Kable audio-video
Odpowiednie okablowanie to bardzo ważny element każdego systemu multimedialnego. Kable audio-video, które łączą różnorodne podzespoły, np. w zestawie kina domowego, powinny zapewniać stabilne połączenie, umożliwiające przesyłanie sygnału w odpowiedniej jakości.
Kable audio-video – rodzaje
W zależności od wykorzystywanego sprzętu i jego możliwości technicznych, przydatne mogą okazać się nieco inne kable audio-video. Ważna jest przy tym także długość przewodu. Powinna być ona tak dobrana, aby zapewnić wygodne podłączenie i rozstawienie sprzętu. Kabel audio-video nie powinien być jednak zbyt długi, co w bardziej zaawansowanych systemach może przełożyć się nawet na jakość przesyłanego sygnału.
Kabel HDMI
Jednym z najpopularniejszych kabli audio-video jest obecnie kabel HDMI (od ang. High Definition Multimedia Interface). Standard ten nieustannie ewoluuje – jest dostosowywany do potrzeb rynku i możliwości technicznych produkowanych urządzeń. W porównaniu z pierwszą generacją standardu HDMI, która pojawiła się już na początku XXI w., produkowane obecnie kable obsługują znacznie wyższą rozdzielczość obrazu, a co za tym idzie zapewniają większą przepustowość dla transmisji dźwięku i obrazu. Jedna z najnowszych, wykorzystywanych obecnie wersji tego standardu, czyli wersja 2.1, obsługuje już nie tylko wideo w rozdzielczości 8K, ale także rozdzielczość Ultra HD z trybem HDR (od ang. High Dynamic Range), czyli szerokim zakresem dynamiki, co przekłada się na lepsze odwzorowanie kolorów, a tym samym większą szczegółowość i realizm przetwarzanego obrazu.
Kabel HDMI i zwrotny kanał audio
Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w złącze HDMI kompatybilne z ARC (od ang. Audio Return Channel). Umożliwia to nie tylko przesłanie sygnału audio-video ze źródła do urządzenia odbiorczego – np. z amplitunera do telewizora, ale również w drugą stronę – z telewizora do amplitunera. Eliminuje to konieczność korzystania dodatkowo z kabla audio, np. cyfrowego optycznego. Zwrotny kanał audio po raz pierwszy został wprowadzony w standardzie HDMI 1.4. W najnowszych wersjach HDMI wykorzystywana jest funkcja eARC (od ang. Enhanced Audio Return Channel), czyli ulepszony zwrotny kanał audio, który zapewnia zwrotną transmisję dźwięku wielokanałowego nawet w tak zaawansowanych systemach surround, jak Dolby Atmos czy DTS:X.
Różnorodne rodzaje złącz HDMI
W sprzęcie audio-video możemy spotkać się z różnych rozmiarów złączem HDMI. Może być to wersja mini-HDMI lub micro-HDMI. Tego typu rozwiązania wykorzystywane są np. w kamerach czy aparatach fotograficznych. Jeśli chcesz przesyłać dźwięk i obraz przewodowo, bezpośrednio z tych urządzeń np. na ekran telewizora, wówczas niezbędny będzie kabel z jednej strony zakończony standardowym wtykiem HDMI, a z drugiej wtykiem tego typu, ale o odpowiednio mniejszej wersji, dopasowanej do możliwości sprzętu.
Kabel HDMI-DVI
Niekiedy może okazać się przydatny kabel zakończony z jednej strony wtykiem HDMI, a z drugiej DVI (od ang. Digital Visual Interface). Złącze to stosowane jest np. w monitorach komputerowych. Należy jednak pamiętać, że kabel ten nie przesyła dźwięku, a jedynie bardzo dobrej jakości obraz. Nie obędzie się więc wówczas bez dodatkowego kabla do transmisji sygnału audio.