-50% na wybrane usługi i 100 dni na zwrot!
Zdaniem eksperta
Dolby Atmos – trójwymiarowy dźwięk w Twoim domu
2023-07-13
Pamiętaj o tym, że aby cieszyć się w pełni dźwiękiem przestrzennym w systemie Dolby Atmos, niezbędny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, który jest w stanie obsłużyć ten standard wielokanałowy. Przede wszystkim materiał źródłowy musi być odpowiednio zrealizowany. Na szczęście tego typu produkcji obecnie nie brakuje, a ponadto pojawia się coraz więcej nowych filmów ze ścieżką zapewniającą dźwięk Dolby Atmos. Można je znaleźć na nośnikach fizycznych, np. płytach Blu-ray, ale także w serwisach internetowych takich jak np. Netflix. Pierwszym materiałem wideo z Dolby Atmos w serwisie VOD (od ang. video on demand) była „Okja”. Niezbędne jest tu jednak wykupienie odpowiedniego planu abonamentowego. W wypadku Netflixa jest to plan Premium. Umożliwia on oglądanie filmów jednocześnie na czterech ekranach w jakości HD i Ultra HD. Filmy z Dolby Atmos dostępne na Netflixie są odpowiednio oznakowane. Dzięki temu, posiadając odpowiedni plan abonamentowy, z łatwością zidentyfikujesz, który film jest kompatybilny z tym systemem dźwięku przestrzennego.
Konieczne jest też posiadanie urządzenia, np. telewizora kompatybilnego z Dolby Atmos. W połączeniu z bardzo dobrej jakości obrazem w rozdzielczości telewizorów 4K Ultra HD, a dodatkowo z obsługą telewizorów HDR (od ang. High Dynamic Range) może to zapewnić wyjątkowe wrażenia podczas domowych seansów filmowych.
Urządzenia kompatybilne z Dolby Atmos
Jeśli już wiesz, gdzie możesz znaleźć filmy z dźwiękiem Dolby Atmos, pozostaje Ci wybór odpowiedniego sprzętu, który ten standard wielokanałowy obsługuje. Może to być m.in. telewizor. Standard firmy Dolby obsługują telewizory OLED firmy LG z 2017 r. lub nowsze, a także telewizory Panasonic z 2019 r. lub nowsze. Z Atmosem kompatybilne są również odbiorniki telewizyjne Toshiby z 2019 r. lub nowsze, a także odbiorniki Apple TV 4K wyposażone w system tvOS 12 lub nowszy. Dźwięk Dolby Atmos obsługują również konsole Xbox One oraz najnowsza obecnie generacja, czyli Xbox Series X. Kompatybilność to jedno, ale odtwarzanie audio to drugie. Xbox wszak nie ma wbudowanych głośników, które pozwoliłyby cieszyć się tak zaawansowanym systemem audio. Wciąż do odtworzenia niezbędny będzie odpowiedniej klasy system nagłośnieniowy.
Głośniki Dolby Atmos - konfiguracja
Dolby Atmos do klasycznego systemu kina domowego (np. 5.1 lub 7.1) wprowadza dodatkowe kolumny głośnikowe, których zadaniem jest zwiększenie przestrzenności odtwarzanego materiału audio w płaszczyźnie pionowej. Lepsze otoczenie przez dźwięki może sprawić, że poczujesz się niemal jak uczestnik zdarzeń z oglądanego właśnie filmu. Aby odróżnić system Dolby Atmos od klasycznego zestawu kina domowego, w nazewnictwie dodaje się kolejną cyfrę do symbolu oznaczającego konfigurację zestawu głośnikowego. Cyfra ta oznacza liczbę głośników przeznaczonych do odtwarzania kanałów charakterystycznych dla systemu Atmos. Może być to np. system 9.1.2, a więc z dwoma głośnikami Dolby Atmos. Kino domowe Dolby Atmos 5.1.4 ma natomiast dwa głośniki frontowe, dwa efektowe (tylne), jeden głośnik centralny, subwoofer oraz cztery głośniki przystosowane do odtwarzania kanałów ścieżki dźwiękowej w systemie Dolby Atmos.
Przystawki głośnikowe
Podstawowa konfiguracja systemu Dolby Atmos zakłada montaż części głośników efektowych pod sufitem lub np. zabudowę głośnikową w podwieszanym suficie. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz zastosować specjalne przystawki głośnikowe. Mocuje się je najczęściej do górnej części prawej i lewej kolumny frontowej, a w bardziej rozbudowanych systemach także do tylnej prawej i tylnej lewej kolumny efektowej. Dźwięk przez nie wytwarzany jest kierowany ku górze i do słuchacza trafia dopiero po odbiciu od sufitu. Z wykorzystaniem tego typu rozwiązania, efekty dźwiękowe nie będą z pewnością aż tak dobrze odwzorowane jak w wypadku klasycznej konfiguracji. Stosując tego typu głośniki unikniesz jednak wiercenia otworów w suficie. Niestety, stosunkowo niewielka liczba producentów oferuje przystawki Dolby Atmos. Jeśli więc wybierzesz tego typu rozwiązanie sprawdź, który z modeli odpowiada Ci najbardziej nie tylko pod względem brzmienia. Istotne będzie spójne wzornictwo przystawek z pozostałymi kolumnami systemu kina domowego. Dzięki temu cały system będzie świetnie się prezentował w pomieszczeniu odsłuchowym, którym bardzo często jest domowy salon.
