Poradniki Eksperta

IoT – co to jest Internet rzeczy? Przykłady


Świat, który nas otacza, zmienia się w zastraszającym tempie, wprowadzając do naszego życia coraz to nowe rozwiązania technologiczne. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się żywcem wyjęte ze świata science fiction, dzisiaj jest już na porządku dziennym. Coraz więcej urządzeń trzymanych w domu lub biurze, ma na celu uproszczenie wielu czynności, a najlepiej to zrobią, jeśli będą mogły się pomiędzy sobą komunikować. Funkcję taką nazywamy Internetem rzeczy lub w skrócie IoT (z angielskiego: Internet of Things) i wbrew pozorom, większość osób korzysta na co dzień z jej dobrodziejstw.iot


Czym jest IoT?


Co właściwie oznacza, że urządzenia elektroniczne mogą się ze sobą komunikować poprzez Internet rzeczy? Definicja mówi nam jasno, że głównym zadaniem IoT, jest wprowadzenie możliwości wymiany danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, bez ingerencji człowieka, w celu lepszego zaplanowania zadań. Mówiąc jeszcze prościej, oznacza to, że nasze urządzenia będą same w stanie zaplanować np. automatyczną aktualizację, pobiorą nowsze wersje oprogramowania, aplikacji, a także przekażą informacje o wykonanej pracy do wskazanego przez nas miejsca (może to być oprogramowanie sterujące na smartfonie). Najważniejszym elementem IoT, jest oczywiście Internet i bez niego nie można w ogóle myśleć o rozwoju tej technologii.


Coraz większa liczba urządzeń, tzw. smart (czyli korzystających z IoT), stawia większe wymagania, co do prędkości Internetu dostępnego w miejscu, w którym z nich korzystamy. Dzieje się tak głównie za sprawą rosnącej ilości danych przesyłanych i odbieranych pomiędzy urządzeniami. Na chwilę obecną, wykorzystywana przez większość osób technologia IoT, nie sprawia nikomu problemów, z racji małej ilości posiadanych urządzeń smart. Sytuacja ta zmienia się jednak z roku na rok i coraz częściej w naszym życiu pojawiają się nowe urządzenia, które mają nam ułatwić pracę, ale jednocześnie podnoszą wymagania, aby w ogóle mogły z nami pracować. Dlatego z wielkim entuzjazmem przyjmuje się nowe rozwiązania, stosowane w przesyłaniu danych za pośrednictwem łącza internetowego.


Na chwilę obecną, prym wiedzie Internet dostarczany poprzez światłowód, który gwarantuje naprawdę duże prędkości łącza. Problem polega jednak na tym, że nie jest on praktycznie dostępny poza granicami większych miast, pozostawiając spore grono osób z wolniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Powoli na rynek wkracza 5G, które ma szansę stać się prawdziwą rewolucją, nie tylko w kwestii przesyłania danych do użytkownika, ale także rozwijaniu IoT.Smart Home


Internet rzeczy możemy łatwo podzielić na dwie grupy, które różnią się od siebie zastosowaniem oraz metodą ich wykorzystywania. Pierwszą z nich są urządzenia wchodzące w skład tzw. Smart Home, czyli wszystko to, co wykorzystujemy w naszym domu lub biurze, podczas pracy. Grupa ta jest najprężniej rozwijającą się w całym systemie, jakim jest Internet Rzeczy. Przykłady urządzeń Smart Home możemy znaleźć dookoła siebie, a są to: pralki, odkurzacze, smartfony, tablety, laptopy, lodówki, telewizory, a nawet żarówki


Na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty do użytku codziennego, które zostały wyposażone w funkcje smart, w celu ułatwienia nam nie tylko korzystania z nich, ale także dopasowania ich pracy do naszych potrzeb. W zasadzie wystarczy posiadać odpowiednią aplikację, np. na swoim telefonie komórkowym, za pomocą której będziemy mogli sterować praktycznie każdym urządzeniem smart, znajdującym się w naszym domu lub biurze. W tym celu właśnie powstał IoT, którego głównym zadaniem jest odciążenie użytkownika z niepotrzebnych ingerencji w cały system. Większość urządzeń smart pobiera zatem automatycznie aktualizacje oprogramowania, nie wymagając codziennego nadzorowania ich planu pracy, a po jej zakończeniu lub nawet w trackie, wysyłając dane, które możemy na bieżąco przeglądać. Powstały nawet specjalne platformy, na których możemy sami rozwijać technologię IoT i wprowadzać ją w życie, np. w naszym własnym domu.


Idealnym przykładem urządzenia smart korzystającego z IoT jest coraz bardziej popularny smartwatch, czyli urządzenie, które mierzy nasze tętno, ciśnienie, poziom stresu, a nawet jakość snu. Innym urządzeniem IoT, które staje się coraz bardziej popularne na naszym rynku, jest „asystent głosowy”, taki jak Alexa od Amazona. Uczy się ona na bieżąco naszych zapytań, a do wyszukiwania odpowiedzi na nie, wykorzystuje połączenie internetowe. Jednocześnie asystent głosowy został zaprojektowany w taki sposób, aby modyfikować swoje działanie, by jak najlepiej odgadywać, o co chodzi użytkownikowi i o co może zapytać. Druga grupa, to urządzenia przemysłowe, które korzystają z IoT wyłącznie w celu pobierania aktualizacji oraz wysyłania danych o swojej pracy. Pozwala to nie tylko na optymalizacje ich pracy, ale także na zwiększenie produktywności.


Plusy i minusy


W tym miejscu rodzi się wiele pytań, dotyczących bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu rzeczy. Osoby nastawione sceptycznie, jako głównych argumentów na nie, używają tych, związanych z naruszeniem naszej prywatności, szczególnie w przypadku asystentów głosowych. Obawy pojawiają się również wokół bezpieczeństwa naszych danych, ponieważ urządzenia smart zbierają ogromną ich ilość podczas pracy w naszym domu lub biurze. Powierzenie zbyt wielu systemów zarządzających naszym domem urządzeniom elektronicznym, może wystawić jego bezpieczeństwo na łaskę hakerów, którzy w ten sposób łatwo wykradną nie tylko wrażliwe dane, ale dostaną się do środka. 


Spora liczba osób ma również obawy, co do samej technologii 5G, która w ich mniemaniu może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, pomimo że brak jakichkolwiek potwierdzających to badań naukowych. Żadne wątpliwości nie powinny być bagatelizowane, ale nie powinniśmy też wpadać w obsesję. Producenci urządzeń IoT stawiają bezpieczeństwo danych użytkowników na pierwszym miejscu, tworząc zabezpieczenia, które skutecznie uniemożliwią złamanie zabezpieczeń ich produktów. Przysłowiowe minusy nie powinny nam przesłonić plusów, które są w tym przypadku w zdecydowanej większości. Urządzenia IoT skutecznie wchodzą do naszych domów, ułatwiając nam nie tylko czynności dnia codziennego, ale dają nam do ręki narzędzie, pozwalające na pełnię kontroli nad każdym aspektem pracy w domu i biurze.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert