Poradniki Eksperta

Jak oglądać telewizję online w telewizorze?

Przekaz na żywo z dużych imprez masowych: sportowych, koncertów czy wydarzeń politycznych nadawany na żywo, wyzwala najwięcej emocji. W Polsce najwięcej odbiorców ma telewizja naziemna DVB-T/T2 i satelitarna DVB-S/S2. Atrakcyjność przekazu zwiększa duży ekran telewizora. Telewizja online przyciąga najwięcej młodych ludzi, ponieważ może być oglądana na urządzeniach mobilnych. Jak oglądać telewizję online w telewizorze?


jak oglądać tv przez internet na telewizorze


Telewizja naziemna - jaka antena DVB-T?


Telewizja naziemna dociera prawie do każdego zakątka kraju dzięki sieci nadajników DVB-T. Decydując się na zakup telewizora z tunerem DVB-T będziesz miał do wyboru kanały TV nadające programy w jakości SD i HD, lecz ich liczba jest znacznie mniejsza, niż przy odbiorze telewizji DVB-S. Dobrą wiadomością jest to, że do 2022 roku w Polsce zmieni się standard nadawania na DVB-T2, w którym będą tylko kanały TV HD. Jeśli posiadasz starszy typ telewizora, możesz dokupić przystawkę nazwaną dekoderem. Dekoder DVB-T np. TECHNISAT CE-T podłącza się do telewizora kablem HDMI, oraz doprowadza się do niego kabel anteny telewizyjnej. Warunkiem poprawnego odbioru telewizji DVB-T, praktycznie niezależnego od warunków pogodowych jest dobra antena naziemna DVB-T wewnętrzna lub zewnętrzna. Po podłączeniu twardego dysku do telewizora DVB-T będziesz mógł nagrywać oglądane programy telewizyjne na nośnik, korzystać z funkcji Time Shift do cofania bądź przyspieszania, lub odtwarzania od miejsca zatrzymania. Telewizja online także dostarcza kanały telewizji naziemnej DVB-T. Możesz je oglądać na smartfonach czy komputerze wykorzystując serwis TVP VOD.


Sprawdź również: 

Jak odbierać telewizję naziemną?


Telewizja satelitarna


Jeśli szukasz największej oferty kanałów TV, znajdziesz je w telewizji satelitarnej. Telewizja darmowa z satelity (free to air) przyciąga wielu klientów. Dobrym źródłem darmowych kanałów DVB-S/S2 jest też telewizja online. Jednak te najciekawsze są kodowane. Telewizja satelitarna DVB-S/S2 nadawana poprzez satelity Astra i Eutelsat obejmuje swym zasięgiem całą Europę. Telewizja DVB-S jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Telewizja DVB-S/S2 to możliwość odbioru programów czy filmów nadawanych w rozdzielczości SD (DVB-S), HD i Ultra HD (DVB-S2). W tym celu telewizory Ultra HD mają wbudowany tuner DVB-S2. Do swojej instalacji antenowej dobierz odpowiednio dużą antenę satelitarną (w warunkach polskich minimum 90 cm), aby deszcz czy śnieg nie spowodował tłumienia sygnału. Wprawy także wymaga precyzyjne skierowanie anteny na satelitę, trzeba ustawić trzy kąty azymutu, elewacji i kąt skręcenia konwertera. Jeśli nie interesujesz się techniką satelitarną, najlepiej zlecić montaż firmie specjalizującej się w tej dziedzinie.


Dekoder DVB-S/S2 czy moduł CAM - jaka telewizja satelitarna?


Niestety większość atrakcyjnych satelitarnych kanałów TV jest kodowana. Aby je oglądać masz do wyboru dwa urządzenia modułu CAM z kartą dekodującą kanały DVB-S/S2 lub dodatkową przystawkę (dekoder). Zaletą modułu CAM instalowanego w gnieździe CI+ telewizora jest brak zewnętrznego zasilania i małe wymiary. Przykładem modułu CAM jest płatna usługa Telewizja na kartę nc+, umożliwiająca dostęp do 130 kanałów TV bez podpisania umowy abonamentowej. Większe możliwości ma zewnętrzny dekoder satelitarny z wbudowanym tunerem DVB-T i możliwością dołączenia twardego dysku lub pendrive’a do wejścia USB do nagrywania programów TV np. dekoder NC+ ITI 2849 z usługą telewizji na kartę. Telewizja online jest źródłem serwisów i aplikacji udostępniających kanały DVB-S. Będąc klientem platformy satelitarnej masz dostęp do usług z aplikacjami na urządzenia mobilne, na których można oglądać kanały TV na żywo i filmy z serwisów VoD. Do najbardziej znanych należą Ipla TV, Cyfrowy Polsat Go oraz Player i nc+ Go.


Sprawdź również:

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

tuner satelitarny

Telewizory w naszej ofercie


Internetowa telewizja - OTT i IPTV


Popularność zyskuje telewizja online, która wykorzystuje internet szerokopasmowy jako źródło kanałów TV streamowanych na żywo i usług VoD. Specjalny dekoder połączony z modemem internetowym dekoduje strumień danych telewizyjnych i przesyła je łączem HDMI do telewizora. Poznaj dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV nazywana jest kablową w nawiązaniu do sieci telewizji kablowej, która wykorzystuje zamkniętą sieć operatora internetowego. Co oznacza, że musisz być abonentem konkretnego operatora. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość odtwarzania dowolnego materiału wideo np. telewizja na żywo na dekoderze stacjonarnym smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę WWW. W telewizji OTT dekoder, korzysta z sieci dowolnego operatora internetowego. W telewizji internetowej wystarczy podłączyć kabel ethernetowy do dekodera OTT lub IPTV lub wybrać łącze Wi-Fi, aby odbierać telewizję przez internet na żywo.


