Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Szkodliwe produkty dla psa – czego nie może jeść pies?

 2024-04-04 

Prawidłowe żywienie odgrywa bardzo istotną rolę w życiu i samopoczuciu, a także ogólnym rozwoju naszego pupila. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i psów dorosłych oraz psich seniorów. Oczywistym faktem i już dawno udowodnionym jest to, że zwierzęta nie powinny jeść takich samych potraw, jak ich właściciele, zatem odchodzimy od podawania psom tzw. resztek ze stołu. Zastąpiły je pełnowartościowe karmy ze zbilansowanym składem dopasowanym do rasy, wieku oraz wagi zwierzęcia. Karmy te nierzadko uzupełniane są okazjonalnymi smaczkami oraz dodatkami w postaci przekąsek. Tu warto wiedzieć, czego nie może jeść pies, zwłaszcza jeśli nasz pupil ma tendencję do interesowania się wszystkim, co aktualnie je jego właściciel. Wśród niebezpiecznych dla psiego zdrowia, a nawet życia produktów znajdują się zarówno owoce, jak i słodycze oraz mięso czy kości, które w większości są uznawane za pożądane w diecie. Opracowaliśmy tabelę, która w sposób jasny i czytelny zwraca uwagę na produkty, których nasz pupil nie powinien jeść.

Owoce – nie wszystkie są bezpieczne

Warzywa i owoce uznawane są za potrzebne w psiej diecie. Zawarte w nich witaminy i minerały, doskonale bilansują zapotrzebowanie na te składniki w psim organizmie. Warto jednak wiedzieć, czego nie może jeść pies z tej grupy produktów. Najbardziej toksyczne dla psa są owoce winogron. Dotyczy to zarówno świeżych, jak i suszonych owoców wszystkich odmian. Nawet zjedzenie kilku winogron lub rodzynek może spowodować ogromne straty w organizmie, takie jak niewydolność wątroby czy nerek i w bardzo krótkim czasie doprowadzić do zgonu. Im mniejszy pies, tym mniejsza ilość toksyn jest w stanie mu zaszkodzić.


Objawy zatrucia winogronami i rodzynkami można łatwo pomylić np. z przejedzeniem lub alergią pokarmową. Dlatego bardzo ważne jest szukanie specjalistycznej pomocy najszybciej, jak tylko zauważymy wymioty lub biegunkę. Takie same objawy mogą wystąpić po zjedzeniu awokado. To dlatego, że do jego uprawy dodawany jest związek chemiczny, który odkłada się we wszystkich częściach owocu. Jest nim persin. Substancja ta jest silnie toksyczna dla psa każdej rasy i wielkości.

Mleko a psie żywienie

Wiele osób sądzi, że najlepszym źródłem białka, zwłaszcza dla szczeniąt, jest mleko. Niestety to mit, który na szczęście powoli jest obalany. Psy nie trawią laktozy. Im mniejszy, czy też młodszy jest pies, tym większe zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia może stanowić mleko. Nabiał jest jednym z produktów podstawowych, które wyliczamy w tabeli dotyczącej tego, czego nie może jeść pies. Podawanie mlecznych produktów może powodować biegunki. Niewykształcony jeszcze układ trawienny szczenięcia, nie potrafi poradzić sobie z laktozą. Biegunka, zwłaszcza uporczywa i w dodatku u szczenięcia, w bardzo krótkim czasie prowadzi do odwodnienia organizmu, czego następstwem może być niewydolność układów wewnętrznych. Dlatego ważne jest wybieranie odpowiedniej karmy dla psa: karmy dla psa juniora.


Dorosłe psy również nie powinny dostawać nie tylko mleka, ale także jogurtów, twarogów, czy śmietany. To także związane jest z nietolerancją laktozy. Warto wiedzieć, że w jogurtach jej stężenie jest najmniejsze, dlatego dorosły pies, raz na jakiś czas, dla urozmaicenia diety, może skosztować niewielką ilość twarogu lub jogurtu, choć zamiast tego lepszy byłby psi przysmak, który np. zadba o higienę zębów i dziąseł.

Słodycze i przekąski - czy jest to szkodliwe produkty dla psa?

Psy nierzadko są zainteresowane tym, co aktualnie spożywa ich właściciel. Dotyczy to zwłaszcza przekąsek, które spożywamy np. oglądając film, siedząc na kanapie, czy w fotelu. Na pewno niejednemu właścicielowi pupila nie udało się ulec i poczęstował swojego psa przekąską, a warto wiedzieć czego nie może jeść pies z tego typu produktów.


Psu nie powinno podawać się żadnych słodyczy, a najbardziej toksyczna jest czekolada. Zatem czemu pies nie może jeść czekolady? Ponieważ jest ona tak toksyczna, że nawet spożycie 50 gramów przez psa o wadze 20 kg, jest w stanie doprowadzić jego organizm do silnej niewydolności serca, a w konsekwencji do śmierci. Za wymioty, dreszcze, a także drgawki, które są jednymi z pierwszych objawów zatrucia czekoladą, odpowiedzialna jest substancja o nazwie teobromina, której metabolizowanie w psim organizmie odbywa się bardzo powoli, a w tym czasie dochodzi do zaburzenia w działaniu układów krwionośnego i nerwowego.

Czy można podawać psu kości?

