Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak złowić sandacza?

Data dodania: 01-08-2022

Sandacz cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy. Jego mięso jest wyjątkowo delikatne i smaczne, co dodatkowo sprawia, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w łowieniu tej ryby. Nie jest to jednak proste, ponieważ sandacz nie występuje w naszych rodzimych akwenach w dużych ilościach, a dodatkowo jest bardzo wybredny w kwestii zanęty, jak i przynęty. Jak złowić sandacza i w jaki sposób w ogóle przygotować się do tego niełatwego zadania? Nasz poradnik przedstawi najważniejsze informacje, które trzeba poznać przed wyprawą nad wodę.

Poznajcie sandacza

Sandacz jest przedstawicielem ryb drapieżnych, a najbliżej mu w jego charakterystyce do rodziny okoniowatych. Każdy, kto widział sandacza wie, że na pierwszy rzut oka przypomina on właśnie okonia. Różnice widać jednak w jego paszczy, a konkretnie w zębach, które są znacznie większe, a co za tym idzie ostrzejsze. Wielu wędkarzy mylnie zakłada, że w takim przypadku powinno stosować się zatem stalowy lub wolframowy przypon. Sandacz, pomimo swojego groźnego wyglądu, jest bardzo ostrożny i płochliwy, dlatego jeśli zobaczy w wodzie waszą przynętę, która będzie błyszczeć, najpewniej nie zdecyduje się na atak. Jeśli jednak do tego dojdzie, będzie to atak szybki i zdecydowany, co może zaskoczyć osoby początkujące w polowaniu na sandacza. Skupienie jest zatem jak najbardziej wskazane. 


Sandacz preferuje dobrze natlenione wody, dlatego najczęściej spotkacie go w wartkich nurtach rzek, a nawet w morzu. Wprost uwielbia kamieniste i piaszczyste dna, ale tylko takie, które posiadają odpowiednią ilość kryjówek. Idealnym miejsce są wszelkiego rodzaju rośliny wodne. W tej kwestii zatem bardzo mocno przypomina króla polskich wód, którym jest szczupak. Sandacz jednak lubi się przemieszczać, dlatego w ciągu doby często zmienia miejsce swojego bytowania. 


Bardzo ważną wskazówką dla wędkarzy jest to, że sandacz w ciągu dnia preferuje dna zbiorników, gdzie znajduje chłodniejszą i lepiej natlenioną wodę. W ciągu nocy nieco się ośmiela i wypływa na płytsze wody, jednak zawsze w pobliżu roślin. Jak złowić sandacza mając na uwadze te informacje? Lepiej zrobić to za dnia, czy w nocy? Zdania są podzielone, ale doświadczeni wędkarze zgadzają się w tym, że najlepsze efekty zaobserwowali 2 godziny przed i po wschodzie słońca.

Wędki w naszej ofercie:

Sprzęt na sandacza

Idealna wędka do połowu sandacza to wędka spinningowa lub gruntowa. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tych dwóch metod, przyjrzyjmy się sprzętowi, który będzie potrzebny do złowienia sandacza. Wybierając odpowiedni haczyk, powinniście zdecydować się na te, które są kute. Takie rozwiązanie zapewni znacznie lepsze efekty, ale jeśli znajdziecie odpowiednią kotwicę, również możecie ją zastosować. Pamiętajcie jednak, że sandacz jest płochliwy, dlatego nie można przesadzać z rozmiarem haczyka, czy kotwicy. Drugą rzeczą jest odpowiednie dobranie przynęty, która również nie może być zbyt duża i krzykliwa. Mówimy tutaj oczywiście o twisterach, woblerach i ripperach, ale jest jeszcze jeden, znacznie lepszy sposób. Sandacz jest w końcu rybą drapieżną, dlatego najlepiej zareaguje na żywą przynętę lub ewentualnie martwą. 


