Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podłączyć głośniki do telewizora?

 2023-07-11 

Do podstawowego użytkowania, głośniki wbudowane w telewizor będą wystarczające. Jeśli jednak chcesz poprawić wrażenia dźwiękowe podczas oglądania filmów, odtwarzania audio z gier czy słuchania muzyki, niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego systemu audio. Może to być np. soundbar, zestaw stereo ze wzmacniaczem zintegrowanym lub system kina domowego z amplitunerem surround i zestawem kolumn głośnikowych. Jednak jak podłączyć głośniki do telewizora, aby wszystko funkcjonowało poprawnie? W zależności od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia, sposób podłączenia go do telewizora może wyglądać nieco inaczej. Odpowiednia instalacja zapewni dobrej jakości dźwięk i pozwoli wykorzystać w pełni możliwości zestawu nagłośnieniowego.

Złącza HDMI dostępne w telewizorze

Jeśli chcesz podłączyć nagłośnienie do telewizora, powinieneś zapoznać się ze złączami audio i audio-wideo, w jakie jest on wyposażony. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych należy HDMI. Zwróć uwagę na wersję HDMI obsługiwaną przez telewizor, co w połączeniu z odpowiednią wersją tego złącza, dostępnego np. w amplitunerze kina domowego, pozwoli w pełni wykorzystać możliwości standardu. Pamiętaj, że również kabel HDMI musi być kompatybilny z wersją HDMI telewizora i sprzętu audio-wideo, aby zachowane były odpowiednie parametry transmisji sygnału. 


Można tutaj przytoczyć regułę „najsłabszego ogniwa”. Jeśli telewizor obsługuje wersję HDMI 2.0, a amplituner jest kompatybilny z HDMI 1.4, wówczas zastosowanie kabla obsługującego nawet wersję 2.1 standardu HDMI nic nie zmieni. Zachowane zostaną parametry transmisji zgodne z tym najsłabszym, czyli HDMI 1.4 (tzw. wsteczna kompatybilność standardu).

Zwrotny kanał audio

Podłączając telewizor przez HDMI, np. do amplitunera kina domowego, możesz wykorzystać tzw. zwrotny kanał audio (ARC, od ang. Audio Return Channel). Dzięki temu, nie będzie konieczności podłączania oddzielnego kabla do transmisji dźwięku z telewizora do systemu nagłośnieniowego. Pamiętaj, że nie wszystkie złącza HDMI telewizora mogą obsługiwać to rozwiązanie. Wejście kompatybilne z ARC jest najczęściej odpowiednio oznaczone.


Na rynku pojawia się coraz więcej modeli telewizorów kompatybilnych z eARC (od ang. Enhanced Audio Return Channel), czyli rozszerzonym zwrotnym kanałem audio. Rozwiązanie to zostało wprowadzone wraz z wersją 2.1 standardu HDMI. Dzięki zwiększonej przepustowości łącza i większej prędkości transmisji danych, możliwe jest przesyłanie zwrotnym kanałem audio sygnałów kompatybilnych z zaawansowanymi systemami dźwięku przestrzennego, w tym np. Dolby Atmos. Filmy z dźwiękiem w tym systemie surround, dostępne są m.in. na Netflixie. Wykorzystując telewizor z eARC i obsługujący wspomniany serwis VoD, a także kino domowe kompatybilne z Atmosem (połączone z TV odpowiednim kablem HDMI), możemy w prosty sposób uzyskać trójwymiarowy dźwięk przestrzenny w domowym systemie audio-wideo.

Głośniki do telewizora w naszej ofercie:

Cyfrowe złącza audio

Telewizor ma zwykle cyfrowe optyczne złącze audio, które pozwala przesłać nieskompresowany dźwięk, np. do amplitunera, a stąd do głośników, które zostały do niego podłączone. W złącze optyczne wyposażanych jest wiele innych urządzeń audio, z wykorzystaniem których można nagłośnić telewizor, np. soundbary.


Innym cyfrowym złączem, które jest zwykle dostępne w telewizorze jest złącze koaksjalne. Również ono może zapewnić dobrej jakości dźwięk. Obsługuje sygnał audio w rozdzielczości do 24 bit i częstotliwości próbkowania nawet do 192 kHz (dla złącza optycznego częstotliwość ta wynosi zwykle mniej, bo 96 kHz).

Połączenie analogowe

Sprzęt audio, np. soundbary, wzmacniacze stereofoniczne czy amplitunery stereo i wielokanałowe, wyposażane są również w wejścia audio, najczęściej 2 x RCA (cinch) lub jack 3,5 mm. Nowe modele telewizorów mogą jednak nie mieć takich analogowych złączy. Jeśli chcesz nagłośnić tego typu model, konieczne może okazać się wykorzystanie połączenia cyfrowego lub bezprzewodowego i obsługującego te połączenia systemu audio.

Kolumny aktywne

Jak podłączyć głośniki do TV, jeśli mamy do czynienia z kolumnami aktywnymi, tzn. zintegrowanymi ze wzmacniaczem? Tego typu konstrukcje to funkcjonalne i uniwersalne, a jednocześnie łatwe w instalacji modele. Jeśli wyposażone są w złącza cyfrowe koaksjalne lub optyczne, zalecamy wykorzystanie właśnie tego typu połączenia. Pozwoli ono uzyskać lepszą jakość, w porównaniu z połączeniem analogowym, o ile takowe jest w ogóle dostępne w przypadku telewizora.

Jak podłączyć głośniki do telewizora bezprzewodowo?

Jeśli telewizor wyposażony jest w moduł Bluetooth do podłączenia go z obsługującym to rozwiązanie sprzętem audio, to nie będą potrzebne kable. Jak podłączyć głośniki do telewizora za pośrednictwem standardu Bluetooth? Wystarczy aktywować połączenie na obydwu urządzeniach i przeprowadzić proces parowania zgodnie z instrukcją obsługi sprzętu. Po nawiązaniu połączenia bezprzewodowego, zostanie ono zapisane w pamięci urządzeń i następne parowanie będzie przebiegało już automatycznie i szybko. W telewizorze wystarczy jeszcze tylko, zamiast domyślnego, wybrać wyjście audio Bluetooth.


Jeśli twój sprzęt audio nie obsługuje łączności bezprzewodowej, nic straconego. W sprzedaży dostępne są również specjalne zewnętrzne moduły Bluetooth, które podłącza się przewodowo do urządzenia, a za komunikację z telewizorem i strumieniowe przesyłanie audio odpowiada już sam moduł.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756