Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Duplex – co to za funkcja w drukarce? Sprawdź jej zalety

 2023-10-12 

Codzienna praca w biurze, może być o wiele bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Wystarczy, że wyposażysz się we właściwe urządzenia. Drukarki z funkcją duplex, pozwalają zaoszczędzić sporo papieru i pieniędzy. W poniższym poradniku, wyjaśniamy na czym polega to rozwiązanie.

Duplex, czyli drukowanie dwustronne

Drukowanie nie należy niestety do najtańszych procesów. Potrzebny jest papier i tusz, a w przypadku regularnego druku wielu stron, rachunki za te materiały mogą sięgać całkiem sporych kwot. W takim wypadku, warto stosować duplex. Druk dwustronny pozwala zaoszczędzić, co prawda tylko papier, ale to i tak duża oszczędność. Zużywając dwa razy mniej kartek, przyczyniasz się także do rozwoju świadomości ekologicznej wśród swoich współpracowników. Wiele niepotrzebnie zadrukowanych stron papieru ląduje w koszu, skąd tylko część trafia do recyklingu. Druk dwustronny nic Cię nie kosztuje – to tylko kwestia wybrania właściwej opcji w oknie systemowym. Nie musisz przekładać kartek – drukarka cały proces zrealizuje samodzielnie – od A do Z.

No dobrze, a na czym dokładnie polega duplex?

Dupleks, jak już wstępnie wyjaśniliśmy, to rozwiązanie pozwalające na dwustronny zadruk pojedynczej kartki papieru. Drukarka robi to samodzielnie, bez potrzeby Twojej ingerencji. Choć dwustronne drukowanie jest możliwe w wypadku każdego urządzenia, nie zawsze będzie to proces automatyczny. W przypadku mniej zaawansowanego sprzętu, konieczne jest samodzielne obracanie kartek, co jest bardzo czasochłonne i ma sens tylko w przypadku druku kilku stron. Ciężko jest wyobrazić sobie drukowanie kilkudziesięciu stron, za każdym razem przewracając papier we właściwy sposób. Nieprawidłowe umieszczenie kartki na tacy maszyny, przyczyni się bowiem do zadruku złej strony lub jej druku do góry nogami. Tak wydrukowany dokument, nie będzie wyglądał profesjonalnie i mógłby posłużyć tylko do osobistego użytku. Osoby drukujące niewiele, mogą kupić urządzenie pozbawione tej funkcji, lecz w przypadku częstego druku – warto wybrać model, który jest w nią wyposażony.

Drukarki duplex w naszej ofercie:

Jak działają drukarki duplex? 

Założenia funkcji są już Ci znane. Duplex umożliwia drukowanie dwustronne w automatyczny, niewymagający ingerencji sposób. Sposób, w jaki drukarka sobie z tym radzi, może być różny. To zależy nie tyle od producenta czy modelu, ale przede wszystkim konstrukcji urządzenia. Często same wymiary drukarki wymuszą konkretne rozwiązania, dotyczące na przykład sposobu pobierania papieru. Tak jest również z drukiem dwustronnym. W przypadku mniejszych urządzeń, kartka jest zadrukowywana z jednej strony, wysunięta, a następnie ponownie pobrana, aby dokonać druku na odwrocie. W przypadku większych drukarek, które często spotkać można w urzędach i biurach, nadruk z obydwu stron odbywa się wewnątrz sprzętu, bez potrzeby wysuwania papieru. Takie profesjonalne urządzenia, kosztują sporo i raczej nie nadają się do domowego, niezbyt częstego użytku. Bardzo często pełnią także funkcję skanera i ksera. Mniejsze urządzenia wielofunkcyjne, także mogą umożliwiać druk dwustronny, choć na pewno trzeba za to dopłacić.

Oszczędności z tytułu posiadania drukarki dwustronnej

Choć zakup drukarki z duplexem wiąże się z większym wydatkiem, na przestrzeni kilku miesięcy możesz zauważyć oszczędności, o które naprawdę warto zabiegać. Załóżmy, że miesięcznie zużywasz 5 000 arkuszy papieru w swojej firmie. Taka ilość to najczęściej po prostu 10 ryz. Zakładając, że używasz papier do drukarki o gramaturze około 80 g/metr kw., płacisz za pojedyncze opakowanie około 20 złotych. Miesięcznie wydajesz więc około 200 złotych na sam papier. Drukując dwustronnie, jesteś w stanie zaoszczędzić połowę, czyli 100 złotych. W tej cenie, jesteś w stanie kupić co najmniej dwa zestawy tuszy lub kolejne pięć ryz papieru. W skali roku, to oszczędność sięgająca 1 200 złotych! Załóżmy, że za drukarkę z duplexem musiałeś dopłacić około 300 złotych. W skali roku, zaoszczędziłeś więc czterokrotność tej sumy!


