Poradniki Eksperta

Zakup nowych opon do roweru nie jest prosty dla początkujących miłośników jednośladów. Producenci oferują szeroki wybór produktów, co sprawia, że wielu konsumentów czuje się zagubionych podczas wizyty w sklepie i nie ma pojęcia, na co zwracać uwagę przy zmianie ogumienia do swojego jednośladu. Co więcej, sporo osób kompletnie nie wie, jakie są standardy zapisu rozmiaru opon rowerowych oraz jak sprawdzić rozmiar koła w rowerze.

Rozmiary opon rowerowych - metryczne, calowa czy ETRTO?


Opony rowerowe zapewniają płynną, komfortową jazdę, to jedne z podstawowych części składowych każdego jednośladu. Jak wybrać odpowiedni rozmiar opon rowerowych? Najpierw należy poznać nieco teorii na ten temat, aby przejść do praktyki. Rozmiary opon przedstawiają średnicę i szerokość powinny być dopasowany nie tylko do obręczy, lecz także ramy i widelca. Istnieją różne systemy pomiaru opon, czego niestety nie każdy właściciel tego środku transportu jest świadomy. Aby móc dobrać właściwy rozmiar opon rowerowych, należy zapoznać się z trzema standardami ich opisywania, jakie są stosowane przez producentów oraz wiedzieć jak czytać rozmiar opon rowerowych.


System metryczny


System metryczny (określany zamiennie systemem francuskim) przedstawia zapis trzyczęściowy: najpierw podawana jest średnica wewnętrzna opony w milimetrach, po znaku ,,x" jej szerokość również w milimetrach, a na końcu znajduje się litera, która doprecyzowuje szerokość opony. Przykładowy zapis w standardzie francuskim prezentuje się następująco: 700 x 35A.


System calowy


To angielski standard – warto przypomnieć, że 1 cal to 2,54 cm. W tego typu zapisie pierwsza liczba oznacza średnicę opony wyrażoną w calach, a po znaku „x” (również w calach) podana jest szerokość opony rowerowej. Przykładowo, rozmiar opony rowerowej 26×2,1 oznacza, że jej wewnętrzna średnica ma 26 cali, a szerokość 2,1 cala. Mimo że jest to prosty system, łatwo o pomyłkę, zwłaszcza chcąc kupić opony o niestandardowym rozmiarze. System calowy jest najpopularniejszym sposobem zapisu rozmiaru opon rowerowych – stosowanym w niemal każdym typie roweru, poza rowerami szosowymi, gdzie zdecydowanie częściej stosuje się system francuski (metryczny).


System ETRTO


ETRTO, czyli European Tires and Rims Technical Organization (Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Felg), to zdaniem większości sprzedawców najbardziej logiczny i sensowny system, który określa standardy istniejących rozmiarów opon rowerowych. Posiłkując się standardem ETRTO, unikniemy błędów w dopasowywaniu. Za średnicę koła uznaje się w tym systemie średnicę wewnętrzną opony, podaną w milimetrach (czyli średnicę osadzenia opony w feldze). Kod ETRTO zwykle jest wygrawerowany na obręczy lub przedstawiony na naklejce od producenta. Jak sprawdzić rozmiar opony na rowerze? Tego typu informacje najczęściej są umieszczane na bocznej ściance ogumienia – powinny być tam cyfry danego systemu pomiaru opon rowerowych. W przypadku starych i zużytych kół, właściciele jednośladów mogą mieć pewien problem z odczytem – gdyż kody mogą być po prostu przetarte.

Opony rowerowe w naszej ofercie:

Jakie są najpopularniejsze rozmiary opon rowerowych?

Wśród polskich rowerzystów zdecydowanie najlepiej przyjął się system francuski. Najpopularniejszymi rozmiarami opon rowerowych są:

  • opony rowerowe 12 cali, 
  • opony rowerowe 16 cali, 
  • opony rowerowe 20 cali, 
  • opony rowerowe 24 cale,
  • opony rowerowe 26 cali, 
  • opony rowerowe 28 cali.


Jak dobrać rozmiar opony rowerowej do obręczy? Podstawowa zasada jest taka, że rozmiar opony do roweru zawsze musi odpowiadać rozmiarowi obręczy. Przy wymianie starych opon na nowe, najprostszym sposobem jest przyjrzenie się zużytej oponie, którą będziemy zdejmować, i zakup dokładnie takiego samego rozmiaru. Chcąc odnaleźć się w gąszczu wielu informacji, rozmiarów różnych modeli, warto wspierać się, korzystając z kalkulatorów i tabeli opon rowerowych, które pozwolą nam uniknąć wielu błędów i ewentualnego zwrotu źle dobranej opony.


Warto wspomnieć, że opony rowerowe mogą mieć nie tylko różne rozmiary, lecz także wzory, być wykonane z różnej jakości i twardości gumowych mieszanek, mieć odmienną wagę, rzeźbę bieżnika, wytrzymałość na przebicie i szereg innych parametrów - jeśli coś jest dla nas niejasne, śmiało pytajmy sprzedawców.

Jaką szerokość opony rowerowej wybrać?

Jeśli chodzi o rozmiary typowe dla danego rodzaju roweru lub też sposobu jego użytkowania, to jest to:

  • rowery szosowe - 1-1.5 cala,
  • rowery turystyczne do jazdy po asfalcie, utwardzonych powierzchniach - zwykle 1.75 cali,
  • rowery do jazdy w trudnym terenie i po lesie - 2 cale i więcej.

Ważna wskazówka dla początkujących rowerzystów: zanim kupimy opony innej szerokości niż dotychczas - musimy być pewni, że zmieszczą się w ramie i widelcu!


Na koniec warto wspomnieć też o jakości ogumienia. Jeśli chcemy jeździć w bezpieczny sposób – warto zainwestować w solidne opony i dętki rowerowe renomowanej marki, które nie będą się szybko zużywały. Cena opony i dętki bardzo często odpowiada poziomowi ochrony, jaki oferuje. Budżetowe ogumienie nie jest najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli mocno eksploatujemy rower i lubimy osiągać duże prędkości (upadek z roweru przy 30-40 km/h może spowodować poważne urazy).


Podsumowując, rozmiar opony rowerowej opisuje jej średnicę i szerokość. Istnieją trzy rodzaje wymiarowania: metryczny (francuski), calowy i ETRTO - opracowany przez Europejską Organizację Techniczną ds. Opon i Obręczy. Dobór odpowiedniej opony ma ogromny wpływ na jakość i styl jazdy, podobnie jak rzeźba bieżnika.


Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wszyscy fani rowerowych przejażdżek unikną problemu nieprawidłowego dopasowania opony do koła.


Zapraszamy serdecznie do zapoznania z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego Media Expert, gdzie oferujemy akcesoria i części rowerowe czołowych producentów. Nasi przeszkoleni i doświadczeni Doradcy Klienta chętnie udzielą praktycznych wskazówek dotyczących prawidłowego doboru rozmiaru opon rowerowych oraz zakupu innych, przydatnych gadżetów dla cyklistów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756