Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

IoT, czyli Internet rzeczy – co to jest?

Data dodania: 17-06-2024

Jednym z modnych haseł używanych przez media branżowe w odniesieniu do dostępnych na rynku urządzeń smart jest Internet rzeczy (IOT). Co się właściwe kryje za tym enigmatycznym określeniem, wyjaśni Ci nasz poradnik. Urządzenia, z których na co dzień korzystamy, nie są wbrew pozorom samodzielnymi bytami. Coraz częściej funkcjonują w ramach tzw. ekosystemów, czyli sieci powiązań, w której jeden produkt przekazuje drugiemu dane wpływające na jego pracę.

Internet rzeczy co to oznacza?

Hasło to w swojej prostocie doskonale opisuje specyfikę IoT. Jest to bowiem nic innego jak właśnie Internet, ale udostępniony dla danego produktu w ramach ograniczonych możliwości. W swoich publikacjach Główny Urząd Statystyczny definiuje Internet rzeczy jako „Systemy, składające się z połączonych urządzeń często nazywanych „inteligentnymi”. Urządzenia te zbierają i wymieniają między sobą dane oraz mogą być sterowane i monitorowane przez Internet.” Opis ten w zwięzłej formie wyjaśnia nam więc, z jakimi produktami mamy do czynienia. Są to więc w zasadzie wszystkie urządzenia smart funkcjonujące w ramach sieci powiązań.


Teraz z pewnością, gdy widzisz hasło Internet rzeczy, przykłady nasuwają się same – są to m.in. asystenci głosowi, telewizory smart, kamery IP, roboty sprzątające i wiele innych. To dziś wręcz ekstremalnie rozbudowana kategoria urządzeń, znajdziesz w niej np. zdalne liczniki, ale także samochody czy czujniki monitoringu. Można stwierdzić, że dziś wszędzie obecny jest Internet rzeczy, co to oznacza? Otóż we współczesnym świecie korzystamy z masy połączonych urządzeń, które dla naszej wygody rejestrują ogromne ilości danych. Niesie to jednak ze sobą również pewne zagrożenia, ale im przyjrzymy się później.

Internet rzeczy a smart home

Często pojęcie IoT jest wiązane ze smart home, co to oznacza? Przede wszystkim sam smart home, czyli inteligentny dom, to szerokie pojęcie, jakim zazwyczaj określamy system urządzeń, którymi możemy zdalnie sterować za pomocą tabletu czy telefonu, dopasować je do swoich nawyków, itp. Siecią, która je spina, jest właśnie Internet rzeczy. IoT i smart home to zatem pojęcia nierozerwalnie ze sobą łączone a czasem, nieco mylnie, stosowane zamiennie.


W ofercie Media Expert znajdziesz różne produkty z dziedziny smart home. Dotyczy to nie tylko sprzętu AGD, ale i bardziej zaawansowanych urządzeń np. automatyki domowej. Co ważne, tylko z pozoru są to sprzęty skompilowane. Bez trudu sam podłączysz podstawowe produkty z segmentu smart home. Co to oznacza? Otóż nie będzie Ci potrzebna pomoc profesjonalnego technika. Większość rozwiązań bazuje na transmisji bezprzewodowej i wystarczy im zapewnić jedynie dostęp do zasilania.


Dużą szansę dla rozwoju IoT przynosi pojawienie się łączności 5G. Przede wszystkim ma ona szansę zapewnić dostęp do szybkiego Internetu w lokalizacjach, w których nie funkcjonuje światłowód. Co więcej, w łączność 5G mogą być wyposażone same urządzenia, nie tylko telefony, ale i np. kamery, samochody i wiele innych. To sprawia, że Internet rzeczy ma dziś znacznie większe pole do globalnego rozwoju.

Internet rzeczy – przykłady urządzeń

Możemy wyróżnić kilka kategorii produktów wykorzystujących Internet rzeczy. Przykłady urządzeń można by wymienić bezustannie, dlatego warto skupić się na konkretnych segmentach. Zacznijmy od sprzętu AGD i urządzeń domowych, to np. lodówki, piekarniki, pralki oraz wiele innych. Możesz zdalnie uruchamiać urządzenia, kontrolować ich parametry pracy czy nawet oszczędzać energię dzięki dopasowaniu do Twojego stylu życia.


Jednymi z pierwszych domowych urządzeń IoT były roboty sprzątające. Dzięki łączności bezprzewodowej możesz włączyć robota zdalnie, z praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, zaawansowane modele rejestrują mapę Twojego domu i zaznaczają strefy, które były posprzątane, jest także opcja sprzątania konkretnego pomieszczenia. W niektórych robotach wyposażonych w kamerę możesz nawet zdalnie podejrzeć wnętrze pomieszczenia.