Zdecydowanie, to nie koniec korzyści płynących z użytkowania systemu druku dwustronnego. Czy drukowane dokumenty, przechowujesz w przygotowanych do tego teczkach lub segregatorach? Pomyśl tylko, że dzięki drukowaniu po obu stronach arkusza, zyskujesz połowę zajmowanej obecnie powierzchni. Na pewno potrzebujesz wolnego miejsca w szafach lub na regałach. Dzięki racjonalnemu podejściu do drukowania, jest to możliwe. Przy okazji – zdecydowanie mniej wydasz na organizery dokumentów. Co istotne, niektóre formularze urzędowe, muszą być drukowane dwustronnie ze względu na wymogi formalne. Jednostronny nadruk, może być powodem odrzucenia wniosku lub sprawozdania! Choć to bardzo skrajne przypadki, niestety mają miejsce. Z kolei drukowanie dwustronne w ręczny sposób, wymaga dużej ilości czasu i cierpliwości, które to szkoda marnować, na tak podstawowe czynności.

Co jest ważne, w przypadku zakupu drukarki z duplexem?

Jeśli szukasz urządzenia do celów biznesowych, na pewno potrzebujesz szybkiego i wydajnego modelu. Co innego, jeśli zależy Ci na niewielkiej drukarce do domu lub małego biura. Decydując się na zakup, zwróć uwagę na wydajność zalecaną przez producenta. Jest ona podawana, w ilości stron drukowanych w skali miesiąca. Tańsze drukarki zazwyczaj posiadają mniejszą wydajność, sięgającą kilku tysiący stron. Wydaje Ci się, że to dużo? Duże, zaawansowane urządzenia, posiadają wydajność sięgającą nawet kilkuset tysiący na miesiąc. Różnica pomiędzy skrajnymi wariantami jest ogromna, więc zastanów się dobrze, jaki sprzęt sprawdzi się w Twoim przypadku. Pozorna oszczędność na zakupie, może zemścić się w przyszłości, kiedy będziesz denerwował się na zbyt powolną pracę drukarki.


Drukowanie dwustronne, jest możliwe w urządzeniach różnego rodzaju. Bez znaczenia jest metoda druku oraz kolor nadruku. O poszczególnych typach drukarek, będziemy jeszcze pisać niżej. Czasami lepiej jest zrezygnować z możliwości druku kolorowego, na poczet większej wydajności. Drukarki są urządzeniami, które bardzo szybko weryfikują słuszność wyboru użytkownika.


Jak już wspominaliśmy, druk dwustronny nie jest standardowym wyposażeniem. Takiej funkcjonalności, należy szukać pośród dostępnych w ofercie modeli. Całe szczęście, duplex nie jest rzadkością. Przypominamy, że ręczny druk jest możliwy w przypadku każdej drukarki. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre na stałe, gdyż marnuje czas użytkownika. Osoba drukująca dwustronnie ręcznie, musi być w ciągłym ruchu. Skupienie na drukowaniu, uniemożliwia skuteczne zajęcie się pozostałymi obowiązkami. Odpowiednie wyposażenie biura, to podstawa. Bez tego, pracownikom pracuje się trudniej, a to nie wpływa dobrze na ich wydajność. O wiele lepszym rozwiązaniem, jest wyposażenie się w drukarkę, która zapewnia automatyczny, obustronny zadruk. W takim wypadku, jedyne co musisz zrobić, to umieścić papier w odpowiedniej kasecie i ustawić odpowiedni rodzaj druku w oknie systemowym. W tym samym miejscu, możesz także zdefiniować marginesy, wybrać strony do drukowania, czy zmienić rodzaj papieru, co także ma znaczenie dla szybkości pracy urządzenia oraz jakości materiałów.

Jakie drukarki są dostępne w ofercie?

Przeglądając ofertę drukarek sprzedawanych choćby w sklepach internetowych, możesz zwrócić uwagę na fakt, występowania kilku typów urządzeń. Różnią się one dodatkowymi funkcjami oraz sposobem druku, co także ma duże znaczenie dla użytkownika końcowego.


