Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak z routera zrobić repeater?

 2022-08-29 

Router przede wszystkim służy nam jako narzędzie do odbierania sygnału od dostawcy Internetu i przekazywania go do odpowiednich urządzeń – komputerów stacjonarnych i laptopów, smartfonów, konsol, itd. Okazuje się, że możemy dla routera znaleźć jeszcze jedno, ciekawe zastosowanie. Jak z routera zrobić repeater?

W jakim celu tworzyć repeater?


Zanim odpowiemy sobie na kluczowe pytanie, czyli jak z routera zrobić wzmacniacz Wi-Fi, powiedzmy sobie, jakie mogą być powody, za którymi stoi taka potrzeba. Wi-Fi jest zdecydowanie najpopularniejszym współcześnie sposobem „rozprowadzania” Internetu w domach. W biurach często korzysta się z sieci Ethernet, czyli dostarczania danych i wysyłania danych internetowych po kablu. Metoda ta nie jest najbardziej wygodna w użytkowaniu, lecz wyróżnia się stabilnością łącza oraz wzmożoną prędkością wymiany informacji.


Współczesne smartfony korzystają również z tak zwanych danych komórkowych, wyłapując samoistnie zasięg internetowy. Wi-Fi pozostaje jednak na szczycie źródeł łączności z Internetem dzięki swojej wygodzie użytkowania (brak kabli, które należy podłączyć do urządzenia) oraz wyższej stałości połączenia (w porównaniu do danych komórkowych). Niestety, sieć Wi-Fi ma również swoje ograniczenia, które mogą skutkować wolnym Internetem. 


Jakie mogą być przyczyny niskiej jakości połączenia Wi-Fi?


Najczęstszą przyczyną słabego połączenia Wi-Fi jest nieodpowiednie ustawienie routera, czyli urządzenia, które ma na celu rozdysponowywać zasobami internetowymi do wszystkich podłączonych urządzeń według ich zapotrzebowania. Router powinniśmy ustawić w miejscu, z którego sygnał z niego wysyłany będzie miał jak najprostszą drogę do urządzeń końcowych (komputerów, telewizorów, itd.). Wszelkie ściany (szczególnie grube, w starych zabudowaniach) mogą znacznie wpływać na ostateczną prędkość przesyłania i pobierania danych. Nie bez znaczenia może być nawet obecność mebli stojących na drodze sygnałowi. Najczęściej, niestety, nie znajdziemy jednego miejsca, w którym rozchodzący się sygnał będzie mógł bez przeszkód krążyć między routerem, a urządzeniami. W takiej sytuacji, idealnym rozwiązaniem jest zakup lub stworzenie samemu wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Jak z routera zrobić repeater?


Routery w naszej ofercie:

Jak z routera zrobić repeater?

Chcąc zrobić z routera repeater, możemy postąpić na dwa sposoby. Do wykorzystania mamy metodę bezprzewodową oraz przewodową. To, który ze sposobów wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Wykorzystanie kabla do przesyłania danych z pewnością zapewni Ci większą stabilność i wyższą jakość połączenia. Dużym minusem z kolei będzie konieczność przeciągania kabla do innego pomieszczenia i chowanie go. 


Bezprzewodowy sposób wydaje się być lepszym rozwiązaniem, gdyż nie tylko jest bardziej estetyczny i łatwiejszy w zastosowaniu, ale również w większości wypadków po prostu skuteczny. Straty na przesyłaniu danych między dwoma routerami są niewielkie, a samo zamontowanie repeatera w pobliżu urządzenia docelowego, powinno znacznie wzmocnić siłę sygnału internetowego. Warto zaznaczyć, że sposoby opisane poniżej mogą nie działać w wypadku każdego urządzenia. W zależności od producenta sprzętu, sposoby modyfikowania routera mogą się nieco różnić. Zacznijmy od wersji przewodowej, by skończyć na bardziej nowoczesnym rozwiązaniu.

Metoda przewodowa

Jak z routera zrobić repeater przy pomocy kabla? Wykorzystaj do tego zwykły kabel Ethernet. Pamiętaj, by był wystarczająco długi. Problemy z zasięgiem Wi-Fi najczęściej występują w dużych domach i mieszkaniach pełnych grubych ścian – warto je omijać. 

 1. Pierwszym krokiem jest samo połączenie urządzeń między sobą za pomocą kabla. 
 2. Następnie czas przejść do konfiguracji sprzętów. 
 3. W oknie swojej przeglądarki, wpisz adres routera. Jeżeli nie wiesz, jaki jest adres Twojego urządzenia, najłatwiej będzie odnaleźć go na odwrocie routera. 
 4. Następnym krokiem jest przejście do ustawień LAN, by tam zmienić adres IP nowego routera. Nadaj mu taką sama nazwę, jak w drugim routerze. 
 5. Sprawdź dostępność konkretnych adresów i zdecyduj się na ten, który pozostaje wolny. 
 6. Ostatnim krokiem, który musimy wykonać przed restartem routera, jest przejście do ustawień DHCP drugiego urządzenia. Uruchom ponownie urządzenie, a następnie ustal nową nazwę sieci i hasło.

W ten sposób stworzyłeś z routera repeater metodą przewodową.

Metoda bezprzewodowa

Jak wspomnieliśmy, z wielu względów, bezprzewodowy sposób połączenia między sobą routerów jest tym zalecanym. Jak z routera zrobić repeater bez użycia dodatkowego kabla Ethernet? W tym celu powinniśmy wykorzystać specjalny system do bezprzewodowego rozdzielania sygnału – Wireless Distribution System (WDS).

Początek działań jest podobny, jak w wypadku przewodowego łączenia.

 1. W okno przeglądarki wpisz adres routera, zaloguj się i wejdź w panel administracyjny. 
 2. Tam przejdź do funkcji Sieć Bezprzewodowa. 
 3. Odnajdź poszukiwaną przez nas opcję WDS, wejdź do zakładki drugiego rutera i uzupełnij wymagane dane. 
 4. Ostatnim krokiem wykonywanym z pozycji komputera, jest wyłączenie serwera DHCP. 
 5. Jedyne, co musisz teraz zrobić, to zapisać zmiany i zrestartować nowy repeater.

Router jako repeater, czy nowy wzmacniacz?

Zamiast tworzyć repeater z routera, możemy pokusić się o znacznie prostsze rozwiązanie, jakim jest zakup specjalnego wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Urządzenia te nie kosztują dużo, a są prostsze w montażu i zsynchronizowaniu z routerem głównym. Tworzenie repeatera z routera jest dobrym rozwiązaniem, gdy posiadamy w domu stary router, którego już nie używamy. Zakup nowego routera w celu zrobienia z niego repeatera, jest zupełnie nieopłacalny. 


Koszt nowego wzmacniacza jest dużo niższy, niż cena nowego routera. Warto pamiętać również o tym, że aby zapewnić jak najlepszą jakość pracy repeatera stworzonego z routera, dobrze by było, gdyby oba urządzenia (router i nowoutworzony repeater) wyprodukowane były przez tego samego producenta. Podsumowując, w wielu wypadkach dużo prostszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowego wzmacniacza Wi-Fi, lecz jeśli posiadasz nieużywany router, który będzie kompatybilny z nowym, wiesz już jak zrobić z niego dobrze funkcjonujący repeater.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756