Elektronika użytkowa to oczywiście wszelkie głośniki smart, kamery IP, systemy multiroom czy oczywiście telewizory. Te ostatnie coraz częściej stanowią zintegrowany hub, pozwalający na komfortowe zarządzanie inteligentnym domem. Duży ekran idealnie się do tego nadaje. Kolejna z kategorii to wyposażenie domu. Jest ona bardzo szeroka. Domofony, czujnikisystemy oświetleniowe, zamki czy wizjery również mogą wykorzystywać Internet rzeczy. IoT w tych urządzeniach pozwala na sterowanie, ustalanie harmonogramów oraz reguł działania i reagowania na konkretne sytuacje w Twoim gospodarstwie domowym. Przykładowo czujnik dymu, gdy go wykryje, wyśle powiadomienie na Twój telefon.


Część systemu IoT stanowią oczywiście urządzenia osobiste. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim smartfony. To właśnie za ich pomocą najczęściej kontrolujemy sprzęt i konfigurujemy go. Nie można również zapominać o popularnych smartwatchach czy opaskach, określanych też jako wearables. Nie tylko monitorują codzienną aktywność, ale mogą służyć np. do płatności bezprzewodowych czy nawet otwierania inteligentnych zamków. Urządzenia te są coraz bardziej wszechstronne i w wielu sytuacjach mogą zastąpić telefon.

SmartThings – co to za aplikacja?

Wśród platform smart home dużą popularnością cieszy się SmartThings, co to za aplikacja wyjaśnimy w tym akapicie. To sieć IoT opracowana przez firmę Samsung, przede wszystkim z myślą o jej urządzeniach, została jednak znacznie rozszerzona i dziś także firmy trzecie oferują produkty kompatybilne ze SmartThings. Co to oznacza? Wygodna aplikacja na smartfon lub tablet służy do zarządzania sprzętem działającym w sieci IoT.


Inicjacja nowego produktu zajmuje jedynie krótką chwilę. Zazwyczaj wystarczy wybrać go z listy kategorii, a następnie urządzeń, gdzie znajdziesz konkretny model. Po prawidłowej instalacji będziesz mógł wygodnie zarządzać sprzętem z aplikacji SmartThings na swoim telefonie. Możliwości, jakie daje łączność IoT, zależą od konkretnego produktu, przykładowo możesz sprawdzić, jaka temperatura znajduje się we wnętrzu lodówki, czy jak idzie wypiekanie bułeczek w piekarniku.


Co ważne, aplikacja jest stale ulepszana i dodawane są nowe funkcje jak np. AI Energy Mode. Dzięki sztucznej inteligencji urządzenia uczą się wzorców Twoich zachowań, na ich podstawie pozwalają na wybór specjalnych trybów oszczędności energii, a aplikacja daje Ci porady w jaki sposób zredukować zużycie zasobów. Co ważne, masz również stały podgląd do statusu Twoich podłączonych urządzeń.

IoT – przykłady zagrożeń

Dane stanowią podstawę działania urządzeń IoT. Twój odkurzacz automatyczny na bieżąco skanuje pomieszczenia w domu, asystent głosowy czy telefon rejestrują dźwięki, a telewizor może zapisywać historię oglądanych treści i na jej podstawie proponować rekomendacje. To tylko niewielki wycinek danych zbieranych przez Internet rzeczy, co to oznacza pod względem prywatności i bezpieczeństwa?


Warto zapoznać się z tym, w jaki sposób producenci urządzeń gromadzą dane i gdzie są one przechowywane oraz przetwarzane. Standardem jest stosowanie transmisji za pomocą bezpiecznych protokołów szyfrujących. Warto mieć jednak świadomość, że cyberprzestępcy tylko czekają na możliwość przejęcia danych czy zyskania dostępu do domowych urządzeń IoT. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze stosować zalecane przez producentów zabezpieczenia, czy regularnie aktualizować oprogramowanie, często zawierające poprawki bezpieczeństwa.


Nie da się ukryć, że wykorzystanie w domu urządzeń z segmentu IoT przynosi znaczne zalety i dla wielu osób korzyści przemawiają nad potencjalnymi zagrożeniami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ producenci, przykładają naprawdę dużą uwagę do prywatności gromadzonych materiałów. Wbrew pozorom ataki hakerskie należą do rzadkości, a za wyciekiem danych najczęściej stoi sam użytkownik. Wynika to np. z niedbałości i błędów ludzkich, jak stosowanie w różnych serwisach tego samego hasła, niekorzystnie z uwierzytelniania dwuskładnikowego czy klikania w podejrzane linki mogące wyłudzać informacje.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756