Poradniki Eksperta

Jednym z bardzo popularnych urządzeń znajdujących się nie tylko w firmach, lecz również w domach, jest drukarka laserowa. Jak działa taki sprzęt, czym się charakteryzuje i jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Drukarki laserowe – podstawy działania


Jak działa drukarka laserowa? Proces nanoszenia kolorów w odpowiednim ułożeniu na papier w drukarkach laserowych jest dość skomplikowany. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie procesy muszą zajść we wnętrzu urządzenia, by efekt drukowania był satysfakcjonujący. Wykorzystywane są do tego skomplikowane programy informatyczne odpowiadające za przetwarzanie informacji o zadrukowywaniu kartek czy światłoczułe komponenty tworzące elektrostatyczne matryce przyszłego druku. Jak widzimy, proces drukowania jest dość skomplikowany i zrozumienie go w pełni wymagałoby znajomości choć podstaw wielu szczegółowych procesów technologicznych. Na szczęście, by poznać podstawowe zasady działania drukarek laserowych nie musimy zagłębiać się tak mocno. Jak działa drukarka laserowa?

Drukarki laserowe w naszej ofercie:

Budowa drukarki laserowej


Abyśmy dowiedzieli się, jak działa drukarka laserowa, powinniśmy choć trochę przyjrzeć się budowie urządzenia. Poza oczywistymi elementami, takimi jak obudowa, system zasilania czy wyświetlacz, skupimy się na trzech najważniejszych funkcjach drukarki. Za każdą z nich odpowiadają poszczególne komponenty urządzenia, na których nie będziemy skupiać się tak szczegółowo.


 Z punktu widzenia użytkownika najważniejszą funkcją drukarki jest samo drukowanie, lecz możliwość ta byłaby bezcelowa bez chociażby systemów wciągających, przeprowadzających i wyprowadzających papier z urządzenia. Nie bez znaczenia jest również wcześniej wspomniana funkcja przetwarzania informacji z komputera, smartfona czy skanera na potrzeby drukowania. Im system ten jest lepszy i dokładniejszy, tym druk uzyska lepszą jakość, a sama praca przebiegnie szybciej. 


Skomplikowane programy informatyczne dokładnie przetwarzają pozyskane informacje i w błyskawicznym tempie kierują poszczególne polecenia do sprzętów odpowiedzialnych za sam druk. Mowa tu chociażby o bębnie światłoczułym i laserze lub diodach LED – najważniejszych komponentach w drukarkach laserowych.


Bęben światłoczuły ma za zadanie bezpośrednie przeniesienie tonera na papier. Nie jest to jednak takie proste. Bęben musi być najpierw oświetlony przez laser lub diody LED. Choć dawniej najczęściej stosowanym komponentem używanym w drukarkach laserowych był, bez zaskoczenia, właśnie laser. Wraz z rozwojem technologicznym laser zostaje powoli wypierany przez specjalne diody LED, które działają na właściwie identycznej zasadzie, co lasery, lecz są tańsze i pod kilkoma względami bardziej praktyczne. Mimo tego prawdopodobnie z przyzwyczajenia i wygody, a także podobieństwa technologicznego, nadal posługujemy się nazwą „drukarka laserowa”. Pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w drukarkach laserowych są chociażby wałek magnetyczny, odpowiadający za pobranie tonera z zasobnika i przeniesienie go na wcześniej wspomniany bęben światłoczuły, czy listwa podająca, która na celu ma rozłożenie tonera na samym wałku jak najbardziej równomiernie.

Toner – ciekawa mieszanka

W odróżnieniu od drukarek atramentowych, w drukarkach laserowych nie używa się zwykłego atramentu. W celu zadrukowania kartek wykorzystuje się specjalne mieszanki różnego rodzaju związków, które nazywamy tonerem. Ważnym składnikiem tonera jest substancja barwiąca, która na celu ma nadanie koloru tonerowi. W najpopularniejszym tonerze, czyli czarnym, bardzo często wykorzystywanym barwnikiem jest sadza. Toner wymaga jednak również elementu elektrostatycznego, który przyciągnie go do bębna światłoczułego.


 Często stosowanym materiałem w tym wypadku jest żelazo. Większość tonerów posiada dodatkowe składniki, które odpowiadają między innymi za podniesienie jakości produktu, przedłużenie jego przydatności itd. Dobrą praktyką jest kupowanie tonera przeznaczonego do konkretnej drukarki laserowej – w ten sposób ograniczamy ryzyko niewyraźnego druku.

Jak działa drukarka laserowa?

Jak działa drukarka laserowa krok po kroku? Po przetworzeniu przez programy informatyczne informacji na temat oczekiwanego druku i przekazaniu poleceń do konkretnych podzespołów, zaczyna się naświetlanie bębna światłoczułego. Następnym krokiem jest pokrycie bębna tonerem, który po chwili zaczyna obracać się nad zadrukowywaną kartką. Istotnym krokiem jest teraz użycie elektrody rozładowującej, która ma za zadanie zmienić ładunek elektrostatyczny w tonerze. Dzięki temu zabiegowi toner opada na kartkę w odpowiednich, precyzyjnie wyznaczonych miejscach. Jest to proces zwielokrotniony – nie jednorazowy. 


Przy bardziej skomplikowanych wydrukach całą procedurę należy powtórzyć nawet kilka lub kilkanaście razy. Na szczęście wszystko przebiega bardzo szybko, dzięki czemu nawet zadrukowanie całej kartki różnymi kolorami nie trwa długo. Toner występuje w formie sypkiej, przez co konieczne jest „związanie” go z papierem. W drukarkach atramentowych odpowiednia ilość tuszu zwyczajnie wnika w papier. W wypadku drukarek laserowych musimy podobny proces przeprowadzić w inny sposób. Toner, który opadł na papier pozostaje w sypkiej formie i jest na niej bardzo niestabilny.


 Aby go utrwalić wykorzystuje się dwa rodzaje wałków – ogrzewający i dociskający. Podgrzanie papieru i sprasowanie go pozwala na „przyczepienie” tonera do papieru w stały sposób. Zanim zaczniemy jednak intensywnie pracować z zadrukowanymi kartkami, powinniśmy pozwolić im ostygnąć przez co najmniej kilka sekund.

Wady i zalety drukarek laserowych

Drukarki laserowe w porównaniu z urządzeniami atramentowymi działają znacznie szybciej, a także precyzyjniej – jakość drukowania jest lepsza. Jeżeli zdecydujesz się na zakup dobrej jakości, lecz niedrogiego tonera, możesz zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z kupnem atramentu. Dodatkową zaletą finansową są same koszty eksploatacji urządzenia – szczególnie drukarki wyposażone w diody LED, a nie lasery, charakteryzują się niskimi kosztami użytkowania. Jakie są wady drukarek laserowych? Jednym z najwyraźniejszych minusów jest sam koszt urządzenia – zazwyczaj wyższy niż w wypadku sprzętów atramentowych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na używanie odpowiedniego tonera i drukarki, z czasem wyższy koszt zakupu powinien się zwrócić. Inną wadą może być rozmiar urządzenia – zazwyczaj nieco większy niż w wypadku atramentowych odpowiedników.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756