Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Drukarka laserowa czy atramentowa - którą wybrać?

 2023-07-19 

Drukarka laserowa czy atramentowa? Które urządzenie zapewni druk lepszej jakości, będzie pracować szybciej, taniej, a przy tym okaże się długożywotne? Odpowiedź na te pytania uzależniona jest nie tylko od techniki druku, lecz także specyfikacji konkretnego modelu. Obecnie pod względem funkcjonalności i jakości pracy drukarka laserowa i atramentowa mogą niewiele się różnić. Zalety i wady są równoważne, więc ostateczna decyzja o zakupie powinna być podyktowana indywidualnymi preferencjami. Generalnie, wybierając pomiędzy drukarką laserową a atramentową, wybiera się między urządzeniem droższym, wydajniejszym, oferującym bardzo trwałe wydruki, a urządzeniem tańszym, mniej gabarytowym, oferującym odbitki bardzo dobrej jakości, w dodatku zarówno kolorowe, jak i monochromatyczne. 

Drukarka laserowa czy atramentowa? Czym się różnią?

Czym różni się drukarka laserowa od atramentowej? Przede wszystkim technologią działania. W drukarce laserowej znajduje się toner, a w atramentowej tusz. To zupełnie różne nośniki druku. Toner jest sproszkowanym odpowiednikiem tuszu. Składa się z cząsteczek żywicy termoplastycznej, pigmentu oraz żelaza - wymieszanych w różnych proporcjach. Pod wpływem wiązki światła laserowego na światłoczuły bęben zostaje przeniesiony utajony obraz wydruku. Następnie przyczepiają się do niego cząsteczki tonera, które za sprawą elektrostatyki wiążą się z kartką papieru. Ostatnim elementem procesu druku jest jego utrwalenie  - kiedy papier przechodzi przez fuser (termiczny utrwalacz generujący temperaturę powyżej 200 stopni C), naniesiony na kartkę proszek zostaje w nią wprasowany, czego efektem jest wydruk o dużej trwałości.


Zupełnie inaczej działa drukarka atramentowa. Tusz, a więc pigment w płynnej postaci, znajduje się w kartridżu, który niektórzy producenci łączą z szyną drukującą. Na tej szynie jest umieszczona głowica, przesuwająca się liniowo - w poprzek po powierzchni papieru. Głowica co chwilę zatrzymuje się, aby nanieść na kartkę tusz. Atrament może być uwalniany pod wpływem pary, gazu lub bąbelków. Specjalne dysze wystrzeliwują w odpowiednich punktach miliony kropelek tuszu, który wsiąka w papier - stąd dokumenty z ,,atramentówek” często muszą odleżeć chwilę, aby wyschnąć i zdarza się, że zniekształcają papier. Mimo to, atramentowe odwzorowanie tekstu czy obrazu jest znacznie wierniejsze od laserowego. To zasługa przesuwnej głowicy, która niczym drukarka igłowa, punktowo, a więc bardzo precyzyjnie, nanosi na papier tusz. 


O jakości wydruku w drukarkach natryskowych decyduje rozdzielczość, określająca ilość punktów na cal (DPI). Im rozdzielczość jest wyższa, tym lepsza jakość druku. Drukowanie atramentowe ma wiele zalet, ale warto pamiętać, że takie urządzenia powinny być regularnie uruchamiane, aby nie dopuścić do wyschnięcia atramentu. Niektóre drukarki mają wbudowany automatyczny program czyszczenia dysz, aczkolwiek nie zawsze to wystarczające. W zestawieniu drukarka laserowa a atramentowa przeważnie wygrywa ta pierwsza. Drukarka laserowa uchodzi za sprzęt nowoczesny, bardziej wydajny i ekonomiczny, a także gwarantujący, w przeciwieństwie do zwykłych ,,atramentówek”, wydruk bardzo trwały, natychmiast gotowy do użytkowania. Przewaga drukarki laserowej nad atramentową nie jest jednak taka oczywista. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety.

Zalety i wady drukarek laserowych i atramentowych

Zastanawiasz się, czy kupić drukarkę laserową, czy atramentową? Sprawdź wady i zalety. Mówi się, że zakup urządzenia laserowego to dobra inwestycja. Drukarka laserowa jest znacznie droższa niż drukarka atramentowa, ale opłaca się ją nabyć, ze względu na dużą wydajność i niskie koszty wydruku. W rzeczywistości bywa z tym różnie. Pierwszą wadą, na którą zwracają uwagę użytkownicy drukarek laserowych, jest wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych. Kiedy za samą drukarkę laserową płaci się średnio 400-500 zł, za nowy, oryginalny czarny toner o przeciętnej wydajności trzeba zapłacić 200-300 zł. Tonery kolorowe są jeszcze droższe, a ich wymiana może być tak kosztowna, jak zakup nowego sprzętu. Oczywiście można posiłkować się tańszymi zamiennikami, aczkolwiek nie zawsze są one kompatybilne, mogą przyczynić się do uszkodzenia drukarki, a ponadto drukują w jakości, która często pozostawia wiele do życzenia. Drugą wadą drukarek laserowych jest to, że urządzenia monochromatyczne nie dają możliwości dołączenia tonerów kolorowych. Trzeba więc już w momencie zakupu wybrać pomiędzy tańszą drukarką laserową monochromatyczną a droższą drukarką laserową kolorową. 


