Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka wędka na grunt?

 2022-07-19 

Wędki gruntowe służą do połowu ryb zamieszkujących dno zbiorników wodnych. Dotarcie do nich nie jest prostym zadaniem, a tym bardziej nie jest nim zachęcenie ich do połknięcia przynęty. Dlatego też wędki gruntowe znacznie różnią się budową i funkcjami od tych bardziej popularnych, jak te przeznaczone do metody spinningowej lub spławikowej. Jaka wędka na grunt będzie najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, dlatego w naszym poradniku wyjaśnimy wszystkie zagadnienia, które powinien poznać początkujący, jak i doświadczony wędkarz.

Czym jest metoda gruntowa?

Na samym początku musimy zrozumieć, dlaczego łowienie ryb metodą gruntową należy do jednej z trudniejszych. Odpowiadają za to same ryby, które ze względów bezpieczeństwa preferują dna zbiorników, gdzie najczęściej panuje półmrok. Daje im to schronienie przed drapieżnikami, ale także zasobne żerowiska. Ryby denne nie pogardzą glonami, planktonem, małymi skorupiakami, larwami owadów, a także innymi gatunkami roślin. Nie ma lepszego miejsca na znalezienie wszystkich tych pokarmów niż właśnie dno jeziora. Ryby zatem bardzo niechętnie je opuszczają, ponieważ nie mają takiej potrzeby. Nie przyciągnie ich atrakcyjna przynęta znajdująca się na haczyku, a tym bardziej przynęta stosowana na ryby drapieżne. 


Już tysiące lat temu ludzie znaleźli sposób na złowienie ryb dennych i w zasadzie nie zmienił on się w szczególny sposób przez ten czas. Co najwyżej wykorzystuje się bardziej zaawansowane elementy składające się na cały zestaw. Wędkarstwo gruntowe różni się od innych metod tym, że nie stosuje się w tym przypadku spławika. Zamiast tego, żyłka z haczykiem, a na nim z przynęta, spoczywa na dnie. Moment brania sygnalizowany jest za pomocą dzwonka, który montuje się albo na samej żyłce, najczęściej zaraz za początkową przelotką, lub na szczycie wędki


Cały zestaw spoczywa na podpórce, a wędkarz nie ingeruje, dopóki nie odezwie się alarm z dzwonka. Sam sposób ułożenia wędki gruntowej ma duże znaczenie. W połowie na zbiornikach stojących, jak jeziora, wędka spoczywa w pozycji poziomej w odniesieniu do tafli wody. W metodzie gruntowej rzecznej wędka powinna być ustawiona pionowo. Jaka wędka na grunt zapewni nam najlepsze efekty połowu?

Ciężar wyrzutu


Budowa wędki gruntowej różni się od innych wędek, o czym pisaliśmy wyżej. Główna różnica objawia się w ich sztywności, która jest wyższa od pozostałych modeli. Ciężar wyrzutu również jest większy, co przekłada się właśnie na sztywność zestawu, a także większą precyzję wyrzutu. Jeśli zastosujemy nieodpowiednio dobrane obciążenie, operowanie wędką stanie się niekomfortowe. Zbyt duże obciążenie może nawet złamać wędkę, dlatego ważne jest, aby dobrać ten parametr w odpowiedni sposób. Od ciężaru wyrzutu zależy także to, jakiego rodzaju przynęty będziemy mogli zastosować, a co za tym idzie, jakie ryby będziemy mogli łowić.


Jaka wędka na grunt sprawdzi się na jeziorze? Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że wędki gruntowe należą do dosyć krótkich modeli. Długość wędziska nie przekracza zwykle 4 metrów, a dodatkowo składa się z kilku segmentów, najczęściej dwóch lub trzech. W tym miejscu trzeba pamiętać o tym, że wędka na grunt posiada wspomniany ciężar wyrzutu znacznie większy niż inne modele, dlatego jakość jej wykonania musi być na jak najwyższym poziomie. Ma to szczególne znacznie w wędkach segmentowych, które znacznie łatwiej złamać, jeśli ciężar będzie źle dobrany, co niestety dosyć często ma miejsce w przypadku początkujących wędkarzy. Przez to też wędkarstwo gruntowe uznawane jest za trudniejsze od klasycznego spławikowego, czy spinningowego. Wszystko jest kwestią wyczucia i z czasem każdy nabierze na tyle wprawy, aby wiedzieć, jakie obciążenia wytrzyma jego wędka.


Wędki w naszej ofercie:

Warianty wędek gruntowych


Wędkarstwo gruntowe dzieli się na kilka wariantów. Pierwszym z nich jest feeder, czyli metoda łowienia na rzekach, która przystosowana jest do większych ryb. Z racji tego, że metoda połowu na rzekach nie jest zbyt popularna w naszym kraju, ten rodzaj wędek nie jest zbyt często używany przez zwolenników wędkarstwa gruntowego. Na jeziorach najczęściej stosuje się wariant picker, dlatego, że najlepiej sprawdza się w przypadku wody stojącej. Ostatnim wariantem jest karpiówka, która należy do najtrudniejszych. Wędka jest w tym przypadku znacznie cięższa od pozostałych wariantów, dlatego jej operowanie wymagać będzie nie tylko większej siły, ale także doświadczenia.


Akcja


Ważnym aspektem wędek gruntowych jest ich akcja. Określenie to stosuje się w kontekście miejsca nazywanego blankiem, czyli takiego, które wykazuje się największym ugięciem od strony szczytowej. Innymi słowy, akcja określa, jak szybko wędka zacznie się uginać. Jaka wędka na grunt posiada zatem najlepszą akcję? Okazuje się, że są to wspomniane już przez nas wędki segmentowe. Można je w łatwy i szybki sposób zmontować lub rozmontować, co jest przy okazji dużym plusem w kwestii jej transportu. Wędki teleskopowe nie wykazują się tak dobrą akcją, dlatego bardziej doświadczeni wędkarze wolą rozwiązanie segmentowe.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756