Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Laminarka – co to jest i jak działa?

 2023-07-17 

Laminarka to jedno z podstawowych biurowych urządzeń, które nienagannie zabezpiecza dokumenty. Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli ważne papiery firmowe będziesz przechowywać w szufladach luzem. Po czasie zabrudzą się, zawilgotnieją lub po prostu zniszczą. Dlatego laminator to tak ważny niezbędnik, dzięki któremu przestaniesz się martwić o stan dokumentów. Jakie są rodzaje tego urządzenia, o czym pamiętać przy ich obsłudze i kluczowe pytanie – jaką laminarkę wybrać?

Laminarka – jej zastosowanie i zalety

Laminator to urządzenie, które wiedzie prym we wszelkiego typu biurach, uczelniach, szkołach i instytucjach publicznych. Jego zadaniem jest laminowanie materiałów drukowanych, a w przypadku najnowocześniejszych urządzeń – nawet kart plastikowych. Obsługa laminarki jest niezwykle prosta, a jej działanie polega na powlekaniu materiału cienką folią.

Warto wiedzieć, że laminowanie odbywa się na dwa sposoby – metodą na gorąco i zimno. Ta pierwsza jest stosowana najczęściej. Nowoczesne laminatory mają również wbudowaną funkcję laminowania na obydwa sposoby, tak jak laminatory MEDIA-TECH, które Media Expert ma w ofercie.

Jakie są zalety laminarek? Przede wszystkim chronią one dokumenty różnego typu przed zabrudzeniem czy zagięciem. Niestety, ale firmowe papiery często są przekazywane z rąk do rąk pomiędzy pracownikami. Bez właściwego zabezpieczenia prędzej czy później ulegną zniszczeniu. Jeśli więc nie chcesz, by ważne dokumenty straciły swoją wartość – postaw na dobry laminator.

Kolejną zaletą tego urządzenia jest oszczędność Twoich finansów. Nie musisz robić wielu kopii dokumentów, które generują wydatki. Systematyczne drukowanie katalogów i wielu stron obciąża kieszeń. Zdecydowanie oszczędniej jest zalaminować dokumenty. Poza tym klienci niemałą uwagę przywiązują do estetyki. Jeśli zobaczą zabrudzone i zatłuszczone kartki, skutecznie ich odstraszysz przed skorzystaniem z usług firmy. Zadbaj więc o swój wizerunek pod każdym względem.

Laminarka do papieru zapobiega też blaknięciu kolorów. Plakaty i informacje wywieszone na tablicach lub witrynach szybko ulegają niszczeniu. Jeśli chcesz, by zachowały żywe i głębokie barwy, koniecznie postaw na laminacje. Co ważne, usztywnia ona kartki, więc chroni je przed zagnieceniami i naderwaniami.

Laminatory w naszej ofercie:

Jakie są rodzaje laminarek?

Największą popularnością się cieszą laminarki a4. Na rynku możesz także nabyć urządzenia do innych formatów – w tym a3. Kolejna kwestia dotyczy wspominanej już metody laminacji. Przykładowo w naszym sklepie Media Expert, klienci mogą kupić nie tylko laminator do pracy na zimno lub gorąco, ale z obydwiema funkcjami. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego typu dokumentów.

Laminatory do papieru są też dostępne w wersji ręcznej i automatycznej. W tej drugiej obsłudze, udział człowieka ogranicza się tylko do przygotowania folii z materiałem oraz wciśnięcia przycisku rozpoczynającego laminację.

Do wyboru masz też urządzenia o różnej prędkości laminacji. Jest to kwestia indywidualna, ale największą popularnością się cieszą laminarki o prędkości około 50 cm/min. Do tego warto zwrócić uwagę na szybkość nagrzewania tego niezbędnika biurowego – niektóre są gotowe do użytku już po 60 sekundach.

O czym jeszcze musisz pamiętać przy zakupie laminatora?

Oprócz urządzenia, ważna jest również folia do laminacji. Najpowszechniej stosowana bywa błyszcząca wersja, która nie tylko chroni, ale też uatrakcyjnia wygląd dokumentów. Ponadto można się zaopatrzyć w folie samoprzylepne i barwiące. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na jej grubość, określaną w mikronach. To ona odpowiada za ostateczną sztywność dokumentów. W Media Expert mamy wysokiej jakości folie, w niskich cenach.

Jeśli chcesz, by urządzenie służyło Ci przez długie lata, postaw na produkty renomowanych producentów. Największą popularnością się cieszą laminarki FELLOWERS, PEACH, HAMA, OMEGA, GBC czy MEDIA-TECH. Takie laminatory wyróżnia największa trwałość, odporność na uszkodzenia, wydajność i funkcjonalność.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy obsłudze laminarki

Kiedy już zaczniesz stosować laminarkę, nie zapomnij o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim kontroluj działanie mechanizmu podającego folię. Poza tym sprawdzaj, czy urządzenie jest właściwie podłączone do prądu. W laminatorze nie mogą się znajdować inne materiały niż papier o folia. Nie dotykaj go też, gdy jest nagrzany, gdyż urządzenie może Cię dotkliwie opatrzyć. Nie umieszczaj w nim uszkodzonych, pozaginanych dokumentów, a tym bardziej złączonych zszywką lub spinaczem.

Jeśli już wiesz, czym się kierować przy zakupie i obsłudze laminarki, możesz wybrać najlepszy produkt z naszej oferty. Media Expert dysponuje urządzeniami renomowanych producentów, które są objęte gwarancją  - zapraszamy!  

Laminatory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756