Zdaniem eksperta
W artykule znajdziesz:
1. Debugowanie USB – co to jest?
2. Debugowanie USB – w jakim celu?
3. Jak włączyć debugowanie USB w systemie Android?
Rzadko stosowanym przez zwykłych użytkowników, lecz podstawowym narzędziem specjalistów jest debugowanie USB. Na czym polega cały proces, jakie daje efekty i jak go włączyć na telefonach z system operacyjnym Android?
Debugowanie USB to specjalny zabieg, który pozwala na wejście do telefonu na bardziej zaawansowanym poziomie niż z poziomu samego smartfonu czy nawet po zwykłym podłączeniu do komputera. Tak można ująć debugowanie USB w prostszy sposób. Wchodząc w techniczne szczegóły, debugując USB zyskujemy dostęp do zestawu programowego SDK (Software Development Kit) oraz ADB (Android Debug Bridge) – ADB występuje oczywiście wyłącznie w wypadku posiadania telefonu obsługiwanego przez system operacyjny Android. Pierwsza z możliwości pozwala na wniknięcie w software urządzenia, czyli ciąg komend przygotowany do obsługi smartfonu. Pozwala nam to na modyfikację treści systemu, a także wprowadzanie nowych, eksperymentalnych lub sprawdzonych elementów. Z kolei ADB wyposażone jest w zestaw poleceń, które możemy bezpośrednio wydać urządzeniu.
Dlaczego skupiamy się na systemie Android? W porównaniu do drugiego najpopularniejszego systemu operacyjnego, czyli iOS wydawanego przez markę Apple, Android jest oprogramowaniem bardzo otwartym i podatnym na modyfikacje. Producent umożliwia wniknięcie do programu urządzenia (oczywiście na własną odpowiedzialność) w dość prosty sposób. Dodatkowo samo poruszanie się po wnętrzu systemu operacyjnego po krótkiej praktyce i zdobyciu kilku umiejętności jest naprawdę nieskomplikowane. Z tych powodów debugowanie USB ma najwięcej sensu właśnie w połączeniu z system Android.
Wiemy już, jakie są podstawowe funkcje debugowania USB. Do jakich konkretnych celów możemy wykorzystać cały proces? Debugowanie USB daje nam dostęp do wnętrza urządzenia pod kątem oprogramowania, co doświadczonemu użytkownikowi daje ogrom możliwości. Najczęściej funkcje wynikające z debugowania USB wykorzystywane są w zaawansowanym procesie odzyskiwania utraconych danych.
Jeżeli nie korzystamy z regularnych backup’ów, czyli tworzenia kopii zapasowych (zapisywanych na nośnikach fizycznych lub internetowych), przy nawet najmniejszej awarii ryzykujemy utraceniem wszystkich, nawet najważniejszych danych. W wielu wypadkach pomagają w tym specjalne programy przygotowane w celu odzyskiwania danych. Niestety, najczęściej nie mamy nad nimi większej kontroli i musimy im zaufać, że przeszukają wszelkie zakątki oprogramowania w celu poszukiwania zaginionych informacji.
Bardziej pewnym rozwiązaniem jest przeszukanie odpowiednich plików samodzielnie lub powierzenie zadania specjaliście. Sposobem na dokonanie odzyskiwania danych jest właśnie debugowanie USB, często stosowanym programem w tym wypadku jest Fastboot.
Do jakich innych czynności możemy wykorzystać debugowanie USB? Mimo że system Android za pośrednictwem sklepu Google Play oferuje ogromną, przekraczającą wszelkie oczekiwania liczbę różnorodnych aplikacji Mimo, część użytkowników oczekuje jeszcze więcej i decyduje się na instalację programów bardziej wnikających w system operacyjny smartfonu. Często nie możemy tego dokonać z poziomu telefonu, przez co przydatne przydaje się debugowanie. W tym wypadku korzystamy z wcześniej opisanego systemu ADB.
Z kolei system SDK możemy użyć jako narzędzie do własnoręcznego stworzenia porządnej kopii zapasowej danych systemu i pamięci masowej. Poza tym możemy skorzystać z wyjątkowej otwartości oprogramowania Android na własne modyfikacje i wgrać nowy system lub wprowadzić tak zwane „nakładki” poprzez system rootowania.
Samo włączenie funkcji debugowania USB na systemie operacyjnym Android jest bardzo łatwe. „Schody” zaczynają się na etapie wprowadzania modyfikacji, lecz, jak wspomnieliśmy, przy odrobinie praktyki i nauki obchodzenia się z wnętrzem systemu Android, nie powinno sprawiać to wielu problemów. Dotychczas proces uruchamiania debugowania USB przeprowadzany jest na większości telefonów w dokładnie taki sam sposób. Pomaga to szczególnie specjalistom zajmującym się naprawianiem i modyfikowaniem smartfonów, którzy nie muszą zastanawiać się, jak dostać się do oprogramowania przy każdym opracowywanym modelu. Jak włączyć debugowanie USB na smartfonie z Androidem?
Oczywistym krokiem jest podłączenie telefonu do komputera z pomocą odpowiedniego kabla. Czynność tę możemy wykonać zarówno przed, jak i po włączeniu funkcji debugowania w smartfonie. Przechodząc do samego telefonu, zacznij od przejścia do aplikacji Ustawienia. Zazwyczaj na samym dole strony odnajdziesz zakładkę „O telefonie” lub „Informacje o telefonie/urządzeniu”. Wejdź w nią i odnajdź punkt „Numer kompilacji”.
Nietypowym krokiem jest kliknięcie w okienko „Numer kompilacji” siedmiokrotnie. W tym momencie powinniśmy uzyskać dostęp do funkcji programowania, często jest to zabezpieczone PINem. Jeśli tak jest, wpisz PIN i zaakceptuj. Kolejnym krokiem jest odnalezienie zakładki „Opcje programistyczne”, często znajdują się w folderze „System”. Tam poszukaj funkcji dla nas najważniejszej, czyli „Debugowanie USB”. Uruchom ją, zatwierdzając wymagane zgody.
W ten sposób włączyłeś debugowanie USB. Aby je wyłączyć powtórz wyżej wymienione kroki i odznacz funkcję debugowania.