Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Laptop włącza się ale nie startuje? Zobacz, co zrobić

  2024-01-04


Notebook tak jak każde urządzenie elektroniczne, może się czasem zepsuć. Pierwszym krokiem do naprawy usterki, jest zawsze odpowiednia diagnostyka. Nie musisz być technikiem, aby zlokalizować kilka podstawowych awarii, które występują kiedy laptop włącza się, ale nie startuje. Dzięki naszym radom, łatwiej będzie Ci zlokalizować przyczyny kilku najpowszechniejszych usterek. Mogą być one bardzo różne, od po prostu rozładowanej baterii, czy zepsutego włącznika, po bardziej skomplikowane np. uszkodzoną płytę główną.

Problem z baterią w laptopie

Zdecydowanie częstym powodem usterek, zwłaszcza w starszych komputerach, jest akumulator. To element, który się naturalnie zużywa, zwłaszcza gdy jest intensywnie eksploatowany. Kiedy laptop włącza się, ale nie startuje, to właśnie w tym kierunku powinieneś skierować pierwsze podejrzenia. Większość stosowanych powszechnie baterii litowo-jonowych, nie wymaga szczególnego traktowania, jednak jest kilka czynników, które mogą je narazić na szwank. Przede wszystkim, jest to przechowywanie przez długi okres rozładowanego urządzenia, czy narażenie go na zbyt wysokie lub niskie temperatury. Mogą być one przyczyną nagłej awarii. Od czego zacząć diagnostykę?


Przede wszystkim, na początku podłącz ładowarkę i zobacz, czy komputer się włączy. Jeśli tak, to spróbuj naładować baterię i zobacz, czy problem będzie się dalej powtarzał. Jeśli Twój komputer bardzo krótko działa na zasilaniu akumulatorowym to znak, że czas na jego wymianę. W ofercie Media Expert znajdziesz baterie do laptopów, które są wysokiej jakości zamiennikami i możesz je bezpiecznie użytkować. Pamiętaj, że coraz częściej we współczesnych notebookach, wymiana akumulatora wymaga rozkręcenia obudowy. W sieci powinieneś łatwo znaleźć filmiki instruktażowe, jak się do tego zabrać.

Jak naprawić laptopa?

Możliwe, że nie musisz rozstawać się z produktem, ponieważ niektóre usterki łatwo usuniesz samodzielnie. Co możesz zrobić?

System się zawiesza:

  • Przeprowadź aktualizację systemu operacyjnego.
  • Odinstaluj zbędne aplikacje.
  • Jeśli aktualizacja nie pomogła, zainstaluj system na nowo.

Urządzenie nie chce się włączyć, nie reaguje:

  • Podłącz sprzęt do ładowarki. Zwróć uwagę, czy palą się kontrolki ładowania. Poczekaj kilkanaście minut, aby urządzenie się podładowało. 
  • Sprawdź, czy wtyczka jest odpowiednio włożona do gniazdka. 
  • Zweryfikuj, czy problem nie leży w ładowarce. Spróbuj podłączyć urządzenie do innej oryginalnej ładowarki.

Urządzenie samoczynnie się wyłącza:

  • Podłącz sprzęt do ładowarki. Zwróć uwagę, czy palą się kontrolki ładowania. Poczekaj kilkanaście minut, aby urządzenie się podładowało. 
  • Przeprowadź aktualizację systemu operacyjnego.
  • Odinstaluj zbędne aplikacje.
  • Jeśli aktualizacja nie pomogła, zainstaluj system na nowo.

Klawiatura:

  • Wyczyść klawiaturę z pomocą sprężonego powietrza.
  • Zweryfikuj, czy sterowniki są odpowiednie. Informacje jak to zrobić, znajdziesz na stronie producenta.

Porty USB, HDMI, SATA, karty dźwiękowej, karty sieciowej LAN, PCMCIA, kart pamięci, połączenie internetowe, płyty CD/ DVD:

  • Zweryfikuj na innym urządzeniu, czy podłączany działa poprawnie. Jeśli tak, sprawdź ustawienia BIOS. Informacje jak to zrobić, znajdziesz na stronie producenta.

