Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia architektury – jak się za nią zabrać?

 2023-10-10 

Zalety fotografii architektonicznej są ogromne. Pozwala ludziom uzyskać wizualne zrozumienie budynków, których być może nigdy nie będą mieli okazji odwiedzić za życia. Niezależnie od tego, czy jesteś hobbystą przechadzającym się po nowym mieście, blogerem podróżniczym, który chce podzielić się spektakularnymi widokami ze swoimi czytelnikami, czy po prostu zachwyca Cię miejska starówka, otaczająca nas architektura zawsze będzie ekscytującym tematem fotografii. Dobra fotografia architektury łatwa nie jest, dlatego warto poświęcić kilka chwil, na poznanie podstawowych zasad, które mogą zapewnić sukces.

Jaki sprzęt fotograficzny do fotografii architektonicznej?

Prawie każdym aparatem można wykonać dobre zdjęcia architektury, nawet za pomocą smartfona. Jednak jak to zwykle bywa w różnych rodzajach fotografii, profesjonalny aparat pomoże robić świetne zdjęcia. Ma on także więcej opcji, dzięki którym fotografować będzie łatwiej. Do fotografowania architektury zalecane są lustrzanki lub bezlusterkowce z wymiennymi obiektywami. Aparat powinien być w stanie zapisywać zdjęcia w formacie RAW, ponieważ ten format plików zapewnia najpotężniejsze dostępne narzędzia do edycji.


Jeśli interesuje Cię fotografia architektury, to inwestycja w odpowiedni sprzęt przyniesie duże korzyści. Obiektyw szerokokątny – na przykład 16-35 mm – jest najczęściej używany do fotografowania budynków i wnętrz, ale w przypadku bardziej szczegółowych lub skomplikowanych ujęć, przyda się obiektyw o ogniskowej 35-200 mm. Jednak jeśli chcesz przenieść swoją fotografię architektoniczną na wyższy poziom, aby budynki nie wyglądały tak, jakby się przewracały, użyj obiektywu z przesunięciem pochylenia, czyli tilt-shift.


Ważnym aspektem w fotografii architektury, jest zastosowanie filtrów o neutralnej gęstości ND. Filtry te mogą stać się ważne, podczas robienia zdjęć na zewnątrz we względnie słoneczny dzień. Użycie filtra polaryzacyjnego, może również pomóc zwiększyć kontrast i sprawić, że obrazy będą żywsze.


Korzystanie ze statywu, jest jedną z najlepszych wskazówek dotyczących fotografii architektury z kilku powodów. W tego typu fotografii, zawsze najważniejsza jest ostrość, a użycie statywu zapewnia krystalicznie czyste rezultaty. Pozwala również na pracę z długą ekspozycją, aby zmaksymalizować dostępne światło i umożliwić fotografowanie o dowolnej porze dnia.

Aparaty w naszej ofercie:

Fotografia architektury – kilka wskazówek

Fotografuj w różnych warunkach pogodowych i porach dnia. Wykonanie serii zdjęć o różnych porach dnia, a nawet w różnych warunkach pogodowych, może pomóc nakreślić pełniejszą historię relacji budynku z otoczeniem.


Dobre oświetlenie architektury pomaga podkreślić przestrzeń, konkretną strukturę lub atmosferę, a tym samym odgrywa dużą rolę w kształtowaniu zrozumienia tego, co jest ważne w tym konkretnym projekcie architektonicznym. Pamiętaj o złotej godzinie, czyli najlepszym momencie na fotografię.


Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie innego kąta, z którego można sfotografować budowlę. Może to na przykład ujawnić przeoczoną formę lub abstrakcję szczegółu budynku.


Budynki zawierają setki skomplikowanych drobnych szczegółów, które giną, gdy cała fasada lub pomieszczenie fotografowane jest obiektywem szerokokątnym w jednym kadrze. Bliższe poznanie szczegółów, może na przykład powiedzieć coś nowego na temat historii lub konstrukcji budynku.


Fotografia architektury, to kompleksowe podejście do tematu – próba zarejestrowania pełnego kontekstu przestrzennego budynku nie jest łatwa, ale też nie jest niemożliwa. Zapoznanie się z historią i kontekstem miejsca architektonicznego przed fotografowaniem, jest niezbędnym sposobem, który pomoże skoncentrować się na odpowiedniej historii lub pomyśle, który odda istotę budynku. Architektura nie istnieje i nie istniałaby bez ludzi – nie wahaj się fotografować ich obecności.

Fotografia architektury i najczęściej popełniane błędy

Kompozycja jest najważniejszym aspektem fotografii. Niedoświadczeni fotografowie często wpadają w pułapkę polegania na szerokich ujęciach, aby uchwycić każdy możliwy element obrazu. Przed zrobieniem zdjęcia należy się zastanowić, co zdjęcie próbuje przekazać w danej przestrzeni, a następnie zdecydować, na jakich cechach lub szczegółach najlepiej się skupić.


Nieostre obrazy, to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w fotografii architektury. Może to być wynikiem ustawienia ostrości na niewłaściwej części obrazu, zbyt blisko obiektu, aby aparat mógł ustawić ostrość, wybrania przysłony, która generuje bardzo wąską głębię ostrości lub zbyt szybkiego robienia zdjęcia, bez sprawdzania, czy jest ostre. Inny rodzaj „rozmycia” na zdjęciach, jest wynikiem poruszania się obiektu – jest to zazwyczaj związane ze zbyt długim czasem otwarcia migawki. Jednym z największych błędów w fotografii architektury, jest pośpiech. Światło ma kluczowe znaczenie dla każdej fotografii, ale w przypadku fotografii architektury, często będziesz polegał na porach dnia i pogodzie, aby uzyskać idealne ujęcie. Sprawdzenie pogody lub miejsca, w którym będzie słońce o określonych porach dnia, zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu. Są pewne sytuacje, w których fotografowanie błędnej perspektywy może być użyte do uzyskania efektu artystycznego, ale staraj się tego unikać. Fotografia architektury również ma tendencję, do używania stonowanych kolorów. Powodem tego jest fakt, że kolor może rozpraszać – jeśli masz zbyt wiele nasyconych kolorów lub obszarów o wysokim kontraście, może to odciągnąć widza od elementów projektu, który próbujesz przedstawić.

Fotografia architektury i prawo

Większość budynków, to utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a rozpowszechnianie utworów (a więc odtwarzanie dowolną techniką i publiczne udostępnianie) bez zgody autora, co do zasady, stanowi naruszenie praw autorskich. Jest jednak w prawie autorskim przewidziany w ramach tzw. dozwolonego użytku publicznego ustawowy wyjątek, powszechnie określany „wolnością panoramy”. Przepis ten mówi, że „wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku”.

Aparaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756