Poradniki Eksperta

HDMI 2.1 – co oferuje nowy standard?


Podstawą działania wszystkich urządzeń elektronicznych, jest sprawne przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi ich komponentami. Z biegiem czasu, rozwój technologiczny pozwolił na łączenie kilku różnych urządzeń, w celu skomunikowania ich. Dało to wiele ciekawych możliwości, takich jak połączenie kilku komputerów, w celu sprawniejszego działania, a także zwiększanie możliwości urządzeń, poprzez podłączenie do nich zupełnie nowych elementów zewnętrznych. W końcu, powstała technologia cyfrowego przesyłu, którą wykorzystały kable HDMI. W dzisiejszych czasach, nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Szczególne możliwości daje najnowsza ich generacja – HDMI 2.1. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika i jakie niesie usprawnienia?hdmi 2.1


Rewolucja w graniu


Złącze HDMI powstało z myślą o szybszym przesyle danych pomiędzy dwoma urządzeniami, przy zachowaniu jak najlepszej jakości przesyłanych danych. Technologia ta powstała przeszło 18 lat temu i przeszła naprawdę długą drogę rozwoju. Na przestrzeni tych kilkunastu lat, powstało w sumie aż 15 różnych wersji, spośród których, ostatnim była wersja HDMI 2.0. Pozwala ona na przesyłanie danych w wysokiej jakość 4K oraz większej ilości klatek (FPS).


HDMI szeroko stosuje się chociażby w telewizorach, konsolach do gier, takich jak PlayStation oraz Xbox, i to właśnie tutaj będziemy mogli zauważyć największe zmiany, w momencie zastosowania HDMI 2.1. W przypadku HDMI 2.0 mogliśmy liczyć na przesyłanie obrazu maksymalnie do 60 FPS, w rozdzielczości 4K w jakości HDR. HDMI 2.1 pozwoli na przesyłanie obrazu o wartościach do 120 FPS w jakości 4K Ultra HD, a także 8K przy 30 FPS. Oznacza to zatem obraz o wiele lepszej jakości, co może przynieść prawdziwą rewolucję w świecie gier, ale także filmów i seriali.


Sprawdź również:

Telewizor z HDMI 2.1 – ranking 2021 [TOP10]Ponad 2,5 razy lepsza prędkość


Kolejną istotną zmianą, która wyraźnie podniesie jakość przesyłania danych, jest prędkość ich przesyłu, którą zagwarantuje HDMI 2.1. Do tej pory mogliśmy cieszyć się prędkością 18 Gbit/s w technologii HDMI 2.0, natomiast w nowszej wersji, będzie to aż 48 Gbit/s. W praktyce zatem, będziemy mieli do dyspozycji prędkość 2,5 razy większą od dotychczasowej, co w wyraźny sposób przełoży się na jakość, nie tylko wspomnianego wyżej obrazu, ale także i dźwięku. HDMI 2.1 wprowadzi kilka dodatkowych udogodnień dla przesyłanego dźwięku, które będą całkowicie nowatorskimi rozwiązaniami. Jednym z nich, jest protokół przesyłania dźwięku HDMI eARC. Po podłączeniu HDMI 2.1 do systemu audio, nasze urządzenie będące odbiornikiem, będzie mogło swobodnie przesłać dźwięk dalej, poprzez swoje porty HDMI, również te wykorzystujące rozwiązanie HDMI 2.0. Wprowadzi to zupełnie nowe sposoby odtwarzania dźwięku, również dlatego, że HDMI wykorzystuje dźwięk Dolby Atmos, spotykany do tej pory wyłącznie na płytach Blu-ray.


Kolejnym znaczącym ulepszeniem dla graczy, będzie zapewne wprowadzenie do HDMI 2.1 Automatycznego Trybu Gry. Wcześniej można było spotkać tę technologię w niektórych urządzeniach, ale w bardzo małej skali. Czym jest Automatyczny Tryb Gracza i dlaczego, jest aż tak istotny? Udogodnienie to, w znaczący sposób ułatwi korzystanie z konsol wszystkim użytkownikom. Mechanizm ten automatycznie przełączy ustawienie obrazu naszego telewizora w taki sposób, aby w pełni zoptymalizować je pod grę, którą w danym momencie zechcemy uruchomić. W praktyce, pozwoli to na zminimalizowanie opóźnień sygnału pomiędzy padem, a telewizorem.


Dźwięk i obraz


Technologia HDMI 2.1 z perspektywy użytkownika, który częściej wykorzystuje ją do oglądania filmów i seriali niż grania, jest nie mniej istotna. Wspomniane wyżej zastosowanie technologii Dolby Atmos, zapewni zupełnie nowe doznania dźwiękowe podczas seansu, ale istnieje jeszcze kilka istotnych udogodnień, dla obrazu samego w sobie. HDMI 2.1 zastosuje technikę Quick Media Switching, która usprawni i przyśpieszy korzystanie z różnych aplikacji do oglądania filmów i seriali, poprzez serwisy streamingowe oraz VOD. Quick Media Switching całkowicie wyeliminuje pojawianie się czarnego ekranu, który dotąd przez kilka sekund obserwowaliśmy przy przełączaniu się pomiędzy sprzętem i aplikacjami na naszym telewizorze. Sprawi to, że korzystanie z VOD i streamingu, będzie o wiele płynniejsze i przede wszystkim szybsze. Co ciekawe, przełączanie się pomiędzy aplikacjami i urządzeniami, będzie działało także w przypadku, kiedy korzystają one z innych FPS. Telewizor automatycznie dostosuje wartość FPS do przesyłanego obrazu, dlatego nie uświadczymy czarnego ekranu podczas przełączania się z transmisji obrazu w np. 60 FPS na 30 FPS.


