Poradniki Eksperta

Jak podłączyć soundbar do TV?

Jak podłączyć soundbar do telewizora? Istnieje kilka sposób. Wszystko zależy od modelu Twojego odbiornika oraz głośnika, na jaki się zdecydowałeś. Najpopularniejsze opcje to podłączenie za pomocą kabla optycznego lub WiFi. Sprawdź sam. 


jak podłączyć soundbar ranking


Czym jest soundbar? 


Dawniej dźwięk z telewizora był niskiej jakości, chyba że chciałeś wydać duże pieniądze i poświęcić czas na instalację pełnego systemu stereo. Obecnie możesz szybko i łatwo poprawić dźwięk, instalując listwę dźwiękową. Tradycyjnie konfiguracja obejmowała umieszczenie pięciu głośników wokół pola widza, w tak zwanej konfiguracji dźwięku przestrzennego. Było to skuteczne, ale drogie i naprawdę działało tylko wtedy, gdy siedziałeś w tym samym miejscu i oglądałeś telewizję za każdym razem, np. na kanapie. Wymagało również wielu kabli biegnących przez pokój.


Teraz soundbary oferują lepsze wrażenia dźwiękowe przy prostszej konfiguracji i mniejszej liczbie przewodów. Urządzenie ma kilka głośników, które wysyłają dźwięk do pomieszczenia z tego samego miejsca, co telewizor. Coraz lepiej radzą sobie również z rozprowadzaniem go na boki, dzięki czemu dźwięk można dobrze usłyszeć z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Ponieważ telewizory stają się coraz cieńsze, w ramkach jest mniej miejsca na ukrycie głośników. Oznacza to, że te wbudowane stały się słabsze i mniej imponujące. Niektóre nowoczesne telewizory nie są już nawet wyposażone we wbudowane głośniki. Producenci telewizorów zakładają, że kupisz listwę dźwiękową, aby otrzymać dźwięk świetnej jakości. Jak podłączyć soundbar do telewizora kablem optycznym? 


Jak podłączyć soundbar do TV? Tu z pomocą przychodzi kabel optyczny, który przesyła cyfrowo sygnał dźwiękowy za pomocą emitowanego czerwonego światła. To wyróżnia go na tle tradycyjnych przewodów analogowych. Składa się z tzw. włókna światłowodowego z tworzywa sztucznego, szkła lub krzemionki i służy do podłączenia ze sobą dwóch urządzeń audio oraz wideo. 


Nie wiesz, jak podłączyć soundbar do telewizora? Wybierz urządzenia tej samej marki. Takie parowanie jest bardzo proste. Jeśli chcesz je połączyć, możesz skorzystać z kabla optycznego albo HDMI. Ten pierwszy z reguły nie należy do zestawu i trzeba go dokupić oddzielnie. Podłączenie za pomocą kabla optycznego jest proste i trwa dosłownie chwilę. Pamięajmy jednak, że jest on ścięty na rogach i trzeba zwrócić uwagę, aby nie włożyć w zły sposób.


  1. Poszukaj na swoim telewizorze złącza ,,optical out”. 

  2. Drugą końcówkę kabla włóż do soundbara, gdzie jest napis ,,optical in”. 

  3. W soundbarze ustaw źródło D.IN, a w telewizorze znajdź ustawienia dźwięku/wyjście dźwięku i wybierz opcję „wyjście audio/optyczne”.


I gotowe! To dziecinnie proste. Kabel optyczny pomoże Ci skonfigurować sprzęt i cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. 


Sprawdź także:

Kabel optyczny - jaki wybrać?


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert