Poradniki Eksperta

Oczyszczacz powietrza – ranking 2024 [TOP10]

 

2024-06-03

 

Jakość powietrza w domu jest niezwykle istotną kwestią, wpływającą na zdrowie i samopoczucie domowników. Oczyszczacze powietrza są wyposażone w najrozmaitsze funkcje, polegające na usuwaniu z powietrza bakterii, wirusów, czy drobnoustrojów. Pozbywają się także nieprzyjemnych zapachów, kurzu czy pyłu. Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza? Ranking 10 modeli, który przygotowaliśmy na naszej stronie, z pewnością będzie pomocny przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza 

Automatyczna regulacja wilgotności

Trzy poziomy filtracji

Brak możliwości sterowania smartfonem 

Ranking oczyszczaczy powietrza otwiera model UA-PG50E-W marki Sharp. Innowacyjna technologia Plasmacluster Ion eliminuje drobnoustroje i nieprzyjemne zapachy z domowego wyposażenia, takiego jak meble czy tkaniny. Z drugiej strony neutralizuje elektryczność statyczną, która pochodzi z urządzeń elektrycznych, znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Dodatkowo jony Plasmacluster usuwają zarodniki grzybów i pleśni. To doskonałe rozwiązanie, które docenią w szczególności alergicy i rodzice małych dzieci i niemowląt.

Prezentowany model z łatwością usunie zanieczyszczenia z powierzchni 38 metrów kwadratowych. Urządzenie automatycznie reguluje poziom wilgotności. Nie musisz martwić się o nadmierne wysuszenie cery czy oczu. Docenią to także osoby mające problem z wrażliwym i suchym gardłem. Sharp UA-PG50E-W oferuje aż trzy prędkości pracy oraz cztery tryby: Auto, Max, Med oraz Sleep. Dodatkowo oczyszczacz powietrza usuwa drobinki kurzu, pyłki, jak również zwierzęcą sierść unoszącą się w pomieszczeniu. 

Sterowanie przy pomocy aplikacji mobilnej

Technologia oczyszczania Pure2Me

Funkcja chłodzenia

Brak wskaźnika zanieczyszczenia powietrza

Kolejnym polecanym sprzętem jest model Pure Multi 700 EPU73771DG marki Electrolux. Jest to urządzenie 3 w 1, które nie tylko oczyszcza powietrze w domu, ale również je nawilża, neutralizując nieprzyjemne zapachy. Regulowany daszek umożliwia przepływ oczyszczonego powietrza w wybranym przez Ciebie kierunku. Produkt posiada specjalny system nawilżania, który utrzymuje wilgotność w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie.

Oczyszczacz powietrza Pure Multi 700 EPU73771DG posiada wentylator, który orzeźwi Cię podczas gorących, letnich dni. To nowoczesny oczyszczacz powietrza wyposażony także w możliwość obsługi bezprzewodowej przy pomocy smartfonu lub tabletu. Aplikacja umożliwia dostosowanie pracy urządzenia do indywidualnych preferencji. Dzięki temu zawsze gdy wrócisz do domu, przywita Cię czyste powietrze. Warto zwrócić uwagę na funkcje takie jak czujnik światła, czujnik temperatury oraz 5 poziomów prędkości.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Czujniki AreaSense skanują jakość powietrza

Wysoka wydajność do 270 m sześc./h

Filtr NanoProtect HEPA 3 w 1

Wysoki pobór energii elektrycznej

Nasz ranking oczyszczaczy powietrza na trzecim miejscu przedstawia model AMF870/15 Air Performer marki Philips. Charakteryzuje się on bardzo dużą mocą, wynoszącą aż 2 200 W. Dzięki temu z łatwością oczyści przestrzeń o wielkości do 70 metrów kwadratowych. Jest to zatem odpowiedni sprzęt do dużych, otwartych przestrzeni biurowych oraz domowych. Prezentowany model może pełnić funkcję oczyszczacza, nagrzewnicy, a także dawać poczucie chłodu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb użytkowników. 

