Poradniki Eksperta

Jak drukarka do zdjęć? Rodzaje drukarek przenośnych

Drukarka przenośna pozwala na drukowanie dokumentów i zdjęć w każdym miejscu poza domem i biurem. To duża wygoda zwłaszcza dla osób, które pracują zdalnie, są bardzo mobilne i często potrzebują wydruków papierowych. Drukarki do zdjęć to przeważnie nieduże i lekkie urządzenia, więc bez trudu można zabrać je w podróż. Jakość ich pracy uzależniona jest od konkretnego modelu. Jaka drukarka do zdjęć będzie najlepsza?Drukarka przenośna - jak działa?


Drukarka przenośna sprawdzi się w każdym miejscu, bez względu na to, czy w niewielkiej odległości od niej znajduje się źródło prądu, czy też nie. Drukarka mobilna ma wbudowany akumulator, który po pełnym naładowaniu może pracować nieustannie nawet przez kilkanaście godzin. To duża wygoda, tym bardziej że tego typu urządzenia, w większości przypadków, są lekkie i ergonomiczne. Najmniejszą gabarytowo jest drukarka do etykiet, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w firmach handlowych. Niewielkie rozmiary mają także drukarki kieszonkowe do urządzeń mobilnych, są to już jednak typowe gadżety, które zapewniają kreatywną zabawę, szybkie tworzenie zdjęć i naklejek, ale przeważnie nie sprawdzą się w pracy biurowej. Do takich zadań konieczny jest już bardziej profesjonalny sprzęt. Profesjonalny, choć w dalszym ciągu przenośny. Dobrym przykładem może być drukarka mobilna Canon Pixma iP110, która z jednej strony obsługuje formaty A4, A5 i ma podajnik papieru na 50 arkuszy, ale z drugiej strony waży nieco ponad 2 kg i jest na tyle niewielka, że łatwo daje się przenosić. To idealna drukarka do samochodu, a wielką jej zaletą jest zaawansowana łączność WiFi, która umożliwia szybkie drukowanie bezpośrednio z internetu.


Jak widać, asortyment drukarek mobilnych jest bardzo różnorodny. Poszczególne modele różnią się ze względu na zastosowanie, funkcjonalność oraz sposób tworzenia druku. Przenośna drukarka poza rozmiarem w zasadzie niewiele różni się od urządzeń stacjonarnych. Drukarka przenośna przeważnie działa tak samo, jak zwykła drukarka laserowa lub drukarka atramentowa, choć dostępne są również urządzenia opierające się na innych technologiach wydruku. W ofercie drukarek mobilnych znajduje się między innymi:


 • Drukarka przenośna laserowa, która w procesie drukowania wykorzystuje światło laserowe lub diodę LED. Takie urządzenie jest przeważnie droższe, mniej mobilne, ale zdecydowanie bardziej wydajne - pozwala drukować dużo, szybko i bardzo dokładnie. Przykładem małej drukarki laserowej jest Samsung ML-1660 lub kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet PRO M28W.

 • Przenośna drukarka atramentowa działa dzięki głowicy drukującej, która przenosi na kartkę krople tuszu zawartego w zbiornikach (tonerach). Wydruki atramentowe nie są wprawdzie tak dobre, jak laserowe, ale oferują przyzwoitą jakość w przyzwoitej cenie. Za przykład może posłużyć wspomniana już drukarka przenośna Canon Pixma iP110, a także mobilna drukarka wielofunkcyjna HP OfficeJet 252 Mobile, która łączy funkcje drukarki, kopiarki i skanera, również pracuje w zaawansowanej łączności bezprzewodowej i pozwala na szybki druk do 20 stron/ min.

 • Drukarka przenośna termiczna, czyli drukarka igłowa, wymaga specjalnego papieru pokrytego termoaktywną substancją, na który barwnik nanoszony jest za pomocą igły przymocowanej do matrycy. Urządzeniem pracującym w technologii termicznej direct thermal jest na przykład osobista, kompaktowa drukarka Brother PocketJet PJ-733, obsługująca format A4 i zaprojektowana z myślą o pracy mobilnej.

Termotransferowa drukarka przenośna, wykorzystująca technologię opartą na wysokiej temperaturze. Druk powstaje w wyniku podgrzania pigmentu zawartego w taśmie transferowej. Jakość takiego wydruków jest wyższa niż przy zwykłych drukarkach atramentowych. Przykładem może być przenośna drukarka do etykiet Brother PT-H110, która ma wbudowaną klawiaturę Qwerty i ekran LED, dzięki czemu pozwala na kreatywne tworzenie etykiet oraz ich natychmiastowe drukowanie również w wersji naklejek. Wydruki z tej drukarki są wyraźne i bardzo trwałe - etykiety zostają już w trakcie druku zabezpieczone dwiema warstwami ochronnej folii poliestrowej (PET). Dużym atutem tego modelu jest gilotyna, umożliwiająca równe odcinanie kolejnych etykiet oraz szybka jakość wydruku (20 mm/s.)


