Poradniki Eksperta

Jak zresetować router? Twardy i miękki reset


Dzięki routerowi możesz korzystać z sieci bezprzewodowej Wi-Fi w domu lub biurze. To spore usprawnienie, zwłaszcza ze względu na powszechność urządzeń mobilnych, do których podłączenie tradycyjnego przewodu jest niemożliwe i byłoby bezsensowne. Czasami jednak może dojść do problemów z siecią. Co w takim przypadku powinieneś zrobić? Jak zresetować router?


jak zresetować router


Potencjalne problemy z siecią bezprzewodową


Nie ma rozwiązań, które nie napotykałyby na problemy. Czasami występują pewne trudności, które uniemożliwiają kompleksowe korzystanie z dobrodziejstw sieci bezprzewodowych. Mogą to być problemy pochodzące od samego dostawcy Internetu, a także techniczne, związane z posiadanym sprzętem. Nie należy panikować, gdyż trudności mogą ustąpić czasem samodzielnie lub możliwe jest pozbycie się awarii w prosty sposób. Jednym z nich jest restart modemu. Jak zresetować router? Możliwości są dwie, a każda z nich jest dedykowana innym celom.


Jak zresetować router? Tak zwany „miękki reset”


Prędkość Twojego Internetu nagle spadła? Masz problem z wysyłaniem załączników lub pobieraniem plików? To się zdarza. W takim wypadku warto wiedzieć jak zrestartować router. „Miękki” (soft) reset pozwala rozwiązać niektóre trudności i jest podstawową metodą naprawczą. Warto dodać, że urządzenie to pracuje przeważnie całodobowo i z czasem pewne problemy są zwyczajnie naturalne. W takim wypadku wystarczy, że pozbawisz routera zasilania na kilkanaście sekund. W tym celu odłącz zasilacz od gniazda sieciowego i odczekaj chwilę. Ponownie podłącz sprzęt do gniazdka i poczekaj, aż uruchomi się on samodzielnie. Konfiguracja startowa routera zajmuje nieco czasu. Najpierw zaświeci się pierwsza dioda, która oznacza zasilanie urządzenia. Dopiero po czasie zaczną działać kolejne wskaźniki, w tym te dotyczące udostępnienia sieci bezprzewodowej. Oznacza to, że router pracuje już prawidłowo. Teraz możesz sprawdzić czy stan faktyczny uległ poprawie. Zazwyczaj operacja ta kończy się powodzeniem, chyba, że problem dotyczy samego dostawcy Internetu. Miękki reset możesz powtarzać za każdym razem, gdy dochodzi do podobnych trudności. Jeśli z kolei wiesz, że nie będziesz korzystać z routera przez dłuższy czas, warto odłączyć go od zasilania, aby niepotrzebnie się nie nagrzewał.


Routery w naszej ofercie:


Twardy reset, czyli jak zresetować router do ustawień fabrycznych


Powrót do ustawień fabrycznych routera może być potrzebny, jeśli wszystkie inne metody naprawcze zawodzą. Być może doszło do jakichś zmian w ustawieniach, które doprowadziły do problemów z siecią domową. Upewnij się, że nie ma innych trudności, jak przerwy w dostawie Internetu lub ewentualne awarie odbiorników. Porównaj pracę sieci na smartfonie i laptopie, aby upewnić się, że to właśnie z routerem są problemy. Jeśli na innym sprzęcie Internet pracuje bez zarzutów, jest to oznaka, że nie modem jest winowajcą.


Do twardego zresetowania routera będziesz potrzebował odpowiedniego, cienkiego narzędzia. Producenci udostępniają przycisk służący do restartu urządzenia, ale zazwyczaj dostęp do niego jest celowo utrudniony, by nie dochodziło do przypadkowych aktywacji. Użyj wygiętego spinacza lub prostego drucika. Odradzamy igły, gdyż mogą one uszkodzić guzik, który potem może już nie działać prawidłowo. Większość routerów wymaga przytrzymania przycisku przez co najmniej kilkanaście sekund.


Pamiętaj jednak, że taka czynność przywraca ustawienia fabryczne, więc potrzebna będzie nowa konfiguracja sieci domowej. Jednocześnie zostaną jednak przywrócone rekomendowane parametry dotyczące pracy routera, co właśnie tym sposobem można szybko osiągnąć. W kolejnym kroku musisz dokonać instalacji modemu, jak za pierwszym razem. Konieczne jest zalogowanie się do panelu administracyjnego, aby tam zdefiniować między innymi nazwę oraz hasło sieci Wi-Fi. Po dokonaniu koniecznych ustawień, będziesz mógł korzystać już z połączenia bezprzewodowego na wszystkich urządzeniach, które posiadają wewnętrzną (lub akcesoryjną) kartę sieciową.


Co zrobić, jeśli reset routera nie pomaga?


Jeśli Twój router ma już kilka lat i resetowanie nie pomaga, konieczna może okazać się wymiana urządzenia na nowe. W takim wypadku warto sprawdzić asortyment dostępny w naszym sklepie internetowym. Dostępne są routery dedykowane sieciom o dużej przepustowości, a także modele wystarczające do użytku z wolniejszymi transferami danych. Jeśli masz problem z wyborem właściwego urządzenia, poproś o pomoc naszych doradców. Chętnie pomogą w wybraniu konkretnego routera, uprzednio dopytując o Twoje potrzeby i wymagania. Wybierz takie urządzenie, które zapewni silny sygnał i zasięg w całym domu. W ten sposób wykorzystasz potencjał łącza internetowego, za które płacisz co miesiąc. Pierwsza konfiguracja nowego routera nie sprawi Ci problemów – to łatwe zadanie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756