Dźwięki:

  • Zweryfikuj, czy masz zainstalowane odpowiednie sterowniki. Informacje jak to zrobić, znajdziesz na stronie producenta.
  • Sprawdź ustawienia BIOS. Informacje jak to zrobić, znajdziesz na stronie producenta.

Zepsuty monitor laptopa

Jeśli po podłączeniu ładowarki do laptopa problemy nie ustały i w dalszym ciągu laptop włącza się, ale nie startuje, powinniśmy zająć się wykluczaniem uszkodzenia poszczególnych elementów. Przede wszystkim, warto podłączyć go do innej ładowarki. Być może ktoś z Twoich znajomych ma podobnego notebooka i możesz ją pożyczyć. Jeśli drugi zasilacz również nie będzie działał, to przynajmniej będziesz wiedział, że to nie ten element odpowiada za awarię. W tym miejscu, sprawa się nieco komplikuje i przyczyn uszkodzeń może być więcej. Przyjrzyj się gniazdu ładowania i zwróć uwagę, czy nie widać żadnych uszkodzeń mechanicznych. Obok niego często znajduje się dioda, której świecenie sygnalizuje proces ładowania. Jeśli, gdy ruszasz kablem zasilającym umieszczonym we wtyku ładującym, dioda naprzemiennie gaśnie i świeci się, to bardzo prawdopodobne, że gniazdo zasilające jest uszkodzone. Oprócz tego, problem może dotyczyć płyty głównej. Dlatego w takiej sytuacji, niezbędna będzie pomoc profesjonalnego serwisu. Jeśli laptop jest jeszcze na gwarancji, to koniecznie oddaj go do autoryzowanego serwisu producenta, aby ustalił on co jest przyczyną.

Zepsuty monitor laptopa

Co jeszcze może być powodem tego, że laptop włącza się, ale nie startuje? Jeśli urządzenie pracuje, jednak ekran pozostaje czarny, może oznaczać to problemy z monitorem lub modułem graficznym. Bardzo często sam wyświetlacz laptopa, jeśli nie widać na nim fizycznych uszkodzeń, będzie sprawny, a awarii może ulec taśma sygnałowa. Odpowiada ona za transmisję danych, w tym przesyłanie obrazu z płyty głównej do matrycy oraz pozostałych elementów umieszczonych w ramce wyświetlacza, np. kamery, czy mikrofonu. Zdarza się, że komponent ten ulega uszkodzeniu, zwłaszcza w starszych komputerach. Pierwszymi zwiastunami problemów z taśmą, mogą być błędy w wyświetlaniu obrazu, np. migotanie ekranu podczas zmiany jego kąta nachylenia. Jeśli występują takie objawy, to wymiana taśmy czeka Cię prędzej, czy później. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ uszkodzona taśma może być przyczyną zwarcia.


Jak zdiagnozować usterkę, gdy wystąpiła nieoczekiwanie? Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy, że podłączysz do laptopa zewnętrzny ekran, np. telewizor lub monitor przy pomocy portu HDMI. Jeśli będzie on wyświetlać obraz z komputera, oznacza to, że problem leży po stronie matrycy notebooka lub wspomnianej wcześniej taśmy. To dosyć poważna usterka, która do wykonania naprawy wymaga pewnej wiedzy technicznej i umiejętności. Niezbędna będzie wymiana panelu LCD lub taśmy, bądź obu tych elementów. W sieci bez problemu znajdziesz filmy, które opisują proces wymiany w popularnych modelach laptopów. To pozwoli Ci ocenić, czy sprostasz procedurze naprawy. W innej sytuacji, oddaj komputer do profesjonalnego serwisu. Jeśli laptop jest na gwarancji i nie ma na nim śladów uszkodzeń mechanicznych, to bardzo prawdopodobne, że autoryzowany serwis producenta dokona profesjonalnej nieodpłatnej naprawy.