Amplitunery kina domowego
Największą swobodę w konfiguracji systemu Dolby Atmos dają amplitunery wielokanałowe (Amplituner DENON AVR-X2600H). Urządzenia kompatybilne z tym rozwiązaniem mają co najmniej 7 kanałów audio (nie licząc tych dla subwoofera). Pozwala to na zastosowanie dodatkowych głośników dla dźwięku Dolby Atmos (przynajmniej dwóch). Im większa liczba kanałów, tym większa swoboda w konfiguracji zestawu audio. Duża nie oznacza jednak, że urządzenie obsługuje dźwięk w standardzie Dolby Atmos. Niezbędny do tego jest odpowiedni procesor dźwięku przestrzennego, kompatybilny z tym rozwiązaniem. Jeśli poszukujesz amplitunera obsługującego Dolby Atmos, sprawdź więc nie tylko liczbę obsługiwanych kanałów, ale też to, czy dany model pozwala na przetwarzanie dźwięku w tym systemie wielokanałowym.
Amplitunery w naszej ofercie:
Dolby Atmos - jak ustawić?
Systemy kina domowego mogą wymagać kalibracji, m.in. po to, aby wyrównać poziomy głośności dźwięków odtwarzanych przez poszczególne kolumny zestawu audio. Kino domowe z Dolby Atmos, ze względu na większą liczbę wykorzystywanych kolumn głośnikowych, jest szczególnie wrażliwe na wszelkie niedokładności w rozstawieniu. Korekcja ustawień dla poszczególnych elementów zestawu sprawi, że lokalizacja źródeł dźwięku w wirtualnej przestrzeni będzie bardziej precyzyjna. Tym samym wrażenia przestrzenne podczas oglądania filmów będą znacznie lepsze. Zasada działania dla wszystkich systemów automatycznej kalibracji akustyki jest bardzo podobna. W każdym stosowany jest mikrofon pomiarowy, który analizuje dźwięki przetwarzane przez poszczególne kolumny systemu kina domowego. Zależnie od producenta i modelu amplitunera kina domowego, systemy kalibracji mogą różnić się złożonością. Im bardziej zaawansowany system kalibracyjny, tym więcej punktów pomiarowych wykorzystuje, a więc dokładniejsza analiza akustyczna pomieszczenia odsłuchowego.
Dolby Atmos Soundbar
System Dolby Atmos mogą również odtwarzać niektóre modele soundbarów (Soundbar SONY HT-G700 ). Nie zapewnią one takich wrażeń dźwiękowych jak rozbudowane nagłośnienie wykorzystujące głośniki sufitowe. Jednak w niewielkich pomieszczeniach, w których instalacja rozbudowanego zestawu audio jest niemożliwa lub trudna w realizacji, zastosowanie soundbara z dźwiękiem Dolby Atmos będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Ze względu na kompaktowe wymiary, dźwięk przestrzenny wytwarzany przez listwę soundbarową bazuje na odpowiednim rozstawieniu głośników w nią wbudowanych. Charakterystycznym elementem soundbara Dolby Atmos jest część głośników skierowana ku górze. Funkcjonują one podobnie jak przystawki głośnikowe montowane na frontowych kolumnach.
System Dolby Atmos – wirtualizacja
Producenci systemów kina domowego zdają sobie sprawę z tego, że nie zawsze możliwa jest instalacja pełnego nagłośnienia kompatybilnego z Dolby Atmos. Aby jednak zapewnić choć namiastkę prawdziwego kina z „trójwymiarowym” dźwiękiem, opracowano technikę Dolby Atmos Height Virtualization (DENON AVR-X2600H), która wirtualnie generuje dźwięk charakterystyczny dla kanałów systemu Dolby Atmos. Tym samym poprawiana jest przestrzenność sygnału audio w płaszczyźnie pionowej. W rozwiązaniu tym stosowane są specjalne procesory sygnałowe, które tak kierują dźwięk z poszczególnych kolumn systemu kina domowego, by słuchacz odniósł wrażenie, że dźwięk wytwarzany jest także nad jego głową, a więc tak jak z klasycznie zainstalowanych głośników Atmos. Taki wirtualny system Dolby Atmos można uzyskać już z klasycznego zestawu kina domowego 5.1-kanałowego, a więc z parą głośników frontowych, kolumną centralną i dwoma głośnikami efektowymi (instalowanymi z tyłu i po bokach miejsca odsłuchu). Niezbędne jest jednak wykorzystanie amplitunera obsługującego wirtualizację.
Soundbary w naszej ofercie:
4 499,00 zł | Cena przed obniżką |
4 299,00 zł | Najniższa cena |
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 20:00
Niedz 10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756