Poradniki Eksperta

HDMI ARC – co to jest?


Możliwości techniczne wykorzystywanych przez nas urządzeń stale rosną. Rozwijają się również standardy złącz, które używane są do łączenia sprzętów. Jednym z kroków naprzód było wprowadzenie HDMI ARC. Co to takiego i co gwarantuje? Wyjaśniamy poniżej.hdmi arc


HDMI – kamień milowy w wyścigu po lepszą jakość


Możesz w to nie uwierzyć, ale standard HDMI jest już z nami od 2003 roku. Interfejs został zaprojektowany do przesyłania cyfrowego sygnału audio i wideo bez wymaganej kompresji danych. Dzięki HDMI możesz połączyć ze sobą wiele urządzeń i obecnie praktycznie każdy sprzęt komputerowy i RTV posiada takie złącze. Z interfejsu korzystają użytkownicy odtwarzaczy płyt, konsol do gier, projektorów, komputerów, monitorów oraz telewizorów rzecz jasna. W ofercie znajdują się tysiące różnych kabli HDMI, które wykonane są z różnych materiałów. W celu zapewnienia możliwie jak najlepszej jakości, warto sięgać po sprawdzone produkty, które nie zawiodą podczas przesyłania sygnału. Bardzo ważna jest również sama długość przewodu. 


Choć maksymalna odległość skutecznej transmisji pomiędzy urządzeniami wynosi 15 metrów, warto stosować możliwie jak najkrótsze połączenia. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwijano standard HDMI, co wiązało się z zapewnieniem większej częstotliwości odświeżania, a także zapewnienia lepszych rozdzielczości obrazu. 


Obecnie najbardziej zaawansowaną wersją interfejsu jest 2.1, którą wykorzystują już niektóre konsole do gier oraz nowe serie telewizorów. Bardzo ważnym elementem rozwoju było wprowadzenie kilka lat temu rozwiązania HDMI ARC. Co to takiego? Już wyjaśniamy!


Kable HDMI w naszej ofercie:


HDMI ARC – co to takiego?


Z tym terminem na pewno spotkasz się podczas wyboru sprzętu audio. ARC to skrót od Audio Return Channel (po polsku: kanał zwrotny audio). Został on wdrożony na etapie premiery standardu HDMI 1.4, który zaprezentowano w 2009 roku. To rozwiązanie ograniczało potrzebę wykorzystywania dodatkowego przewodu optycznego. Dzięki kanałowi zwrotnemu wystarczy tylko jeden kabel, aby rozpocząć odtwarzanie dźwięku wyłącznie z zewnętrznego systemu audio. Od tej pory w urządzeniach zaczęto wprowadzać złącza HDMI ARC, które bardzo usprawniły kwestię instalacji sprzętu audio. Jeśli po podłączeniu przewodu do właściwego slotu ARC nie działa, sprawdź ustawienia telewizora. Możliwe, że będzie trzeba dokonać zmian, gdyż coś blokuje prawidłową pracę sprzętu. To jednak zajmie tylko chwilę.


HDMI ARC jest funkcjonalnym rozwiązaniem, ale wnosi także pewne ograniczenia. Dotyczy to między innymi przesyłania kodeków. Warto to sprawdzić przed zakupem, jeśli zależy Ci na dźwięku w możliwie najwyższej jakości. Kanał zwrotny audio uniemożliwia przesyłanie między innymi kodeków Dolby Atmos czy DTS:X. Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie technologii eARC, która jest rozszerzeniem dotychczas wykorzystywanego kanału zwrotnego audio. O tym jednak napiszemy w odrębnym poradniku, do którego lektury zachęcamy.


Szukasz przewodu HDMI? Na co powinieneś zwrócić uwagę?


Oferta przewodów HDMI jest bardzo szeroka. Tylko w naszym sklepie internetowym znajduje się kilkaset modeli, które różnią się pod wieloma aspektami. Zakup pierwszego lepszego przewodu może zakończyć się niezadowoleniem wynikającym z kiepskiej jakości dźwięku i obrazu. Jeśli posiadasz wysokiej klasy telewizor i podłączasz do niego zewnętrzne urządzenia, powinieneś zadbać o możliwie jak najlepszą transmisję sygnału. To bardzo ważne także w przypadku rozwiązania ARC, które wykorzystywane jest w przypadku sprzętu nagłośnieniowego. Decydując się na zakup możesz kierować się marką, choć to nie zawsze prawidłowy wyznacznik jakości. W naszym sklepie znajdziesz kable HDMI wielu producentów. 


Staraj się jednak porównywać parametry poszczególnych modeli, aby mieć gwarancję prawidłowego wyboru. Na pewno kluczowa jest długość przewodu. Oczywiście musisz dopasować ją do odległości, w której znajdują się urządzenia. Staraj się jednak skracać te odcinki, aby zapewnić możliwie jak najlepszej jakości sygnał. W przypadku długich przewodów, powyżej 5 metrów, może dochodzić do strat, które będą wpływały na jakość dźwięku i obrazu. W przypadku połączeń sięgających 10 lub 15 metrów konieczne jest stosowanie wzmacniaczy sygnałów, które służą do łączenia krótszych odcinków przewodów. Sprawdź również obsługiwany format obrazu. Dobierz go zgodnie z posiadanym sprzętem:


  • 2K;
  • 4K;
  • 8K;
  • Full HD.


Kluczowy jest także typ złącz umieszczanych na końcach przewodu. Dostępnych jest kilka konfiguracji, które dedykowane są do łączenia ze sobą różnych urządzeń.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756