Rodzaje gitar

Julia Stopczyk
Data dodania: 15-07-2025
Gitara z nylonowymi strunami

Gitara to jeden z najpopularniejszych sprzętów muzycznych na świecie. Instrumenty te mogą być bardzo różnorodne, a poszczególne rodzaje gitar mają swoje przeznaczenie, budowę i charakter brzmieniowy. W tym poradniku przyjrzymy się cechom i omówimy te najbardziej podstawowe typy urządzeń. Nie zabraknie też kilku słów o historii oraz różnicach konstrukcyjnych i technicznych.

Krótko o historii – od lutni do rocka

Choć ten poradnik skupia się na nowoczesnych instrumentach, warto wiedzieć, że gitara ma długą i bogatą historię. Jej przodkami były instrumenty strunowe takie jak lutnia, oud czy vihuela. Pierwsze gitary przypominające dzisiejsze, powstały w Hiszpanii w XVI wieku. Ich rozwój doprowadził do wykształcenia się gitary klasycznej, która z czasem zyskała popularność w całej Europie.


XX wiek przyniósł rewolucję – pojawiły się gitary akustyczne, a potem elektryczne, które zmieniły oblicze muzyki. Wraz z nimi narodziły się nowe gatunki muzyczne takie jak blues, rock czy metal. Możemy powiedzieć, że gdyby nie rozwój instrumentów, muzyka dziś brzmiałaby zupełnie inaczej. Być może nie poznalibyśmy Jimiego Hendrixa, Erica Claptona, Carlosa Santany czy Eddiego van Halena. To m.in. oni pokazali, w jaki sposób można rozwijać grę na gitarze. Każdy z tych artystów miał lub ma swoje ulubione modele oraz styl. Wszystkich jednak łączy to, że… kiedyś zaczynali. Natomiast nie ma początków bez dobrego poznania instrumentu. Jeśli i Ty szukasz krótkiego przewodnika i chcesz poznać rodzaje gitar, by znaleźć model odpowiedni dla siebie, koniecznie czytaj dalej.

Gitary dostępne w naszej ofercie:

Gitara klasyczna – idealna na początek (ale nie dla każdego)

Gitara klasyczna to instrument z nylonowymi strunami, który cechuje się delikatnym, ciepłym brzmieniem. Ma ona szeroki gryf i pudło rezonansowe z otworem (rozeta), umieszczonym w centralnej części. Najczęściej używana jest w muzyce klasycznej, hiszpańskiej i flamenco. Instrument ten jest ceniony szczególnie przez początkujących gitarzystów, ponieważ ma miękkie struny i gra na nich jest łatwiejsza dla osób, które dopiero zaczynają się uczyć. Poza tym, gitary te są tańsze niż modele elektryczne. Oprócz tego nie potrzebują właściwie żadnych dodatkowych akcesoriów – z wyjątkiem tych, które uznamy za przydatne, jak pas czy stojak.


Oczywiście gitara ta ma też swoje mankamenty. Zwykle jest wystarczająca na początku drogi ze względu na mniej wyraziste brzmienia i ograniczone możliwości. Sprawdzi się przy nauce podstawowych technik. Jednak osoby z mniejszymi dłońmi przy szerszych gryfach mogą mieć pewne trudności z grą na gitarze.

Gitara akustyczna

Gitara akustyczna na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do klasycznej. Jedną podstawową cechę, która różni jedną od drugiej – są metalowe struny. Dzięki nim sprzęt brzmi głośniej, ostrzej i wyraźniej. Jest chętnie używana w muzyce folkowej, country, popowej czy rockowej unplugged. Ma też węższy gryf i może występować w wersji elektroakustycznej – z wbudowanym przetwornikiem i wyjściem do podłączenia wzmacniacza. Jednak nawet bez wzmocnienia ma brzmienie wyraźniejsze i bardziej donośne niż gitara klasyczna. Jest też bardziej uniwersalna w kontekście gatunków muzycznych. Jednocześnie struny w akustykach są nieco twardsze. Dlatego początkowo gra może powodować dyskomfort, jednak z czasem palce powinny się przyzwyczaić.

