Zdaniem eksperta
Każdy użytkownik Internetu doskonale zna sposób wpisywania adresów stron, które chce odwiedzić. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że stanowią one jedynie uproszczenie stworzone z myślą o użytkownikach. Prawdziwe adresy witryn wyglądają zupełnie inaczej, co ma swoje konkretne uzasadnienie. Obsługą tego systemu zajmuje się specjalny serwer, nazywany DNS. Co to jest i jak działa w praktyce? Odpowiedź znajdziesz w treści naszego poradnika.
Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie o DNS, co to jest i dlaczego nazwa ta jest przypisana do prawdziwych fundamentów działania Internetu. Ten skrót oznacza Domain Name System, czyli system nazw domen. Jeszcze prościej można to wytłumaczyć jako spis wszystkich adresów internetowych.
Jak to możliwe, że istnieje oficjalny spis każdej strony w Internecie, skoro ich liczba przekracza miliard? Wynika to z przypisania adresu IP do każdego urządzenia podłączonego do sieci. W praktyce oznacza to, że jeśli znasz adres IP innego komputera lub serwera, Twój komputer bez problemu nawiąże z nim połączenie. Rolą DNS jest zapewnienie, że adres strony, który wpisujesz w przeglądarce, zostanie poprawnie powiązany z adresem IP urządzenia, na którym znajduje się ta strona. W dużym uproszczeniu jest to opis działania samego Internetu. Warto też pamiętać, że serwery DNS są fizycznymi urządzeniami, które są stale podłączone do Internetu.
Poddajmy analizie DNS. Co to właściwie oznacza z technicznego punktu widzenia i w jaki sposób wpływa na komfort korzystania z Internetu dla przeciętnego użytkownika? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że DNS również jest urządzeniem, które musi mieć stałe połączenie z siecią. W praktyce oznacza to, że na całym świecie tworzone są olbrzymie serwerownie DNS, które są niezbędne, do uzyskania przez Twój komputer dostępu do konkretnej witryny WWW. Można rzec, że ten system pełni w całym tym procesie rolę książki kontaktowej, która umożliwia nawiązywanie połączeń pomiędzy konkretnymi urządzeniami w sieci. Nie jest to jednak aż tak proste, ponieważ wymaga odrobiny koordynacji.
Serwer DNS odpowiedzialny jest za przełożenie nazwy strony internetowej, którą wprowadziłeś do przeglądarki na ciąg cyfr, które się za nią kryją. Jest to prawdziwy adres danej strony. To on pozwala serwerowi DNS na szybkie skojarzenie tego ciągu cyfr z adresem IP urządzenia, na którym znajduje się dana strona. Dopiero potem Twój komputer może nawiązać połączenie z serwerami, które udostępniają dane i informacje, jakie widzisz w gotowej formie na ekranie swojego monitora.
Ciekawostką jest to, że serwery przechowujące dane stron internetowych zazwyczaj są bardzo zaawansowanymi systemami. Często, aby chronić te dane, stosuje się dodatkowe zabezpieczenia w postaci awaryjnych jednostek, które mają zapewnić dostęp do witryn w razie awarii głównej maszyny. Serwer DNS wciąż będzie wiedział, z którym urządzeniem chcesz się połączyć, nawet jeśli to główne tymczasowo przestanie działać.
Nie zawsze jednak jest to wystarczające zabezpieczenie i zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy nie mogłeś nawiązać połączenia z wybraną witryną. W takich momentach serwer DNS po prostu nie potrafi odnaleźć adresu IP przypisanego do nazwy strony, dlatego Twój komputer nie będzie w stanie nawiązać połączenia.
Zobacz także: Co to jest BIOS?
Wiesz już, jak działa DNS, co to jest i w jaki sposób ułatwia komunikację? Warto również poznać inne przydatne funkcje tej technologii, o których często się zapomina. Serwery DNS powstały przede wszystkim w celu sprawniejszego nadzorowania sieci internetowej i przepływu informacji. Niemal w każdym kraju znajduje się przynajmniej kilka głównych jednostek DNS, do których podłączone są nieco mniejsze, ale równie ważne serwery. Zgromadzenie informacji o adresach stron pozwala na osiągnięcie szybszych prędkości Internetu. Zapobiega to powstawaniu zdublowanych adresów, przez co cały proces komunikacji odbywa się w bardzo krótkim czasie.
Żadne urządzenie podłączone do sieci internetowej nie ma takiego samego adresu IP, chociaż zdarzają się błędy, najczęściej systemowe, które dublują dany adres. Niestety prowadzi to do poważnych problemów z nawiązywaniem połączenia z siecią danego urządzenia.
Na prędkość wczytywania się stron internetowych duży wpływ ma sam serwer DNS. Co to zatem oznacza od strony technicznej? Zarządca danego serwera DNS powinien przede wszystkim postawić na sprawdzone i wydajne urządzenia, które pozwolą na szybsze działanie całego systemu.
Pierwszym serwerem, który odpowiada po wpisaniu adresu witryny, jest serwer rekursywny. Po otrzymaniu danych wysyła je dalej do serwera głównego, który znajduje odpowiedni serwer, nazywany TLD. Tam zapisane są zgrupowane adresy stron (.com .org itp.), co odpowiada Twojemu zapytaniu o połączenie ze stroną internetową. Po otrzymaniu odpowiedzi od serwera głównego serwer rekursywny nawiązuje połączenie z serwerem autorytatywnym, czyli urządzeniem, na którym obsługiwana jest już poszukiwana przez Ciebie strona WWW. Warto zauważyć, że serwerów głównych jest tylko kilkanaście na całym świecie.
Widać zatem, jak ważne jest istnienie serwerów DNS. Co to zmienia w globalnej komunikacji i na jak potężną skalę? Urządzeń podłączonych do sieci jest z każdym rokiem coraz więcej, ale w perspektywie najbliższych lat, a nawet dekad, nie ma żadnej obawy o wydolność tej sieci. Sprawę przede wszystkim ułatwiło stworzenie nowej puli adresów IP, a także powstawanie sieci oferujących coraz szybszy transfer danych, a co za tym idzie, również szybsze obsługiwanie zapytań DNS. Co to zmieni w kontekście rozwoju technologicznego, przyjdzie nam niedługo zobaczyć na własne oczy.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 20:00
Niedz
10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756