Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, jak dobrą robotę wykonują oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Ranking poszczególnych modeli może być rzetelny tylko wtedy, gdy weźmie się pod uwagę konkretne parametry techniczne. Zastanawiasz się, jaki oczyszczacz do mieszkania kupić?
Technicznie rzecz biorąc, dla pracy urządzenia nie ma znaczenia typ budynku. Kluczową kwestią jest jednak jego usytuowanie, rodzaj ogrzewania i powierzchnia. Zacznijmy od podstawowej sprawy, czyli wielkości mieszkania. Podobnie, jak w przypadku klimatyzacji, moc urządzenia powinna być dopasowana do powierzchni pomieszczeń, w których ma pracować. W naszym sklepie podzieliliśmy poszczególne oczyszczacze powietrza ze względu na zalecaną, maksymalną wielkość pokoju, biura lub mieszkania. Parametr ten jest oczywiście podawany w metrach kwadratowych. Niektóre oczyszczacze powietrza są przeznaczone do naprawdę dużych mieszkań, powierzchni biurowych, a nawet całych domów. Najwięcej urządzeń dostępnych jest w zakresie od 26 do 50 metrów kwadratowych. Ciekawe modele są również dedykowane mniejszym powierzchniom, które odpowiadają pojedynczym pokojom lub kawalerkom.
Co się stanie, jeśli oczyszczacz powietrza o mniejszej wydajności zostanie umieszczony w większym pomieszczeniu? Ma to wpływ głównie na ostateczny efekt oczyszczania, szybkość procesu i moc pracy sprzętu. W trybie automatycznym, urządzenia same dobierają natężenie działania. Jeśli więc oczyszczacz ustawisz w dużo większym pomieszczeniu, może on cały czas pracować z dużą mocą. Tym samym będzie miał większe zapotrzebowanie energetyczne. Musisz także mieć na uwadze obecność ścian i drzwi. Nawet, jeśli kupisz oczyszczacz zalecany do metrażu, który ma Twoje mieszkanie, przeszkody konstrukcyjne mogą utrudniać oczyszczanie powietrza. Dlatego warto wybierać modele o chociaż niewielkim zapasie wydajności. Istotnym parametrem jest także ilość powietrza filtrowanego w ciągu godziny pracy. Informacja ta jest podawana w metrach sześciennych. Im większa wartość, tym lepiej. Oznacza ona, że sprzęt radzi sobie bardzo sprawnie z powietrzem znajdującym się w Twoim mieszkaniu.
W przypadku oczyszczaczy, które będą pracować blisko sypialni, ważne jest, aby nie generowały dużego hałasu. Warto sprawić głośność pracy podawaną w decybelach. Wiele modeli wyposażono w specjalny tryb nocny, który wycisza sprzęt, aby Twój sen był maksymalnie komfortowy. Większość urządzeń generuje hałas nieprzekraczający 45 decybeli, ale nie można tego lekceważyć. Sprawdź to dobrze, zwłaszcza że praca z najwyższą mocą jest najgłośniejsza. Jeśli mieszkasz w ścisłym centrum miasta, powietrze znajdujące się w okolicy może być bardzo zanieczyszczone. Dlatego warto, aby oczyszczanie było wielostopniowe. Urządzenie musi radzić sobie z pyłami PM 2,5 i PM 10. Smog jest jednym z najgroźniejszych zjawisk, jakie może wpływać na zdrowie i samopoczucie. Jeśli Twoje mieszkanie jest bardzo ciepłe i nie masz możliwości precyzyjnego sterowania ogrzewaniem ze względu na przyłączenie do sieci miejskiej, powinieneś wybrać oczyszczacz z nawilżaczem. Urządzenie będzie w stanie uporać się również z przesuszonym powietrzem, odpowiednio je nawilżając. W przypadku niewielkiego mieszkania, warto także uwzględnić wielkość oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Niektóre modele są naprawdę kompaktowe, a inne – wyjątkowo designerskie. Pamiętaj, że oczyszczacz powietrza nie może być niczym zasłonięty. Powinien stać w miejscu, które nie będzie blokowało przepływu powietrza, dlatego walory estetyczne mogą mieć duże znaczenie. Są różne oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Ranking powinien pomóc w wyborze. Kierować się jednak trzeba także specyfikacją techniczną, aby sprzęt sprostał naszym oczekiwaniom.