Drukarki do zdjęć w naszej ofercie:


Drukarka do zdjęć - technologia wydruku zdjęć


Wybierając przenośną drukarkę do zdjęć z telefonu lub innego urządzenia mobilnego, również warto zwrócić uwagę na technologię wydruku, bowiem to głównie od niej zależy końcowa jakość zdjęć oraz ich trwałość. Mówiąc o drukarkach mobilnych, wyróżnia się trzy podstawowe typy urządzeń: 


Termosublimacyjna drukarka przenośna sprawdza się przede wszystkim przy druku wysokiej jakości zdjęć, materiałów graficznych i reklamowych na nośniku polimerowym. Technika termosublimacji znajduje zastosowanie w druku cyfrowym, a polega na łączeniu barwnika z włóknami poliestru. Dużą zaletą zdjęć w takiej technologii jest ich trwałość. Nadruki z czasem nie bledną jak to dzieje się przy odbitkach typu ZINK oraz Instax. Spośród licznych drukarek sublimacyjnych wymienić trzeba z pewnością drukarkę Canon Selphy oraz Polaroid ZIP Printer. Obecnie ich największą konkurencją są drukarki instaksowe, które zyskały popularność dzięki aparatom do fotografii natychmiastowej marki Fujifilm, która wprowadziła na rynek urządzenia właśnie o nazwie aparaty Instax. Aparaty takie jak Instax Mini 11 działają podobnie do klasycznych polaroidów: pozwalają robić zdjęcia i natychmiast je drukować. To z pewnością duża frajda, choć jakość odbitek instaksowych pozostawia wiele do życzenia. Z jednej strony druk Instax jest wyraźny i ciekawie zabarwiony w stylu retro, ale jego główną wadą jest nietrwałość. Nieco lepiej od aparatu do fotografii natychmiastowej radzi sobie natychmiastowa drukarka przenośna (Instax Mini Link), ale jeśli chcemy szybko uzyskać dobrej jakości zdjęcia, warto wybrać urządzenie w technologii ZINK. Zdjęcia ZINK w przeciwieństwie do Instaxów są wyraźniejsze, bardziej ostre i lepiej oddają różnice kontrastowe. Różnica dotyczy właściwie już samej formy druku, bo o ile drukarka do zdjęć typu Instax tworzy polaroidowe odbitki na materiale światłoczułym, o tyle drukarka przenośna ZINK (HP Sprocket) tworzy pełne wydruki, pozwalające dokładnie wypełnić całą przestrzeń papieru fotograficznego, bez białych ramek tak charakterystycznych dla Intaxów. 


Jaką drukarkę do zdjęć wybrać?


Wybór odpowiedniej drukarki do zdjęć powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Jeśli głównym celem jest zabawa, tworzenie i dzielenie się fajnymi zdjęciami, wówczas dobrze sprawdzi się drukarka instaksowa lub ZINK. Jeśli natomiast zależy nam na pełnym profesjonalizmie, lepiej wybrać sprzęt w technologii sublimacyjnej lub laserowej. Warto pamiętać, że przy zakupie przenośnej drukarki do zdjęć, koniecznie należy uwzględnić następujące parametry:


 • rozdzielczość - im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość wydruku,

 • szybkość druku - liczba wydruków na minutę pozwala oszacować, w jakim tempie drukarka do zdjęć będzie pracować,

 • obsługiwane formaty - przeważnie mała drukarka przenośna drukuje formaty nie większe niż A4, a większość mobilnych drukarek fotograficznych tworzy odbitki w rozmiarze 10x15 cm,

 • kompatybilność z innymi urządzeniami - zależy od liczby i rodzaju złączy. Warto sprawdzić też, czy drukarka przenośna ma miejsce na dodatkową kartę pamięci,

 • sposób łączności - przewodowa, bezprzewodowa (WiFi, Bluetooth, NFC),

 • rodzaj papieru - papier do drukarki różni się pod względem materiału, gramatury i formatu. Niektóre urządzenia wymagają arkuszy o specjalnych właściwościach chemicznych lub termicznych,

 • gabaryty urządzenia - mini drukarki do zdjęć świetnie sprawdzą się w podróży, ale dla lepszej jakości wydruków warto zainwestować w sprzęt bardziej gabarytowy, ale i bardziej zaawansowany technologicznie.

 • zasilanie - warto zorientować się odnośnie do rodzaju zasilania oraz wytrzymałości baterii. 


W ofercie Media Expert można znaleźć szeroki wybór drukarek do zdjęć, które nadają się zarówno do pracy w terenie, jak i w podróży. Wśród dostępnych modeli łatwo znaleźć zaawansowane urządzenia, które, jak wspomniana już drukarka do samochodu Canon Pixma i110 z akumulatorem, są lekkie, poręczne i ergonomiczne. W asortymencie naszych sklepów znajdują się także mobilne drukarki fotograficzne, jak chociażby Canon Selphy CP 1300, oferujące wysoką jakość wydruków w technologii termosublimacyjnej oraz znacznie prostsze aparaty intaksowe, które jak Instax Square SQ6, pełnią przede wszystkim rolę ciekawych gadżetów, ale dzięki temu doskonale nadają się na prezent dla amatora fotografii. Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756