 

To urządzenie 3 w 1, które dodatkowo wyposażone jest w innowacyjny filtr NanoProtect HEPA 3 w 1 o żywotności sięgającej do 1 roku. Usuwa zanieczyszczenia do 100 razy mniejsze niż te wychwytywane przez standardowy filtr HEPA. Wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w produkcie jest regulacja obrotu w zakresie 350 stopni. Dzięki temu z łatwością rozprowadzisz oczyszczone powietrze po całym pomieszczeniu. Oczyszczacz powietrza zapewnia także stały przepływ powietrza do 1579 m3/h bez zmian natężenia.

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Sterylizacja powietrza przy pomocy promieni UV

7-etapowe oczyszczanie powietrza

Filtr węglowo-katalityczny

Brak wskaźnika wymiany filtra

Sprzęt marki Setti+ to posiadający aż 4 filtry skuteczny oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje model AP850W wyposażony w filtr wstępny, HEPA, antywirusowy i węglowo-katalityczny. Pierwszy z nich wyłapuje większe elementy jak kurz czy sierść zwierząt. Filtr HEPA skutecznie pozbywa się alergenów, pyłków roślin, jak i zarodników pleśni i grzybów. Kolejny zatrzymuje wirusy i mniejsze bakterie. Ostatni, filtr węglowo-katalityczny neutralizuje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe dla zdrowia substancje unoszące się w powietrzu.

Produkt oferuje także sterylizację pomieszczenia za pomocą promieni UV. Niszczy ona bakterie, wirusy, grzyby i drobnoustroje. Dioda UV-C LED skutecznie pozbywa się z oczyszczanego powietrza patogenów, które nie zostały przechwycone przez 4-etapową filtrację. Produkt stale mierzy poziom zanieczyszczeń, dostosowując do nich intensywność pracy. Wśród praktycznych funkcji warto wymienić także jonizację powietrza, cichy tryb Sleep Mode oraz czytelny wyświetlacz z intuicyjnym, dotykowym panelem sterowania.

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Zdalne sterowanie przy pomocy smartfonu lub tabletu

Sygnalizacja jakości powietrza w 6-ciu kolorach

5-etapowa filtracja powietrza

Brak funkcji nawilżania powietrza

Jeśli interesuje Cię zarówno praktyczny, jak i stylowo prezentujący się oczyszczacz powietrza, ranking poleca model PA91-405GY marki Electrolux. To kompaktowa, elegancka konstrukcja z dodatkowym paskiem do przenoszenia, który sprawia, że urządzenie przypomina nieco stylizację retro. W kwestii wyposażenia można mówić o kilku innowacjach, które sprawiają, że urządzenie jest intuicyjne w obsłudze i komfortowe w użytkowaniu. Jedną z nich jest zdalne sterowanie przy pomocy smartfonu lub tabletu. W wypadku takich sprzętów nie jest to standardowe wyposażenie. Kolejnym udogodnieniem jest wskaźnik zanieczyszczenia powietrza, sygnalizujący jego jakość w 6 określonych kolorach, od zielonego do czerwonego. Zielony oznacza bardzo dobrą jakość, a czerwony bardzo złą. 

 

Oczyszczacz marki Electrolux wyposażony jest także w 5-etapową filtrację powietrza. Produkt cechuje się także bardzo cichą pracą, przy zachowaniu najwyższej zdolności oczyszczania powietrza. System AirSurround wymusza spiralny ruch powietrza docierając do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Oczyszczacz powietrza w 6,5 minuty odświeży przestrzeń w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Skuteczny system filtracji dba o to, aby Twój dom był bezpiecznym miejscem także dla alergików. Dodatkowym atutem jest sygnalizacja jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Kolorowy pierścień wokół panelu sterowania na bieżąco informuje o stopniu zanieczyszczenia pomieszczenia.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Zintegrowany filtr 3 w 1

Czytelny wyświetlacz

4 tryby pracy

Brak timera

Model AC2959/53 marki Philips o zasięgu 45m2 to nadający się np. do dużego salonu oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje w tym miejscu sprzęt z czytelnym wyświetlaczem, oferującym 3-etapową filtrację powietrza. Na ekranie użytkownik może na bieżąco odczytać informację o dwóch rodzajach zanieczyszczeń: smogu oraz alergenach. Przedstawia także informację o stanie zużycia filtra. Urządzenie może pracować na jednym z aż czterech trybów: automatycznym, turbo, delikatnym oraz nocnym.

