Poradniki Eksperta

Mikser ręczny - ranking [TOP10]

 2023-09-05 

Każdy miłośnik wypieków w swojej kuchni powinien posiadać mikser ręczny. Ranking tych urządzeń pomoże Ci wybrać produkt dostoswany do Twoich potrzeb. Dowiesz się, jakie parametry mają znaczenie, które funkcje są istotne oraz na obecność jakich akcesoriów zwrócić uwagę. Miksery ręczne są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Znacznie przyspieszają wykonywanie wielu prac cukierniczych. Dlatego urządzenia tego nie powinno zabraknąć w Twoim domu. Z naszym rankingiem kupno odpowiedniego miksera ręcznego nie będzie stanowić żadnego problemu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Parametry mikserów ręcznych

Moc jest podstawowym parametrem, na który zwracamy uwagę wybierając mikser ręczny. Ranking prezentuje urządzenia z różnych segmentów cenowych i wydajnościowych, abyś kupił sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb. Podstawowe modele mikserów oferują zazwyczaj moc na poziomie ok. 300 W. Sprawdzają się one podczas wyrabiania lekkiego ciasta naleśnikowego czy np. ubijania białek. Urządzenia o mocy większej – 500 W i ponad przeznaczone są do bardziej wymagających prac. Za ich pomocą możesz pokusić się nawet o wyrabianie ciasta na chleb, a niektóre urządzenia współpracują również z dodatkowymi akcesoriami, jak np. blender.


Oczywiści masa to kolejny parametr, który warto mieć na uwadze wybierając mikser ręczny. Ranking zwraca na nią uwagę, ponieważ sprzęt trzymamy w dłoni. Operowanie lżejszym urządzeniem, zazwyczaj o mniejszej mocy nie będzie tak męczące, ma to znacznie przede wszystkim dla osób starszych. Standardowym materiałem zastosowanym w obudowie mikserów ręcznych jest tworzywo sztuczne, niektóre urządzania mogą być również wykonane ze stali nierdzewnej.

Funkcje w mikserach ręcznych

Dostępne na rynku miksery ręczne trudno uznać za skomplikowane urządzenia. Zazwyczaj są one wykorzystywane podczas przygotowywania wypieków. Dlatego nie muszą mieć dużej liczby dodatkowych funkcji. W praktyce powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest regulacja prędkości. Standardowy mikser ręczny ma pięć lub więcej prędkości pracy. Zazwyczaj producenci wykorzystują przełącznik suwakowy, a w bardziej zaawansowanych modelach może znajdować się wyświetlacz wskazujący konkretną prędkość. Duża liczba trybów to zaleta z perspektywy użytkownika, ponieważ łatwiej dostosujesz tryb pracy do przetwarzanych składników.


Innej prędkości wymaga przygotowanie ciasta na pizzę, a innej ubijanie białek, a wszystko to może zrobić odpowiedni mikser ręczny. Ranking prezentuje także urządzenia z trybem turbo. Zazwyczaj jest on aktywowany przyciskiem lub suwakiem. Urządzenie przechodzi wtedy w tryb najwyższej wydajności. Opcja ta jest przeznaczona do wykonywania najcięższych prac. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z niej przez długi czas, ponieważ ryzykujesz przegrzanie sprzętu. W instrukcji obsługi znajdziesz informację, jaki tryb prędkości jest zalecany do konkretnych prac.

Wyposażenie mikserów ręcznych

Standardowy mikser ręczny ma dwa typy mieszadeł – trzepaczki oraz haki. Te pierwsze przeznaczone są do wyrabiania lekkich mas, np. ciasta naleśnikowego, ubijania śmietany czy przygotowania omletu. Haki znajdują zastosowanie podczas zagniatania ciężkiego ciasta, np. drożdżowego, na pizzę czy chleb. Mieszadła po włożeniu w otwory są blokowane, aby je wyjąć należy wcisnąć przycisk na obudowie, który zwolni zabezpieczenie. Mieszadła są w większości przypadków wykonane ze stali nierdzewnej. Warto zwrócić uwagę czy producent pozwala na ich mycie w zmywarce. Znacznie ułatwia to czyszczenie sprzętu po zakończeniu pracy.


W kuchni cenimy sobie wielofunkcyjne urządzenia, głównie ze względu na oszczędność miejsca czy kosztów. Taki też może być mikser ręczny. Ranking zwraca uwagę na to, że sprzęt może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, jak np. stopa blendująca. Zazwyczaj jest ona podłączana do tylnej części obudowy lub w miejscu mieszadeł. Dzięki niej urządzenie może zastąpić blender ręczny. Oczywiście taki mikser jest większy niż standardowy blender, jednak to bardzo praktycznie rozwiązanie, ponieważ przy jego pomocy oprócz ciast przygotujemy np. koktajle czy kremy. Oprócz stopy blendującej w zestawie znajdziemy także praktyczny kielich z miarą. Kolejnym z akcesoriów jest rozdrabniacz z pojemnikiem. Możesz wykorzystać go do siekania różnych produktów (np. orzechów) czy przygotowywania pesto.


