Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie kable do głośników wybrać? Popraw jakość dźwięku!

 2023-07-13 

Kabel głośnikowy, to wbrew pozorom bardzo ważny element systemu audio, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zestawem stereo, kinem domowym, czy systemem multiroom. Źle dobrane okablowanie, może spowodować straty w przesyłanym sygnale audio, co wpłynie negatywnie na jakość odtwarzanego dźwięku przez kolumny głośnikowe zestawu. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, jakie kable do głośników wybrać i czym kierować się przy wyborze okablowania.

Jakie kable głośnikowe wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Kable głośnikowe to bardzo ważny element kina domowego. Gdy inwestujemy w dobre głośniki, musimy zapewnić odpowiedni łącznik między urządzeniami. Krótkie przewody przydają się również do połączenia telewizora z głośnikiem czy odtwarzaczem


Poza najczęściej wybieranym kablem HDMI mamy do wyboru kable głośnikowe różniące się jakością, rodzajem złącza oraz przeznaczeniem. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że rodzaj przewodów do głośników przekłada się na jakość odtwarzanego dźwięku. 


Często okazuje się, że kabel słabej jakości zakłóca swobodne korzystanie z głośników. Jeśli chcemy wiedzieć, jakie kable do głośników będą najlepsze, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad różnicami pomiędzy poszczególnymi przewodami. 


Jaki kabel do głośników wybrać, by sprostał naszym wymaganiom? Oto kilka parametrów, na które warto zwracać uwagę, jeśli zależy nam na dobrej jakości przewodach do głośników:


  • średnica kabla (grubość) – jest to podstawowy parametr brany pod uwagę podczas zakupu. Kable do głośników dostępne są o średnicy 1,5 mm-6 mm,

  • rodzaj drutu – przewody głośnikowe są wykonane z miedzi. Dobre przewody pokryte są dodatkowo srebrem (srebrzanki), natomiast nieco słabsze pokrywa cyna. Wybierając kabel do głośnika, warto zwrócić uwagę na czystość miedzi, która im jest wyższa, tym lepiej. Dostępne są także kable głośnikowe pokryte złotem, jednak przeznaczone są raczej na złącza, 

  • długość kabla – odpowiednia długość kabla ma znaczenie nie tylko ze względu na późniejsze rozmieszczenie głośników, ale również na jakość dźwięku,

  • izolacja - to od niej zależy niezakłócony przesył prądu.  

Kabel głośnikowy – konstrukcja i parametry

Standardowy kabel głośnikowy, składa się z dwóch odpowiednio odizolowanych żył przewodzących prąd. Izolacja może być wykonana np. z PCW, czyli polichlorku winylu. Dzięki temu, kable głośnikowe są najczęściej dość elastyczne, co znacznie ułatwia ich rozprowadzenie w domowej instalacji audio i ukrycie w aranżacji wnętrza, np. w listwach przypodłogowych.


Wybierając kable do głośników, warto zwrócić uwagę, m.in. na rodzaj przewodnika wykorzystywanego w nim do przesyłania sygnału. Może to być, np. miedź beztlenowa. Jest ona nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale też zapewnia odpowiednią przewodność, a tym samym niewielkie straty na jakości transmisji. Producenci kabli głośnikowych, często podają klasę czystości miedzi użytej do produkcji okablowania. Jak łatwo się domyślić, w praktyce im czystsza miedź, tym lepsze parametry transmisji. Wartość tę określa się w procentach lub w tzw. notacji skróconej, np. 6N, co oznacza sześć dziewiątek w zapisie procentowym, definiującym czystość przewodnika, czyli 99,9999 proc.

Kable do głośników w naszej ofercie:

Przekrój kabla głośnikowego

Powinniśmy brać pod uwagę także średnicę żyły przewodnika, a także przekrój kabla głośnikowego. Do określenia przekroju, stosuje się znormalizowany amerykański system AWG (od ang. American Wire Gauge), w którym np. standardowy kabel AWG 13, ma przekrój 2,62 mm kw. Wartość AWG przekłada się jednocześnie na maksymalne natężenie prądu, jakie może płynąć przez przewód.