Gitara elektryczna

Gitara elektryczna to instrument bez pudła rezonansowego – dźwięk powstaje dzięki przetwornikom elektromagnetycznym i musi być wzmocniony wzmacniaczem. Umożliwia stosowanie efektów, zniekształceń oraz różnorodnych technik gry. Jest wszechobecna w rocku, metalu, bluesie, jazzie i popie.


Nie da się jednak mówić o gitarach elektrycznych bez wspomnienia ich fascynującej historii. Pierwsze takie instrumenty pojawiły się w latach 30. XX wieku jako odpowiedź na poszukiwania sposobów na wzmocnienie dźwięku. Pionierami są tutaj George Beauchamp i Adolph Rickenbacker, którzy stworzyli jedne z pierwszych gitar elektrycznych z przetwornikami magnetycznymi. George Beauchamp we współpracy z Paulem Barthem stworzył w 1935 roku jeden z pierwszych sprzedawanych komercyjnie modeli. Rok później nastąpił prawdziwy przełom. Firma Gibson wprowadziła na rynek model ES-150, był to pierwszy sukces tej marki. Już za niespełna dwie dekady nastała „złota era” gitary elektrycznej – w latach 50. i 60. stworzono ikoniczne modele, takie jak Fender Stratocaster i Gibson Les Paul. Instrumenty te na trwałe ukształtowały brzmienie tej epoki.


Jednocześnie trwały też eksperymenty nad różnymi typami korpusu. Dziś rozróżniamy trzy: solid body, semi-hollow i hollow, przy czym ten pierwszy jest zdecydowanie najpopularniejszy. Gitary elektryczne błyskawicznie zyskały sławę, stając się symbolem buntu, wolności, swobody artystycznej i ekspresji. Wszystko to dzięki szerokim możliwościom brzmieniowym, wygodnemu gryfowi, miękkim strunom i wielu efektom gitarowym. Choć dla początkujących nauka może być trudniejsza, to jednak kto raz zacznie na niej grać, już nie przestanie.

Gitara basowa

Kolejny rodzaj gitary elektrycznej, to bas. Ten model ma dłuższy gryf i grubsze struny – zwykle cztery, choć bywają modele pięcio- i sześciostrunowe. Jej zadaniem jest zapewnianie niskiego pasma – rytmicznego i harmonicznego podparcia dla reszty zespołu. Bas występuje głównie jako gitara elektryczna, choć istnieją też wersje akustyczne. Ma głębokie i charakterystyczne brzmienie. Świetnie sprawdza się podczas nauki gry, ale… nie jest to to samo, co zwykły elektryk i nie nadaje się do solowego grania. Jest też dobra dla osób, które wolą rytmikę od solówek, lubią grać w zespole i cenią sobie potężne, niskie brzmienie.

Różnice konstrukcyjne – liczba strun, gryfów i inne wariacje

Na koniec warto dodać, że choć mamy kilka głównych rodzajów gitar, to jeszcze poszczególne z nich mają w swoim obrębie różne typy. Na przykład różnią się pod względem liczby strun (6, 7, 8 i więcej), kształtu korpusu, skali (czyli długości menzury), liczby gryfów (tak, istnieją gitary dwugryfowe) i obecności dodatkowych funkcji – jak np. tremolo, aktywna elektronika czy multiskala. To wszystko pokazuje, jak zróżnicowany może być świat instrumentów.


Każdy z tych typów ma swoje cechy, przeznaczenie, wady i zalety. Jeśli szukamy gitary odpowiedniej dla siebie, to zawsze warto odpowiedzieć sobie na pytania o to, jaką muzykę chcemy grać oraz na czym najbardziej nam zależy? Czy na serio chcemy grać w kapeli, a może wolimy grywać podczas spotkań ze znajomymi i imprez w plenerze. Rozważenie tych kwestii to klucz do wyboru odpowiedniego instrumentu. Bo choć rodzaje gitar są różnorodne, każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku, gustu muzycznego czy budżetu.

Gitary elektryczne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756