Poradniki Eksperta

Laptopy to obecnie jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń – zarówno w domu, jak i pracy. Awaria sprzętu może skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jak naprawić klawiaturę w laptopie?

Klawiatura w laptopie szwankuje – co robić?


Przyczyn tego, że klawiatura w laptopie nie chce z nami współpracować, może być naprawdę wiele. Część z powodów się bardzo często powtarza, przez co wyeliminowanie przyczyny problemu może być bardzo łatwe. Gdy zauważymy, że klawiatura w laptopie szwankuje, przede wszystkim nie panikujmy. 


Choć rzeczywiście, awaria klawiatury w komputerze przenośnym jest zdecydowanie bardziej poważnym problemem niż w wypadku komputerów stacjonarnych, gdzie klawiatura jest zewnętrznym urządzeniem, często sytuację możemy w łatwy sposób uratować


Jeżeli jednak podane przez nas sposoby nie zadziałają, być może warto zgłosić się do specjalisty, który przyjrzy się konkretnemu przypadkowi i dokona profesjonalnej analizy. Najczęściej jednak problemy wynikają z przypadkowego wciśnięcia skrótów klawiszowych, zabrudzenia urządzenia czy niezaktualizowanych sterowników. Przed Tobą znajduje się kompleksowy poradnik, w którym opiszemy najpopularniejsze sposoby na to, jak naprawić klawiaturę w laptopie, gdyż często jest to bardzo proste.

Laptopy w naszej ofercie:

Klawiatura nie reaguje – co się dzieje?


Najpoważniejszym problemem, który może nas spotkać, jest całkowite niedziałanie klawiatury. Problem ten może wynikać z wielu przyczyn, z których wiele z nich może okazać się poważnymi. Zanim jednak zaczniemy się bać, że czekają nas duże wydatki i dni pozbawione laptopa, wystarczy spróbować łatwego triku, który w dużej liczbie wypadków okazuje się wyjściem z problemu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w prosty sposób możemy zablokować klawiaturę tak, by przestała reagować na nasze działania. Analogicznie, możemy ją w tak samo „przywrócić do życia”. Jak to zrobić? Za zablokowanie, jak i odblokowanie klawiatury, odpowiada jeden skrót klawiszowy. 


Czasem może zdarzyć się, że przypadkowo naciśniemy niefortunne połączenie klawiszy i zablokujemy klawiaturę. Jak to cofnąć? Konkretne skróty klawiszowe mogą różnić się od modelu laptopa, który używasz. Polecamy, by zacząć od przytrzymania klawiszy Fn i Shift. Klawisz Fn, to nic innego jak przycisk funkcyjny. Najczęściej znajdziemy go w lewym dolnym rogu klawiatury. Jeżeli ten sposób nie zadziała, przytrzymaj przycisk Fn, a następnie wypróbuj go z kombinacją ze wszystkimi klawiszami od F1 do F12. Prawdopodobnie któreś z połączeń zadziała. Jeśli nadal klawiatura nie reaguje, powtórz poprzedni krok, lecz tym razem do kombinacji klawiszy Fn i F1-F12 dodaj przycisk NumLock. Jeżeli żadna z kombinacji nie zadziała, warto poszukać informacji w Internecie, czy model Twojego laptopa nie posiada specjalnego skrótu.

Y zamiast Z, Z zamiast Y – co zrobić?

Jeżeli jednak Twoja klawiatura działa, lecz zauważyłeś, że klawisze niejako pozamieniały się miejscami, prawdopodobnie przełączyłeś się na inny tryb klawiatury. Najczęstszym i łatwo zauważalnym objawem przejścia na inny język klawiatury jest zamiana miejscami liter Z oraz Y. Mówiąc prościej, klikając Z, widzimy Y i na odwrót. Co jest przyczyną tego problemu? Klawiatury operują na różnych trybach, w zależności od domyślnego miejsca lub kraju, w którym się znajdują. To właśnie dlatego, tak łatwo jest napisać takie znaki jak „ą, ę, ł” czy „ó”. Korzystając z klawiatury na przykład we Francji czy Chinach, nie mielibyśmy takiej możliwości. 


