Zdaniem eksperta
xDSL powstało już ponad 40 lat temu, ale na przestrzeni lat zmieniało się wraz z rozwojem technologii, głównie służącej do przesyłania sygnału internetowego. W praktyce xDSL to zbiór kilku różnych standardów, do których zalicza się również ADSL. Specyfika działania wszystkich wspomnianych standardów jest jednak różna, tak samo, jak w przypadku np. routerów, które oznaczone są jako wspierające technologię xDSL. W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Skoro wiesz już, że xDSL odnosi się do konkretnego zbioru technologii przesyłania danych, czas poznać, jakie są to standardy i czym się od siebie różnią. Samo określenie xDSL można w łatwy sposób rozpracować, ponieważ pierwsza litera to umowny zamiennik dla konkretnego standardu. Może to być zatem ADSL, HDSL, SDSL, CDSL, RADSL, VDSL oraz IDSL. Każda z tych technologii została stworzona w innym celu i największą różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście prędkość oferowanego połączenia internetowego. Ponadto duża część z nich nie jest już używana albo pojawia się jedynie w specyficznych warunkach, które dalekie są od nazywania ich komercyjnymi. Pierwsza z nich, czyli ADSL, jest doskonale rozpoznawalna w naszym kraju, ponieważ jeszcze nie tak dawno temu, był to wiodący standard przesyłania danych i korzystało z niego niemal całe społeczeństwo. Czasy jednak szybko się zmieniły i ADSL, jest obecnie na wymarciu, głównie przez specyfikację techniczną potrzebną do obsługi tego standardu.
Sieć ADSL albo inaczej asymetryczna cyfrowa linia abonencka umożliwia nawiązanie połączenia z Internetem za pomocą tradycyjnego miedzianego kabla, czyli podstawy klasycznych łącz telefonicznych. ADSL w momencie swojego debiutu cechowało się niezwykle imponującymi wynikami w kwestii osiąganych prędkości. Z tego względu, w krótkim czasie ADSL stało się niemal standardem na rynku usług internetowych. Pierwszy człon nazwy, czyli „asymetryczna” doskonale oddaje działanie tej technologii. ADSL pozwalało na podzielenie sygnału w nierówny sposób, dzięki temu prędkość pobierania danych była znacznie większa od danych wysyłanych. W praktyce użytkownik mógł liczyć nawet na 9 Mb/s pobierania i 1,5 Mb/s wysyłania, co na tamten czas było świetnym wynikiem.
ADSL wymaga do działania specjalnych modemów telefonicznych, które wykorzystują kable z końcówką RJ-11. Najważniejsza jest jednak infrastruktura, która wymaga obecności centrali telefonicznej w bliskim sąsiedztwie miejsca, z którego chcesz korzystać z Internetu. W latach 90 niemal każda ulica w każdym mieście miała taką centralę, która powstawała specjalnie do obsługi ogromnej ilości użytkowników. Z czasem centrale zaczęły znikać, gdyż na rynku pojawiły się nowe technologie gwarantujące o wiele szybszy Internet. Do najpopularniejszych należy zaliczyć światłowód, Ethernet oraz sieci bezprzewodowe (w tym 4G i 5G). Wbrew pozorom wciąż dużo osób korzysta z sieci ADSL, szczególnie w miejscach, w których nie ma dostępu do wspomnianych nowych technologii.
Największą różnicę pomiędzy xDSL, a ADSL widać w tym, jak zaprojektowane są dzisiejsze routery. Urządzenia, które określa się jako routery xDSL oferują złącze RJ-45, a te przystosowane do ADSL korzystają ze złącz RJ-11. Na czym polega różnica pomiędzy tymi typami złącz? RJ-45 najczęściej wykorzystywane jest w sieciach Ethernetowych, czyli domowych połączeniach typu LAN. Polega to na przewodowym połączeniu urządzeń takich jak komputer z modemem lub w tym przypadku omawianym routerem. Gwarantuje to niezwykle stabilne połączenia, a także imponujące wyniki przesyłania danych. W tym przypadku może to być nawet do 1 GB/s. Warto zauważyć, że tego typu sieć lokalna ma też swoje ograniczenia wynikające z odległości pomiędzy routerem, a np. komputerem stacjonarnym. Dłuższy kabel sprawi, że prędkość łącza będzie niższa, niż w przypadku krótszego połączenia.
RJ-11 jest nieco starszym typem złącza od opisanego wyżej RJ-45. Pierwotnie służyło jako jedyny sposób na odbieranie sygnału ADSL z sieci telefonicznej i do dzisiaj znajduje na tym polu duże zastosowanie. Sporym ograniczeniem tego typu złącza jest niska przepustowość, co sprawia, że nie spotyka się go już zbyt często przy obsłudze sieci internetowych. Wciąż jednak jest szeroko stosowany w innych zadaniach, jak chociażby podłączenie telefonów stacjonarnych.
Zobacz także: Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi?
Wybór pomiędzy siecią ADSL, a xDSL jest zatem oczywisty i powinien być podyktowany wyłącznie tym, w jaki sposób operator internetowy dostarcza do Twojego domu lub mieszkania sygnał. Klasyczne rozwiązania wykorzystujące łącze telefoniczne sprawdzą się w połączeniu z routerami ADSL, ale jeśli sygnał pochodzi z innych źródeł, takich jak światłowód lub sieć bezprzewodowa 4G lub 5G, wówczas zdecydowanie lepiej jest wybrać router xDSL.
Porównując sieć ADSL do xDSL widać wyraźnie, że pierwsza z nich powoli przechodzi do lamusa i nie znajduje już większego zastosowania w dzisiejszym świecie przeciętnego użytkownika. Winą za to należy obarczyć przestarzałą technologię ze swoimi ograniczeniami przesyłania danych. xDSL pomimo że jest tylko zbiorczą nazwą dla wszystkich sieci DSL-owych (w tym ADSL), stosowane jest do określania nowoczesnych urządzeń, takich jak router, oferujących dostęp do znacznie szybszego połączenia internetowego.
xDSL odnosi się również do technologii VDSL, która ma ogromną przewagę nad ADSL, a jest nią oczywiście przepustowość oferowanego łącza internetowego. VDSL gwarantuje uzyskanie prędkości pobierania na poziomie 52 Mb/s, co w dużych miastach jest niezwykle przydatne, szczególnie jeśli planujesz oglądać streamingi lub grać w gry online. Minusem VDSL jest niestety spora zależność od długości łącza telefonicznego. Jeśli centrala znajduje się ok. 1 km od Twojego domu, wówczas prędkość spadnie dwukrotnie, do pobierania 26 Mb/s. To wciąż całkiem dobry wynik, porównywalny z osiągnięciami sieci ADSL, ale xDSL z VDSL wygrywa dzięki możliwości zastosowania złącza RJ-45, które jest w stanie wysłać dane w sieci lokalnej znacznie wydajniej od złącz RJ-11 stosowanych w sieci ADSL.
Następcą VDSL, jest technologia VDSL2, która ma jeszcze lepsze wyniki w przesyłaniu danych łączem telefonicznym, ale też ma swoje spore ograniczenia. Możesz tutaj liczyć nawet na 250 Mb/s pobierania danych oraz do 100 Mb/s wysyłania, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem dla osób korzystających ze streamingów lub grających w gry online. W praktyce jednak tak dobre wyniki wymagają odległości od centrali nie większej niż 50 metrów, co jest osiągalne praktycznie wyłącznie w miastach.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
29.11
08:00 - 22:00
02.12
08:00 - 22:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756