 

Oczyszczacz powietrza informuje Cię także o stanie zanieczyszczenia powietrza, pokazując dane w formie liczbowej. Obserwując wyświetlający się jeden z trzech kolorów (niebieski, fioletowy, różowy) od razu otrzymujesz konkretne dane na temat aktualnej sytuacji w pomieszczeniu. Produkt sprawdzi się świetnie także w przypadku osób posiadających alergie. Złagodzi objawy zaczerwienia oczu, kichania, łzawienia czy świądu nosa. Urządzenie z łatwością pozbędzie się pyłków, wirusów, kurzu, sierści czy zarodników pleśni.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

5 godzin pracy na jednym zbiorniku

Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza

Technologia jonizacji powietrza

Brak timera

Nasz ranking oczyszczaczy powietrza przedstawia kolejny model marki SHARP, czyli UA-HD60E-L Plasmacluster. Ta innowacyjna technologia, widoczna w nazwie urządzenia, odpowiada za efektywne pozbycie się bakterii, wirusów, nieprzyjemnych zapachów czy pleśni. Zastosowany w produkcie potrójny system filtrów dba o skuteczne wychwytywanie wszelkich drobin z powietrza. Dzięki niemu pozbędziesz się dymu papierosowego oraz zwierzęcej sierści.

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Oczyszczacz reguluje wilgotność w pomieszczeniu, co jest szczególnie istotne dla osób wrażliwym na suchość w gardle. Pojedyncze napełnienie zbiornika starcza na aż 5 godzin pracy. Dzięki trybowi automatycznemu produkt samodzielnie reguluje natężenie pracy wentylatora. Dodatkowo zastosowany w urządzeniu tryb nocny pracuje w najcichszy możliwy sposób, by nie przeszkadzać domownikom podczas snu. Warto zwrócić uwagę na sprzęt jakim jest oczyszczacz powietrza. Ranking musiał umieścić ten model na swojej liście.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Usuwa cząsteczki do 800 razy mniejsze od smogu

Niski pobór energii elektrycznej

Cicha praca 15 dB

Bark możliwości sterowania pilotem

Jeśli poszukujesz kompaktowego sprzętu to z pewnością zainteresuje Cię Philips AC3055/51. Spośród wszystkich urządzeń prezentowanych w zestawieniu, to najciszej pracujący oczyszczacz powietrza. Ranking zawiera tylko jeden model, którego głośność podczas pracy wynosi niespełna 15 dB. To niezwykle istotny parametr, zwłaszcza jeśli sprzęt ma stać np.: w pokoju dziecka. Jest to również przydatne podczas pracy w porze nocnej. Dodatkowym udogodnieniem w tym sprzęcie jest filtr NanoProtect HEPA 3 w 1, który usuwa z powietrza zanieczyszczenia do 100 razy mniejsze, niż w wypadku tradycyjnego filtra HEPA. Dodatkowo pozbywa się i neutralizuje cząsteczki do 800 razy mniejsze od smogu.

Urządzenie posiada 3 tryby pracy – automatyczny, turbo i nocny. Dzięki temu z łatwością dostosujesz jego pracę do swoich potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w produkcie jest tryb nocny antyalergiczny. W momencie wykrycia kurzu alergicznego przełącza się na wyższą prędkość. Sprawia to, że Twój sen nie będzie zakłócony męczącym katarem. Czytelny wyświetlacz informuje Cię o stanie zużycia filtra, zmianie trybu wyświetlania czy aktualnej jakości powietrza w pomieszczeniu. Nasz ranking oczyszczaczy powietrza chciał koniecznie zwrócić Twoją uwagę na ten sprzęt.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Filtr wstępny można myć pod bieżącą wodą

4-kolorowy wyświetlacz

Blokada rodzicielska

Brak jonizatora

Na przedostatnim miejscu w naszym zestawieniu znajduje się model AX32BG3100GGEU marki Samsung. To wyposażony w 3 oddzielne filtry oczyszczacz powietrza. Ranking ma tu na myśli filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Pierwszy z nich, który można myć pod bieżącą wodą, wyłapuje większe cząsteczki zanieczyszczeń, jak np. sierść zwierząt, kurz, czy pyłki roślin. Filtr węglowy odpowiedzialny jest za neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Filtr HEPA odpowiada za pozbywanie się najdrobniejszych cząsteczek zanieczyszczających powietrze w domu czy mieszkaniu. To w nim skutecznie usuwane są zarodniki grzybów, drobnoustroje i roztoczy. Wydajność tego kompaktowego sprzętu wynosi 320 m3/h osiągając przy tym głośność pracy nie przekraczającą 51 dB.

