Poradniki Eksperta

Spławik jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zestawu wędkarskiego. Pełni niezwykle ważną rolę i dlatego jego odpowiedni dobór i montaż będzie w wielu przypadkach decydujący o powodzeniu w wędkowaniu. Na rynku występuje wiele rodzajów spławików przeznaczonych do różnych metod połowu, co z kolei wpływa na to, w jaki sposób należy je mocować na żyłce. Jak założyć spławik, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę i jak to zrobić w zależności od wspomnianych typów i metod połowu?

Po co montować spławik?

Zasada działania spławika jest bardzo prosta i na pewno zrozumiała nawet dla osób niezaznajomionych z wędkarstwem. Spławik jest sygnalizatorem brania, co umożliwia wędkarzowi zareagowanie w odpowiednim momencie, zacięcie i w efekcie wyciągnięcie ryby z wody. Informuje również o dokładnym położeniu haczyka z przynętą, co pozwala na wprowadzanie ewentualnych korekt podczas kolejnych wyrzutów. Jeśli spławik zacznie przemieszczać się po tafli wody w czasie wietrznej pogody, przynęta również zmieni swoje położenie. Spławik odpowiada również za podanie przynęty na pożądanej przez wędkarza głębokości. 


Możliwość regulacji jest o tyle istotna, że pozwala na łowienie różnych rodzajów ryb, które zamieszkują w zasadzie każdą głębokość zbiornika. Jedynym przypadkiem, w którym spławik nie będzie potrzebny do łowienia, to metoda gruntowa, w której przynęta leży na dnie zbiornika. W takim wypadku spławik po prostu nie zadziała tak, jak został do tego zaprojektowany. Jasno pokazuje to zatem, jak wiele zależy od tego niepozornego elementu.


Doświadczeni wędkarze wiedzą jednak, że nie jest to aż takie proste i nawet najmniejszy błąd popełniony podczas montowania spławika może okazać się fatalny w skutkach. Jak zainstalować spławik, aby uchronić się przed najczęściej popełnianymi błędami, a co za tym idzie, wyeliminować wszelkie niedogodności wynikające z jego niepoprawnego działania?

Wędki w naszej ofercie:

Budowa spławika, a jego montaż

Spławik składa się z trzech elementów: anteny, korpusu i statecznika. Antena pełni rolę wyłącznie sygnalizacyjną, korpus odpowiada za unoszenie się całości na powierzchni, a statecznik pilnuje, aby całość pozostawała w odpowiedniej pozycji. Statecznik, nazywany też kilem, jest najbardziej rozbudowanym elementem, który należy dobrze poznać przed przystąpieniem do zakładania spławika na żyłkę. Znajdują się na nim tzw. koszulki, czyli rurki silikonowe, których głównym zadaniem jest unieruchomienie spławika na żyłce. Budowa spławika i jego kształt ma nie mniejsze znaczenie podczas łowienia. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta do zapamiętania. Podczas wędkowania na spokojnych akwenach, jak jeziora i stawy, lepiej, aby spławik miał smukły kształt. Jeśli zdecydujecie się na połów w bardziej niespokojnych warunkach lub nawet na wodzie płynącej, wtedy spławik powinien być bardziej obły. Według tej zasady im bardziej niespokojna woda, tym bardziej będzie przypominać kulę, co nie wpłynie na to, jak zamontować spławik na wędce. W tym miejscu czas, aby zaprezentować rodzaje spławików:


•    przelotowy,

•    stały.

Spławik przelotowy

Jak założyć spławik przelotowy? Zbudowane są one w taki sposób, że żyłka zostaje przeciągnięta przez jego wnętrze, wychodząc przez wspomniane wyżej silikonowe koszulki. Spławiki przelotowe mają tę przewagę, że można je szybko i bezproblemowo zdejmować i mocować na żyłce. Ponadto posiadają możliwość regulacji głębokości, na której umieszczona zostanie przynęta. Ważne, aby pamiętać o tym, że montaż pozostałych elementów zestawu musi odbyć się po założeniu spławika na żyłkę. 


Wyjątkiem jest stoper, który powinien znaleźć się nad spławikiem, dlatego jego montaż musi zostać zamocowany przed przewleczeniem żyłki. Po przeciągnięciu żyłki należy upewnić się, że spławik nie będzie mieć możliwości samoczynnego przemieszczania się po niej. Zapobiegać będą temu koszulki, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli uznamy, że należy zmienić położenie spławika na żyłce, pozwolą nam one na jego przesuwanie. Spławik przelotowy jest zatem wyjątkowo prosty w montażu i operowaniu nim. Dlatego też poleca się go wszystkim początkującym wędkarzom, ponieważ sprawia najmniej kłopotów.

Spławik stały

Spławik stały jest nieco trudniejszy w obsłudze, ale montaż nie powinien sprawić większych kłopotów, szczególnie osobom, które mają już jakieś doświadczenie w wędkowaniu. Żyłka na spławiku stałym montowana jest dwupunktowo. Na korpusie znajduje się oczko, przez które należy przewlec żyłkę. To jest pierwszy punkt, od niego zaczyna się montowanie spławika. Następnie, na końcu kilu znajdziemy koszulki, przez które również trzeba przewlec żyłkę. Koszulki należy następnie nałożyć na kil. Wędkarze mają różne podejście do tematu ilu koszulek najlepiej użyć przy montażu spławika stałego. Jedni ograniczają się do dwóch, na górze i dole kila, a inni wybierają trzy: na górze, środku i dole.

Jak używać spławika po zamontowaniu?

Wiecie już jak założyć spławik stały i przelotowy, ale w jaki sposób wpływają one na samo wędkowanie? Spławik przelotowy pozwala na o wiele dłuższe wyrzuty, a co za tym idzie, na bardziej wszechstronne wędkowanie. Dotarcie do trudno dostępnych miejsc nie powinno być w tym przypadku większym problemem. Spławiki stałe nie generują podobnej siły nośnej co spławiki stałe, dlatego lepiej sprawdzają się przy krótszych wyrzutach. Należy jednak mieć na uwadze, że dalej nie zawsze znaczy lepiej. Długie wyrzuty niosą za sobą większe ryzyko splątania się zestawu. Dlatego tak ważne jest, aby spławik przelotowy był odpowiednio zamontowany, podobnie jak cała reszta zestawu.

Montaż różnych żyłek na spławiku

Jak założyć spławik na różnych grubościach żyłki? W przypadku spławików stałych różnice w grubości żyłki nie będą miały większego znaczenia. Wystarczy tutaj pamiętać jedynie o tym, aby koszulki miały odpowiednią szerokość. Spławiki przelotowe to już inna sprawa. Szerokość przelotu będzie różnić się w zależności od wybranego modelu. Dlatego ważne jest, aby dobrze zaplanować budowę swojego zestawu przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów. W przeciwnym razie możecie skończyć ze spławikiem o zbyt małym lub dużym przelocie, czego nie naprawią w żaden sposób nawet najlepsze koszulki.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756