Do zastosowań biurowych, bardzo często wybierane są urządzenia wielofunkcyjne. Taki sprzęt umożliwia nie tylko drukowanie, ale również:

  • funkcję faksu,
  • możliwość skanowania dokumentów,
  • opcję skanowania i wysyłania materiałów na wskazany adres mailowy.

Urządzenia wielofunkcyjne pełnią więc rolę centrali, która jest w stanie na kilka sposobów zarządzać dokumentami. Taki sprzęt powinien pojawić się w każdym biurze, gdzie ma miejsce stały obrót różnego rodzaju rachunków, formularzy, czy umów. Wybierając urządzenie wielofunkcyjne, musisz zdecydować jaki rodzaj druku Cię interesuje. Do wyboru masz rozwiązanie atramentowe, laserowe lub LED. Ten ostatni rodzaj, to raczej opcja dla większych firm oraz instytucji. Zamiast lasera, wykorzystywana jest listwa świetlna, składająca się z diod. To główna różnica konstrukcyjna, która wpływa na poprawę jakości druku oraz obniżenie emisji szkodliwych substancji.


W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych, korzystających z atramentu, do czynienia masz z tradycyjną formą druku, która wymaga uzupełniania tuszu co jakiś czas. Częstość tego zabiegu, zależy od pojemności zbiorniczków oraz częstotliwości drukowania. W przypadku urządzeń laserowych, atrament jest zastępowany specjalnym proszkiem znajdującym się w tonerze. Zazwyczaj wystarcza on na zadruk większej ilości stron. Jeśli drukujesz głównie dokumenty, wybierz do biura urządzenie laserowe. Decydując się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego, sprawdź również szybkość druku, która podawana jest w ilości stron na minutę. Wolny druk bywa uciążliwy, szczególnie jeśli potrzebujesz jakichś materiałów „na już”. Bardzo ważne jest także sprawdzenie maksymalnego formatu druku. Najpopularniejsze są modele, umożliwiające korzystanie z papieru A4, ale Klienci często decydują się również na zakup sprzętu drukującego na arkuszach A3. Na takim papierze drukować można obwieszczenia, plakaty lub mapki techniczne. Sprawdź, czy wstępnie wybrany model, posiada moduł Wi-Fi. Bezprzewodowa komunikacja jest bardzo funkcjonalna i nie wymaga doprowadzania przewodu LAN. Po sprawdzeniu oferty urządzeń bezprzewodowych, dostępnych w sklepie internetowym Media Expert widać, że mniej więcej połowa modeli umożliwia automatyczny druk dwustronny.


Jeśli szukasz zwykłej drukarki i nie potrzebujesz dodatkowych funkcji, poza automatycznym drukiem obustronnym, do dyspozycji masz niemalże sto różnych urządzeń. Większość z nich, to modele laserowe, choć atramentowych także nie brakuje. Jeśli chcesz co jakiś czas drukować także grafiki lub zdjęcia, szukaj drukarki umożliwiającej drukowanie w kolorze. Sprawdź oczywiście szybkość druku. Dla materiałów czarno-białych, czas ten jest zazwyczaj o wiele krótszy. Jeśli skrupulatnie dokumentujesz wydarzenia rodzinne lub podróże, nagrywając to wszystko na płyty, możesz zdecydować się na model umożliwiający drukowanie wierzchniej warstwy DVD. To ciekawy dodatek, choć w dobie rosnącej popularności pamięci flash, może niedługo odejść do lamusa. Sprawdź obsługiwane formaty arkuszy papieru oraz możliwe formy komunikacji. Wiele drukarek pozwala na łączność Wi-Fi lub Bluetooth. Możesz także wybrać połączenie przewodowe.


W ofercie naszego sklepu internetowego, znajdziesz wiele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Jest to sprzęt marek, które są obecne na rynku od wielu lat i niejednokrotnie potwierdziły jakość produkowanego sprzętu. Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy, zwróć się do doradców w sklepach stacjonarnych lub na infolinii. Pomogą wybrać odpowiedni model dla Ciebie. Pamiętaj, że każdy sprzęt możesz wygodnie zamówić za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Wybierz dostawę na wskazany adres, do punktu odbioru lub sklepu naszej sieci. Zachęcamy także do lektury pozostałych poradników na temat drukarek!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756