytkownik, ale także jego router. Ranking najlepszych zabezpieczeń wygrywają oczywiście wszelkiego rodzaju Firewalle, ale w przypadku modelu ASUS RT-AX57 masz możliwość skorzystania również z funkcji dodatkowej ochrony. Mowa tutaj o technologii blokowania złośliwych stron, protokół bezpieczeństwa WPA3, a także rozbudowana kontrola rodzicielska. Dzięki temu możesz cieszyć się wysokimi prędkościami, które router oferuje do nawet 3000 Mb na s, bez obawy o swoje bezpieczeństwo. Router umożliwia również filtrowanie adresów MAC oraz blokowanie urządzeń, które uznane zostaną za zainfekowane wirusami.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Funkcja blokowania reklam

Filtrowanie adresów MAC

Zapora sieciowa SPI

Jednordzeniowy procesor

Szybkie połączenie internetowe stało się standardem, który jeszcze ulepsza router. Ranking szybkości należy obecnie właśnie do tych modeli, w tym do D-Link DIR-X1530 EE AX1500. Dzięki zastosowaniu technologii DualBand prędkość transferu bez problemu osiągnie nawet do 1500 Mb na s, co zapewnia doskonałe wrażenia z korzystania z Internetu. Cztery zewnętrzne anteny zapewniają silny i stabilny sygnał nawet w dużej odległości od jego źródła, czyli routera. W razie konieczności możesz stworzyć za jego pomocą domową sieć Mesh, która dodatkowo zwiększy zasięg dostępu do Internetu. Wbudowana zapora sieciowa i funkcja blokowania reklam w sieci znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy w Internecie.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Blokowanie zainfekowanych urządzeń

Pamięć Flash 128 MB

Transfer 4177 Mb na s

Brak wejścia na kartę SIM

Ranking routerów stawia duży nacisk na znalezienie urządzeń, które oferują najszybszy transfer ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. ASUS RT-AX59U pozwala na osiągnięcie prędkości transferu na poziomie aż 4177 Mb na s, co znacznie ułatwia technologia DualBand. Dzięki niej możesz wybrać, czy router ma pracować w zakresie częstotliwości 2,4 GHz, czy wyższej, a dokładnie 5 GHz. W porównaniu z innymi routerami jest to aż trzykrotnie szybsze połączenie. Model ten oferuje również liczne funkcje dodatkowe, takie jak kontrola rodzicielska, a także VPN. Router z powodzeniem może działać w trybie bezprzewodowym, w sieci Mesh, a także przy użyciu tradycyjnego przewodu, na co pozwalają złącza LAN, WAN, a także USB 2.0 i USB 3.2.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Transmisja 7780 Mb na s

Pamięć RAM DDR4

Tri Band

Waga 1033 g

Internet od bardzo dawna stał się doskonałym narzędziem wykorzystywanym w świecie gamingu. Podczas rozgrywek sieciowych szybki transfer i silne połączenie z routerem to podstawa. Model ASUS RT-AXE7800 to idealna odpowiedź na potrzeby każdego gracza. Do Twojej dyspozycji oddane zostaje urządzenie pracujące w technologii TriBand, pozwalając na skorzystanie z częstotliwości 2,4 GHZ, 5 GHz oraz niespotykanej zbyt często 6 GHz. W efekcie prędkość maksymalna transferu wynosi w tym modelu aż 7780 Mb na s.

Z takimi wynikami nie ma mowy o lagach w rozgrywce sieciowej. Sześć zewnętrznych anten gwarantuje dostęp do silnego sygnału nawet w dużej odległości od routera. Bezpieczeństwo gwarantuje tutaj Funkcja ASUS Safe Browsing, która za wciśnięciem jednego przycisku uruchamia filtrowanie treści, blokowanie reklam i kontrolę rodzicielską.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

4 GB pamięci ROM

Podświetlenie RGB

WiFi 6E

Brak funkcji WiFi Mesh

Kolejne urządzenie działające w technologii TriBand w naszym rankingu to model Acer Predator Connect W6. W tym przypadku mowa o routerze, który został zaprojektowany z myślą o graczach, czyli osobach niegodzących się na żadne kompromisy w kwestii jakości połączenia Internetowego. Maksymalna prędkość transferu w tym modelu wynosi aż 7780 Mb na s, dzięki zastosowaniu częstotliwości 6 GHz. Skutkuje to opóźnieniami w okolicach 2ms, czyli praktycznie nieodczuwalnymi. Szybkość pracy routera to zasługa wbudowanej pamięci RAM i ROM, która wynosi kolejno 1GB i 4GB. Gamingowa stylistyka została osiągnięta dzięki zastosowaniu podświetlenia RGB.

10

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Funkcje Bridge i Repeater

8 zewnętrznych anten

Dwukierunkowy IPS

Waga 2180 g

Gdzie znaleźć jeden z najszybszych na rynku router? Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy to idealne miejsce – szczególne, gdy zawiera model ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Pro. Maksymalny transfer danych wynosi aż 10756 Mb na s, co jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii TriBand. Duże znacznie na płynne działanie routera ma również 1GB pamięci RAM typu DDR4, Czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2,0 GHz oraz pamięć Flash na poziomie 256 MB. Bezpieczeństwo w sieci gwarantuje rozbudowany pakiet ochronny. Poza blokowaniem reklam i możliwości uruchomienia kontroli rodzicielskiej wyjątkowo przydatna jest funkcja dwukierunkowego IPS. Zabezpiecza ona router przed atakami hakerskimi, nie pozwalając na przedostanie się zawirusowanych pakietów danych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756