Zdaniem eksperta
W artykule znajdziesz:
1. W jakim celu tworzyć repeater?
2. Jak z routera zrobić repeater?
5. Router jako repeater, czy nowy wzmacniacz?
Router przede wszystkim służy nam jako narzędzie do odbierania sygnału od dostawcy Internetu i przekazywania go do odpowiednich urządzeń – komputerów stacjonarnych i laptopów, smartfonów, konsol, itd. Okazuje się, że możemy dla routera znaleźć jeszcze jedno, ciekawe zastosowanie. Jak z routera zrobić repeater?
Zanim odpowiemy sobie na kluczowe pytanie, czyli jak z routera zrobić wzmacniacz Wi-Fi, powiedzmy sobie, jakie mogą być powody, za którymi stoi taka potrzeba. Wi-Fi jest zdecydowanie najpopularniejszym współcześnie sposobem „rozprowadzania” Internetu w domach. W biurach często korzysta się z sieci Ethernet, czyli dostarczania danych i wysyłania danych internetowych po kablu. Metoda ta nie jest najbardziej wygodna w użytkowaniu, lecz wyróżnia się stabilnością łącza oraz wzmożoną prędkością wymiany informacji.
Współczesne smartfony korzystają również z tak zwanych danych komórkowych, wyłapując samoistnie zasięg internetowy. Wi-Fi pozostaje jednak na szczycie źródeł łączności z Internetem dzięki swojej wygodzie użytkowania (brak kabli, które należy podłączyć do urządzenia) oraz wyższej stałości połączenia (w porównaniu do danych komórkowych). Niestety, sieć Wi-Fi ma również swoje ograniczenia, które mogą skutkować wolnym Internetem.
Najczęstszą przyczyną słabego połączenia Wi-Fi jest nieodpowiednie ustawienie routera, czyli urządzenia, które ma na celu rozdysponowywać zasobami internetowymi do wszystkich podłączonych urządzeń według ich zapotrzebowania. Router powinniśmy ustawić w miejscu, z którego sygnał z niego wysyłany będzie miał jak najprostszą drogę do urządzeń końcowych (komputerów, telewizorów, itd.). Wszelkie ściany (szczególnie grube, w starych zabudowaniach) mogą znacznie wpływać na ostateczną prędkość przesyłania i pobierania danych. Nie bez znaczenia może być nawet obecność mebli stojących na drodze sygnałowi. Najczęściej, niestety, nie znajdziemy jednego miejsca, w którym rozchodzący się sygnał będzie mógł bez przeszkód krążyć między routerem, a urządzeniami. W takiej sytuacji, idealnym rozwiązaniem jest zakup lub stworzenie samemu wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Jak z routera zrobić repeater?
Chcąc zrobić z routera repeater, możemy postąpić na dwa sposoby. Do wykorzystania mamy metodę bezprzewodową oraz przewodową. To, który ze sposobów wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Wykorzystanie kabla do przesyłania danych z pewnością zapewni Ci większą stabilność i wyższą jakość połączenia. Dużym minusem z kolei będzie konieczność przeciągania kabla do innego pomieszczenia i chowanie go.
Bezprzewodowy sposób wydaje się być lepszym rozwiązaniem, gdyż nie tylko jest bardziej estetyczny i łatwiejszy w zastosowaniu, ale również w większości wypadków po prostu skuteczny. Straty na przesyłaniu danych między dwoma routerami są niewielkie, a samo zamontowanie repeatera w pobliżu urządzenia docelowego, powinno znacznie wzmocnić siłę sygnału internetowego. Warto zaznaczyć, że sposoby opisane poniżej mogą nie działać w wypadku każdego urządzenia. W zależności od producenta sprzętu, sposoby modyfikowania routera mogą się nieco różnić. Zacznijmy od wersji przewodowej, by skończyć na bardziej nowoczesnym rozwiązaniu.
Jak z routera zrobić repeater przy pomocy kabla? Wykorzystaj do tego zwykły kabel Ethernet. Pamiętaj, by był wystarczająco długi. Problemy z zasięgiem Wi-Fi najczęściej występują w dużych domach i mieszkaniach pełnych grubych ścian – warto je omijać.
W ten sposób stworzyłeś z routera repeater metodą przewodową.
Jak wspomnieliśmy, z wielu względów, bezprzewodowy sposób połączenia między sobą routerów jest tym zalecanym. Jak z routera zrobić repeater bez użycia dodatkowego kabla Ethernet? W tym celu powinniśmy wykorzystać specjalny system do bezprzewodowego rozdzielania sygnału – Wireless Distribution System (WDS).
Początek działań jest podobny, jak w wypadku przewodowego łączenia.
Zamiast tworzyć repeater z routera, możemy pokusić się o znacznie prostsze rozwiązanie, jakim jest zakup specjalnego wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Urządzenia te nie kosztują dużo, a są prostsze w montażu i zsynchronizowaniu z routerem głównym. Tworzenie repeatera z routera jest dobrym rozwiązaniem, gdy posiadamy w domu stary router, którego już nie używamy. Zakup nowego routera w celu zrobienia z niego repeatera, jest zupełnie nieopłacalny.
Koszt nowego wzmacniacza jest dużo niższy, niż cena nowego routera. Warto pamiętać również o tym, że aby zapewnić jak najlepszą jakość pracy repeatera stworzonego z routera, dobrze by było, gdyby oba urządzenia (router i nowoutworzony repeater) wyprodukowane były przez tego samego producenta. Podsumowując, w wielu wypadkach dużo prostszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowego wzmacniacza Wi-Fi, lecz jeśli posiadasz nieużywany router, który będzie kompatybilny z nowym, wiesz już jak zrobić z niego dobrze funkcjonujący repeater.