Poradniki Eksperta

Subwoofer aktywny czy pasywny?


Subwoofer to w praktyce kolumna niskotonowa, która w systemie audio odpowiedzialna jest za przetwarzanie niskich częstotliwości. W zestawie stereo wzbogaca brzmienie basów, np. podczas odtwarzania muzyki. Znacznie większą rolę odgrywa w kinie domowym, gdzie jest odpowiedzialny m.in. za przetwarzanie efektów dźwiękowych, takich jak np. eksplozje, strzały czy wybuchy. Wykorzystanie subwoofera, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach odsłuchowych, może pozytywnie wpłynąć na poprawę wrażeń dźwiękowych podczas oglądania filmów, seriali czy słuchania ulubionych utworów muzycznych. Ze względów konstrukcyjnych wyróżniamy dwie podstawowe odmiany subwooferów – aktywną i pasywną. Jaki subwoofer – aktywny czy pasywny – wybrać do domowego systemu audio?subwoofer aktywny czy pasywny


Subwoofer aktywny a pasywny


Która z tych konstrukcji lepiej sprawdzi się w domowym systemie audio i czym się one różnią? Zasadniczą różnicą między nimi jest brak lub obecność wzmacniacza w obudowie takiej kolumny niskotonowej. Lepiej kupić subwoofer pasywny czy aktywny? Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany przede wszystkim możliwościami systemu audio, z którym subwoofer ma współpracować. Większość wzmacniaczy czy amplitunerów dostępnych na rynku przystosowana jest do współpracy wyłącznie z subwooferami aktywnymi i wyposażana w stosowne wyjście audio (oznaczane np. jako Subwoofer Pre Out). Jest to najczęściej złącze typu RCA. W bardziej zaawansowanym sprzęcie do systemów audio, np. amplitunerach kina domowego, może być dostępne więcej niż jedno takie wyjście.


Subwoofery w naszej ofercie:


Subwoofer pasywny – co to znaczy?


Subwoofer pasywny to w praktyce kolumna niskotonowa bez wbudowanego wzmacniacza. Do poprawnej pracy w systemie audio wymaga więc wykorzystania dodatkowego urządzenia, które odpowiednio wzmocni sygnał, zanim ten zostanie przetworzony przez głośnik basowy wbudowany w subwoofer. Model pasywny podłączany bezpośrednio do jednostki centralnej systemu audio można spotkać m.in. w ekonomicznych zestawach kina domowego. Bardziej zaawansowane komponenty do domowych systemów stereo i surround zwykle obsługują tylko subwoofery aktywne.Subwoofer aktywny – czy jest lepszy?


Subwoofer aktywny ma zintegrowany układ wzmocnienia sygnału, który został właściwie dobrany przez projektanta i producenta już na etapie opracowywania modelu. Nie musimy się więc martwić o dopasowanie tego elementu do głośnika niskotonowego, aby zapewnić mu odpowiedni zapas mocy i wydobyć z niego maksimum możliwości.


Najczęściej wzmacniacz, który jest zintegrowany z subwooferem aktywnym, należy do klasy D. Tego typu rozwiązanie wyróżnia się dużą sprawnością, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu zniekształceń harmonicznych. Inna nazwa takiej konstrukcji to tzw. wzmacniacz impulsowy, w którym można wyróżnić dwa stany pracy – przewodzenie prądu w pełni lub całkowity brak przewodności.


subwoofer aktywny czy pasywny


Z uwagi na ten „zero-jedynkowy” tryb działania modele należące do klasy D często nazywane są wzmacniaczami cyfrowymi. Oznaczenie literą „D”, które przywodzi na myśl angielskie słowo „digital”, może sugerować, że mamy do czynienia z subwooferem wyposażonym właśnie w ów „cyfrowy” układ wzmacniający sygnał audio. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Mamy tu w praktyce do czynienia z analogowym układem impulsowym.


Jakie możliwości ma subwoofer aktywny?


W odróżnieniu od subwoofera pasywnego, model aktywny może być wyposażony w różnorodne złącza, przełączniki i pokrętła, które zwiększają jego funkcjonalność i możliwości wykorzystania w domowym systemie audio – niezależnie od tego, czy będzie to zestaw stereo czy kino domowe.


W najprostszych konstrukcyjnie subwooferach aktywnych znajdziemy zwykle włącznik zasilania i regulację wzmocnienia. Bardziej zaawansowane modele mają możliwość dostosowania częstotliwości odcięcia. Jest to górna wartość zakresu pasma częstotliwości obsługiwanego przez subwoofer. Ustawienie odpowiedniej wartości (w hercach) pozwala dopasować dźwięk przetwarzany przez głośnik niskotonowy do pozostałych kolumn zestawu audio. Regulacja tego parametru odbywa się płynnie – za pomocą odpowiedniego pokrętła lub skokowo – za pośrednictwem przełączników.


Kolejny, często spotykany parametr, jaki możemy modyfikować na panelu sterowania ulokowanym zwykle z tyłu obudowy subwoofera, to tzw. faza sygnału. Regulowana jest w zakresie od 0 do 180 stopni, najczęściej za pomocą specjalnego przełącznika. Dostosowanie tego parametru umożliwia zniwelowanie różnic fazowych w dźwiękach odtwarzanych przez subwoofer i pozostałe kolumny systemu nagłośnieniowego. Różnice te mogą być wywołane chociażby miejscem instalacji głośnika niskotonowego w pomieszczeniu odsłuchowym.

ampl

Model aktywny i bezprzewodowy


Subwoofer aktywny czy pasywny? A może aktywny model bezprzewodowy? To ostatnie rozwiązanie ma wiele zalet. Na rynku dostępne są różnorodne bezprzewodowe aktywne modele. Ustawienie takiego subwoofera w pomieszczeniu odsłuchowym, którym bardzo często jest domowy salon, jest znacznie łatwiejsze. W dodatku pozbywamy się konieczności odpowiedniego rozprowadzania okablowania, które trzeba by było skutecznie ukryć, by nie psuło wystroju wnętrza. Aktywne subwoofery bezprzewodowe są zwykle droższe od swoich przewodowych odpowiedników, jednak zapewniają większy komfort instalacji i konfiguracji.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 512 500 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756