Zdecydowana większość z nas korzysta z tak zwanego trybu „polski (programisty)”. Problem z między innymi zamianą Z i Y zaczyna się, gdy przełączymy się na tryb „polski (214)”. Problem ten jest wyjątkowo łatwo naprawić, więc nie ma czego się bać. Najczęściej pomoże wciśnięcie połączenia klawiszy Ctrl oraz Shift. Najczęściej właśnie kombinacja tych klawiszy odpowiada za przypadkowe przełączenie trybu klawiatury. Jeżeli wciśnięcie powyższego skrótu klawiszowego nie pomoże, możemy dokonać zmiany ręcznie. Rozwijając ukryte ikony w pasku zadań natkniemy się na ikonę klawiatury. Kliknij w nią, a tam z łatwością odnajdziesz możliwość zmiany języka. 


Ostatnim ze sposobów jest wejście w Ustawienia (najłatwiej wyszukać jest aplikację w wyszukiwarce systemu), tam odnaleźć zakładkę Czas i język. Przejdź do Języka, następnie do Klawiatury, by na liście dostępnych możliwości wybrać opcję „polski (programisty)”.


Zabrudzona klawiatura – jak sobie z tym poradzić?

Czasem odpowiedź na pytanie: „jak naprawić klawiaturę w laptopie?” może być bardzo proste – wyczyścić ją! Chodź problem ten dotyczy głównie klawiatur zewnętrznych podłączanych do komputerów stacjonarnych (ze względu na większe przestrzenie między obudową klawiatury a klawiszami), czasem pojawia się również w urządzeniach przenośnych.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie

Największym problemem może okazać się zalanie laptopa, szczególnie, gdy dotyczy to cieczy słodkich i klejących. O tym, jak postępować w wypadku zalanego urządzenia, dowiesz się w naszych innych poradnikach. Zalanie może uszkodzić urządzenie w znacznym stopniu, dlatego warto jest z takim problemem zgłosić się do specjalisty. Jeżeli jednak problem polega na zakurzeniu lub znalezieniu się pod pokrywą urządzenia okruszków, często możemy zaradzić temu samodzielnie.


Najprostszym sposobem na czyszczenie klawiatury jest użycie sprężonego powietrza. Jeżeli ten sposób nie pomoże, może okazać się konieczne rozkręcenie klawiatury. W wypadku niektórych modeli nie jest to najprostsze zadanie, przez co, jeśli się na tym nie znamy, lepiej oddać urządzenie w ręce specjalisty.


Nieaktualne oprogramowanie – jak to zmienić?


Czasem problem nie leży w samej klawiaturze jako takiej, lecz oprogramowaniu systemu. Regularne aktualizowanie oprogramowania i poszczególnych aplikacji jest kluczowe, by każdy element urządzenia pracował tak, jak oczekujemy. Jeżeli odkładamy aktualizacje w czasie lub je ignorujemy, musimy liczyć się z tym, że poszczególne komponenty będą zawodziły. Z drugiej strony, aktualizacje często nie są pozbawione błędów, co może także powodować problemy między innymi z działaniem klawiatury. 


Jeżeli Twoja klawiatura nie działa lub szwankuje, warto jest zainstalować na nowo sterowniki urządzenia. Jak tego dokonać? Zacznij od otwarcie programu Menadżer urządzeń. Nie pomylmy go z funkcją Menadżera zadań, uruchamianego z pomocą klawiszy Ctrl, Alt i Delete. Aby otworzyć Menadżera urządzeń, wyszukaj aplikację w tak zwanej lupce, czyli wcześniej opisanej wyszukiwarce systemu. W niej odnajdź zakładkę Klawiatury i wybierz ją. Na opcji Urządzenie klawiatury kliknij PPM (prawy przycisk myszy). W rozwiniętej tabeli wybierz funkcję Aktualizuj sterownik. Ostatnim krokiem jest wybranie opcji Wyszukaj automatycznie sterowniki, a następnie podążaj krokami wyznaczonymi przez program. Możliwe, że system operacyjny nie odnajdzie odpowiednich, najnowszych sterowników. W tym celu posłuż się Internetem i wpisując w wyszukiwarkę internetową model laptopa i hasło „sterowniki klawiatury”, powinieneś odnaleźć interesujące Cię pliki.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756