Najbardziej zaawansowane miksery ręczne mogą być wyposażone także w pompę próżniową. Jest ona kompatybilna z pojemnikami czy woreczkami danego producenta. Dzięki temu sprzęt może być wykorzystywany do pakowania próżniowego żywności. Rozwiązanie to pozwala na znaczne przedłużenie świeżości różnych produktów. W ten sposób możesz ograniczyć marnowanie jedzenia w Twoim domu. Woreczki mogą być też wykorzystane np. do marynowania mięsa, dzięki czemu smak potraw będzie bardziej intensywny.

Ergonomia użytkowania miksera

Niewielka masa to niejedyna cecha, na którą powinieneś zwrócić uwagę wybierając mikser ręczny. Ranking zestawia urządzenia wyposażone w wygodny uchwyt, często z powłoką antypoślizgową, dzięki któremu praca i przygotowywanie posiłków są jeszcze wygodniejsze. Pod względem swobody użytkowania znaczenie ma również odpowiednio długi kabel zasilający, który powinien być elastyczny.


Producenci oferują też zróżnicowaną stylistykę, od retro po nowoczesną. Dlatego bez trudu wybierzesz wariant odpowiedni do Twojej kuchni. Mikser ręczny może być również częścią serii wzorniczej. Producenci w jej ramach mogą udostępniać również inne produkty jak np. czajniki czy tostery. Jeśli cenisz sobie jednorodność stylistyczną, to warto zdecydować się na taki produkt. Całość będzie tworzyła spójną kompozycję.

 

Bezprzewodowy mikser ręczny

Z pewnością ciekawym wyborem może być bezprzewodowy mikser ręczny. Ranking skupia się na urządzeniach zasilanych sieciowo, jednak warto wspomnieć o takiej alternatywie. Urządzenie ma wbudowany akumulator, a maksymalny czas pracy zazwyczaj wynosi do 30 minut, co w zupełności wystarcza do większości prac. Do zestawu jest dołączona ładowarka. Coraz częściej producenci umieszczają w urządzeniach uniwersalny port typu USB-C. Dzięki niemu możesz naładować sprzęt także np. ładowarką swojego telefonu.


Wraz z rozładowywaniem baterii wydajność urządzenia może nieco maleć. Dlatego warto pamiętać o każdorazowym ładowaniu po zakończeniu użytkowania. Bezprzewodowy mikser ręczny najlepiej sprawdzi się w lżejszych pracach, jak np. ubijanie śmietany, białek czy mieszanie ciasta np. biszkoptowego. Sprzęt powinien być wyposażony we wskaźnik informujący o poziomie naładowania baterii.


Tego typu miksery polecamy przede wszystkim osobom, którym zależy na swobodzie pracy i do okazjonalnego użytkowania. Świetnie sprawdzi się np. podczas gotowania w plenerze. Jeśli cenisz sobie przede wszystkim wydajność i dużą moc, a sprzed jest intensywnie eksploatowany to lepszym wyborem będzie model zasilany sieciowo.

Mikser ręczny czy z misą?

Warto wiedzieć, że praktycznie każdy mikser z misą może być użytkowany jak mikser ręczny. Ranking wyjaśni Ci, dlaczego warto rozważyć zakup takiego sprzętu. Misa jest praktycznym dodatkiem i może być dołączona do zestawu. Niektórzy producenci umożliwiają również dokupienie jej do miksera ręcznego. To duża zaleta, jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że dodatkowa misa byłaby przydatna.


Jej pojemność to zazwyczaj, ok. 2,5 do 3 l i najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego choć są również modele ze stali nierdzewnej. Mikser umieszczasz na misie ze stojakiem. Podczas pracy obracają się nie tylko mieszadła, ale również właśnie misa. Dzięki temu masa czy ciasto są bardziej efektywnie wymieszane. Takie rozwiązanie to również wygoda. Wystarczy, że włożysz składniki, włączysz mikser i urządzenie zacznie pracę. Sprzętu nie musisz trzymać w ręce, więc prace są mniej męczące. Jeśli często przygotowujesz różne wypieki, to obecność misy z pewnością będzie znacznym ułatwieniem. Miksery z misą nie powinny być mylone z robotami planetarnymi. Choć wyglądają podobnie to są mniejsze i odróżnia je rodzaj ruchu mieszadeł, a także dostępność różnych akcesoriów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756