Poradniki Eksperta

Kino w domu – jak stworzyć domową salę kinową?


Różnorodność dostępnych na rynku komponentów audio i audio-wideo sprawia, że odpowiednio dobierając poszczególne urządzenia, możemy dziś mieć prawdziwe kino w domu. Podstawowymi elementami klasycznego zestawu kina domowego są głośniki i kolumny głośnikowe, a także amplituner i odtwarzacz Blu-ray. Ten ostatni, coraz częściej zastępowany jest przez sieciowe odtwarzacze wideo lub telewizor, pozwalający na dostęp do Internetu i obsługujący różnorodne serwisy muzyczne i VoD. Podpowiadamy, czym sugerować się przy wyborze sprzętu do domowej sali kinowej i na jaki sprzęt warto zwrócić uwagę, chcąc w domowym zaciszu stworzyć namiastkę profesjonalnej sali kinowej.kino w domu


Głośniki duże czy małe?


Domowa sala kinowa nie może obyć się bez dobrego nagłośnienia. W zależności od kubatury pomieszczenia, niezbędne będzie wykorzystanie kolumn audio o odpowiednich gabarytach. W dużym pomieszczeniu, jako kolumny frontowe możesz wykorzystać, np. parę głośników podłogowych, kolumnę centralną i kilka głośników surround. W mniejszej domowej sali kinowej, zamiast konstrukcji podłogowych, może sprawdzić się para kolumn podstawkowych, którą możesz umieścić bezpośrednio na szafce RTV, ustawić na specjalnych stojakach obok niej lub zawiesić na ścianie (na odpowiedniej wysokości względem słuchacza).


W zaawansowanych instalacjach kina domowego, stosowane są także głośniki do zabudowy. W wypadku systemu Dolby Atmos są one montowane wówczas w podwieszanym suficie. Jeśli chcesz uniknąć instalacji tego typu modeli, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z dźwięku Dolby Atmos w kinie domowym, możesz wykorzystać specjalne przystawki głośnikowe, które ustawia się np. na kolumnach podłogowych.


Sprawdź również: Jakie głośniki i kolumny do kina domowego?


Z subwooferem czy bez?


Jeśli mamy do czynienia z większym pomieszczeniem, wówczas warto wyposażyć zestaw głośnikowy dodatkowo w subwoofer. Pozwoli on wzbogacić brzmienie systemu audio o niskie tony, a tym samym uwydatnić efekty dźwiękowe odtwarzane przez kino domowe. W domu pomieszczeniem ze sprzętem audio wideo jest bardzo często salon. Dobrym rozwiązaniem może być więc zakup subwoofera bezprzewodowego, co znacznie ułatwi jego rozstawienie.


Sprawdź również: Subwoofer aktywny czy pasywny?


Amplituner do kina w domu – jaki wybrać?


Ważnym elementem w kinie domowym jest amplituner, do którego podłączamy wszystkie kolumny. To od obsługiwanych przez niego systemów surround zależy, na jaką wielokanałową konfigurację będziemy mogli sobie pozwolić. Podstawowy dźwięk 5.1-kanałowy obsłuży praktycznie każdy amplituner kina domowego. Jeśli jednak chcesz stworzyć bardziej zaawansowany system, np. Dolby Atmos czy Auro-3D, zwróć uwagę, czy urządzenie jest z nim kompatybilne.


Zamiast amplitunera możesz też wykorzystać osobne urządzenia w postaci procesorów dźwięku przestrzennego i odpowiedniej liczby wzmacniaczy wielokanałowych. Taki zestaw komponentów wykorzystywany jest jednak w najbardziej zaawansowanych domowych salach kinowych.Gotowe zestawy kina domowego


Jeśli nie chcesz wybierać poszczególnych komponentów osobno, możesz zdecydować się na zakup gotowego zestawu kina domowego. Mogą to być systemy składające się z kolumn głośnikowych oraz jednostki centralnej, która jest jednocześnie zmacniaczem, tunerem radiowym i odtwarzaczem wideo. Często mają one obudowę z tworzywa sztucznego i charakteryzują się smukłą konstrukcją, która zmieści się praktycznie w każdym pomieszczeniu.


Sprawdź również: Jak ustawić kino domowe i głośniki?


kino w domu

Jaki telewizor do kina domowego?


Kino w domu nie mogłoby istnieć bez odpowiedniego wyświetlacza treści wideo. W domowej sali kinowej, na którą często aranżowany jest salon, wykorzystywany jest zazwyczaj telewizor. Najlepszym wyborem będzie tutaj model wielkoekranowy. W praktyce, im więcej cali będzie miał wyświetlacz, tym lepiej. Nie zapominaj przy tym o rozdzielczości ekranu. Warto zdecydować się na model, który obsługuje rozdzielczość Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Możesz też wybrać model z ekranem rozdzielczości 8K, jednak treści dostępnej w tej jakości nie ma jeszcze zbyt wiele. Zwróć ponadto uwagę na kompatybilność telewizora z trybem HDR (ang. High Dynamic Range), czyli obsługą dużego zakresu dynamiki, co zapewni odpowiedni kontrast i bogatą paletę barw w wyświetlanym obrazie.Jaki projektor do domowej sali kinowej?


Doskonałą alternatywą dla telewizora może być projektor. Aranżując kino w domu i wybierając tego typu urządzenie, zwróć uwagę na rodzaj wykorzystywanej matrycy. Najpopularniejsze są projektory wykorzystujące technikę DLP (ang. Digital Light Processing) lub LED. Podobnie jak w telewizorach, znaczenie ma także rozdzielczość przetwarzanego obrazu. W wypadku projektorów, wystarczający może okazać się projektor obsługujący rozdzielczość Full HD. Jeśli możesz przeznaczyć nieco większą kwotę na zakup, wybierz model kompatybilny z rozdzielczością Ultra HD.


Zwróć uwagę również na jasność projektora. W praktyce im większa wartość tego parametru, tym lepiej projektor poradzi sobie w nasłonecznionych wnętrzach. Jeśli jednak częściej oglądasz filmy po zmroku lub w zaciemnionym pomieszczeniu (np. zasłaniając okna roletami), wówczas wystarczający będzie model o jasności nawet do 2000 ANSI lumenów.


Pamiętaj, że kupując projektor zamiast telewizora, powinieneś wyposażyć pokój kinowy w domu także w odpowiedni ekran lub pomalować ścianę specjalną farbą, na której ma być wyświetlany obraz z projektora.


Sprawdź również: Jaki projektor do kina domowego? Stwórz salę kinową w domu


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert