Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wybrać i podłączyć soundbar do komputera?

 2023-08-01 

Zarówno w przypadku laptopa jak i komputera stacjonarnego często poszukujemy sposobów na polepszenie jakości brzmienia. Najczęściej wybieramy różne zestawy głośnikowe, o mniej lub bardziej rozbudowanej konfiguracji. Osoby poszukujące kompaktowych systemów audio, które zaoferują dźwięk przestrzenny, mogą zastanawiać się, jaki soundbar do komputera będzie dobrym wyborem i zaoferuje atrakcyjne brzmienie.

Po co podłączać soundbar do komputera?

Obecnie soundbary coraz częściej goszczą w naszych salonach. Te kompaktowe głośniki oferują znacznie lepsze brzmienie niż systemy audio wbudowane w telewizory. Oczywiście mogą z nich korzystać także posiadacze komputerów. Na rynku znajdziemy modele, które zostały zaprojektowane właśnie specjalnie z myślą o podłączeniu do „peceta”. Oprócz tego dostępna jest cała gama standardowych soundbarów o różnej mocy, wymiarach i funkcjach.


Biorąc pod uwagę, że monitory coraz częściej dorównują rozmiarami właśnie telewizorom i niejednokrotnie są wieszane na ścianach, to warto wiedzieć, jaki soundbar do komputera kupić, aby być zadowolonym. Takie połączenie ma bardzo duży sens. Soundbary nie zajmują bowiem dużo miejsca np. na biurku, a dodatkowo są kompatybilne z nowoczesnymi dekoderami dźwięku przestrzennego. To sprawia, że brzmienie jest szczegółowe i wyraźne, a efekty robią wyjątkowe wrażenie co docenisz nie tylko w filmach, ale i ulubionych grach. Nowoczesne soundbary często są również kompatybilne np. z serwisami streamingowymi i mogą działać w pełni samodzielnie, to sprawia, że stanowią alternatywę dla domowych systemów audio.

Soundbary w naszej ofercie:

Jaki soundbar kupić do komputera?

Jest kilka cech, na które należy zwrócić uwagę wybierając nowy sprzęt. Gdy zastanawiasz się, jaki soundbar do komputera kupić, to z pewnością nie możesz pominąć kwestii rozmiaru. Najbardziej zaawansowane modele do kina domowego są naprawdę duże i raczej nie zmieszczą się na biurku. W takiej sytuacji warto zdecydować się na sprzęt bardziej kompaktowy, o długości do ok. 100 cm.


Zwróć także uwagę na to, jak zaawansowany jest system dźwiękowy. Standardowe soundbary są dostarczane w konfiguracji 2.0, która emituje dźwięk stereofoniczny. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej przestrzennym brzmieniu, to lepszym wyborem mogą być np. modele wielokanałowe, np. w konfiguracji 5.1. Najlepsze soundbary mają również dodatkowe głośniki efektowe, dostępne są np. w konfiguracji 5.1.2. Dzięki temu na jakości zyskuje zwłaszcza ścieżka odtwarzana w nowoczesnych formatach takich jak Dolby Atmos. Zazwyczaj są one skierowane ku górze, tak aby dźwięk odbijał się np. od sufitu.


W większości przypadków soundbary z większą liczbą głośników będą dysponowały także dużą mocą. To sprawia, że lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, które wymagają odpowiedniego nagłośnienia. Dlatego warto wziąć pod uwagę, jakie warunki panują w pomieszczeniu i w jakiej odległości od komputera będziesz siedział.


Jeśli masz taką możliwość, zdecydowanie warto wybrać soundbar do komputera stacjonarnego z subwooferem. Jego zastosowanie znacznie poprawia brzmienie niskich tonów, które odczuwalnie zyskują na głębi Efekt ten docenisz nie tylko podczas słuchania muzyki, ale i w filmach z dynamiczną ścieżką dźwiękową. W zestawie z soundbarem dołączony jest zazwyczaj pilot. Dzięki niemu możesz wygodnie na odległość kontrolować np. poziom głośności czy zmieniać źródło dźwięku, jednak coraz częściej jego funkcję pełni aplikacja na telefon. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ na dużym ekranie możesz np. zmieniać tryby dźwiękowe za pomocą korektora graficznego czy przesyłać dźwięk bezpośrednio z telefonu.