Dobór kabla o odpowiednim przekroju, jak i długości, może zapewnić dobrej jakości połączenie między kolumnami, a komponentami systemu audio. W praktyce, im większej mocy zestaw nagłośnieniowy, tym lepiej stosować kable głośnikowe o większym przekroju. Długość wykorzystywanych kabli, powinna być z kolei, w miarę możliwości, jak najkrótsza.

jakie kable do głośników

Złącza kabli głośnikowych

Kable do głośników mogą mieć odizolowane końcówki przewodnika lub zakończone są różnymi złączami, co pozwala na wygodne podłączenie ich zarówno do wzmacniacza czy amplitunera, jak i kolumny głośnikowej. Zakończenie kabla odpowiednim złączem, pomaga też zapobiegać procesowi utleniania, czyli wytworzenia warstwy tlenku na końcówce kabla, co w konsekwencji, może utrudniać przewodzenie sygnału i wpływać na jego jakość.


Do najpopularniejszych typów wtyków, wykorzystywanych w kablach głośnikowych, należą tzw. wtyki bananowe oraz widełkowe. Nazwy tych złączy głośnikowych, wzięły się od ich charakterystycznych kształtów. Wtyk bananowy umieszczamy w przystosowanym do niego terminalu głośnikowym bezpośrednio (wkładając od góry w otwór o średnicy dostosowanej do wtyku), a widełki wkładamy pod specjalną nakrętkę i dokręcamy ją.


Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kolumny głośnikowe mają terminale przystosowane do podłączenia kabla z tego typu złączami. Problem pojawia się najczęściej w tańszych, budżetowych kolumnach, które mogą mieć tzw. terminale zaciskowe. W tym wypadku, konieczne może okazać się wykorzystanie kabla z odizolowaną końcówką, pozbawioną dodatkowych końcówek.

Kable konfekcjonowane i na metry

W sprzedaży dostępne są kable głośnikowe konfekcjonowane, czyli wyposażone już w odpowiednie końcówki i sprzedawane w odcinkach o określonej długości. Jeśli nie chcemy samodzielnie montować odpowiednich wtyków, a jednocześnie nie chcemy z nich rezygnować, zakup takiego kabla będzie doskonałym wyborem.


Dostępne są również przewody głośnikowe nawinięte na specjalne rolki i sprzedawane na metry, zgodnie z życzeniem klienta. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne wówczas, gdy planujemy w domu rozbudowaną instalację kina domowego lub przewodowy system multiroom.

Kable do głośników instalacyjnych

Jaki kabel do głośników instalacyjnych będzie najlepszy? Systemy audio wykorzystujące tego typu nagłośnienie, stawiają nieco inne wymagania kablom głośnikowym. Chodzi przede wszystkim o zwiększoną odporność okablowania na korozję, z uwagi na konieczność zabudowywania kabli w ścianach i sufitach, aby były one niewidoczne w aranżacji pomieszczenia. Stosując odpowiedniej jakości przewód głośnikowy, unikniemy konieczności jego wymiany po pewnym czasie, co mogłoby się przyczynić niekiedy do przeprowadzenia poważnego remontu.

Okablowanie subwoofera

Specyficzną kolumną głośnikową wykorzystywaną w systemie audio, jest subwoofer, czyli głośnik niskotonowy. W zestawach stereo i kina domowego stosowane są najczęściej subwoofery aktywne, które podłącza się do wzmacniacza lub amplitunera kablem audio, zakończonym wtykami RCA. Z jednej strony, przewód głośnikowy podłączamy do gniazda Pre Out w urządzeniu wzmacniającym sygnał, a z drugiej, do wejścia RCA subwoofera. Niekiedy może być konieczne zastosowanie kabla typu Y, czyli takiego, który z jednej strony zakończony jest pojedynczym, a z drugiej podwójnym złączem RCA.

Subwoofery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756