Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki keyboard dla początkujących?

 2023-08-28 

Przeglądając oferty różnego rodzaju keyboardów możemy poczuć się dość przytłoczeni liczbą różnego rodzaju instrumentów z jeszcze bardziej licznymi funkcjami. Jaki keyboard dla początkujących będzie najlepszy? Na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem? Czy warto od razu inwestować w drogi i profesjonalny sprzęt?

Ulepszanie samego siebie

Istniej wiele czynności, które przez psychologów uznawane są za najlepsze środki do rozwoju osobistego. Większość specjalistów jednym tchem wymienia sporty zespołowe, szachy, pisanie dzienników czy malowanie. Umiejętnością, która na żadnym polu nie ustępuje wcześniej wymienionym, jest gra na instrumencie – nieważne jakim. Nauka grania rozwija wiele umiejętności poczynając od podzielności uwagi, poprzez kreatywność, aż po cierpliwość. Zalety z nauki gry na różnego rodzaju instrumentach odczuwalne są szczególnie przez dzieci, które posiadają najbardziej chłonne i łaknące wiedzy umysły. Jeżeli zastanawiałeś się nad tym, by samemu nauczyć się lub sprezentować komuś ciekawy instrument, który spełni wszelkie wymagania jakości, ale również nie będzie zbyt uciążliwy dla innych domowników, najlepszym rozwiązaniem może okazać się keyboard.


Ta nowoczesna wersja pianina nie tylko zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne instrumenty, ale również wyposażona jest liczne funkcje dodatkowe, które mogą zachęcić stawiającego swoje pierwsze kroki w świecie muzyki do dalszej pracy i nauki. Wybór odpowiedniego instrumentu, zwłaszcza dla laika, może nie być tak prosty, jakby mogło się to wydawać. Jaki keyboard dla początkujących wybrać, by nie rzucić niedoświadczonej osoby na głęboką wodę? Jakie zalety posiada keyboard nad klasycznym pianinem? Tego dowiesz się w tym poradniku.

Keyboardy w naszej ofercie:

Czy keyboard zastąpi pianino lub fortepian?

Wielu osobom wydaje się, że keyboard jest elektronicznym odpowiednikiem pianina, lecz nie jest to do końca prawda. Choć na pierwszy rzut oka instrumenty te są bardzo podobne, technika grania i możliwości wydawanych dźwięków są różne. Część nauczycieli gry na fortepianie i pianinie zaleca, aby przynajmniej początki nauki gry rozpocząć na tradycyjnym sprzęcie, gdyż pozbywamy się wtedy ryzyka nabawienia się pewnych nawyków, które w zetknięciu z klasycznym instrumentem mogą zniweczyć nawet lata ćwiczeń. Inny punkt spojrzenia można przyjąć jednak, gdy bliżej przyjrzymy się ofercie wysokiej klasy keyboardów, które potrafią odwzorowywać wymogi techniczne pianina czy fortepianu. Szczególną uwagę należy tu zwrócić uwagę na keyboardy dynamiczne, o których pomówimy już za chwilę. Jeżeli dokonamy odpowiedniego zakupu keyboardu, różnice między graniem „klasycznym” a „nowoczesnym” będą prawie niezauważalne.


Oczywiście, nie każdy posiadacz keyboardu na celu ma nauczenie się gry na tradycyjnych instrumentach. Keyboardy posiadają ogrom różnego rodzaju możliwości, z czego prawdopodobnie najbardziej zauważalną jest możliwość gry na jakoby różnych instrumentach, nie tylko na pianinie. Dzięki temu posiadając nowoczesne urządzenie zyskujemy zupełnie nowe pola tworzenia i grania muzyki w zupełnie różnych stylach. W tym artykule skupimy się na wybraniu jak najlepszego keyboardu – tym, którzy marzą o nauce klasycznej gry na fortepianie czy pianinie zaleca się ćwiczenie na oryginalnych instrumentach lub specjalnym pianinie cyfrowym.

Klawiatura dynamiczna

Przechodząc do konkretnych wskazówek, jaki keyboard dla początkujących wybrać, zaczniemy od specjalnego rodzaju klawiatury, jaką jest klawiatura dynamiczna. Klawiatura keyboardu, to nic innego jak same klawisze. I właśnie wykorzystując analogię klawiatury komputerowej, warto wyjaśnić, czym różnią się w keyboardzie klawiatury dynamiczne od zwykłych. Zwykła przypomina najprostsze narzędzia do obsługi komputera – wystarczy że wciśniesz klawisz na tyle głęboko, by „zaskoczył”, a sygnał o jego wybraniu zostanie automatycznie przesłany. Klawiatury dynamiczne natomiast wyczuwają siłę nacisku na klawisz. Dzięki temu muzyk może kontrolować z jaką intensywnością chce odegrać dany dźwięk. Rozwiązanie to jest bliźniacze do klasycznego pianina czy fortepianu – im mocniej naciśniemy w klawisz, tym młoteczek mocniej uderzy w strunę.

Pełna klawiatura

Przeglądając oferty różnorodnych keyboardów natkniemy się na mniejsze modele, które nie posiadają liczby klawiszy, która usatysfakcjonowałaby profesjonalnego muzyka. Czy zatem początkujący adept muzyki może wyposażyć się w prostszą i przy tym tańsza wersję sprzętu? Na początkowych etapach nauki pełnowymiarowa klawiatura nie jest tak bardzo przydatna – początkujący muzycy powoli oswajają się z samą techniką grania, ćwiczą podzielność uwagi, zręczność itp. Dość szybko przyjdzie jednak etap, w którym ograniczona wersja klawiatury okaże się niewystarczająca. Wiele z uproszczonych instrumentów nie pozwala chociażby na swobodną grę na dwie ręce. Dlatego też zaleca się, by kupując nowy keyboard, wybrać od razu ten pełnowymiarowy.

Inne istotne cechy

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę zastanawiając się, jaki keyboard dla początkujących wybrać? Liczba dodatkowych funkcji modyfikujących dźwięk jest przeogromna. W zależności od modelu, który wybierzesz, możesz liczyć chociażby na zmianę aranżacji, większą liczbę barw, polifonię czy funkcję nagrywania dźwięków. Choć może wydawać się, że im więcej funkcji posiada urządzenie, tym lepiej – dla początkujących muzyków zbyt duża liczba możliwości może być po prostu przytłaczająca. Gdy „zielona” osoba zasiądzie przed instrumentem pełnym pokręteł, suwaków, guzików i licznych danych na wyświetlaczu, może nie tylko niczego nie zrozumieć, ale wręcz się zniechęcić. Podstawowym zestawem, który powinien zadowolić każdego początkującego miłośnika muzyki powinna być porządna polifonia i proste narzędzia podstawowe jak łączenie barw, chór czy pogłos.


Współczesne keyboardy posiadają wiele udogodnień, które znacznie ułatwiają użytkowanie urządzeń. Poza niską wagą urządzenia, warto zwrócić również uwagę na takie rzeczy jak jakość wyświetlacza, dodatkowa pamięć wbudowana, pojemność akumulatora czy możliwości sekwencera, który pozwala na odtwarzanie wcześniej zapisanych melodii, by grać niejako w akompaniamencie.

Keyboardy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756