Poradniki Eksperta

Stacja pogody – ranking [TOP10]

 2023-05-09 

Często zmieniające się warunki atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na Twój organizm. Dla niektórych osób spadki lub nagły wzrost ciśnienia to nic przyjemnego, podobnie jak wahania temperatury. Szybkie i precyzyjne określenie warunków panujących w Twoim otoczeniu pozwoli Ci na wybór najlepszej metody reakcji i ochrony dobrego samopoczucia. Stacja pogody może Ci w tym pomóc, a dodatkowo zaoferuje szereg funkcji dodatkowych, które sprawią, że na stałe zagości w Twoim domu. Który model wybrać i na jakie cechy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że będzie to najlepsza stacja pogodowa? Ranking, który stworzyliśmy, pomoże Ci w dokonaniu tego wyboru.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rodzaje stacji pogodowych

Stacja pogody to niewielkie urządzenie, które w kwestii wyglądu i estetyki nie różni się w większy sposób od średniego budzika lub radia domowego. Dzięki temu doskonale wkomponuje się w każde wnętrze, oferując swoje pomiary w dyskretny, ale czytelny sposób. Największym atutem stacji pogodowej jest właśnie dyskretna praca, która polega na zbieraniu pomiarów, a następnie analizowaniu ich i przedstawianiu w formie prostej informacji dla użytkownika. W tym celu każda ze stacji wyposażona jest w kilka istotnych elementów, spośród których do najważniejszych należą czujniki.


W zależności od wybranego modelu stacja może być wyposażona w jeden lub kilka sensorów, które należy ustawić w odpowiednim miejscu. Modele przeznaczone do użytku wewnątrz budynków, najczęściej będą miały wyłącznie jeden czujnik, ponieważ warunki panujące w pomieszczeniach nie są aż tak niestabilne, jak te za oknem domu. Dlatego też stacje pogodowe, które mają zbierać dane o warunkach zewnętrznych, a następnie przekazywać je do głównego urządzenia, muszą takich sensorów posiadać kilka. Dzięki temu zebrane dane będą dokładniejsze i użytkownik będzie miał pewność, że nie doszło do przeciążenia urządzenia poprzez zastosowanie tylko jednego źle skalibrowanego czujnika.


Jeśli szukasz najwygodniejszego rozwiązania, wówczas wybierz stację pogodową z sensorami bezprzewodowymi. Dzięki temu będziesz mógł umieścić je w najlepiej dobranych punktach zewnętrznych. Zdecydowanie najlepsze będą do tego moduły Bluetooth, których zasięg może wynosić do 10 metrów.

Prognozowanie pogody

Wyświetlacz będzie interfejsem użytkownika, który pozwoli mu nie tylko na odczytywanie zebranych danych, ale także na interakcje z funkcjami, które oferuje stacja pogodowa. Ranking takich funkcji zdecydowanie wygrywa przejrzystość prezentowanych wyników. Z tego też względu warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego wyświetlacza, jego rozmiary, paletę oferowanych kolorów a także jasność.


Do najpopularniejszych rozwiązań należą oczywiście ekrany LCD, które cechują się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Ma to duże znaczenie w przypadku zasilania, które wykorzystuje stacja pogodowa. Ranking kolejnych niezbędnych funkcji szczególnie skupia się na tym, jakie dane w ogóle zbierać będzie urządzenie. Do podstawowych należy zakres temperatur, ciśnienie atmosferyczne a także wilgotność powietrza. Nie wszyscy wiedzą, że wystarczą tylko te trzy dane, aby stacja pogodowa była w stanie przeprowadzić pełną analizę i stworzyć prognozę pogody na nadchodzące godziny, a nawet kolejne dni. W ten sam sposób działają modele stosowane przez profesjonalne stacje meteorologiczne. Można zatem z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że wybierając odpowiednią stację będziesz mieć dostęp do spersonalizowanej prognozy dla Waszej najbliższej okolicy. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzą się w tym przypadku stacje wyposażone w czujniki zewnętrzne.

Oferowane funkcje

Najbardziej zaawansowane modele są w stanie dokonać pomiarów także prędkości wiatru, wysokości opadów i ewentualnego pojawienia się oblodzenia. Ta ostatnia funkcja może okazać się szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na stan nawierzchni na drogach. Wystarczy jedno spojrzenie na wyświetlacz i będziesz wiedzieć, czego spodziewać się w drodze do pracy lub na uczelnię. Do przeprowadzania takich zaawansowanych pomiarów, potrzebna jest odpowiednia stacja pogodowa. Ranking najpopularniejszych z nich otwierają modele wyposażone w czujniki, które są w stanie zebrać o wiele więcej danych, dzięki odpowiedniej konstrukcji. Przypominają one już w pełni profesjonalne urządzenia, a do tego ich zasięg łączności z modułem głównym wynosi nawet do 100 metrów.

Zasilanie stacji pogodowej

Zasilanie stacji pogodowej można podzielić na sieciowe i bateryjne. W większości przypadków moduł główny, czyli ten, który połączony jest z wyświetlaczem, a także każdy z dodatkowych czujników, jeśli takowe są w zestawie, zasilany jest bateriami. Pozwala to na umieszczenie urządzenia w dowolnym miejscu, bez potrzeby zawracania sobie głowy dostępem do gniazdka sieciowego. W sklepach znajdziesz jednak również takie modele, które wspomniane gniazdka będą wykorzystywać jako swoje źródło zasilania. Najczęściej są to modele szczególnie rozbudowane, które w funkcjach dodatkowych oferują radio lub szczególnie rozbudowany zestaw czujników, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756