Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka wędka na spławik?

 2022-07-19 

Wędkarstwo jest w naszym kraju bardzo popularne, można powiedzieć nawet, że ustępuje miejsca jedynie piłce nożnej. Do głównych zalet należy tutaj zaliczyć wyjątkowo relaksujący, ale także satysfakcjonujący sposób spędzania czasu. Najbardziej zapaleni wędkarze z hobby potrafią uczynić nawet sport, ale zdecydowana większość preferuje bardziej uspokajającą stronę wędkowania. Jedną z nich jest metoda spławikowa, która nie wymaga stosowania zaawansowanych rozwiązań. Jaka wędka na spławik nada się w takim razie najlepiej do tej metody?

Funkcje spławika

Spławik jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych elementów zestawu do łowienia ryb. Jest też jedną z najstarszych, a przy tym najprostszych metod połowu. W sklepach znajdziecie wiele różnych rodzajów spławików, które służyć będą temu samemu celowi, ale w nieco inny sposób. Głównym zadaniem spławika jest informowanie wędkarza o braniu, ale jak to w ogóle działa? Spławik unosi się na powierzchni wody, będąc jednocześnie przymocowanym do żyłki, plecionki lub linki. Na jej końcu znajduje się najczęściej haczyk z przynętą, ponieważ w metodzie spławikowej rzadko wykorzystuje się przynęty imitujące ruch, jak np. woblery. Każdy wędkarz ma swoje własne zdanie na temat tego, jaka przynęta będzie idealna do metody spławikowej, ale prawda jest taka, że zależy to głównie od tego, jaką rybę mamy zamiar złowić. Część z mieszkańców akwenów preferować będzie aromatyczne przysmaki, jak warzywa lub nawet owoce. Inne skuszą się wyłącznie na żywą przynętę w postaci larw owadów lub dżdżownic.


 W naszych sklepach znajdziecie także liczne zanęty gotowe, które zawierają pokarm spreparowany w taki sposób, aby jak najlepiej zachęcić rybę do jego zjedzenia, a co za tym idzie, do brania. Spławiki pełnią także inną, nie mniej ważną rolę. Za ich pomocą można wyregulować głębokość, na której znajdzie się przynęta. Jest to bardzo istotne, ponieważ dno zbiornika nigdy nie jest równe i jeśli źle dobierzemy długość żyłki z przynętą, będziemy za płytko lub za głęboko dla konkretnych gatunków ryb.


Spławik pozostaje zatem nieruchomy na powierzchni wody do momentu, w którym ryba postanowi skusić się na przynętę. Wówczas spławik gwałtownie zanurza się pod taflę wody, co jest jasnym sygnałem dla wędkarza, że doszło do brania. Branie braniu jest nierówne, dlatego trzeba zdobyć doświadczenie, aby określić, czy ryba rzeczywiście połknęła przynętę, czy tylko ją „skubie”.

Wędki w naszej ofercie:

Rodzaje wędek na spławik

Jaka wędka na spławik będzie sprawdzać się najlepiej? Najpopularniejszym modelem są tzw. baty, które charakteryzują się najprostszą konstrukcją. Nie posiadają kołowrotka, ani nawet przelotek, dlatego ich obsługa nie powinna sprawić żadnych większych problemów, ponieważ wyeliminowano w jej budowie wszystkie elementy mogące ulec awarii. Zastanawiając się jaka wędka na spławik na jezioro nada się najlepiej, odpowiedzią będą właśnie baty. Doskonale sprawdzają się w warunkach spokojnego i nieruchomego lustra wody.


Kolejne modele różnią się już budową od batów. Ich konstrukcja opiera się na teleskopowym rozwiązaniu, czyli są rozkładane. Pierwszym z nich jest tzw. uklejówka która sprawdza się najlepiej w niedoświadczonych rękach. Do jej produkcji wykorzystano włókno węglowe, przez co jest bardzo lekka. Sprawia to zatem, że nadaje się także dla dzieci, dlatego wielu rodziców zadających sobie pytanie, jaka wędka teleskopowa na spławik będzie najlepsza dla ich pociech, wybierają właśnie ten model. Uklejówki należą do wędek miękkich, co znaczy, że za ich pomocą powinno łowić się głównie „drobnicę”.


Jaka wędka na spławik powinna być naszym wyborem, gdy szukamy modelu do dalekich rzutów? Zdecydowanie będzie to bolonka, która należy do najdłuższych wędek, osiągając rozmiary do 10 metrów. Model ten stosuje się w metodzie spławikowej na zbiornikach wodnych, gdzie dostęp do miejsc połowu jest mocno ograniczony lub gdy napotkamy na silny nurt. Bolonka różni się również tym, że wykorzystuje przelotki, a także kołowrotek. Jest to niezbędne z tego względu, że przy dalekich rzutach żyłka musi być na coś nawijana. Pozostawienie większej jej ilości poza kołowrotkiem poskutkowałoby jej splątaniem lub zerwaniem.


Wędka typu match służy, podobnie jak bolonka, do łowienia na odległość. Różni się jednak diametralnie budową. Jej konstrukcja opiera się na trzech częściach, które charakteryzują się średnim ugięciem. W metodzie spławikowej z wędką match stosuje się dodatkowo żyłki nawijane na kołowrotek o bardzo małej średnicy, bo zaledwie 0,10 mm.

Jaka wędka na spławik sprawdzi się na rzekach i kanałach? Jest to tyczka, która jest bardzo długa, a co za tym idzie, również ciężka. Dzięki temu jednak jej wytrzymałość jest wyjątkowa i pozwala na łowienie średnich i dużych ryb. Jej obsługa nie należy do prostych czynności, dlatego powinni z niej korzystać doświadczeni wędkarze.


Długość wędki na spławik


Jaka długość wędki na spławik będzie optymalna? Wszystko zależy tak naprawdę od samego modelu wędki i naszych preferencji. Baty mogą mieć 5 lub nawet 10 metrów. Najczęściej stosuje się jednak te o długości 7 metrów. Uklejówki podzielone są na krótkie (2 – 2,5 m), średnie (3 – 4 m) i długie (4,5 – 5 m). Wędki typu match mają zwykle 4 – 5 metrów, a bolonki do 10 metrów. Tyczki natomiast mają długość nawet 13 metrów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756