Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie głośniki na imprezę?

 2022-09-23 

Po ciężkim i wyczerpującym tygodniu, spędzonym w pracy lub na uczelni, każdy lubi oderwać się od szarej rzeczywistości i dać się porwać rytmom muzyki. Impreza w gronie rodziny i znajomych nie może obyć się bez dźwięków ulubionych piosenek i właśnie dlatego, warto zadbać o odpowiednie nagłośnienie. Jakość utworów puszczanych z głośników, różni się w zależności od wybranego modelu. Zatem jakie wybrać głośniki na imprezę, aby mieć pewność, że dźwięki z nich płynące będą czyste, ale i sam sprzęt okaże się funkcjonalny?

Jak wybrać głośniki na imprezę?


Mało kto wyobraża sobie udaną imprezę bez muzyki, szczególnie gdy mówimy o wyjątkowych okazjach, jak urodziny, czy wesele. Dobór nagłośnienia może sprawiać kłopoty, ale dokładne przeanalizowanie Waszych potrzeb i oczekiwań, będzie tak naprawdę najważniejszym etapem. Głośniki na imprezę muszą charakteryzować się parametrami, które określą, do jakich typów imprez nadają się najlepiej. W zależności od sytuacji, głośniki powinny być wytrzymałe i odporne na duże obciążenia, które są cechą charakterystyczną niemal każdej imprezy. 


Ważnymi aspektami są także przystosowanie urządzenia do warunków atmosferycznych, jeśli impreza ma się odbyć w plenerze oraz dynamika oferowanych przez nie brzmień. Jeśli planujecie imprezę w mieszkaniu lub innej przestrzeni zamkniętej, nie możecie zapomnieć o tym, aby głośniki były dobrane pod kątem rozmiarów pomieszczenia i jego akustyki. Wiele osób decyduje się na głośniki na imprezę, wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, które mogą skutecznie podnieść atrakcyjność zarówno ich działania, jak i całej zabawy. W jaki sposób należy zatem wybierać głośniki na imprezę pod kątem wspomnianych wyżej sytuacji?

Głośniki w naszej ofercie:

Głośniki plenerowe


Na początku zajmijmy się kwestią zasilania, która jest kluczowa w zależności od typu imprezy, którą planujecie. W warunkach otwartej przestrzeni, czyli pleneru, nie zawsze jest możliwość podłączenia głośników do prądu. Jedynym wyjściem stają się zatem głośniki na imprezę wyposażone we własne źródło zasilania, czyli akumulatory. 


Oferują one nawet kilka godzin pracy, ale musicie liczyć się z tym, że ich moc będzie niższa od głośników zasilanych z gniazdka sieciowego. Rodzi to pewien problem, ponieważ z zasady głośniki używane na zewnątrz powinny mieć wyższą moc. Wynika to z akustyki otwartych pomieszczeń, a w zasadzie jej braku. Dźwięki nie mając żadnych fizycznych barier, będą dosłownie „uciekać” na wszystkie strony, przez co ucierpi jakość. 


Jedynym sposobem na uratowanie takiej sytuacji, jest zastosowanie właśnie wyższej mocy, ale głośniki z akumulatorami mogą w takim przypadku zaoferować niższe wartości. Paradoksalnie zatem głośniki akumulatorowe mogą nawet lepiej sprawdzić się w mieszkaniu i innych zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ takie miejsca nie wymagają dużej mocy, ale o tym za chwilę. 


Wracając do plenerowych imprez, najlepszym rozwiązaniem w przypadku braku zasilania sieciowego, jest zastosowanie kilku głośników, które mogą być ze sobą połączone bezprzewodowo i korzystać z jednego źródła dźwięku. Odpowiednie ich rozmieszczenie na terenie imprezy sprawi, że dźwięk dotrze w dobrej jakości do uszu wszystkich gości. Technologia taka nazywa się TWS (True Wireless Stereo).

Zasilanie i moc głośników na imprezę


Jaki głośnik na imprezę wybrać do pomieszczeń zamkniętych? Sytuacja z akustyką wygląda tutaj diametralnie inaczej. Dźwięk będzie miał ograniczoną przestrzeń, dlatego trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wyboru głośników na tego typu imprezę. Najważniejszy jest rozmiar pomieszczenia i to od tego będzie zależeć, jaka moc głośników na imprezę będzie najlepsza. Pokoje i niewielkie pomieszczenia z łatwością wypełni muzyką nawet wspomniany wyżej głośnik z akumulatorem o mocy do 40 wat. W przypadku sal imprezowych o większej powierzchni (powyżej 40 metrów kwadratowych), lepiej postawić na zestawy z aktywnymi kolumnami o mocy powyżej 100 wat. Największą ich zaletą jest to, że mogą z powodzeniem być stosowane w plenerze, o ile będą mieć dostęp do gniazdka z prądem 230 volt.


Źródło dźwięku


Muzyka musi mieć swoje źródło, zanim popłynie z głośników. W przypadku imprez lepiej sprawdzą się nowocześniejsze rozwiązania, niż te tradycyjny, analogowe. Do obsługi głośników w zupełności powinien zatem wystarczyć smartfon lub tablet, który możecie z nimi sparować poprzez Bluetooth. Coraz częściej można spotkać nawet potężne kolumny, które z łatwością połączą się z naszym urządzeniem bezprzewodowo. Alternatywą jest tutaj wejście analogowe, najczęściej mini Jack 3,5 mm, które stosuje się w przypadku większych imprez. Fizyczna możliwość połączenia głośnika z laptopem, daje gwarancję wysokiej jakości dźwięku, a także stabilnego połączenia, które nie zawsze może być zagwarantowane w przypadku rozwiązań bezprzewodowych.

Karaoke i oświetlenie


Funkcje dodatkowe głośników przeznaczonych na imprezę, to głównie wbudowany zestaw karaoke i kolorowe podświetlenie. Zestaw karaoke wyposażony jest w jeden lub więcej mikrofonów oraz przewód, którym należy je połączyć z głośnikami. Śpiewanie ulubionych piosenek wraz z przyjaciółmi może być najciekawszym momentem całej imprezy, o którym nikt nie zapomni. Podświetlenie LED natomiast reaguje na poziom głośności, a także rytmikę, tworząc idealną do zabawy kolorową iluminację.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756