Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dolby Atmos – co to jest? Trójwymiarowy dźwięk w zasięgu

Data dodania: 11-06-2024
telewizor z wbudowanym dekoderem

W odbiorze treści multimedialnych jest nie tylko to, co widzimy, ale również to co słyszymy. Standard Ultra HD nową jakość w zakresie transmisji obrazu, którą doskonale uzupełnia format dźwięku obiektowego Dolby Atmos. W tym poradniku przyjrzymy mu się bliżej. Dowiesz się, jakie możliwości oferuje nowy standard i jakie urządzenia pozwolą Ci cieszyć się nim zaciszu własnego domu.

Co to dźwięk przestrzenny?

Zanim rozpoczniemy dyskusję nad Dolby Atmos, warto wyjaśnić, czym jest dźwięk przestrzenny i jak wpływa na odbiór słyszalnych treści. Już w latach 80. ubiegłego wieku opracowany został system dźwięku przestrzennego Dolby Surround. Wykorzystywał on 3 głośniki. Z przodu umieszczono dwa, po jednym na prawy i lewy kanał, zaś z tyłu znajdował się głośnik surround odpowiadający za efekty. Dzięki takiemu rozmieszczeniu nagłośnienia widz, oglądający materiał ze ścieżką w formacie Dolby Surround, mógł mieć wrażenie, że dźwięk przestrzenny go praktycznie otacza, a on sam jest w centrum akcji. Takie rozwiązanie znacznie polepszało wrażenia słuchowe względem tradycyjnej ścieżki stereofonicznej, zwłaszcza, gdy korzystaliśmy z wysokiej jakości sprzętu.


Oczywiście Dolby Surround to dźwięk przestrzenny we wczesnej formie. Z czasem konfiguracje zaczęły być rozbudowywane o dodatkowe głośniki i ścieżki, co umożliwiło rejestrację większej ilości detali oraz udoskonalenia poczucia głębi brzmienia. Dobrze zrealizowana ścieżka dźwiękowa sprawia, że możesz usłyszeć, z jakiego kierunku dobiega odgłos. Cechy te świetnie  można uchwycić nie tylko w filmach, ale i w grach.


Popularnym systemem dźwięku wielokanałowego przez wiele lat był 5.1. Wykorzystywano go m.in. na dyskach DVD. W formacie tym mamy 5 kanałów pełnopasmowych – trzy przednie: lewy, centralny oraz prawy i dwa tylne: lewy i prawy oraz kanał subwoofer. Dźwięk przestrzenny zapisywano w formacie Dolby Digital czy DTS. Z czasem systemy zaczęły być rozbudowywane do formatów: 6.1, 7.1, a nawet 9.1, a Dolby Atmos jako jeden z najnowszych standardów oferuje jeszcze szersze możliwości.

Głośniki Bluetooth w naszej ofercie:

Dolby Atmos – co to oznacza?

Wiesz już, czym jest dźwięk przestrzenny, a Dolby Atmos jest jedną z jego najnowszych interpretacji. Rozwija on tę koncepcję o dźwięk obiektowy, a jego największą konkurencją jest format DTS:X. Poza dodatkowymi kanałami podczas tworzenia ścieżki dźwiękowej realizatorzy lokują obiekty w trójwymiarowej przestrzeni. Oznacza to, że odbiorca powinien usłyszeć dźwięk dobiegający z konkretnego miejsca w pomieszczeniu, oczywiście zgodnie z możliwościami, jakie oferuje jego system kina domowego.


Teoretycznie w formacie Dolby Atmos liczba ścieżek audio jest nieograniczona. W praktyce przygotowany materiał jest w czasie rzeczywistym dostosowywany do konkretnej konfiguracji głośników. Dźwięk przestrzenny może być wzbogacony o efekty dobiegające nie tylko od frontu czy tyłu, jak np. w tradycyjnym formacie 5.1, ale również od góry. Dzięki temu tworzy się efekt przypominający kopułę dźwiękową, a podczas oglądania filmu możesz poczuć, że wybrane partie dźwięków dobiegają od góry, np. gdy usłyszysz przelot samolotu.

Dolby Atmos – rozmieszczenie głośników

Wyjaśniliśmy, jakie efekty dodaje standard Dolby Atmos. Rozmieszczenie głośników jest niezwykle istotne, abyś mógł się nimi cieszyć. Wszystko oczywiście zależy od tego, z jakim systemem kina domowego mamy do czynienia. W przypadku amplitunerów kompatybilnych z Dolby Atmos, zaleca się montaż sufitowych głośników Dolby Atmos. Ważne, by głośniki były przynajmniej dwa, choć wszystko zależy od tego, jak zaawansowanym sprzętem dysponujesz.


W przypadku 9-kanałowego amplitunera, mogą być nawet 4 dodatkowe głośniki Dolby Atmos - dwa montujesz przed słuchaczem i dwa za nim. Instalacja systemu może wydawać się skomplikowana i owszem, wymaga pewnej wiedzy. Jednak instrukcje zawierają sugestie dotyczące montażu systemu kina domowego Dolby Atmos. Rozmieszczenie głośników jest dokładnie opisane, a po dokonaniu instalacji, za pomocą dołączonego mikrofonu, system wykona autokalibrację.