Uszkodzona karta graficzna w laptopie

Jak już wspomnieliśmy, uszkodzona karta graficzna może być kolejnym powodem, dla którego laptop włącza się, ale nie startuje. Usterka ta dotyczy przede wszystkim, starszych notebooków gamingowych. Stosowane w nich procesory graficzne mają obudowy typu BGA, a na ich powierzchni znajdują się kulki ze stopu lutowniczego. Taki układ, przylutowany jest bezpośrednio do płyty głównej. Zdarza się, że po kilku latach tego typu połączenia ulegają awariom, np. na skutek oddziaływania wysokich temperatur, o co w notebookach gamingowych nietrudno. Bardzo często z taką usterką laptop włącza się, ale nie startuje.


Wykonanie profesjonalnej naprawy takiego uszkodzenia, wymaga posiadania odpowiednich urządzeń, jak np. stacje hot-air i podołają mu tylko wyspecjalizowane serwisy. Techniczni dyletanci bez odpowiedniego osprzętu, dokonują napraw chałupniczymi metodami. Choć brzmi to niedorzecznie, to płyta główna jest przez określony czas, np. wygrzewana w piekarniku. Zdarza się, że działanie wysokiej temperatury podczas takiego zabiegu, powoduje odnowienie połączeń. Niestety nigdy nie wiadomo, na jak długo zaaplikować takie grzanie. Zazwyczaj po takiej naprawie, najpóźniej po kilku miesiącach usterka pojawia się znowu.

Zepsuta płyta główna laptopa

To niestety jedna z najpoważniejszych usterek, jakiej może doświadczyć laptop. Jeśli wcześniej opisane przez nas metody diagnostyki zawiodły, to bardzo prawdopodobne, że właśnie ona uległa awarii. W takiej sytuacji, niezbędna będzie wymiana całej płyty głównej lub jej poszczególnych elementów, w zależności od tego, co będzie bardziej opłacalne dla serwisu. Wykonanie takiej naprawy samodzielnie jest trudne i potrzeba zaawansowanej wiedzy technicznej.


Przyczyny usterek płyt głównych są bardzo różne. Często są to uszkodzenia mechaniczne, powstałe wskutek wibracji i uderzeń. Laptopy są na nie szczególnie narażone. Po jakimś okresie, np. luty mogą ich nie wytrzymać i pęknąć. Innym, bardzo popularnym źródłem problemów są oczywiście zalania. Nawet jeśli natychmiast wyłączyłeś swój komputer i starannie go osuszyłeś, a później on działał, nie znaczy to, że problem nie pojawi się w przyszłości. Przede wszystkim zalanie może spowodować zwarcie, a kolejne usterki mogą wystąpić w wyniku skorodowania układów elektronicznych na płycie głównej.

Ubezpieczenie laptopa „Gwarancja Plus”

Trzeba przyznać, że sytuacja gdy laptop włącza się, ale nie startuje, bardzo rzadko zdarza się samoczynnie. Najczęściej jest ona pokłosiem działań użytkownika, ot chociażby wspomnianego wcześniej zalania. Naprawy wielu usterek nie obejmuje standardowa gwarancja, a poza tym mogą one wystąpić już po okresie jej obowiązywania. Dlatego jeśli zależy Ci na spokoju, warto skorzystać z ubezpieczenia „Gwarancja Plus”. Dzięki niemu, nie musisz ponosić kosztów naprawy sprzętu przez nawet 5 lat, a w razie usterki, zostanie on naprawiony lub wymieniony na nowy o porównywalnej specyfikacji technicznej. Jeszcze korzystniejsze warunki, oferuje rozszerzona ochrona w wariancie ubezpieczenia „Gwarancja Plus Pełna Ochrona”. Obejmuje ona także uszkodzenia, powstałe w wyniku nieszczęśliwych wypadków, np. przepięcia w sieci elektrycznej, czy upadku laptopa z biurka, a nawet kradzieży lub rabunku. Warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, podczas zakupu nowego sprzętu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756