Poradniki Eksperta

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi?

Prawie każdy z nas korzysta w domu z sieci bezprzewodowej Wi-Fi, zdarza się, że choć nasz usługodawca zapewnia dużą przepustowość, sieć jest bardzo wolna. Przyczyn może być wiele. Poznaj kilka metod, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w domu.


jak wzmocnić sygnał wifiPołożenie routera ma znaczenie


Zdarza się, że osoby, które skarżą się na słabą jakość połączenia Wi-Fi, mają router schowany w szafie lub najdalszym zakątku domu. To duży błąd. Router powinien być umieszczony w takim miejscu, aby sygnał wychodzący z niego do urządzenia końcowego napotykał jak najmniej przeszkód. Sygnał mogą zakłócać meble, sprzęty domowe (telewizor, lodówka) czy ściany. Jeśli zastanawiamy się, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi, to najpierw trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na router — najlepiej umieścić go w miarę w centralnym miejscu w domu, na podwyższeniu, np. na półce lub szafce. Wtedy sygnał będzie rozchodził się równomiernie.


Ustawienie anten


Nie każdy zdaje sobie sprawę, że anteny również muszą być odpowiednio ustawione. Jeśli sygnał ma się rozchodzić po jednej kondygnacji, anteny powinny być ustawione pionowo, natomiast w przypadku domu wielokondygnacyjnego przekręcenie anteny w poziomie pozwoli na wysyłanie sygnału w dół i górę. W przypadku, gdy posiadany router nie ma na wyposażeniu anten, można je osobno dokupić i przymocować do urządzenia.


Zmiana częstotliwości


Większość routerów jest fabrycznie ustawiona na działanie przy częstotliwości 2,4 GHz. Taką sama częstotliwość wykorzystuje większa część domowych sprzętów, takich jak mikrofalówka, drukarka, konsole oraz zdalnie sterowanie zabawki. Dużo mniej popularna jest częstotliwość 5 GHz. Jeśli router ma możliwość nadawania na wyższej częstotliwości, trzeba wejść w panel administratora i zmienić ustawienia. Dokładną informację, w jaki sposób dokonać zmian, znajdziemy w instrukcji obsługi routera.


Zmiana kanału transmisji


Jeśli nie ma możliwości zmiany częstotliwości, można spróbować zmienić kanał transmisji. Najczęściej router wybiera go automatycznie, natomiast jeśli jest bardzo obciążony, może powodować zakłócenia i spadek jakości sieci. Zmiany kanału można dokonać ręcznie w panelu administratora routera. Wzmacniacz sygnału


Repeater, czyli wzmacniacz Wi-Fi, to urządzenie, które pozwoli nie tylko poprawić jakość sieci, lecz także rozszerzy powierzchnię, na której będzie dostępna. Aby repeater działał prawidłowo, należy go umieścić tam, gdzie słabnie moc sieci Wi-Fi, najlepiej w połowie drogi pomiędzy routerem a urządzeniem końcowym. Wzmacniacz Wi-Fi, odbierając sygnał z routera, zwiększa jego moc (o ok. 50%) i przesyła dalej. Część dostępnych modeli jest wyposażona w anteny, które można tak ustawić, aby sygnał był przekazywany dokładnie w stronę komputera czy drukarki.


A może access point?


Jeśli sieć Wi-Fi ma działać w dużym budynku, warto zainwestować w sieć access point, czyli dodatkowe punkty dostępu. Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi za ich pośrednictwem? Główny access point należy wpiąć go gniazdka elektrycznego oraz połączyć kablem z routerem. Resztę urządzeń rozmieszczamy na różnych poziomach domu. Access point przechwytuje sygnał z routera i przekazuje go kolejnych punktów dostępu. Dzięki temu siecią bezprzewodową Wi-Fi jest objęta większa powierzchnia domu.


Jeśli zastanawiamy się, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi, należy najpierw zacząć od zmiany położenia routera i ustawienia anten. Często wprowadzenie drobnych modyfikacji poprawia dostatecznie jakość sieci. Większy problem może być w mieszkaniach i domach wielopoziomowych. W takich wypadkach warto zastanowić się nad zakupem wzmacniacza sygnału lub sieci access point.Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną