-50% na wybrane usługi i 100 dni na zwrot!
Zdaniem eksperta
2023-07-19
Uruchomienie zbyt wielu aplikacji lub za bardzo wymagających programów, może spowodować zawieszenie się komputera. Dlatego warto wiedzieć, jak zresetować laptop i kiedy należy to zrobić. Nie zawsze bowiem wolna praca oznacza, że ponowne uruchomienie komputera jest koniecznością. Czasem wystarczy po prostu zamknąć programy i ponownie będzie on działał płynnie.
W artykule znajdziesz:
Czym jest reset?
Zanim dowiesz się, jak zrobić reset laptopa, wyjaśnijmy czym on w ogóle jest. Otóż nazwą tą określa się zakończenie pracy komputera, lub innego urządzenia elektronicznego (np. smartfonu, konsoli, itp.), po którym ma nastąpić ponowne uruchomienie. Najczęściej wykonujemy reset, ponieważ sprzęt przestał reagować na polecenia, czyli po prostu zawiesił się. Gdy zauważysz, że np. kursor myszy nie porusza się, czy wciskanie przycisków na klawiaturze nic nie daje, oznacza to, że należy wykonać reset.
Warto przy tym dodać, że przyczyny zawieszania się mogą być różne. Jak już wspomnieliśmy, może to być np. nadmierne wykorzystanie zasobów sprzętowych przez zbyt zaawansowane oprogramowanie. Czasem błędy w programach lub wirusy, mogą powodować zawieszanie się laptopa. Inna przyczyna, to konflikty sprzętowe, np. problem kompatybilności niektórych pamięci RAM z płytami głównymi, czy przegrzewanie się podzespołów. Obecnie jednak, systemy operacyjne i programy są na tyle dopracowane, że naprawdę rzadko się zawieszają. Oczywiście czasem może się to zdarzyć, jednak nie powinno Cię to martwić. Problem pojawi się, gdy komputer regularnie przestaje reagować na Twoje polecenia podczas wykonywania określonej czynności. To pokazuje, że jest jakaś istotna przyczyna i należałoby ją odkryć. Jak widać, powodów może być całe mnóstwo, dlatego warto wiedzieć jak zresetować laptopa.
Laptopy w naszej ofercie:
Resetowanie komputera
W większości sytuacji, resetowanie komputera stacjonarnego nie stanowi problemu. Wystarczy bowiem wcisnąć dedykowany przycisk na obudowie, który znajdziemy zazwyczaj obok włącznika. Po tym zabiegu ekran mignie i system operacyjny zacznie się ładować od nowa. Przycisku takiego jednak nie ma w niektórych gotowych „pecetach”, składanych przez producentów oraz w notebookach. Zatem jak zresetować laptopa lub taki komputer? Otóż wystarczy dłużej wcisnąć przycisk włącznika. Bardzo często pojedyncze wciśnięcie, powoduje rozpoczęcie sekwencji wyłączania komputera oraz systemu operacyjnego, a jego przytrzymanie przez kilka sekund, natychmiastowo zamyka wszystkie aplikacje i wyłącza sprzęt. To najprostsza i bardzo skuteczna metoda. Jeśli urządzenie nie uruchomi się ponownie samo, wciśnij przycisk, aby to zrobić. Bardzo rzadko, jednak zdarza się, że laptop ma przycisk odpowiedzialny za reset. Najczęściej jest to niewielki otwór w obudowie o średnicy 1-2 mm i aby go wcisnąć, należy włożyć do środka cienki przedmiot, np. spinacz. Zanim jednak z niego skorzystasz, sprawdź w instrukcji obsługi, czy na pewno do tego służy ten otwór.
Oczywiście są też inne sposoby, aby zresetować komputer. Możesz np. odłączyć laptopa od zasilania i wyjąć baterię. Naturalnie nie zawsze jest taka możliwość, ponieważ coraz częściej akumulatory są wbudowane. W przypadku „peceta”, wystarczy po prostu wyciągnąć wtyczkę. Nie zalecamy jednak takiej „terapii szokowej” dla elektroniki. Zdecydowanie, jeśli zastanawiasz się, jak zresetować laptopa lub komputer, to skorzystaj lepiej z pierwszej metody.
Co przed resetem?
Mimo, że już wiesz jak zresetować laptopa, to powinieneś mieć świadomość, że to ostateczność. Wcześniej warto skorzystać z innych metod, które pozwolą Ci odblokować komputer. Jeśli użytkujesz system Windows, to w razie problemów powinieneś wcisnąć sekwencję klawiszy Ctrl+Alt+Del. Uruchomisz wtedy menu administracji systemu. Z jego poziomu można się wylogować, zmienić użytkownika, zablokować lub wyłączyć komputer. Ostatnią z opcji, jest uruchomienie menedżera zadań i to właśnie ta funkcja nas najbardziej interesuje.
W zakładce procesy, możesz znaleźć wszystkie aktualnie działające aplikacje. Co więcej, wskazane jest także to, w jakim stopniu wykorzystują one zasoby komputera. Jeśli któryś z programów zawiesił się lub wolno działa, możesz go szybko zamknąć. Często przy takiej aplikacji, znajduje się dopisek „Nie odpowiada”. Wystarczy, że znajdziesz ją na liście oraz klikniesz na niej prawym przyciskiem myszy i wybierzesz polecenie „Zakończ zadanie”. To skuteczna metoda, na radzenie sobie z zawieszonymi aplikacjami. Zdarza się, że problem sprawia sam system, a właściwie jego interfejs graficzny, czyli popularne „okienka”. W takiej sytuacji, odnajdź na liście procesów pozycje „Eksplorator Windows”, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję uruchom ponownie. W ten sposób, zrestartujesz środowisko graficzne systemu.
Reset do ustawień fabrycznych
Czasem zmiany w systemie operacyjnym i oprogramowaniu są na tyle duże, że konieczne są radykalne działania. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak zresetować laptopa do ustawień fabrycznych. Jeszcze kilka lat temu, najpopularniejszym sposobem na „ratowanie” systemu operacyjnego, była jego ponowna instalacja. Dziś jednak, Windows jest znacznie bardziej zaawansowany i możesz skorzystać z funkcji przywracania ustawień fabrycznych. W tym celu, należy uruchomić opcję „Ustawienia”. Znajdziesz ją najszybciej, przy pomocy wyszukiwarki systemowej. Kolejnym krokiem jest wybranie zakładki „System” oraz pozycji „Odzyskiwanie”. Po tym, spośród opcji odzyskiwania należy kliknąć pole „Resetuj ustawienia komputera osobistego”.
Będziesz miał do wyboru dwie opcje, które ponownie zainstalują system Windows 10 lub 11 na Twoim komputerze. Pierwsza z nich, to „Zachowaj moje pliki”. Ten tryb polecamy, gdy chcesz, aby zostały usunięte programy, a ustawienia przywrócone do domyślnych, jednak żeby Twoje pliki osobiste nie zostały naruszone. Druga opcja, to „Usuń wszystko” – z dysku komputera zostaną wymazane wszelkie dane. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na gruntownym czyszczeniu, np. oddajesz starego laptopa dziecku lub sprzedajesz go i nie chcesz, aby znajdowały się na nim Twoje dane. Pamiętaj, że niezależnie od wybranej opcji przywracania systemu, zawsze powinieneś wcześniej wykonać kopię zapasową ważnych plików.
Komputery w naszej ofercie:
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 20:00
Niedz 10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756