Poradniki Eksperta

Wielu z nas marzy o „inteligentnym” domu z prawdziwego zdarzenia, w którym urządzeniami będziemy sterować smartfonem, czy komendami głosowymi. W realizacji tej wizji, pomoże niewielkie urządzenie, jakim jest Google Home.

Czym jest Google Home?


Choć na rynku znajdziemy głośniki określane jako Google Home, to w praktyce są to urządzenia, które po prostu pośredniczą w dostarczaniu usługi i współpracują z Asystentem Google. Samo Google Home tworzy swego rodzaju hub, który integruje większość urządzeń smart w Twoim domu. Wykryje np. kompatybilny telewizor, robota sprzątającego, oczyszczacz powietrza, czy kamery IP i inne urządzenia sieciowe. Lista jest niezwykle rozległa i stale rośnie, gdyż wciąż pojawiają się w niej nowe produkty. Problemem współczesnych systemów smart, jest mnogość różnych platform, co sprawia, że nierzadko potrzebujemy kilku różnych aplikacji do ich obsługi. Google Home agreguje urządzenia w jednej spójnej aplikacji, co sprawia, że korzystanie z nich jest wygodniejsze zwłaszcza w połączeniu z komendami głosowymi. W tym celu, wystarczy wypowiedzieć frazę „Ok, Google”, a następnie odpowiednie polecenie, np. „Ok, Google. Niech robot odkurzy łazienkę”.


Znakomicie sprawdzi się więc np. gdy posiadasz telewizor jednej firmy, np. Sony oraz urządzenia innych marek, jak odkurzacz automatyczny, np. iRobot i chciałbyś z nich korzystać przy pomocy komunikatów głosowych i jednej aplikacji. W tym miejscu warto wspomnieć, że Asystent Google jako jedna z nielicznych platform, pozwala na głosową obsługę w języku polskim, jednak nie dotyczy to wszystkich komend i funkcji, a ich dostępność zmienia się w czasie. Trzeba pogodzić się z tym, że na naszym rynku produkt ten jest ciągle w fazie rozwoju. Do korzystania z Google Home wystarczy Ci smartfon z Androidem lub iOS, ponieważ platforma ta jest dostępna również na systemie Apple. Jednak telefon nie zawsze mamy pod ręką, dlatego wygodniejszym sposobem na korzystanie ze sprzętu, może być jeden ze specjalnie opracowanych smart głośników Google Home.


Który głośnik Google Home wybrać?

Abyś w domu mógł wygodnie korzystać ze sterowania głosowego, opracowane zostały głośniki bezprzewodowe z obsługą Asystenta Google – Google Nest oraz Google Home. Dostępność różnych modeli sprawia, że bez problemu znajdziesz wariant, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Google Home Mini i Nest Mini to kompaktowe głośniki o okrągłej formie. Są dostępne w bardzo przystępnej cenie i idealnie sprawdzą się dla każdego, kto chciałby przetestować jak w jego przypadku sprawdzi się głosowe sterowanie domem. Wystarczy wypowiedzieć „Ok Google”, a następnie wybraną komendę. Dzięki temu, uzyskamy np. informacje o pogodzie, planie dnia, czy odtworzymy muzykę lub włączymy oświetlenie smart. Jeśli zależy Ci na nieco lepszej jakości brzmienia, to świetnym wyborem może być Google Nest Audio. To wciąż relatywnie niewielki głośnik, wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jednak dzięki bardziej zaawansowanym przetwornikom, oferuje lepszą jakość brzmienia. Z kolei największym smart melomanom polecamy głośnik Google Home Max. Oferuje dużą moc, stylowy wygląd i krystalicznie czyste brzmienie. Bez obaw możesz z niego korzystać, również jak z domowego systemu audio.


Gdy znaczenie ma dla Ciebie przede wszystkim funkcjonalność i nie zawsze chcesz korzystać z komunikatów głosowych, warto zwrócić uwagę na Google Nest Hub. Przypomina nieco tablet z wbudowanym głośnikiem. Oprócz dostępu do sterowania głosowego, masz również możliwość korzystania z dotykowego interfejsu. Na dużym ekranie będziesz widział wszystkie podłączone urządzenia w Twojej domowej sieci, które są kompatybilne z Google Home oraz parametry z jakimi pracują. Zerkniesz np. na temperaturę ustawioną na termostacie, podejrzysz materiał wideo zarejestrowany przez kamery, czy sprawdzisz poziom oświetlenia. Możliwości jest bardzo wiele. Możesz także korzystać z dodatkowych aplikacji, np. aby szybko zerknąć na film z przepisem na YouTube i nie sięgać po telefon. Oprócz tego, sprzęt sprawdzi się jako cyfrowa ramka lub po prostu zegar. Dostępny jest również wariant Google Nest Hub Max, z wbudowanym głośnikiem o dużej mocy, który jest idealnym wyborem dla największych miłośników multimediów.