Aplikacja SmartThings umożliwia Ci skontrolowanie jakości powietrza w każdym momencie dnia. Dodatkowo za pomocą smartfona możesz zdalnie sterować pracą oczyszczacza, m.in.: włączyć go, ustawić timer lub zaprogramować w taki sposób, aby dopasować jego działanie do własnego trybu życia. Produkt z łatwością oczyści do 41 m2 pomieszczenia. Może to zrobić przy wykorzystaniu trybu Auto, który sam dostosuje poziom wentylacji do aktualnych potrzeb. Dodatkowym atutem urządzenia jest jego cicha praca. Tryb nocny działa na maksymalnym poziomie 18 dB, umożliwiając komfortowy sen w nocy.  

Usuwa z powietrza formaldehyd i zamienia go w wodę i dwutlenek węgla

Samoregenerujący się filtr katalityczny

Technologia  Air Multiplier

Brak alarmu wymiany filtrów

Nasze zestawienie zamyka model Purifier Cool Formaldehyde TP09 marki Dyson. To nie tylko praktyczny, ale również ciekawy wzorniczo oczyszczacz powietrza. Ranking prezentuje tylko jedno urządzenie wykonane w tym stylu. W produkcie zastosowano filtr HEPA, który nie oddaje wychwyconych z powietrza zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia. Zostają one w specjalnie wyznaczonym miejscu w oczyszczaczu. Filtr katalityczny wykrywa i zasysa niebezpieczny formaldehyd, a następnie przekształca go w wodę i dwutlenek węgla. Co więcej, filtr ten samoczynnie się regeneruje, co sprawia, że nie trzeba go wymieniać.

Dodatkowo produkt ochłodzi Twój dom latem, czyniąc go niezwykle uniwersalnym urządzeniem. Sterowanie poprzez aplikację umożliwia Ci podgląd zanieczyszczenia powietrza na bieżąco. Co więcej, zainstalowany tryb nocny gwarantuje spokojny sen. Oczyszczacz powietrza przyciemnia na ten czas ekran oraz pracuje na najcichszym możliwym trybie. W zestawie oprócz urządzenia otrzymujesz także filtr HEPA+Carbon oraz pilot do zdalnego sterowania. Nasz ranking oczyszczaczy powietrza musiał zakończyć się modelem, który przykuwa wzrok funkcjonalnością i designem.

Kiedy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to przydatne urządzenie, które możesz wykorzystać w wielu codziennych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, kiedy warto rozważyć zakup takiego sprzętu:

  1. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza: Żyjąc na obszarze, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza, narażasz się na częstszy kontakt ze szkodliwymi substancjami. Oczyszczacz powietrza zmniejszy ilość trujących związków wdychanych przez Twój organizm.
  2. Alergie i problemy z oddychaniem: Urządzenie może pomóc w usuwaniu pyłków, roztoczy, pleśni i innych alergenów z powietrza. Jest to szczególnie istotne, jeżeli chorujesz na alergie, astmę bądź inne problemy z oddychaniem. 
  3. Małe dzieci: Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, kiedy w domu znajdują się niemowlęta i małe dzieci. Zapewni to czyste powietrze dla wszystkich domowników, a szczególnie tych najmłodszych.
  4. Palenie papierosów w domu: Sprzęt pozbędzie się także nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym. 
  5. Chęć poprawy jakości snu: Czyste powietrze może poprawić jakość snu poprzez zapewnienie lepszego i bardziej zdrowego środowiska do oddychania w nocy.

Warto zauważyć, że oczyszczacze powietrza różnią się pod względem wydajności i funkcji, więc przed zakupem dobrze jest dokładnie zbadać dostępne opcje i wybrać taki model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756