Jeśli chodzi o zalety drukarek laserowych, głównym ich atutem jest wydajność. Tonery są wprawdzie drogie, ale wystarczają na znacznie dłużej niż tusze. Dlatego nawet, mimo że zakup ,,laserówek” to spory wydatek, często okazuje się bardziej opłacalny. Choć ceny drukarek atramentowych są niższe, w ostatecznym rozrachunku okazują się wyższe ze względu na szybką eksploatację. Przy częstym drukowaniu tusze należy wymieniać nawet co kilka tygodni - co rodzi problemy budżetowe oraz praktyczne, bo wymiana zabiera czas i można się przy niej pobrudzić. Niewątpliwą zaletą wydruków laserowych jest to, że nie muszą schnąć i nie niszczą papieru. Od razu są gotowe do użytkowania - z podajnika można je wziąć do podpisu bez ryzyka, że druk się rozmaże.

Czym się różni drukarki laserowa od drukarki atramentowej?

Drukarki laserowe


WADY:

  • wysoka cena,

  • większy rozmiar urządzenia.


ZALETY:

  • wysoka wydajność tonera,

  • niski koszt eksploatacji przy częstym drukowaniu,

  • dobra trwałość wydruków.


Drukarki atramentowe


WADY:

  • niska wydajność tuszu,

  • wysoki koszt eksploatacji przy częstym drukowaniu,

  • wsiąkanie tuszu, wymagające dodatkowego czasu na wyschnięcie i przyczyniające się do fałdowania papieru.


ZALETY:

  • niska cena,

  • szybkość druku podobna jak w drukarkach laserowych,

  • bardzo dobra jakość wydruku, choć mniej trwała,

  • możliwość druku w kolorze,

  • wygodna, intuicyjna obsługa,

  • chicha praca,

  • niskie zużycie energii,

  • niewielki rozmiar urządzenia,

  • duża mobilność.

Drukarka laserowa czy atramentowa - która będzie lepsza dla Ciebie?

Wybór pomiędzy drukarką atramentową czy drukarką laserową powinien być dokładnie przemyślany. Przed zakupem warto uwzględnić nie tylko wyjściową cenę urządzenia, lecz także prognozowane koszty eksploatacyjne oraz wydajność druku. Ważne są również gabaryty drukarki. Gdy w biurze lub mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca, lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup mniejszej, a może nawet przenośnej drukarki atramentowej. 


Zastanawiając się nad tym, jaka drukarka będzie lepsza, warto zadać sobie kilka zasadniczych pytań:


  • Jak często zamierza się drukować?

  • Co ma być drukowane - dokumenty tekstowe czy zdjęcia?

  • Zależy nam na druku czarno-białym czy kolorowym?

Drukarka


Drukarki atramentowe w naszej ofercie

Drukarka laserowa czy atramentowa do domu? Drukarka laserowa jest lepszym rozwiązaniem, gdy drukuje się dużo i oczekuje wydruków wysokiej jakości. Dla warunków domowych alternatywnym rozwiązaniem może być atramentowe urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz drukowania, pozwala również skanować i kserować, co jest przydatne zwłaszcza dla uczniów i studentów. Zwykła drukarka atramentowa sprawdzi się przy sporadycznym drukowaniu dokumentów, a także częstym drukowaniu zdjęć (ale trzeba pamiętać, że o jakości odbitek przesądza nie tylko technologia druku, lecz także rodzaj papieru). To także świetny wybór, gdy ograniczeniem jest wolna przestrzeń - przeważnie drukarki atramentowe są mniejsze i łatwo mieszczą się na półkach oraz biurkach.


Drukarka laserowa czy atramentowa do biura? W zakładach pracy najczęściej można znaleźć monochromatyczne drukarki laserowe przeznaczone do pracy wielonakładowej. To rozwiązanie wygodne i bardzo ekonomiczne, zwłaszcza gdy codziennie drukuje się mnóstwo dokumentów. Drukarka laserowa czy atramentowa? Ta decyzja powinna zależeć od naszych potrzeb i oczekiwań.
 

Przy zakupie drukarki oprócz rodzaju technologii druku, warto wziąć pod uwagę również inne istotne parametry, jak na przykład:

  • szybkość wydruku (nowoczesne drukarki atramentowe drukują tak szybko jak laserowe),

  • obciążalność pracy drukarki (wiedząc, ile stron można wydrukować w ciągu miesiąca, łatwiej oszacować koszty eksploatacji),

  • rozdzielczość wydruku (im więcej DPI, tym lepsza jakość odbitek),

  • ilość zainstalowanej pamięci (im obszerniejsza pamięć, tym szybsza praca drukarki),

  • format wydruku (podstawowym jest A4, ale można znaleźć modele obsługujący format A3, A2, a także formaty niestandardowe),

  • opcja druku dwustronnego (przydaje się zwłaszcza przy druku wielonakładowym),

  • rodzaj łączności (WiFi, Bluetooth),

  • typy złączy (USB, CENTRONICS, RS-232, INFRARED),

  • ceny oryginalnych i zamiennych materiałów eksploatacyjnych.


Jeśli nadal zastanawiasz się, co wybrać:drukarkę atramentową czy laserową, odwiedź sklepy Media Expert. Nasi eksperci postarają się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomogą dobrać sprzęt, którego potrzebujesz. W ofercie mamy drukarki najlepszych producentów. W asortymencie znajduje się również termotransferowa drukarka etykiet i nowoczesna drukarka 3D. Dostępne są także liczne materiały eksploatacyjne - tusze, tonery, kartridże. Zapraszamy!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756