Poradniki Eksperta

Oczyszczacz powietrza – ranking [TOP10]

 2024-02-01 

Jakość powietrza w domu czy mieszkaniu, to ważna kwestia zarówno biorąc pod uwagę zdrowie i samopoczucie domowników, jak i panującą w nim atmosferę. Sprzęty do oczyszczania powietrza wyposażone są w najrozmaitsze funkcje, których zadaniem jest nie tylko usuwanie z powietrza alergenów, ale również bakterii, wirusów, drobnoustrojów, a także smogu. Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza? Ranking 10 modeli, który przygotowaliśmy, z pewnością będzie pomocny przy wyborze odpowiedniego dla nas sprzętu.

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Funkcja Pollen do trybu przeciwpyłowego

Automatyczna regulacja wilgotności

6 trybów pracy

Przeznaczony do mniejszych pomieszczeń o powierzchni do 26 m kw.

Ranking oczyszczaczy powietrza otwiera model UA-HD40E-L Plasmacluster marki Sharp. To wyróżniający się występującą w nazwie tego urządzenia, innowacyjną technologią Plasmacluster oczyszczacz powietrza. Ranking zawiera dwa sprzęty marki Sharp i obydwa oferują tę praktyczną funkcjonalność. Technologia Plasmacluster z jednej strony eliminuje drobnoustroje i nieprzyjemne zapachy z domowego wyposażenia, takiego jak meble czy tkaniny, a z drugiej neutralizuje elektryczność statyczną, która pochodzi z urządzeń elektrycznych, znajdujących się w domu czy mieszkaniu, jak np. telewizor. Dodatkowo jony Plasmacluster usuwają zarodniki grzybów i pleśni. To doskonałe rozwiązanie, które docenią w szczególności alergicy i rodzice małych dzieci i niemowląt.

Sterowanie przy pomocy aplikacji mobilnej

Technologia oczyszczania Pure2Me

Funkcja chłodzenia

Brak wskaźnika zanieczyszczenia powietrza

Kolejnym polecanym sprzętem, jest model Pure Multi 700 EPU73771DG marki Electrolux. To nowoczesny, wyposażony w możliwość obsługi bezprzewodowej przy mocy smartfonu lub tabletu oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje nowoczesne urządzenia, które można obsługiwać zarówno z panelu sterowania umieszczonego na sprzęcie, jak i z wykorzystaniem specjalnej aplikacji oferowanej przez producenta. Oczyszczacz marki Electrolux jest urządzeniem 3 w 1, które nie tylko oczyszcza powietrze w domu czy mieszkaniu, ale również je nawilża i dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Filtr HEPA zastosowany w oczyszczaczu, skutecznie wychwytuje z powietrza alergeny, a także wirusy i bakterie, a następnie je unieszkodliwia. Sprzęt wyposażony jest w stały monitoring jakości powietrza i uruchamia się wtedy, gdy jest to konieczne.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Czujniki AreaSense skanują jakość powietrza

Wysoka wydajność do 270 m sześc./h

Filtr NanoProtect HEPA 3 w 1

Wysoki pobór energii elektrycznej

Model AMF870/15 Air Performer marki Philips, to charakteryzujący się najwyższą mocą oczyszczacz powietrza. Ranking zawiera tylko jedno urządzenie, którego moc wynosi aż 2 200 W. Im wyższa moc sprzętu, tym szybciej jest on gotowy do pracy i skuteczniej ją wykonuje. Moc 2 200 W pozwala na oczyszczenie powietrza nawet w 70-metrowym pomieszczeniu, zatem będzie to odpowiedni sprzęt do dużych, otwartych przestrzeni, nie tylko domowych, ale również biurowych. Model marki Philips może pełnić funkcję oczyszczacza, nagrzewnicy, a także dawać poczucie chłodu, w zależności od pory roku oraz potrzeb domowników. To urządzenie 3 w 1, które dodatkowo wyposażone jest w innowacyjny filtr NanoProtect HEPA 3 w 1 o żywotności nawet jednego roku, usuwający zanieczyszczenia do 100 razy mniejsze, niż standardowy filtr HEPA.

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Sterylizacja powietrza przy pomocy promieni UV

7-etapowe oczyszczanie powietrza

Filtr węglowo-katalityczny

Brak wskaźnika wymiany filtra

Sprzęt marki Setti+ to jedyny w naszym zestawieniu wyposażony w dodatkowy filtr węglowo-katalityczny oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje model AP850W, który oprócz wymienionego filtra, wyposażony jest dodatkowo także w filtr HEPA, węglowy oraz wstępny. Filtr węglowo-katalityczny neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo pochłania z powietrza lotne związki organiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia domowników. Urządzenie marki Setti+ oferuje aż 7-etapowe oczyszczanie powietrza i możliwość sterowania z poziomu aplikacji mobilnej przy pomocy smartfonu lub tabletu. Ciekawostką w tym modelu jest sterylizacja powietrza przy pomocy promieni UV. Umieszczona wewnątrz sprzętu dioda UV-C LED, skutecznie pozbywa się z oczyszczanego powietrza patogenów, które zostały przechwycone przez 4-etapową filtrację. Wśród praktycznych funkcji, warto wymienić jonizację powietrza, cichy tryb Sleep Mode oraz czytelny wyświetlacz wspomagający intuicyjny, dotykowy panel sterowania.

