Poradniki Eksperta

Wi-Fi Direct – co to jest i jak używać?


Rozwój technologiczny, wymaga także stosowania coraz to bardziej funkcjonalnych rozwiązań komunikacji między urządzeniami. Jedną z form przesyłania danych, jest Wi-Fi Direct. Jak używać i na czym polega technologia, dowiesz się z poniższego poradnikach. Zachęcamy do lektury, która zajmie Ci nie więcej, niż cztery minuty!


Wi-Fi Direct


Co to jest Wi-Fi Direct? Wyjaśniamy!


Nigdy nie korzystałeś z opcji Wi-Fi Direct? Czas najwyższy, abyś poznał jej możliwości. Rozwiązanie to stanowi bezprzewodową formę komunikacji między urządzeniami. Wyróżnia ją fakt, że sprzętu nie trzeba podłączać do istniejącej sieci lokalnej, co mogłoby mieć wpływ na obniżenie jej wydajności. W ten sposób, możesz więc korzystać z bezprzewodowego przesyłania plików. Wi-Fi Direct to także bezpieczna forma transferu danych. Jest zabezpieczona przed pobraniem plików przez niepowołane osoby. Funkcja ta działa bardzo podobnie jak Bluetooth, ale zasięg działania jest nawet 10-krotnie większy. Wynosi nawet 100 metrów!


Jak działa komunikacja Wi-Fi Direct?


Warto znać sposób działania Wi-Fi Direct. Jak już po krótce wspominaliśmy, funkcja ta pozwala na przesyłanie plików między dwoma urządzeniami, wykorzystując w tym celu łączność bezprzewodową. Ważnym jest, aby jeden ze sprzętów dysponował taką funkcją. Bardzo często jest ona teraz wbudowywana w najnowsze smartfony i tablety. Co ciekawe, połączenie bezprzewodowe jest możliwe także wtedy, gdy jedno z urządzeń nie jest aktualnie podłączone do sieci lokalnej. Działa to trochę na zasadzie punktu dostępowego (hot spot). Opcja Wi-Fi Direct pozwala na wyszukanie znajdujących się w zasięgu urządzeń, aby następnie dokonać sprawnego przesłania wybranych przez użytkownika danych. Transmisja jest bezpieczna, gdyż twórcy wykorzystali szyfrowanie WPA2 do ochrony danych. To bardzo ważne, bez względu na rodzaj i przeznaczenie przesyłanych plików.


Smartfony w naszej ofercie:Dlaczego warto używać Wi-Fi Direct? Prezentujemy zalety


Technologia Wi-Fi Direct ma o wiele szersze zastosowanie, niż mogłoby się pozornie wydawać. Z jej pomocą, nie tylko połączysz dwa telefony, ale również inne urządzenia. Możesz przesyłać pliki z telefonu do komputera, urządzenia wielofunkcyjnego, telewizora, laptopa, komputera stacjonarnego czy sprzętu fotograficznego. To bardzo praktyczne, gdyż nie wymaga połączenia z pomocą przewodów. Choć kable się przydają, ich podłączanie zajmuje niepotrzebny czas, który możesz zaoszczędzić dzięki kilku dotknięciom ekranu smartfona. Wi-Fi Direct można użyć do szybkiego drukowania plików, znajdujących się w pamięci telefonu lub po prostu przesyłania danych pomiędzy urządzeniami.


Jako zaletę tego rozwiązania, warto także wskazać wysoką prędkość transferu, która może wynosić nawet 300 megabitów na sekundę. Oczywiście szybkość ta zależy od ograniczeń karty sieciowej, która jest wbudowana w posiadanym urządzeniu. Inne metody transferu, mają swoje ograniczenia. Przesłanie za pośrednictwem Bluetooth plików ważących kilka gigabajtów, trwałoby bardzo długo. Z kolei przesłanie danych pocztą mailową, zazwyczaj możliwe jest tylko w przypadku załączników nieprzekraczających kilkadziesiąt megabajtów. Wi-Fi Direct otwiera więc przed użytkownikami nieograniczone możliwości. Dzięki tej funkcji, nie musisz nawet pamiętać o zabieraniu ze sobą pendrive’a.


Wi-Fi Direct – jak używać na telefonie z Androidem i innymi urządzeniami?


Czy wiesz, jak używać Wi-Fi Direct? To naprawdę nie jest trudne. System Android jest bardzo intuicyjny w obsłudze, dlatego nawet mniej doświadczeni użytkownicy doskonale sobie z tym poradzą. Od czego musisz zacząć?  Przede wszystkim, zacznij od wybrania właściwych ustawień telefonu. Powinieneś wejść w konfigurator „Ustawienia Wi-Fi”. Następnie wybierz z dostępnych opcji „Wi-Fi Direct”. Aktywuj tę funkcję, aby Twój telefon zaczął wyszukiwać urządzenia znajdujące się w zasięgu.


Jeśli na liście wyszukanego sprzętu znalazłeś właściwy, wybierz go. Na ekranie urządzenia, z którym próbujesz nawiązać połączenie, wyświetlone zostanie powiadomienie. Konieczne jest wyrażenie zgody na komunikację urządzeń. Teraz wystarczy, że znajdziesz pliki, które chcesz przesłać i udostępnisz je, wybierając funkcję Wi-Fi Direct. To wszystko. Możesz oczywiście także śledzić postęp transferu.


Szybki transfer i stabilne połączenie – jakich urządzeń szukać?


Zależy Ci na szybkich połączeniach i stabilnym transferze? W takim razie musisz szukać urządzeń, które będą oferowały najwyższe standardy sieciowe. Nie dotyczy to tylko obecności funkcji Wi-Fi Direct. Jeśli chcesz, aby wszystkie połączenia sieciowe były sprawne, staraj się wybierać sprzęt zgodny ze standardem Wi-Fi 6. Urządzenia takie są w stanie korzystać z najnowszych udogodnień połączeń bezprzewodowych. W przypadku smartfonów i sieci mobilnej, warto zdecydować się na model obsługujący 5G. Choć komunikacja w tym wymiarze jeszcze raczkuje, z czasem jej zasięg będzie obejmował cały kraj. W przypadku lokalnej sieci bezprzewodowej, powinieneś także zainwestować w odpowiedni router. Od niego zależy jakość połączenia, w tym prędkość pobierania i wysyłania danych. Nawet, jeśli opłacasz abonament bardzo szybkiego łącza, może okazać się, że nie wykorzystujesz w pełni jego możliwości. Decydując się na szybki Internet, nie oszczędzaj na routerze. Warto wybrać sprzęt, który działa w dwóch pasmach jednocześnie – 2 i 5 gigaherców.


Jeśli potrzebujesz pomocy przy wybraniu nowego sprzętu, możesz skorzystać z doradztwa naszych specjalistów. Czekają na Ciebie w sklepach stacjonarnych, ale są również dostępni na specjalnej infolinii. Doradcy chętnie pomogą wybrać nowego smartfona, laptop, router lub każdy inny sprzęt. Tylko spersonalizowane podejście do zakupu, pozwoli Ci na uzyskanie maksymalnej satysfakcji z działania urządzeń.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756