Zastanawiając się jaki soundbar do komputera kupić, zwróć także uwagę na modele z wbudowanym trybem gry. Ta funkcjonalność jest coraz popularniejsza. Dzięki niej lepiej słyszalne będą nie tylko dialogi, ale także wszelkie odgłosy otoczenia. Korzystając z trybu gry w soundbarze z łatwością zlokalizujesz np. skąd nadciąga przeciwnik, a rozgrywka stanie się znacznie przyjemniejsza. Tryb gry minimalizuje także opóźnienia, abyś miał pewność, że wszelkie odgłosy usłyszysz praktycznie natychmiastowo.

Jak podłączyć soundbar do komputera?

Pomimo że większość soundbarów jest projektowanych z myślą o telewizorach, to bez problemu podłączysz je do komputera. Warto jednak już na etapie zakupu przemyśleć, która metodę zastosujesz. Dlatego, gdy zastanawiasz się, jaki soundbar do komputera będzie dobrym wyborem, zwróć uwagę właśnie na dostępne metody połączeń.


Z opcji bezprzewodowych najpopularniejszą metodą jest Bluetooth. Wystarczy, że sparujesz swój komputer z soundbarem i możesz cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem. Jednak w kilku przypadkach ten sposób może nie być efektywny. Jeśli urządzenia korzystają ze starszych wersji protokołu, to transmisja może odbywać się z opóźnieniem. Nie jest to problem podczas słuchania muzyki, ale w grach i filmach może bardzo doskwierać. Dodatkowo za pomocą Bluetooth nie prześlemy dźwięku wielokanałowego.


Gdy chcesz korzystać z połączeń kablowych zazwyczaj dostępne jest podstawowe wejście AUX. Dzięki niemu możesz łatwo przesłać dźwięk stereofoniczny. W przypadku dźwięku wielokanałowego możesz skorzystać ze złącza optycznego, jeśli karta dźwiękowa w Twoim komputerze wykorzystuje ten standard. To odpowiednie rozwiązanie, jeśli chcesz korzystać z formatów Dolby Digital 5.1 i DTS. Większe wymagania mają takie standardy jak Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos oraz DTS:X.


W praktyce dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie ze złącza HDMI. Większość soundbarów ma przynajmniej dwa gniazda HDMI – wejściowe i wyjściowe. Do gniazda wejściowego podłączamy komputer, który jest źródłem dźwięku. Ze złącza wyjściowego możesz zaś skorzystać, gdy podłączasz np. monitor lub telewizor. W praktyce jednak monitor z „pecetem” łączymy zazwyczaj za pomocą gniazda DisplayPort, które jest interfejsem dedykowanym do tego typu zastosowania, chociażby ze względu na często wyższą częstotliwość odświeżania czy możliwość skorzystania z synchronizacji adaptacyjnej jak FreeSync czy G-Sync.


W przypadku gdy korzystasz z laptopa, również polecanym przez nas sposobem połączenia jest skorzystanie z wyjścia HDMI Twojego komputera przenośnego. Problem może pojawić się w przypadku kompaktowych ultrabooków, które często są wyposażone w ograniczoną liczbę portów, np. wielofunkcyjny USB-C. W takiej sytuacji niezbędne będzie użycie odpowiedniej przejściówki.


Niektóre soundbary projektowane z myślą o komputerach są wyposażone w złącze USB. To również polecany tryb połączenia. W zestawie znajduje się kabel, a po podłączeniu soundbara do komputera automatycznie zostaną zainstalowane sterowniki. Następnie w menu wyjść dźwiękowych pojawi się podłączony soundbar i wystarczy go wybrać, aby cieszyć się dobrym brzmieniem. Co ważne, w przypadku tego standardu np. słabej jakości wbudowana karta dźwiękowa nie wpłynie negatywnie na brzmienie. Jak widać samo podłączenie soundbara do komputera nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Do wyboru jest wiele różnych opcji i z pewnością znajdziesz odpowiednią do Twoich potrzeb.

Głośniki komputerowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756