Kości, zwłaszcza wołowe z dużymi główkami przegubowymi, są atrakcyjne dla psów. Zawarte w nich związki stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Nie wszystkie jednak kości są dla psów bezpieczne. Wśród nich są kości drobiowe, zarówno surowe, jak i ugotowane. Cechą charakterystyczną kości kur i kaczek jest ich łamliwość i odszczypywanie fragmentów w postaci długich i krótkich igieł, które mogą przebić zarówno przełyk, jak i żołądek, a nawet jelita.


Kruche kości drobiowe mogą stanowić dodatkowe zagrożenie zadławieniem zwierzęcia. Kość, która utknie w przełyku w poprzek, jest bardzo trudna do usunięcia, a wizyta u weterynarza może okazać się nieskuteczna, ponieważ w większości wypadków jest już za późno i zwierzę umiera w wyniku niedotlenienia i zatrzymania akcji serca.

Pies i kot a wspólna miska

Warto również wiedzieć, czego nie może jeść pies jeśli w naszym domu mieszka również kot. Kocia i psia dieta różnią się znacznie od siebie, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na rozmaite składniki odżywcze. Kocia karma, w odróżnieniu od psiej, zawiera o wiele więcej składników odżywczych i jest bardziej skoncentrowana pod względem zawartości energii. W praktyce jest ona zbyt wartościowa dla psa i znacznie przewyższa jego zapotrzebowanie na rozmaite składniki i minerały.


Zwłaszcza w wypadku szczeniąt warto wiedzieć, dlaczego pies nie może jeść kociej karmy. Szczenięta z niewykształconymi jeszcze układami, mogą nabawić się dużych konsekwencji zdrowotnych, tak od razu, jak i w późniejszym funkcjonowaniu. To dlatego, że zawartość tłuszczu w kociej karmie jest o wiele wyższa, niż potrzebuje jej na etapie szczenięcym pies. Konsekwencją mogą być zaburzenia wydolności wątroby, nerek, a także trzustki.

Surowe mięso wieprzowe

W zestawieniu, czego nie może jeść pies, tabela zawiera również surowe mięso. Warto wiedzieć, że układ pokarmowy psa w wypadku mięsa wykazuje podobne procesy, jak układ pokarmowy człowieka. Ludzki organizm jest w stanie przetworzyć mięso i jest ono w tej diecie bardzo potrzebne, jednak wyłącznie w formie przetworzonej termicznie, a zatem ugotowane lub upieczone. To samo dotyczy psów. Bezpieczne dla nich mięso to takie, które zostało ugotowane i w dodatku bez żadnych przypraw, typu sól, czy pieprz. 


Zdarza się, że wśród potraw często na naszym stole pojawia się surowe mięso w postaci szynki, czy salami. Nie należy tego podawać naszemu pupilowi, zwłaszcza jeśli jest to mięso wieprzowe. Chodzi tu o chorobę Aujeszky’ego potocznie zwaną wścieklizną, którą świnie z reguły przechodzą bezobjawowo, a która z łatwością przez układ pokarmowy przechodzi do psiego krwiobiegu. Objawy mogą być rozmaite, jednak jednym z najbardziej charakterystycznych jest świąd okolicy głowy, który w krótkim czasie prowadzi do rozległych samouszkodzeń. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone gotowe karmy dla psów.

Sygnały alarmowe zatrucia

Wiemy już, czego nie może jeść pies. Teraz warto wiedzieć, jakie objawy mogą powodować toksyczne dla psiego organizmu produkty. Jednymi z pierwszych objawów występujących podczas zatrucia są ślinotok, wymioty, a także biegunka. Objawem towarzyszącym w większości wypadków, jest także podwyższona temperatura ciała. Pies może być osowiały, nie chcieć się bawić. Taki stan nazywany jest posmutnieniem. Nasz pupil najchętniej przebywa w swoim legowisku i nie reaguje na przywołanie. Nie jest też chętny do spacerów. Skrajnymi wypadkami, które mogą wystąpić, są utrata kontaktu z czworonogiem, samoczynne wodzenie źrenic, ospałość lub śpiączka, a także utrata przytomności. Zatrucie objawia się także rozmaitymi porażeniami, jak np. porażenie kończyn. Może dotyczyć ogona, kończyn przednich lub tylnych, lub też stanowić porażenie czterokończynowe. Taki stan jest bezwzględnie kwalifikowany do natychmiastowej wizyty u weterynarza.

Kiedy do weterynarza

Nawet świadomi właściciele na to, czego nie może jeść pies, powinni być wyczuleni zwłaszcza na rozmaite zachowania swojego pupila, aby w odpowiednim monecie zareagować. Jeśli zdarzy się, że pies zje coś nieodpowiedniego, co może zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu, nie warto czekać na poprawę jego stanu, czy też dodatkowe objawy. W każdym wypadku należy udać się do weterynarza. Objawy mogą być niewielkie, a nasz pies może ich nie komunikować.


Niezależnie od tego, czy czworonóg jest tylko posmutniały lub osowiały, czy też tracimy z nim kontakt, szukajmy pomocy u specjalisty. Im szybciej nasz pupil trafi pod specjalistyczną opiekę, tym ma większe szanse na powodzenie i wypłukanie toksyny z organizmu. U zwierząt, podobnie jak u dzieci, liczy się każda minuta. Stąd, jeśli zauważymy objawy wieczorem lub nocą, nie czekajmy do rana, a szukajmy przychodni, która jest dostępna od razu i gdzie udzielona zostanie naszemu psu fachowa pomoc.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756