Złącza kabli głośnikowych
Kable do głośników mogą mieć odizolowane końcówki przewodnika lub zakończone są różnymi złączami, co pozwala na wygodne podłączenie ich zarówno do wzmacniacza czy amplitunera, jak i kolumny głośnikowej. Zakończenie kabla odpowiednim złączem, pomaga też zapobiegać procesowi utleniania, czyli wytworzenia warstwy tlenku na końcówce kabla, co w konsekwencji, może utrudniać przewodzenie sygnału i wpływać na jego jakość.
Do najpopularniejszych typów wtyków, wykorzystywanych w kablach głośnikowych, należą tzw. wtyki bananowe oraz widełkowe. Nazwy tych złączy głośnikowych, wzięły się od ich charakterystycznych kształtów. Wtyk bananowy umieszczamy w przystosowanym do niego terminalu głośnikowym bezpośrednio (wkładając od góry w otwór o średnicy dostosowanej do wtyku), a widełki wkładamy pod specjalną nakrętkę i dokręcamy ją.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kolumny głośnikowe mają terminale przystosowane do podłączenia kabla z tego typu złączami. Problem pojawia się najczęściej w tańszych, budżetowych kolumnach, które mogą mieć tzw. terminale zaciskowe. W tym wypadku, konieczne może okazać się wykorzystanie kabla z odizolowaną końcówką, pozbawioną dodatkowych końcówek.
Kable konfekcjonowane i na metry
W sprzedaży dostępne są kable głośnikowe konfekcjonowane, czyli wyposażone już w odpowiednie końcówki i sprzedawane w odcinkach o określonej długości. Jeśli nie chcemy samodzielnie montować odpowiednich wtyków, a jednocześnie nie chcemy z nich rezygnować, zakup takiego kabla będzie doskonałym wyborem.
Dostępne są również przewody głośnikowe nawinięte na specjalne rolki i sprzedawane na metry, zgodnie z życzeniem klienta. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne wówczas, gdy planujemy w domu rozbudowaną instalację kina domowego lub przewodowy system multiroom.
Kable do głośników instalacyjnych
Jaki kabel do głośników instalacyjnych będzie najlepszy? Systemy audio wykorzystujące tego typu nagłośnienie, stawiają nieco inne wymagania kablom głośnikowym. Chodzi przede wszystkim o zwiększoną odporność okablowania na korozję, z uwagi na konieczność zabudowywania kabli w ścianach i sufitach, aby były one niewidoczne w aranżacji pomieszczenia. Stosując odpowiedniej jakości przewód głośnikowy, unikniemy konieczności jego wymiany po pewnym czasie, co mogłoby się przyczynić niekiedy do przeprowadzenia poważnego remontu.
Okablowanie subwoofera
Specyficzną kolumną głośnikową wykorzystywaną w systemie audio, jest subwoofer, czyli głośnik niskotonowy. W zestawach stereo i kina domowego stosowane są najczęściej subwoofery aktywne, które podłącza się do wzmacniacza lub amplitunera kablem audio, zakończonym wtykami RCA. Z jednej strony, przewód głośnikowy podłączamy do gniazda Pre Out w urządzeniu wzmacniającym sygnał, a z drugiej, do wejścia RCA subwoofera. Niekiedy może być konieczne zastosowanie kabla typu Y, czyli takiego, który z jednej strony zakończony jest pojedynczym, a z drugiej podwójnym złączem RCA.