Jeśli nie masz możliwości montażu na suficie, dostępne są nakładkowe głośniki Dolby Atmos. Umieszcza się ja na frontowych kolumnach, a przetworniki są pod kątem skierowane do sufitu. Dzięki temu dźwięk się od niego odbija.

Soundbar z Dolby Atmos

Cenimy sobie rozwiązania łatwe w instalacji i adaptacji. Dlatego często, zamiast na duży zestaw kina domowego, decydujemy się na wysokiej jakości soundbar Dolby Atmos, który ma zapewnić nam dźwięk przestrzenny w domu. Wybór  nagłośnienia jest ogromny, od prostszych modeli w cenie ok. 1000 zł do tych najbardziej zaawansowanych, nawet dziesięciokrotnie droższych.


Wszystko zależy oczywiście od Twojego budżetu oraz pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany sprzęt. Najprostsze modele pracują w konfiguracji 2.1, bardziej zaawansowane sounbary, np. w 3.1.2. Emitowany jest dźwięk lewego, centralnego i prawego kanału oraz niskotonowy z subwoofera.


Są również dwa głośniki Dolby Atmos, wbudowane w soundbar, skierowane pod kątem do góry, emitowany przez nie dźwięk odbija się więc od sufitu i trafia do widza, podobnie jak we wspominanych wcześniej zestawach kina domowego. Dodatkowo, w zależności od producenta, często taką konfigurację można rozbudować o dwa tylne głośniki efektowe dla lewego i prawego kanału.


Najbardziej zaawansowane modele pracują nawet w systemie 9.1.4, w której również tylne głośniki efektowe mają dodatkowe przetworniki skierowane ku górze i odpowiadające za dźwięk Dolby Atmos. W zestawie z soundbarem może znajdować się mikrofon, służący do kalibracji głośników. Należy go umieścić tam, gdzie siedzimy oglądając filmy. Zastosowany algorytm samodzielnie dobierze najlepsze parametry dźwięku. Czasem zamiast mikrofonu można skorzystać z telefonu z odpowiednią aplikacją.

Telewizory w naszej ofercie:

Dolby Atmos w telewizorze

Dla każdego miłośnika dobrego dźwięku Dolby Atmos w telewizorze to niezbędna funkcja. Z czego to wynika? Obecnie najpopularniejszym źródłem nowych filmów czy seriali są platformy VOD dostępne na smart TV. To właśnie one w większości udostępniają treści wykorzystujące ten format. Gdy wybierzesz film lub serial, obok tytułu powinno pojawić się logo Dolby Atmos - oczywiście, jeśli jest on wyposażony w taką ścieżkę dźwiękową, a telewizor kompatybilny z formatem.


Wbrew pozorom, niektóre bardziej przystępne cenowo odbiorniki pomimo obsługi formatu 4K i dostępu do dużej liczby aplikacji mogą nie oferować obsługi tego standardu. Jak się okazuje, Dolby Atmos w telewizorze nie jest wcale funkcją powszechną. Jeśli odbiornik nie będzie w nią wyposażony, to nawet po podłączeniu kompatybilnego zestawu audio dźwięk przestrzenny Dolby Atmos nie będzie dostępny. Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie odtwarzacza smart TV, jak np. Apple TV, jako platformy do streamingu. Minusem jest większy koszt instalacji. Zakup dodatkowego odtwarzacza jest zaś niezbędny, jeśli filmy oglądasz na projektorze i chciałbyś cieszyć się dźwiękiem Dolby Atmos.


Poza platformami VOD najlepszym źródłem dźwięku w systemie Dolby Atmos są dyski Blu-ray Ultra HD. Choć dziś coraz rzadziej korzystamy z nośników optycznych, to nie da się ukryć, że wspomniany standard oferuje najlepszą jakość brzmienia i obrazu. Dlatego jest częstym wyborem purystów, kompletujących kino domowe.

Dolby Atmos w telefonie – co to oznacza?

Wysokiej jakości brzmieniem możemy cieszyć się także na smartfonach i tabletach. Coraz częściej dostępna jest funkcja Dolby Atmos w telefonie – co to oznacza i jak ją włączyć, wyjaśniamy w poradniku. Zadaniem tego rozwiązania jest zapewnienie Ci wysokiej jakości brzmienia z efektami 3D, oczywiście w skali takiej jak pozwalają na to przetworniki telefonu.


Opcja ta jest dostępna w ustawieniach dźwięku. Bez problemu znajdziesz ją także korzystając z wyszukiwarki telefonu i wpisując frazę „Dolby Atmos”. Nawet niektóre aplikacje i VOD muzyczne oferują funkcje Dolby Atmos w telefonie. Możesz słuchać swoich ulubionych utworów lub oglądać filmy na urządzeniu mobilnym nie tylko w świetnej jakości obrazu, ale i dźwięku, z dodatkowymi efektami przestrzennymi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756