Jakie możliwości daje mi Google Home?

W praktyce, możliwości jakie daje Ci Google Home zależą tylko od urządzeń, w które jesteś wyposażony. Lista kompatybilności jest bardzo długa i obejmuje takie sprzęty jak np. telewizory, roboty sprzątające, gniazdka Wi-Fi, oświetlenie, lodówki, kamery, piekarniki, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, termostaty oraz wiele innych urządzeń. W przypadku telewizorów, możesz np. włączyć lub wyłączyć urządzenie, zmienić źródło sygnału czy kontrolować komendami głosowymi poziom głośności. Korzystając z klimatyzatorów, możesz np. zmienić temperaturę, a w wypadku oczyszczaczy powietrza dopasować intensywność pracy.


Możliwości więc ograniczają się do funkcji urządzeń, z których korzystasz. Można zatem zastanawiać się, czy jest sens korzystać z komend głosowych, gdy masz przecież smartfon oraz pilota do wybranych urządzeń. Jak najbardziej, ponieważ komendy głosowe mają stanowić alternatywę dla pozostałych sposobów sterowania, gdy nie możesz z nich skorzystać. Przykładowo podczas przygotowania potrawy, gdy masz brudne ręce, przy użyciu Google Home możesz z łatwością wyszukać przepis i obejrzeć go np. na Google Nest Hub czy telewizorze, korzystając z Chromecasta. Gdy rozsypią Ci się składniki, wystarczy zaś krótka komenda, aby robot posprzątał w danym miejscu. Oprócz tego, bez problemu włączysz np. ulubioną playlistę, która umili Ci gotowanie, czy zaplanujesz spotkania. To tylko drobny wycinek możliwości urządzenia, a w dużej mierze, to jak wykorzystasz atuty Google Home zależy od Twojej kreatywności.


Jak podłączyć urządzenie do Google Home?

Co ważne, obsługa Google Home jest bardzo łatwa i bez trudu dodasz urządzenia do panelu. Jeśli na Twoim telefonie zainstalowane są aplikacje do sterowania urządzeniami, to zostaną one wykryte automatycznie. Google Home sprawdzi, jakie urządzenia są powiązane z Twoim kontem lub dostępne w sieci i zaproponuje Ci ich dodanie. Możesz również skorzystać z opcji wyszukiwania ręcznego. Zazwyczaj proces autoryzacji urządzenia polega jedynie na zapewnieniu odpowiednich uprawnień i zajmuje co najwyżej kilka minut. Po dodaniu, wszystkie urządzenia są widoczne w panelu i przyporządkowane do poszczególnych pomieszczeń. Przy pomocy ustawień możesz zmienić pomieszczenie, do którego przypisany jest przedmiot.


Przydatną funkcją jest również opcja „Utwórz nowy dom”. Jeśli korzystasz z urządzeń smart również w innej lokalizacji, np. w biurze lub na działce, możesz stworzyć dla nich odrębne środowisko, co ułatwi zarządzanie nimi.


Aplikacje kompatybilne z Google Home

Jak wspominaliśmy, atutem Google Home jest kompatybilność z wieloma urządzeniami i platformami. Możesz to sprawdzić samodzielnie. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację Google Home. Po jej uruchomieniu, wybierz przycisk „Ustawienia” i na dole listy znajdź opcję „Obsługiwane przez Google”. Na ekranie wyświetli się pełna lista kompatybilnych platform. Jest ona niezwykle długa, lecz wymienimy kilka najpopularniejszych programów – LG ThinQ, Samsung SmartThings, Home Connect, HEOS, Philips Hue, MiHome, iRobot Smart Home, Hisense Smart Air, TCL Home Comfort, D-Link Wi-Fi, Smart Life i wiele innych. Na szczęście nie musisz przebijać się przez całą listę i wystarczy, że wpiszesz nazwę aplikacji, a wyszukiwarka odnajdzie ją w kilka chwil.

Czy warto korzystać z Google Home?

Bez wątpienia tak. Przede wszystkim dlatego, że jest to uniwersalna platforma, która zbierze większość Twoich domowych urządzeń smart. Dodatkowo jest ona w pełni darmowa i do jej przetestowania wystarczy telefon. Jeśli tylko stwierdzisz, że Google Home spełnia Twoje oczekiwania, w Media Expert możesz zakupić jeden z kompatybilnych głośników lub hub Google Nest, które pozwolą Ci na jeszcze wygodniejsze sterowanie inteligentnymi urządzeniami w Twoich czterech ścianach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756