Niektórzy wędkarze stosują także filety, które nie są tak skuteczne, ale przynoszą pożądany efekt. Bardzo dobrym pomysłem jest częste zanęcanie łowiska drobnicą, którą przyciągnie płocie i inne ryby, które są głównym celem sandaczy. W ten sposób znacznie podniesiecie atrakcyjność łowiska dla sandacza. Żyłka przeznaczona na sandacza powinna mieć grubość od 23 do 25 mm. Ciekawostką jest jednak to, że sandacz często łapie się podczas połowu na inne ryby, najczęściej podczas metody gruntowej. W takich przypadkach jednak żyłka jest o wiele grubsza. Decydując się jednak na połów typowo pod sandacza, warto pamiętać o tym, że większe szanse na sukces będziecie mieć, łowiąc z brzegu. W tym miejscu ponownie powraca kwestia płochliwości tej ryby. Zbyt częste przemieszczanie się po zbiorniku może doprowadzić do jego definitywnego przepłoszenia i z wędkowania nici. Łowienie z brzegu będzie zatem wymagać konkretnej wędki.


Łowienie sandacza metodą spinningową


Jak złowić sandacza na spinning? Wędka spinningowa jest lekka i pozwala na wyrzut na spore odległości, co jest jej największym atutem w trakcie polowania na sandacza. Wyżej wspomnieliśmy, że preferuje on miejsca, gdzie występuje duże zagęszczenie roślinności wodnej. W akwenach ze stojącą wodą słodką, jak jeziora, będzie to najczęściej przy brzegu i na dnie. Wędka spinningowa nadaje się zatem idealnie do zarzucenia przynęty w gęsto zarośnięte i trudno dostępne miejsca, które zdecydowanie wybierze sandacz. Są to też miejsca preferowane przez szczupaki i okonie, dlatego trzeba mieć na uwadze, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że połaszą się one na waszą przynętę przed sandaczem. Jak złowić sandacza, a nie wspomniane szczupaki lub okonie? Rozwiązaniem może być technika drop shot, która polega na prezentowaniu przynęty w pionie, a nie jak w innych technikach spinningowych w poziomie. W drop shot haczyk nie znajduje się na końcu zestawu, ale pośrodku przyponu. Dzięki temu przynęta znajduje się prostopadle do głównej linki. Z perspektywy sandacza będzie to wyglądać o wiele naturalniej i w wielu przypadkach nie wytrzyma i rzuci się na przynętę. Technika ta jest dedykowana do połowu sandaczy, ale nadaje się także do łowienia innych ryb drapieżnych. 


Jak rozpoznać, czy w danym miejscu mieszka sandacz? Ryba ta jest bardzo ostrożna, dlatego, zanim połknie przynętę, sprawdzi ją przynajmniej kilka razy. Charakterystyczne podgryzanie jest cechą sandaczy.


Łowienie sandacza metodą gruntową


Jak złowić sandacza z gruntu? Główną cechą tej metody jest utrzymanie przynęty w pobliżu miejsca jego przebywania, czyli w tym przypadku wszędzie, gdzie znajdują się odpowiednie kryjówki. Większość wędkarzy zarzuca żywą przynętę w kilku miejscach, co spowoduje, że sandacz szybciej zdecyduje się na atak. W tej metodzie trzeba jednak wykazać się sporą cierpliwością, ponieważ pierwsze branie może pojawić się dopiero po kilkudziesięciu minutach. Na przynętę warto wybrać takie ryby, które są znane sandaczowi, ponieważ żerują w miejscach jego bytowania, czyli najczęściej będzie to płoć. Haczyk lub kotwica powinna mieć rozmiar 6 i być przymocowany do przyponu, którego długość powinna wynosić od 25 centymetrów do nawet jednego metra. Warto jednak pamiętać, że większa długość przyponu pozwoli Wam na zwiększenie rejonu połowu. Podobnie jak w metodzie spinningowej, żyłka powinna mieć grubość od 23 do 25 mm. Znając powyższe informacje, kwestia jak złowić sandacza powinna być dla was znacznie łatwiejsza.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756