Poradniki Eksperta

Co to jest Full Array LED?

Szukasz nowego telewizora? Sprawdź dobrze oferowane funkcje i parametry każdego urządzenia. W ofercie dostępne są setki znakomitych telewizorów. Jednym z ciekawszych technologii jest bez wątpienia Full Array LED. Na czym polega i dlaczego warto wybrać TV z takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy poniżej.


Co to jest Full Array LED


Co to jest Full Array LED?


Full Array LED jest technologią stworzoną w celu zapewniania jeszcze głębszego kontrastu. Jest to możliwe dzięki dynamicznemu zwiększaniu poziomu jasności diod LED, które są odpowiedzialne za podświetlenie matrycy telewizora. Innowacyjne podejście do źródła światła pozwala podnosić jakość obrazu i zagwarantować satysfakcję użytkownikowi TV. Klasyczne telewizory nie korzystały ze stref podświetlenia. W przeszłości diody były umieszczane za panelem ekranu w formie specjalnie zaprojektowanych listew LED montowanych przy krawędziach.


Dzięki Full Array LED możliwe jest miejscowe podświetlanie i ściemnianie obszarów na ekranie. W ten sposób widz dostrzega głęboki i naturalny kontrast. Zacienione miejsca są odpowiednio ciemne, zaś jasne sceny odpowiednio doświetlone. Porównując standardowy telewizor LED do takiego z systemem Full Array LED, widoczna jest spora przewaga jakości na korzyść tego drugiego. Obraz jest bardziej naturalny, dynamiczny, a kolory wyświetlane na ekranie – bardzo dobrze odwzorowane.


Jak można podsumować zalety Full Array? Przede wszystkim, dynamiczne sceny wyglądają o wiele lepiej dzięki podświetleniu strefowemu. Intensywność kolorów jest o wiele wyższa, podobnie jak cały kontrast. Możliwe jest także wyświetlenie głębokiej czerni, która dla wielu innych telewizorów jest niemałym wyzwaniem.


Telewizory Full Array LED w naszej ofercie:



Jaka różnica między telewizorem LED a OLED? Wyjaśniamy


Przy okazji omawiania technologii Full Array LED, warto także wskazać różnice między dwoma najpopularniejszymi technologiami wyświetlania obrazu w przypadku telewizorów. TV LED to w gruncie rzeczy lepsza, nowoczesna wersja znanych konstrukcji LCD. Z tą różnicą, że wykorzystywane do podświetlenia są energooszczędne, jasne diody LED. Dzięki nim obraz jest dobrze widoczny nawet pod dużym kątem. Zaletą jest także niewielki rozmiar pojedynczego źródła światła. Diody LED mogą być umieszczane na całej powierzchni ekranu, jednocześnie nie generując dodatkowych kosztów i nie podnosząc wagi telewizora.

Z kolei w przypadku telewizorów OLED wykorzystywane są diody wytworzone ze związków organicznych. Nie potrzebują one dodatkowego podświetlenia – są samowystarczalne. Dlatego obraz na ekranie jest wyrazisty, a czerń tak głęboka. Telewizory OLED gwarantują także krótki czas reakcji oraz szeroki kąt widzenia. Mimo wszystko, ich żywotność jest mniejsza niż w przypadku modeli LED.


Każdy rodzaj sprzętu ma swoje zalety i wady. Dlatego każdy wybór musi być dokonywany pod kątem spersonalizowanych potrzeb. Wtedy zakup nowego sprzętu na pewno będzie satysfakcjonujący i unikniesz zawodu.


Telewizory Full Array LED w ofercie


Postanowiliśmy sprawdzić, ile telewizorów dostępnych aktualnie w ofercie, dysponuje technologią Full Array LED. Stanowią naprawdę lwią część asortymentu. Możesz kupić jeden z kilkudziesięciu telewizorów wyposażonych w podświetlenie tego typu. Są to modele różnych producentów, których na pewno znasz lub posiadasz jakieś urządzenie tych marek. Choć podświetlenie Full Array dostępne jest także w TV OLED, częściej korzystają z niego telewizory LED. Jeśli chodzi o rozmiar ekranu, to skala wyboru jest naprawdę szeroka. Możesz kupić telewizor o przekątnej od 40 do nawet 85 cali. Dynamiczne podświetlenie w przypadku ekranu takiej wielkości jest bardzo ważne. Pozwala bowiem na równomierne oświetlenie matrycy, przez co obraz jest doskonałej jakości na całej powierzchni. Większość telewizorów Full Array wyświetla multimedia w rozdzielczości 4K, choć pojawiły się także nowości. Jeśli szukasz TV 8K, na pewno zainteresują Cię modele dostępne wśród naszej oferty. Telewizory Full Array LED na pewno wyróżniają się częstotliwością odświeżania ekranu. Większość z nich osiąga nawet 120 herców! To bardzo dobra informacja między innymi dla graczy oraz fanów sportu. W przypadku dynamicznych scen, wysoki poziom odświeżania ekranu zapewnia wysoką płynność. Oczywiście wszystkie telewizory Full Array LED są wyprodukowane w duchu Smart TV. Nie brakuje również modeli Android TV, które gwarantują dodatkowe udogodnienia.


Warto także sprawdzić dostępne rozwiązania HDR i systemy kodowania dźwięku. Obecnie sprzedawane telewizory posiadają tuner DVB-T2, więc nie musisz obawiać się o możliwość odbioru sygnału telewizji naziemnej. Sprawdź również ilość złączy HDMI, aby mieć pewność, że wszystkie zewnętrze urządzenia będziesz mógł podłączyć bez większych przeszkód. Niektóre, nowsze modele korzystają już ze standardu 2.1 przewodowej transmisji audio-video.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756