Jak oglądać telewizję online w telewizorze - przykłady dekoderów


Zastanawiając się, jak oglądać telewizję online w telewizorze, warto sprawdzić polecane modele. Dekodery Evobox IP (IPTV) i Evobox stream (OTT) oferuje Cyfrowy Polsat. Od strony technicznej Evobox IP działa tylko w sieciach operatorów internetowych Orange, Netii, Plusa. Evobox stream jest aktywny w dowolnej sieci i ma możliwość dołączenia anteny DVB-T. W obu dekoderach dostępne są atrakcyjne funkcje zwiększające komfort obsługi. Oferują one ponad 100 kanałów TV nadawanych na żywo. Korzystając z funkcji reStart, możesz nie martwić się, że spóźniłeś się na oglądanie odcinka ulubionego serialu, ponieważ będziesz mógł obejrzeć go od początku. Funkcja Time Shift, umożliwi zatrzymanie i przewijanie oglądanego programu TV nawet do 3 godzin. Wyjechałeś na kilka dni i nie mogłeś oglądać koncertu? Nic straconego! Funkcja CatchUP, umożliwia oglądanie programów TV nawet do 7 dni od jego emisji. W czasie oglądania możesz pomijać reklamy, oszczędzając w ten sposób czas. Nagrywanie na twardy dysk jest już zbędne. Oprócz kanałów na żywo dostępne są też serwisy Cyfrowy Polsat Go i serwis HBO Go.

Inne funkcje ma dekoder DTI744NCP OTT z usługą Player+. Urządzenie współpracuje z siecią internetową dowolnego operatora przewodowo lub bezprzewodowo (Wi-Fi) i umożliwia korzystanie z telewizji przez internet na żywo. W ofercie jest streamowanych 37 kanałów na żywo w tym 8 Canal+. Dołączając antenę naziemną masz dostęp do kanałów telewizji naziemnej. Dzięki funkcji Backward EPG możesz obejrzeć programy, które były nadawane 24 godziny wstecz. Dekoder pozwala również na korzystanie z funkcji Time Shift, więc oglądając program na żywo, możesz cofać się z odtwarzaniem do 2 godzin, zatrzymywać obraz w trakcie emisji, aby odebrać telefon i kontynuować oglądanie po zakończeniu rozmowy. Zapewniony jest dostęp do filmów z biblioteki VoD TVN, Canal+ i HBO. Urządzenie może pracować w domowej sieci, więc jeśli oglądałeś mecz, np. na dużym ekranie telewizora, a rodzina chce w tym samym czasie oglądać film, możesz kontynuować oglądanie na ekranie laptopa, od miejsca zatrzymania. Dekoder wyróżnia obudowa w kształcie sześcianu oraz duży wyświetlacz.


Odtwarzacze multimedialne  telewizja na żywo za darmo


TV online przez internet na telewizorze może być odbierana także za pomocą telewizorów z Android TV lub dzięki odtwarzaczom multimedialnym. Na uwagę zasługuje odtwarzacz XIAOMI Mi Box S, który działa na Androidzie 8.1 Oreo. Do odbioru telewizji służy aplikacja Pilot WP, która umożliwia oglądanie 20 kanałów na żywo bezpłatnie lub kilkudziesięciu kanałów za opłatą w różnych pakietach. Urządzenie odtwarza także filmy 4K HDR. Dodatkowo jest wyszukiwanie głosowe za pomocą Asystenta Google (tak jak w smartfonie), obsługiwanego po polsku. Pilot Bluetooth nie wymaga kierowania w stronę odtwarzacza.


Telewizja online w telewizorze -  zalety i ograniczenia


Decydując się na zakup dekodera OTT, IPTV czy odtwarzacza multimedialnego do odbioru telewizji na żywo musisz widzieć, że ma ona swoje ograniczenia. W dużych ośrodkach miejskich internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego. Poza ośrodkami miejskimi parametry i stabilność internetu jest gorsza. Może to prowadzić do pojawienia się pikseli na obrazie, jego zatrzymania, a w konsekwencji do częstego resetowania dekodera. Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdzie jednoczesny odbiór tego samego programu przez ogromną liczbę dekoderów powoduje bardzo duże obciążenie serwerów, spadek szybkości transmisji, w efekcie pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S i DVB-T.

Jak oglądać telewizję online w telewizorze bez zakłóceń? Zwracaj uwagę na transfer danych i koszty. Telewizja online wymaga szybkości danych 0,8 GB na godzinę dla filmów SD i 1,5 GB dla filmów HD. Co oznacza, że tylko internet stacjonarny bez limitu danych ma sens biorąc pod uwagę koszty transmisji. Podłączaj dekoder do modemu internetowego wykorzystując przewód ethernetowy. Takie połączenie jest znacznie lepsze niż łącze Wi-Fi, którego sygnał jest narażony na zakłócenia od nadajników sąsiadów. Niski poziom sygnału spowodowany tłumieniem ścian może uniemożliwić korzystanie z Wi-Fi. W porównaniu z telewizją naziemną czy satelitarną unikasz kosztów: anteny, konwertera, kabla antenowego, łączącego antenę na dachu z dekoderem DVB-S. Dekodery DVB-S mają dużą obudowę, ze względu na twardy dysk. Dekodery do telewizji internetowej są znacznie mniejsze, łatwiej je ukryć, pobierają mniej mocy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756