Poradniki Eksperta

Książki dla 5 latka - ranking [TOP10]

 2023-08-22 

Czytanie książek to doskonały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Bardzo ważne jest, aby książka była dostosowana nie tylko do wieku dziecka, ale również do jego zainteresowań. Większość 5-latków zaczyna zadawać mnóstwo pytań. Ciekawi ich świat, w który wkraczają. Dziecko w tym wieku potrafi już skupić się dłużej na określonych czynnościach. Pięknie wydane książki z kolorowymi ilustracjami niewątpliwie zainteresują malucha. Jakie więc wybrać książki dla 5-latka? Ranking podpowie Ci, na co zwrócić uwagę, by książka zachwyciła malucha.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Warto czytać 5-latkowi

Zanim wybierzesz odpowiednie książki dla 5-latka, ranking zwraca Twoją uwagę na to, że czytanie książek to wspaniała rozrywka. Pozwala ona dziecku oderwać się od wszechotaczających go mediów i przenieść się na chwilę w inny, fascynujący świat wiedzy i wyobraźni. Maluch potrafi skupić się na treści i oglądać z zainteresowaniem piękne, kolorowe ilustracje.


Czytanie poprawia koncentrację 5-latka, ale również rozwija jego wyobraźnię i uczy logicznego myślenia. Odpowiednio dobrane książki wpływają na rozwój intelektualny dziecka. Ciekawe treści wzbogacają zasób słów malucha, uczą formułowania własnych wypowiedzi i przewidywania konsekwencji działania bohaterów. Niewątpliwym atutem jest również to, że czytanie książek wzmacnia więzi między rodzicami a dzieckiem i zaspokaja jego potrzeby emocjonalne. Ponadto książki dedykowane 5-latkom przygotowują ich do rozpoczęcia nauki w zerówce.

Książki dla 5-latka – ranking książek o różnej tematyce

Jaką tematykę powinny mieć książki dla 5-latka? Ranking podkreśla, że bardzo ważne jest, aby wybrać książki zgodne z zainteresowaniami malucha. Dziecko w tym wieku może już samodzielnie podjąć decyzję, co jest dla niego interesujące i jakie pasje chciałoby rozwijać. Dla niektórych strzałem w dziesiątkę będą książki o zwierzętach, roślinach oraz otaczającej nas przyrodzie. Dzieci poznają zwierzęta żyjące np. w lesie, zagrodzie, ale także w morzach i oceanach.


Można również zdecydować się na pozycje książkowe dla małych fanów dinozaurów, samochodów, samolotów, kosmosu czy sportu. Wśród opowieści dla dzieci na uwagę zasługują bajki i baśnie. Dzieci mają swoich ulubionych bohaterów, z którymi wspólnie przeżywają różne przygody. Przenoszą się w ich świat i potrafią utożsamiać z głównymi bohaterami. Można także wybrać krótkie bajki, które pomogą maluchowi zasnąć.


Wielu pozytywnych emocji dostarczają bajki opowiadające o przyjaźni, życiu w pięknym świecie natury czy zwycięstwie dobra nad złem. W jednej książce może znajdować się kilka niezwykle wciągających historyjek, które mogą być przeznaczone nawet do samodzielnego czytania. Dziewczynki fascynują się księżniczkami, wróżkami zaś chłopcy smokami i rycerzami. Wszystko to dzieci znajdą w bajkach i baśniach dla 5-latków.

Pierwsze kroki w nauce czytania i pisania

Pięcioletnie dziecko bardzo często zaczyna stawiać pierwsze kroki w nauce czytania i pisania. Świetną propozycją są książki, które uczą dziecko liter. Zaczyna je ono nie tylko poznawać, ale również uczy się ich pisowni. Książki edukacyjne inspirują malucha do wykonywania wielu innych ćwiczeń, jak chociażby dzielenie wyrazów na sylaby. Jest to niezwykle pomocne w nauce czytania. Do przeczytania poleceń zawartych w tego rodzaju elementarzach wymagany jest udział osoby dorosłej. Dzięki temu dziecko można zachęcać i mobilizować do wykonywania zadań i wypowiadania się na temat wykonywanych ćwiczeń.


Książki edukacyjne przeznaczone dla 5-latka uczą go również rozpoznawania kształtów, rozwijania spostrzegawczości podczas porównywania obrazków czy trenują sprawność manualną. Ciekawą propozycją są książki zawierające ścieralne strony, które umożliwiają dziecku wielokrotne wykonywanie ćwiczeń. Dzięki temu maluch doskonali swoje umiejętności i cieszy się, gdy może zaczynać zabawę od początku.

Książki dla 5-latka z naklejkami

Pięciolatki lubią wykonywać różne zadania, takie jak np. rysowanie, malowanie czy przyklejanie. Gwarancją świetnej zabawy są książki z naklejkami, z którymi nie można się nudzić. Dziecko poza słuchaniem ciekawych opowiadań ma za zadanie dopasować naklejkę we właściwe miejsce. W ten sposób powstają kolorowe ilustracje, a maluch cieszy się z wykonanego zadania. Niektóre książki zawierają np. naklejki wielokrotnego użytku czy naklejki, które wymagają pokolorowania.

Piękne wykonanie książek dla 5-latka

Czym powinny charakteryzować się książki dla 5-latka? Ranking zwraca uwagę na wyraziste okładki książek oraz ich oryginalną kolorystykę. Dzięki temu przyciągają one uwagę malucha. Niezwykle istotne są piękne ilustracje wewnątrz książek, które niewątpliwie stymulują wyobraźnię dziecka. Można wybrać książki dla dzieci w twardej lub miękkiej oprawie. Kartki często wykonane są z delikatnego w dotyku papieru kredowego. Większość książek dla 5-latka wydana jest z niezwykłą dbałością o szczegóły i zachwyca estetyką wykonania. Atrakcyjna forma książek sprawia, że maluch chętnie po nie sięga i poprzez zabawę uczy się i poznaje świat.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756