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Zdalne sterowanie przy pomocy smartfonu lub tabletu

Sygnalizacja jakości powietrza w 6-ciu kolorach

5-etapowa filtracja powietrza

Brak funkcji nawilżania powietrza

Jeśli interesuje nas zarówno praktyczny, jak i stylowo prezentujący się oczyszczacz powietrza, ranking poleca model PA91-405GY marki Electrolux. To kompaktowa, elegancka konstrukcja w kolorze antracytowym z dodatkowym paskiem do przenoszenia, który sprawia, że urządzenie przypomina nieco stylizację retro. W kwestii wyposażenia można mówić o kilku innowacjach, które sprawiają, że urządzenie jest intuicyjne w obsłudze i komfortowe w użytkowaniu. Jedną z nich jest zdalne sterowanie przy pomocy smartfonu lub tabletu. W wypadku kompaktowych sprzętów, nie jest to standardowe wyposażenie. Kolejnym udogodnieniem jest wskaźnik zanieczyszczenia powietrza, sygnalizujący jego jakość w 6 określonych kolorach, od zielonego do czerwonego, gdzie zielony oznacza bardzo dobrą jakość, a czerwony bardzo złą. Oczyszczacz marki Electrolux wyposażony jest w 5-etapową filtrację powietrza.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Zintegrowany filtr 3 w 1

Czytelny wyświetlacz

4 tryby pracy

Brak timera

Model AC2959/53 marki Philips o wydajności 370 m sześc./h, to nadający się np. do dużego salonu oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje w tym miejscu sprzęt z dużym, czytelnym wyświetlaczem, oferującym 3-etapową filtrację powietrza. Na wyświetlaczu użytkownik może na bieżąco odczytać informację o dwóch rodzajach zanieczyszczeń: smogu oraz alergenów. Urządzenie może pracować na jednym z aż czterech trybów: automatycznym, turbo, delikatnym oraz nocnym.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

5 godzin pracy na jednym zbiorniku

Specjalny tryb nocny

Tryb antyalergenowy

Niska wydajność 600 ml na godzinę

Model UA-HD50E-L Plasmacluster to drugi w naszym zestawieniu marki Sharp oczyszczacz powietrza. Ranking po raz kolejny poleca sprzęt z technologią Plasmacluster. Oprócz niej, oczyszczacz marki Sharp wyposażony jest w 3-etapowy system filtracji z wykorzystaniem filtra wstępnego, węglowego oraz HEPA, a także automatyczną regulację wilgotności powietrza. Wśród praktycznych funkcji dodatkowych, warto wymienić czujniki: kurzu, temperatury, wilgotności oraz zapachu.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Usuwa cząsteczki do 800 razy mniejsze od smogu

Niski pobór energii elektrycznej

Cicha praca 15 dB

Bark możliwości sterowania pilotem

Jeśli do naszego domu czy mieszkania najbardziej pasował będzie kompaktowy oczyszczacz powietrza, mały sprzęt marki Philips będzie najbardziej odpowiedni. Mowa tu po modelu AC3055/51. Spośród wszystkich urządzeń prezentowanych w zestawieniu, to najciszej pracujący oczyszczacz powietrza. Ranking zawiera tylko jeden model, którego głośność podczas pracy wynosi niespełna 15 dB. To niezwykle istotny parametr, zwłaszcza jeśli sprzęt ma np. stać w pokoju dziecka, a do tego pracować również nocą. Dodatkowym udogodnieniem w tym sprzęcie jest filtr NanoProtect HEPA 3 w 1, który nie tylko usuwa z powietrza zanieczyszczenia do 100 razy mniejsze, niż w wypadku tradycyjnego filtra HEPA, ale dodatkowo usuwa i neutralizuje cząsteczki do 800 razy mniejsze od smogu.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Filtr wstępny można myć pod bieżącą wodą

4-kolorowy wyświetlacz

Blokada rodzicielska

Brak jonizatora

Ranking oczyszczaczy powietrza zamyka model AX32BG3100GGEU marki Samsung. To wyposażony w 3 oddzielne filtry oczyszczacz powietrza. Ranking ma tu na myśli filtr HEPA, węglowy oraz wstępny. Każdy z filtrów odpowiada za usuwanie rozmaitej wielkości zanieczyszczeń. Filtr wstępny, który można myć pod bieżącą wodą, wyłapuje większe cząsteczki zanieczyszczeń, jak np. sierść zwierząt, kurz, czy pyłki roślin. Filtr węglowy odpowiedzialny jest za neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Za najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczające powietrze w domu czy mieszkaniu, odpowiada filtr HEPA. To w nim skutecznie usuwane są zarodniki grzybów, drobnoustroje i roztocza. Wydajność tego kompaktowego sprzętu wynosi 320 m sześc./h osiągając przy tym głośność pracy nie przekraczającą 51 dB.

Usuwa z powietrza formaldehyd i zamienia go w wodę i dwutlenek węgla

Samoregenerujący się filtr katalityczny

Technologia  Air Multiplier

Brak alarmu wymiany filtrów

Kolejnym sprzętem o ciekawej konstrukcji jest model Purifier Cool Formaldehyde TP09 marki Dyson. To nie tylko praktyczny, ale również ciekawy wzorniczo oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje tylko jedno urządzenie wykonane w tym stylu. W urządzeniu producent zastosował filtr HEPA, który nie oddaje wychwyconych z powietrza zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia. Zanieczyszczenia zostają w specjalnie wyznaczonym miejscu w oczyszczaczu. Filtr katalityczny w sprzęcie marki Dyson, wykrywa i zasysa niebezpieczny formaldehyd, a następnie przekształca go w wodę i dwutlenek węgla. Co więcej, filtr ten samoczynnie się regeneruje, co sprawia, że nie trzeba go wymieniać.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756