Warto w tym miejscu również zwrócić uwagę na podpróbkowanie kolorów, które ulegnie zmianie w technologii HDMI 2.1. Obsługa rozdzielczości 4K przy 120 FPS będzie opierać się na dziesięciu bitach 4:4:4, co oznacza, że informacje o kolorze, będą mogły zawierać 8 z ośmiu pikseli. Dotychczas, w formatach 4:2:2 oraz 4:2:0 wynosiło to 4 z ośmiu i dwóch z ośmiu. Oznacza to, że obraz będzie bardziej wyrazisty, soczysty i ostrzejszy. W znaczący sposób podniesie to jego jakość, co przełoży się na zupełnie nowe doświadczenia, płynące z oglądania filmów lub seriali.


Dostępność na rynku


Przed kupnem telewizora z HDMI 2.1, warto dokładnie sprawdzić, czy wspiera on wszystkie funkcje tej technologii, czy tylko część z nich. Na rynku można kupić urządzenia, które w różnym zakresie wykorzystują HDMI 2.1, dlatego dobrym rozwiązaniem jest upewnić się, że wybrany przez nas sprzęt, będzie wspierać akurat te, których oczekujemy najbardziej. HDMI 2.1 nadal jest nową technologią i zajmie jeszcze trochę czasu, zanim stanie się standardem na rynku. Telewizory z pełnym wsparciem HDMI 2.1 wciąż są mniejszością, ale sytuacja ta zapewne szybko się zmieni. Nie mniej istotną informacją jest to, że chcąc skorzystać ze wszystkich udogodnień oferowanych przez HDMI 2.1, nie będziemy musieli zmieniać przewodów i złączy. Niemniej jednak, jeśli będziemy chcieli w pełni korzystać ze wszystkich nowych rozwiązań, będziemy musieli zaopatrzyć się w kabel HDMI działający z prędkością przesyłu do 48 Gbit/s. Nie musi to być jednak typowy kabel HDMI 2.1, ponieważ bez problemu możemy odszukać w sklepach kable pracujące w różnych prędkościach. Najważniejsze, aby był to kabel Ultra High Speed.


HDMI 2.1 w transmisji obrazu 10K?


Szeroko dyskutuje się także o możliwościach zastosowania HDMI do transmisji obrazu 10K, czyli takiego o rozdzielczości 10240 x 4320 pikseli. Zastosowanie takiego, niemal doskonałego obrazu, może być szeroko wykorzystane w transmisjach sportowych oraz filmach, jednak jest to nadal odległa przyszłość. W tej chwili, warto skupić się na wielu nowych rozwiązaniach, które oferuje nam HDMI 2.1. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, do cieszenia się tą nową technologią, nie będziemy musieli zmieniać w całości swoich urządzeń.


Telewizory korzystające z HDMI 2.0, wiele z tych udogodnień otrzymają poprzez aktualizację systemu, ale sprawa wygląda nieco inaczej, w przypadku konsol do gier. Playstation 5 zostało wyposażone w porty HDMI 2.1, ale wcześniejsze generacje nie mają możliwości ich zmiany. W tym przypadku, będziemy musieli poważnie się zastanowić, nad zmianą posiadanego sprzętu, aby w pełni cieszyć się nowymi doznaniami oferowanymi przez HDMI 2.1. Podobnie sprawa wygląda z komputerami stacjonarnymi, które niejako konkurują z konsolami od zawsze. Zastosowanie w nich portów i złączy HDMI 2.1, w podobny sposób podniesie jakość prowadzonej rozrywki. Problemem pozostaje jedynie dostępność gier, produkowanych pod HDMI 2.1. Na rynku jest ich zaledwie garstka, więc graczom najpewniej przyjdzie jeszcze trochę poczekać, zanim w pełni skorzystają ze wszystkich nowych udogodnień.


HDMI 2.1 to nieunikniona przyszłość obrazu, dźwięku i jakości korzystania z telewizorów, komputerów stacjonarnych i konsol. Na chwilę obecna trudno powiedzieć, jak daleko idące zmiany przyniesie ta technologia, jednak pewnym jest, że będzie to rewolucja, której nie widzieliśmy w cyfrowym świecie od bardzo dawna. Warto zatem być na bieżąco z jej rozwojem, a najlepszym na to sposobem jest aktywne korzystanie w nowych rozwiązań, które przecież znacząco podniosą nasz komfort grania i oglądania filmów. Nie będzie to trudne, głównie dlatego, że wiele z tych udogodnień, będzie dostępnych również dla osób posiadających jedynie porty HDMI 2.1.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert